ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Μετατροπή δύο μονών πεταλιών σε διπέταλο

    christos1992
    18.05.2011, 00:36

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ....  ΕΧΩ ΔΥΟ ΜΟΝΑ ΠΕΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΤΡΕΨΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΠΕΤΑΛΟ....ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΤΛΠ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-05-2011 09:46 ]


    djmetronomos
    20.05.2011, 12:53

    Νομίζω ότι ζητάς απίθανα πράγματα..

    Σαν να θέλεις να φτιάξεις αυτοκίνητο από 2 μοτοσυκλέτες...

    Πώς θα τα ενώσεις μεταξύ τους..? Χρειάζεται η βέργα για να ενώνει το δεξί με το αριστερό, και φυσικά οι υποδοχές όπου θα "κλειδώνει" η βέργα..

    Έπειτα, οι κόπανοι (beaters) που χτυπούν το δέρμα της κάσας, είναι και οι δύο στο ένα πετάλι (στα διπλά πετάλια που υπάρχουν στην αγορά), με ξεχωριστή κίνηση ο καθένας, για αριστερό και δεξί πόδι...

    Και κάτι άλλο.. να έχεις υπόψη ότι χρειάζεσαι και εδικό hi-hat (φούτσιμπαλ), από αυτά που μπορείς και μετακινείς το πεντάλ τους για να χωρέσει δίπλα το αριστερό πετάλι του διπλοπέταλου..

    Μάζεψε χρήματα και πάρε ένα ωραίο διπλό πετάλι, να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι το Α και το Ω για να έχεις καλό κοντρόλ στά πόδια.. ένα πετάλι που υπακούει και ανταποκρίνεται αμέσως.. όπως το DW 5000 ή το DW 9000 ή το Iron Cobra της Tama, κλπ, κλπ..


    cobal
    21.05.2011, 16:31

    Καταρχην συμφωνω με τον Μετρονομο...

    Θυμαμαι οταν ειμουν φανταρος..... Ηταν ενα παλικαρι που ειχε φτιαξει εξ ολοκληρου το δικο του διπεταλο....Το ειχα δοκιμασει βεβαια αλλα.... ηταν χαλια

    Απο την πλευρα μου θα προτεινα Pearl Eliminator που το βρισκω (γνωμη μου) το καλυτερο μετα τα Axis......Επισης και η Mapex εχει παρα πολυ ωραιο διπεταλο και σε καλη τιμη.... Σου προτεινω να το ψαξεις.

    Παντως σιγουρα δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις για να το φτιαξεις μονος σου.


    ΥΓ. Ψαξε και μεταχειρισμενα....


    -----------------
    KEEP ON DRUMMING...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 21-05-2011 16:32 ]


    BAGRATION
    23.05.2011, 00:09

    Δεν παιζει να πετύχει αυτό, αλλά ακόμα και να πετύχει το πιο πιθανό ειναι η ολη κατασκευή να αρχισει να διαλυεται σε μερικά λεπτα παιξιματος.


    KLEONopc
    03.06.2011, 20:52
    Φίλε Χρήστο δεν γίνεται αυτό..Προσωπικά σε καιρούς αφραγκίας κ πρίν αποκτήσω δικό μ διπέταλο είχα δοκιμάσει βάλω τα δύο μονά πετάλια στην μπότα..βέβαια είχα κ τα δύο πόδια στην μπότα κ εννοίτε πως δεν γινόταν να παίξω έτσι..αν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις εχω ενα διπλοπέταλο Ιρον Κόμπρα Ρόλλινγκ Γκλαίντ και είναι σε άριστη κατάσταση..εχω παίξει ελάχιστα..πες μου αν ενδιαφέρεσαι να το κανον΄λισουμε.
    chrisdr
    24.09.2011, 17:43
    Eγώ με την σειρά μου να πώ οτι ίιιισως και να γίνεται!Αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει αφού πλέον υπάρχουν τόσο οικονομικά διπέταλα!Ίσως βέβαια να μην eliminator & iron cobra,αλλά θα κάνεις σίγουρα την δουλειά σου,ειδικά αν το θες για πρακτική,ή αν ξεκινάς να παίζει τώρα με διπλό πετάλι! Υ.Γ:Εγώ έχω ένα διπλό πετάλι μάρκας Ashton(αγνώστο μοντέλο όμως),το οποίο το αγόρασα για την πρακτική μου και είχε 100Ε.Μην σου πω οτι κάποιες φορές το ευχαριστιέμαι πιο πολύ και απο το eliminator :P...