ελληνική μουσική
    923 online   ·  210.853 μέλη
    toukaki
    26.08.2011, 11:13

    Καλημερα σας! Θα ηθελα να σας ρωτησω, αν εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο βιβλιο αρμονιας και καποιο βιβλιο ασκησεων με λυσεις των θεματων. Ειχα κανει στο λυκειο αρμονια, παραλληλα με τα μαθηματα πιανου αλλα λογω σχολειου, σταματησα.. Τωρα ειμαι 27 και εχω ξεκινησει να διαβαζω ξανα ετσι ωστε να θυμηθω καποια πραγματα. Θελω πριν αρχισω μαθηματα να ερθω σχεδον στο επιπεδο που ημουν. Αν εχετε καποιο καλο βιβλιο υποψιν σας θα με βοηθουσατε πολυ. Ευχαριστω!


    marilloumajore
    26.08.2011, 12:17

    θα σου πρότεινα τη τονική αρμονία του Π. Αδαμ. Το καλό με αυτο το βιβλιό είναι οτι σου μαθαινει όχι μόνο τι να κανεις ( ή να μη κανεις) αλλα και γιατι. Και δεν ειναι τεραστίων διαστασεων, έχει μεστό λόγο και καλα παραδείγματα.


    toukaki
    26.08.2011, 13:35
    ευχαριστω πολυ! Θα παω σε καποιο μαγαζι να ριξω μια ματια σε αυτο το βιβλιο.
    sosatmus
    27.09.2011, 00:55

    Υπάρχει μια νέα σειρά βιβλίων για αρμονία που έχει τρεις τόμους και τρία λυσάρια - βοηθήματα. Τα βιβλία είναι ένα για κάθε έτος αρμονίας και η ύλη είναι απίστευτα δομημένη. Το διδάσκουν ήδη σε μουσικά σχολεία και ωδεία. Αν θες να το ψάξεις ξέρω ότι σίγουρα το έχει ο Νάκας. Ο πλήρης τίτλος είναι:

    Κλασική Αρμονία - Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων και οι συγγραφείς Αδαμόπουλος - Καραγιάννης

    Επίσης, μέσα στα βιβλία έχει μειλ επικοινωνίας μαζί τους: armonia_emai(papaki).yahoo.gr

    εκεί που έβαλα παπάκι αντικαθιστάς με το γνωστό σύμβολο απλά δεν φαινόταν η κάτω παύλα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

    Ό,τι άλλο θες σχετικά με θεωρητικά εδώ είμαστε.


    newOrder
    30.09.2011, 08:37

    Πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο είναι το Αρμονικό Συντακτικό του Δημήτρη Πυργιώτη. Επικεντρώνεται στην εφαρμογή της αρμονίας στην πράξη, με παραδείγματα από πολλά διαφορετικά μουσικά είδη. Είναι πολύ διαφορετικό από τα κλασικά εγχειρίδια αρμονίας.

    Δεν ξέρω αν είναι ακόμα διαθέσιμο. γιατί στο site του εκδότη παρουσιάζεται σαν εξαντλημένο, ενώ άλλα sites το δείχνουν διαθέσιμο.


    SakisKouroupos
    30.09.2011, 09:47
    Προτείνω ανεπιφύλακτα βιβλία αρμονίας και λύσεις που κυκλοφορούν και στα σχολεία, ωδεία κλπ του συνθέτη και καθηγητή κ. Χαρη Κουρή .
    Harry2352
    05.10.2011, 21:55
    Εγώ χρησιμοποιώ το "Η Κλασσική Αρμονία της Μουσικής και η Αισθητική της" του Χαραλάμπους και στο προτείνω γιατί οχι μόνο παραθέτει κι εξηγεί τους κανόνες αλλά εντοπίζει παραδείγματα μέσα σε κλασσικά κομματια...