ελληνική μουσική
    444 online   ·  210.867 μέλη

    Για ποιούς λόγους θα θέλατε/δεν θα θέλατε να είστε μαύρος/η;

    sven
    12.06.2011, 20:44

    Θα μπορούσατε να σκεφθείτε τους πιθανούς λόγους που θα σας έκαναν να θέλετε να ανήκετε ή θα σας απέτρεπαν να θέλετε να ανήκετε στη μαύρη φυλή...;;;

    Νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον να συζητήσουμε με τον εαυτό μας ένα τέτοιο θέμα και θα αποτελούσε -αν είμαστε ειλικρινείς- μία πρώτης τάξεως άσκηση αυτογνωσίας...


    laice
    13.06.2011, 01:23

    Εχω να παρατηρησω πως το ερωτημα μου θυμιζει την απορια που διατυπωνα μικρη, γιατι γεννηθηκα κοριτσι και οχι αγορι. Απλως, ετσι γεννηθηκα!

    Οι άνθρωποι που αποκαλούμε μαύρους τουλάχιστον έχουν ένα συγκεκριμένο χρώμα. Δεν΄κοκκινίζουν , κιτρινίζουν , πρασινίζουν όπως εμεις, οι άσπροι.

    Για να απαντησω όμως, δε θα ηθελα να ειμαι μαυρη γιατι ζουνε σε μια ήπειρο γεμάτη πόνο και μιζέρια.
    Από την άλλη, θα μου άρεσε πολύ να κρατάω στις πλάτες μου την ιστορία τους, τη μουσική τους, τη γλωσσα τους.

    {#emotions_dlg.smartass}


    metalkristi
    13.06.2011, 08:28
    νομιζω πως ειμαι ευχαρηστημενη ετσι οπως ειμαι και μου αρεσει που ανηκω σε αυτον τον απιθανο λαο που περα απο ολα τα στραβα που κανει ξερει να μενει στην ιστορια για πολλα υπεροχα πραγματα
    Foidel
    13.06.2011, 16:44
    Νομίζω πως δεν θα ήθελα ποτέ να είμαι μαύρος.Οχι λογω του ρατσισμού που βιωνουν άλλά επειδή αγαπώ το σώμα μου. Το ίδιο ίσως να έλεγα αν ημουν μαύρος.Το θέμα είναι η αποδοχή του ασυνήθιστου.Άρα καλο θα ήταν να λύσουμε πιο ουσιαστικά υπαρξιακά προβλήματα.
    ixthis
    13.06.2011, 23:27

    Δε με πειράζει και ως λευκή που έτυχα ΄΄ με σταφίδες ΄΄χαχαχα αλλα και ως μαύρη δε θα με χάλαγε μιλάμε άλογα ειναι οι άτιμες προικισμένη ράτσα . Απο όλα σαν σωματα  αψογοι σαν φωνές αψογοι περπατάνε και τους χαζεύεις ειναι σαν να χορεύουνε τους παω πολύ. Και δε σου συζητω αν ποτε γινω γιαγιά και εχω μιγάκια εγγονια θα τα παίξω..... χαχαχαχαχα


    djmetronomos
    15.06.2011, 07:17

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 12-06-2011 στις 20:44 έγραψε...

    Θα μπορούσατε να σκεφθείτε τους πιθανούς λόγους που θα σας έκαναν να θέλετε να ανήκετε ή θα σας απέτρεπαν να θέλετε να ανήκετε στη μαύρη φυλή...;;;


    Θα ήθελα να είμαι μαύρος..

    Για να νικάω πάντα όταν παίζω κρυφτό στο σκοτάδι...

    Εκτός αν παίζει κι ο Τσακ Νόρις, οπότε αυτός θα με βρει...

     


    Link

    ">