ελληνική μουσική
    377 online   ·  210.870 μέλη

    Μανώλης Κονταρός-Αποφάσισα να παλέψω-Συνέντευξη

    kritikos22
    23.08.2011, 13:50

    Για τις δύσκολες στιγμές που πέρασαν, αλλά και την τεράστια προσπάθεια που καταβάλει για να μπορέσει και πάλι να περπατήσει μίλησε στην Νέα Τηλεόραση και την Ευτυχία Πενταράκη ο Μανώλης Κονταρός, που βρέθηκε για δύο μόλις μέρες στο πατρικό του στις Βρύσσες Αποκορώνου στα Χανιά. Ο αγαπημένος Κρητικός Καλλιτέχνης αποκάλυψε πως αντέδρασαν τα παιδιά του στο πρόβλημα της υγείας του, ενώ έστειλε και ένα μήνυμα στον άνθρωπο που τον τράκαρε.

    Τα πρώτα βήματα του Μανώλη Κονταρού, μετά το ατύχημα που τον καθήλωσε σε αναπηρικό καροτσάκι έγιναν με πολύ κόπο. Εκείνος όμως ακόμα και τις πιο δύσκολες στιγμές δεν το έβαλε κάτω. Μία απ αυτές ήταν όταν του είπαν πως δεν θα ξαναπερπατήσει. - ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ  ΠΡΟΣΠΕΚΤΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΑΥΤΗ Η ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ, ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ

     

    Ηταν ακόμα στη Γερμανία μετά από τεράστια προσπάθεια ο Μανώλης Κονταρός κατάφερε να σταθεί στα πόδια του.

    -ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ, ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. ΗΜΟΥΝ ΣΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΕΙ.


    Οσο για εκείνη τη νύχτα που του άλλαξε τη ζωή;

    Ο Μανώλης θυμάται πως έφυγε από τη δουλειά για να πάει σπίτι του, αλλά επειδή νύσταζε σταμάτησε το αυτοκίνητο του στη δεξιά, βοηθητική λωρίδα της Εθνικής οδού, στο ποτάμι προς Πειραιά για να κοιμηθεί. Μισή ώρα αργότερα  ένα αυτοκίνητο έπεσε πάνω στο δικό του. 8,5 μήνες μετά ο οδηγός του έχει πάρει μόνο ένα τηλέφωνο την αδελφή του Μανώλη.Τι θα του έλεγε αν τον είχε μπροστά του σήμερα;

    -ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΖΗΜΙΑ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ 4 ΠΑΙΔΙΑ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ 4 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. 
    Πως αντέδρασαν όμως τα παιδιά του Μανώλη Κονταρού στο πρόβλημα υγείας του; -ΑΝ ΚΑΙ ΜΙΚΡΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ. ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΜΟΥ EINAI ΔΙΠΛΑ MOY, AYTA ME KANOYN MΠΑΝΙΟ  Το πρώτο διάστημα που νοσηλευόταν στον Ευαγγελισμό δεν είχαν πει στα παιδιά την αλήθεια. Και όταν ο Μανώλης μεταφέρθηκε στην Γερμανία ο μικρός του, ο Ιάκωβος ενεπλάκη σε έναν καυγά... ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΠΑΜΠΑ ΕΔΕΙΡΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑΚΙ, ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΕ ΑΠ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ. ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΑ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ.  Τι λένε όμως τα παιδιά για την περιπέτεια του πατέρα τους;  Ο μεγάλος ο Γιάννης θυμάται πως ένοιωσε όταν τον επισκέφθηκε στην Γερμανία. ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΝΤΑΡΟΣ: ΕΙΧΑ ΑΜΗΧΑΝΙΑ ΔΕΝ ΗΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Οι φίλοι δεν έφυγαν στιγμή απ το πλευρό του όλο αυτό το δύσκολο διάστημα, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην Γερμανία. -ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ.

     

    Διαβάστε όλη τη συνέντευξη:

    http://www.kritikigwnia.gr/2011/08/blog-post_23.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-08-2011 15:35 ]


    PHILIPPOSSM
    23.08.2011, 20:33
    Ο Μανωλης ειναι ενας αγαπημενος φιλος μου με πολυ δυνατη καρδια, ποιος να μας το ελεγε πριν ενα χρονο στα χανια που καναμε ενα γαμο παρεα με τον Μανωλη οτι μεσα σε λιγους μηνες θα αλλαζε τοσο πολυ η ζωη του...............