ελληνική μουσική
    576 online   ·  210.870 μέλη

    Νίκος Μωραΐτης: Δεκαπέντε μαϊμούδες

    Extremio
    16.05.2011, 22:13

    Νίκος Μωραΐτης: Δεκαπέντε μαϊμούδες   Κανένας τραγουδιστής μέχρι σήμερα, πλην του Γιάννη Πλούταρχου, δεν καταδέχτηκε να πάρει πολύ-πλατινένιο δίσκο για τη δωρεάν διανομή του cd του μέσω εφημερίδας.

    Τον Πλούταρχο τον ξέρω. Του έχω πάρει αρκετές φορές συνέντευξη για το περιοδικό με το οποίο συνεργάζομαι και έχω την αίσθηση ενός ιδιαίτερα σεμνού και αξιοπρεπή ανθρώπου. Αυτό λοιπόν που είδα το Σάββατο το βράδυ στην εκπομπή Greek Idol, ειλικρινά δεν το πίστευα στα μάτια μου: Τον Γιάννη Πλούταρχο να παραλαμβάνει... 15πλη πλατίνα για τo δίσκο του που κυκλοφόρησε ως premium με μεγάλη κυριακάτικη εφημερίδα. Κανένας τραγουδιστής μέχρι σήμερα δεν καταδέχτηκε να πάρει πολυ-πλατινένιο δίσκο για τη δωρεάν διανομή του cd του μέσω εφημερίδας. 
    Προσοχή, για όσους δεν γνωρίζουν: Άλλο πράγμα είναι η πώληση ενός cd (σκέτου ή με περιοδικό) στα περίπτερα, όπου ο αγοραστής πληρώνει την ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΙΜΗ του cd για να το αποκτήσει (απλώς δεν το κάνει πια μέσω δισκοπωλείου αλλά περίπτερου) και άλλο το premium, δηλαδή η ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΝΟΜΗ ενός cd στο πλαίσιο των προσφορών (συνταγών μαγειρικής, dvd κ.ά.) μίας εφημερίδας. Ούτε ο Γιάννης Πάριος, ο οποίος όχι μία φορά αλλά δύο έχει καταφέρει να ανεβάσει (σε μεγαλύτερα μεγέθη από αυτά του Πλούταρχου) την κυκλοφορία κυριακάτικης εφημερίδας με τη δωρεάν διανομή του νέου cd του, δεν τόλμησε να κάνει απονομή πολυπλατινένιου δίσκου για το επίτευγμά του. Απλώς, εντελώς φυσιολογικά, σε μία τελετή, ο ιδιοκτήτης της εφημερίδας τού έδωσε τιμητική πλακέτα για τις υψηλές πωλήσεις της εφημερίδας με το cd του. 
    Φοβάμαι ότι με την απονομή Πλούταρχου ξεκινά μία πρακτική εξαπάτησης, αφού σίγουρα και άλλοι τραγουδιστές θα θελήσουν να λάβουν 15πλους και 20πλους πλατινένιους για την κυκλοφορία των cd τους ως premium με εφημερίδες. Η λογική αυτή εξευτελίζει ακόμη περισσότερο το δισκογραφικό προϊόν, αφού κάνει δίσκους που έγιναν διπλά, τριπλά, τετραπλά ή πενταπλά πλατινένιοι με το σπαθί τους (με κανονικές πωλήσεις δηλαδή) να φαντάζουν... λίγοι μπροστά στις 15 πλασματικές πλατίνες. Ελπίζω ότι δημοσιογράφοι που ασχολούνται με το μουσικό ρεπορτάζ θα κάνουν μία έρευνα για τους ψευτο-πλατινένιους δίσκους. Διαφορετικά, αν το τέχνασμα περάσει απαρατήρητο, σε λίγους μήνες οι «μαϊμού» πλατίνες θα είναι περισσότερες από τις «μαϊμού» Louis Vouitton.
    Πηγη: http://www.tospirto.net/music/index.php?ID=gnomes&Rec_ID=4114


    jorge
    17.05.2011, 12:25

    Αυτό για τον Πάριο δεν νομίζω οτι ισχύει. Και σε αυτόν έγινε απονομή πολυπλατινένιου για το CD που κυκλοφόρησε με την Real News. Το 2009 όντως δεν έγινε απονομή πολυπλατινένιου, πριν λίγους μήνες όμως;


    Extremio
    17.05.2011, 12:30
    Καλη σου μερα, φιλε Γιωργο. Κοιτα ξα το αρθρο που παρεθεσες. Δεν το ειχα υποψιν μου ομολογω. Το μονο που δεν ξερω ειναι αν επροκειτο και για εκει για Premium κυκλοφορια, δωρεαν δηλαδη. Σε καθε περιπτωση, περα απο το γουστο και την αγαπη τους στη μουσικη, αρχιζουν μερικοι να χανουν και το φιλοτιμο και την αξιοπρεπεια. Ειναι κριμα.
    jorge
    17.05.2011, 14:35
    Νομίζω το θέμα δεν είναι αν ο καλλιτέχνης πήρε βραβείο από τον εκδότη ή αν πήρε πλατίνα από την εταιρία του. Το πρόβλημα - όπως νομίζω προκύπτει και από τον συλλογισμό του Νίκου Μωραΐτη - είναι η συμμετοχή του καλλιτέχνη σε αυτές τις αμφιλεγόμενες πωλήσεις.
    periigitis
    17.05.2011, 16:00

    Θα μπορούσα να μιλήσω κι εγώ για "μαιμού" στίχους μιας και το κείμενο είναι του κ.Μωραίτη αλλά θα το αφήσω για άλλη φορά γιατί δεν είναι αυτό το θέμα της ανάρτησης.

    Η υποκρισία όμως;

    Βρε ποιοί χρυσοί και πλατεινένιοι δίσκοι στην Ελλάδα; Υπάρχουν τίποτα στάνταρντς και δεν τα ξέρω;

    Αυτοί που δίνονται πάνω σε νούμερα που αυξομειώνονται κατα βούλησιν; 

    Αυτοί που δεν δόθηκαν ποτέ στα νούμερα των πωλήσεων αλλά στα νούμερα που έκοβε το εργοστάσιο;

    Μην τρελαθούμε κιόλας που θα ζητήσουμε το λόγο απο τούς άλλους όταν έχουμε οι ίδιοι συμμετάσχει σ' αυτή την απο ετών φαρσοκωμωδία!