ελληνική μουσική
    597 online   ·  210.868 μέλη

    Τι θα κανετε αν ερωτευόσασταν κεραυνοβόλα το ταίρι του/της φίλου/-ης σας..;

    sven
    17.06.2011, 13:33

    Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, κι έτσι, χωρίς καν να το επιδιώξει κάποιος, μπορεί να διαπιστώσει άξαφνα κάποια στιγμή πως είναι τρελά ερωτευμένος/-η με το ταίρι του καλύτερου/-ης φίλου/φίλης του/της.

    Τί θα κάνατε σε μια τέτοια περίπτωση, ιδιαίτερα αν διαπιστώνατε πως υπάρχει και ανταπόκριση από την άλλη πλευρά...;;;


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ixthis
    17.06.2011, 17:17

    Εγώ προσωπικά θα την έκανα με ελαφρά σβεν μου με την μία που θα το έπαιρνα γραμμή.

    Γιατι γενικά είμαι της άποψης να ακους αυτο που νοιώθεις .

    Θα απέφευγα να το ακούσω ... αλλιώς θα έκανα την κινέζα .

    {#emotions_dlg.biggrin}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    AlfaWolf
    17.06.2011, 18:06

    Κατ αρχήν δεν νομίζω ότι μπορείς να ερωτευτείς το ταιρι του καλύτερου φίλου/ης έτσι απλά και ξαφνικά

    για να φτάσεις να τον/ην  ερωτευτείς σημαίνει ότι αρχικά πέρασε από το μυαλό σου ερωτικά και θα ήθελες να είσαι στην θέση του φίλου/λης σου

    από εκεί και πέρα παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του καθενός για το πως θα το χειριστεί...

    Προσωπικη γνωμη: Tο μονό σίγουρο είναι ότι θα είσαι χαμένος αν προχωρήσεις κάτι τέτοιο γιατί θα χάσεις τον καλύτερο σου φίλο για να κερδίσεις κάτι που μπορεί να στο πάρει ο επόμενος κολλητός σου.

    η κι ακόμα χειρότερα να χάσεις τον καλύτερο φίλο σου χωρίς να κερδίσεις τίποτα γιατί να μην ξεχνάμε πολλές κύριες χρησιμοποιούν κάτι αφελής φίλους για να κάνουν το ταίρι τους να ζηλέψει η για να ικανοποιήσουν το εγώ τους.

     

     


    MIMIS1991
    17.06.2011, 23:42
    Συμφωνώ με τον alfawolf
    Foidel
    18.06.2011, 00:11
    Εγώ προσωπικά πιστεύω παρολο που δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία οτι θα άλλαζα παρεα μέχρι να χώριζαν.Σε καμια περίπτωση δεν θα πρωδιδα φίλο μου. Δεν πιστεύω να είναι ιστορίες βγαλμενες απ΄τη ζωή ε swen;
    antwnispatra
    18.06.2011, 04:45

    ΟΚ για να είμαστε εντός θέματος και θετικοί...διότι εκτός θέματος βγαίνουμε αρνητικοί...

    Το θέμα είναι στην κατηγορία περί ανέμων και υδάτων,άρα αυτομάτως το παίρνει ο αέρας και το μουσκεύει το νερό.Ναι γίνεται μούσκεμα,το ίδιο που θα πάθαινε και το ταίρι του φίλου που λέγαμε.

    Α,ναι,πρέπει να είμαι σοβαρός στην απάντηση μου...αν και δυσκολεύομαι πραγματικά.

    Λοιπόν...τι θα κάναμε σε αυτήν την περίπτωση?Θα κάναμε το καθήκον μας(μη μου πείτε πως θέλετε και πικάντικες λεπτομέρειες γιατί θα επανέλθω).

    Ναι αν σφίξουν οι ζέστες θα είναι χειρότερα πιστεύω(θετικός είμαι ακόμα,είμαι εντός θέματος).

    Και κλείνοντας...καλές δουλειές γιατρέ.


    -----------------
    ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 18-06-2011 04:47 ]


    sven
    18.06.2011, 10:53

    Πραγματικά, είναι εντυπωσιακό το ότι το θέμα προκάλεσε τόσο διαφορετικές μεταξύ τους αντιδράσεις, όπως διαφαίνεται από τα σχόλια τουλάχιστον. Αυτό δεν αποτελεί έκπληξη και ήταν σχεδόν αναμενόμενο. Έτσι συνήθως συμβαίνει κάθε φορά, όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι ή καλούμαστε να πάρουμε -έστω και υποθετικά- θέση σε ζητήματα που προκαλούν αντιφατικά συναισθήματα, όπως και το συγκεκριμένο...

    Μπορώ να διαβεβαιώσω -λόγω επαγγέλματος- πως ένα τέτοιο φοβερό δίλημμα δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο, άσχετα αν καλύπτεται κάτω από έναν αδιαπέραστο μανδύα αποσιώπησης, εξαιτίας των εντονότατων συναισθημάτων που προκαλεί, πέραν των άμεσα εμπλεκομένων, στον καθένα που τυχόν το μαθαίνει.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με άλλα ανάλογα πολύ ευαίσθητα θέματα -όπως η αιμομιξία, η παιδική σεξουαλική κακοποίηση κ. ά.- που ακριβώς λόγω των εντονότατων και  αντιφατικών συναισθημάτων που πυροδοτούν, καθώς ενεργοποιούν διάφορα θεμελιακά "ταμπού" εντός μας- γίνονται άλλοτε αντικείμενο θυμηδιών, άλλοτε οργής και άλλοτε άρνησης ή απόρριψης…

    Αφορμή για την ανάρτηση του συγκεκριμένου θέματος αποτέλεσε η περίπτωση ενός 23χρονου, και καθόλα ισορροπημένου κατά τα άλλα, νεαρού άνδρα την προηγούμενη εβδομάδα, που ακριβώς επειδή αντιμετώπιζε το τρομερό αυτό δίλημμα, και μη μπορώντας να δώσει μία ικανοποιητική για τον ίδιον λύση, έφθασε σε πλήρες αδιέξοδο, βλέποντας ως μόνη διέξοδο από αυτό την αυτοκτονία…

    Δικαίωμα του καθενός να μη θέλει/έχει διάθεση να έρθει σε επαφή με θέματα που του προκαλούν άγχος ή που δεν βοηθούν να δέσει το «σιρόπι» της καθημερινότητάς του, αλλά μία δεύτερη ανάγνωση και περισυλλογή πάντα βοηθά. Η συνταγή «άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε» μας έχει οδηγήσει σε αποξένωση από τον ίδιο μας τον εαυτό και βασικά συναισθήματα και υπαρξιακά ζητήματα -που ούτως ή άλλως μας απασχολούν όσο κι αν προσπαθούμε να μην τα σκεφτόμαστε- από τους άλλους, και στην άκριτη κατανάλωση «καταπραϋντικών» τύπου talent shows, εκπομπών μαγειρικής(φάτε μάτια ψάρια..), σαπουνόπερων κ.τ.λ.

    Καλό το χαμόγελο, ακόμα καλύτερο το γέλιο, αλλά πότε-πότε και κανένα δάκρυ δεν κάνει κακό. Αντίθετα, βοηθά να εκτιμήσουμε και να χαρούμε ακόμα περισσότερο την κάθε αυθεντική όμορφη στιγμή που θα μας προκύψει, χωρίς την ανάγκη να δημιουργούμε οπωσδήποτε τεχνητές τέτοιες…:)))

     


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 18-06-2011 10:59 ]


    MikeGnR
    18.06.2011, 11:10
    Δυστυχώς ζούμε σε μια κοινωνία, την οποία αυτή την στιγμή δεν θα την χαρακτηρίσω, όπου έχουν πέσει τόσο πολύ τα ήθη και οι αξίες και αυτό συνεπάγεται σε αμέτρητα, νεόφερτα καθημερινά φαινόμενα. Ένα από αυτά είναι και οι σχέσεις... Έχει καταντήσει να είναι υπερβολικά δύσκολο να κρατηθεί μια σχέση (αλλά όχι και αδύνατον), οπότε αν είχα την ατυχία να μου συμβεί κάτι τέτοιο απλώς θα περίμενα, ενώ παράλληλα θα προσπαθούσα να την ξεχάσω με όλους τους υπαρκτούς τρόπους! Η φιλία είναι πάνω απ' ολα.
    misail
    18.06.2011, 23:07

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 18-06-2011 στις 19:26 έγραψε...

    Εγώ έχω μια άλλη απορία. Γιατί να ερωτευτείς κάποιον αν έχεις μια καλή σχέση με τη σύντροφο σου; Αυτό νομίζω λεει πολλά...Επίσης, γιατί να προδώσεις το φίλο σου αν σημαίνει πολλά για σένα; Προσωπικά πιστεύω, ότι οι άνθρωποι οι οποίοι θέλουν να εισβάλλουν στη ζωή ενός ζευγαριού, είναι είτε ζηλιάρηδες, είτε θεωρούν ότι είναι κάποιοι και ότι πρέπει να τα έχουν όλα δικά τους. Το θέμα είναι πως θα αντιδράσει το αντικείμενο του πόθου τους, άντρας ή γυναίκα οι οποίοι ανήκουν σε εισαγωγικά σε άλλον. Δηλαδή, στην περίπτωση που θελήσουν να ανταποκριθούν στο κάλεσμα του οποιυδήποτε φίλου, τότε πρέπει να σκεφτούμε, ότι η νυν σχέση τους, περνάει κρίση...Και σίγουρα, θα έπρεπε να συζητήσουν πρώτα με το σύντροφο τους τα κακώς κείμενα, και μετά να δουν τι θα κάνουν με οποιαδήποτε άλλη σχέση...



    θα συμφωνήσω και εγώ με αυτήν την απάντηση.Σίγουρα ό ένας από τους δύο θα έχει κάποιο πρόβλημα για να "εισχωρήσει"κάποιος-ποια σε ένα ζευγάρι..το ποιό σωστό είναι να τα βάλουν κάτω και να δούν τι φταίει.{#emotions_dlg.confused1}