ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.870 μέλη

    Πτώχευσε το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής CD στην Ελλάδα

    jorge
    09.05.2011, 12:57

    Όπως αναφέρεται εδώ, έκλεισε το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής CD και DVD στην Ελλάδα.

    Η Fabel, που ξεκίνησε την δραστηριότητά της στα μέσα της δεκαετίας του'70,  ήταν το δεύτερο μεγάλο εργοστάσιο παραγωγής δίσκων βυνιλίου, μετά την ιστορική Columbia, και στήριξε στην παραγωγή του κυρίως  στη MINOS που τα χρόνια εκείνα γιγαντώθηκε. Μετά το κλείσιμο του εργοστασίου της Columbia και την ενοποίηση της MINOS με την EMI απορρόφησε τα τελευταία μηχανήματα- πρέσσες  για LP.
    To κλείσιμο της Fabelsound που εξυπηρετούσε όλες τις μεγάλες εταιρείες δίσκων αλλά και σημαντικό μέρος των premium  CD των εφημερίδων, είναι ένα σημαντικό πλήγμα στην έτσι κι αλλιώς φθίνουσα δισκογραφία.

    Περισσότερα στο link της πηγής.


    gikostas
    09.05.2011, 20:47

    Λυπηρό αλλά αναμενόμενο.Φοβάμαι ότι θα έχουμε και χειρότερα.


    kwstasagas
    10.05.2011, 14:52

    Όχι ρε συυυυ .... πολύ στεναχωρέθηκα με το που το διάβασα !!!{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}

    Βλέπετε .... και στα 4 cd [ανεξάρτητης / εκτός δισκογραφικού κυκλώματος παραγωγής] που έχω βγάλει, η "κοπή" τους έχει γίνει στο εργοστάσιο της Fabelsound !!!

    Τις επαφές μου και τις συνεννοήσεις μου τις έκανα με την κυρία Μαριάνθη [η οποία, αν δεν απατώμαι, είχε τη "γενική επίβλεψη" των εργασιών της Fabel] και με μια άλλη κυρία που εργαζόταν στο λογιστήριο που δεν θυμάμαι το όνομά της !!! Πολύ - πολύ ευγενικές κυρίες και οι δύο !!!

    Αλλά το ... "βαρύ πυροβολικό" της Fabelsound ήταν, κατά τη γνώμη μου, ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος, που είχε αναλάβει τη "χάραξη" των cd μου !!! Στο αντικείμενό του πρέπει να ήταν .... από τους καλύτερους !!! Θυμάμαι το έτος 1999 [για πότε πέρασαν τόοοσα χρόνια !!!], όταν είχε πάρει στα χέρια του το "μάστερ" για το 1ο cd μου, που η ηχογράφησή του ήταν "ακατέργαστη", με πόση επιμέλεια έκανε προσπάθειες για να "σουλουπώσει" τον ήχο του !!!

    Επίσης .... με πόση λαχτάρα, κάθε φορά, που ετοιμαζόταν το καινούριο μου cd από τη Fabel, πήγαινα με το παλιό αυτοκινητάκι μου μέχρι το εργοστάσιό της, στην περιοχή της Νέας Χαλκηδόνας, για να τα παραλάβω !!! Κι εκεί, αφού παρκάριζα στην πίσω πλευρά του εργοστασίου, δίπλα στην αποθήκη, φόρτωνα τις κούτες με τα cd στο αυτοκίνητο και ... με περιέργεια έριχνα μια ματιά στις υπόλοιπες κούτες με cd, που ετοιμάζονταν εκείνη τη στιγμή στην αποθήκη !!! Βλέπετε, είχα την ... περιέργεια : "Μαζί με το δικό μου το cd, ποια άλλα cd βγαίνουν αυτή τη στιγμή ??? " ??? 

    Τέλος, θυμάμαι όταν είχα περάσει για πρώτη φορά την πόρτα της Fabelsound πόσο με είχαν εντυπωσιάσει οι "χρυσοί δίσκοι" που βρίσκονταν κρεμασμένοι σε έναν τοίχο !!! Μα πιο πολύ ο χρυσός δίσκος των City, ο οποίος είχε πουλήσει στην Ελλάδα πάρα πολλά αντίτυπα βινυλίου [και για να υπάρχει ο εν λόγω "χρυσός δίσκος" στον τοίχο της Fabel .... μάλλον εκεί παρήχθησαν τα βινύλια αυτού του - κατά την ταπεινή μου άποψη καταπληκτικού - δίσκου] .....

    Πολύ στεναχωριέμαι που όλα τα παραπάνω, που περιγράφω, δεν θα τα "ξαναβρώ μπροστά μου" .... Σίγουρα, η σχέση μου με τη Fabel ήταν καθαρά στο πλαίσιο "ανάθεσης κάποιας εργασίας" !!!! Όμως ..... ακόμα κι από τέτοιου είδους "καταστάσεις" όλο και κάτι "τρυφερό" μένει για να θυμόμαστε ........

     

     

         


    optiras
    10.05.2011, 19:47

    Απίστευτο...Στις ευνοϊκές ρυθμίσεις έχουν μπει ΑΕΚ και Άρης-εταιρείες που και δεν παράγουν τίποτα και μέσα μπαίνουν με τα μπούνια(όσοι είμαστε αρειανοί παρακολουθούμε το ξεκατίνιασμα που γίνεται λόγω εκλογών διοίκησης και ακούμε απίστευτα πράγματα)-και δεν μπήκε η συγκεκριμένη εταιρεία...

    Ξέρει κανένας αν υπάρχει άλλο εργοστάσιο στην Ελλάδα;Και που θα παράγονται τα cd που θα χαρίζουν οι εφημερίδες;Γιατί αν συνεχίσει η κατάσταση έτσι δεν βλέπω να πουλάν τίποτα...

    Έχει κανένας υπόψη κινήσεις για εξαγορά του εργοστασίου;

    Υ.Γ.:ο όμιλος Γιαννίκου που φτιάχνει τα cd του;  

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 10-05-2011 19:48 ]