ελληνική μουσική
    333 online   ·  210.894 μέλη

    Νταλάρας για τον πόλεμο από Νέα Υόρκη

    justme
    15.04.2003, 11:12
    Τωρα που ειναι ανοιξη & τα λουλουδια ανθιζουν........ νομιζω μια φραπεδια γλυκυτατη με γαλατακι απο την δελτα της γειτονιας μας ειναι ο,τι πρεπει Giorgo !!!!!!!!
    Oσο αναφορα τον Νταλαρα θα το πω αλλη μια φορα,ισως γιατι δεν εγινα κατανοητος,τον θεωρω εναν απο τους πιο αξιολογους καλλιτεχνες στην χωρα μας.Εχει πει αρκετα απο τα καλυτερα τραγουδια που εχουν γραφτει.
    Ισως Giorgo να εχει την καλυτερη προθεση οταν θελει να παρει καποια θεση για ενα ζητημα αλλα προφανως δεν εχει την ικανοτητα να εξωτερικευσει αυτα του τα συναισθηματα.Σε συνεντευξεις τυπου που τον εχω δει μερικες φορες ειναι πολυ απομακρος,κρυος & μη επικοινωνιακος.Ισως ειναι αυτο που εγραψες που εμενα προσωπικα δεν με πειθει με τις δηλωσεις του.Εκπεμπει μια αρνητικοτητα.Δεν ξερω αν εχει προσωπικο image maker ( ελπιζω οχι) αλλα οι συμβουλες που του δινει ειναι απαρεδεκτες
    Αυτο που με πειραζει ειναι για να μιλησουμε οπως θελεις & με επιχειρηματα που εχει γινει & αυτος ενα με τα χρηματα.Αν ισχυει αυτο που γνωριζω & θα με βοηθησεις εσυ σε αυτο, το θεωρω απαραδεκτο. Εδωσε μια συναυλια στην Φλωρινα χωρις να εισπραξει την παραμικρη δραχμη αλλα απαιτησε η μικροφωνικη να ειναι απο το καταστημα της συντροφου του αντι ενος υπερογκου ποσου.& επειδη θελω να ειμαι δικαιος θελω να μου πεις -αν γνωριζεις-αν η γυναικα του εχει τετοιου ειδους καταστημα? Αν ναι δεν θεωρεις μια τετοια ενεργεια απο μερους του απαραδεκτη & μικροψυχη? Κανεις που κανεις το καλο ανθρωπε μου καντο τουλαχιστον σωστα. Αν οχι ομως οφειλω να ζητησω μια ΣΥΓΓΝΩΜΗ απο ολους σας.& κακως που δεν στο ρωτησα αυτο απο την αρχη.
    Περιμενω απαντηση, οχι τιποτε αλλο αλλα για να λυθει & η ψιλοπαρεξηση που ενεσκυψε.Παντως τον καφε δεν τον γλυτωνεις ε? Μην ξεχνιομαστε!!!
    Giorgos
    15.04.2003, 22:12
    Η Άννα Νταλάρα είναι manager του Γιώργου και είναι υπεύθυνη για το κλείσιμο των συναυλιών του και γενικότερα για τον τομέα των δημοσίων σχέσεων. Εξ όσων γνωρίζω, αυτή είναι η μοναδική της ασχολία, προσωπικά δεν έχω ακούσει ότι διατηρεί κάποιο παρόμοιο μαγαζί -μην νομίζεις ότι γνωρίζω πια τα πάντα σε ό,τι αφορά τον Νταλάρα! Εσύ άκουσες αυτό το περιστατικό από άτομο που ξέρει συγκεκριμένα, ήταν υπεύθυνος της συναυλίας, ή απλά ήταν "ο γνωστός του φίλου του θείου του ξάδερφού μου"; Γιατί από φήμες, μπορώ να σου πω πολύ χειρότερες από αυτήν. Από το τι ακούγεται μέχρι από αυτό που συμβαίνει η απόσταση είναι χαώδης.

    Αυτό που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι δεν έχει image maker (νομίζω είναι προφανές, αλλιώς δεν θα έβγαζε αυτήν την αρνητικότητα που ισχυρίζονται οι περισσότεροι ότι βγάζει στα Μ.Μ.Ε.). Στην τελική, χαίρομαι που δεν έχει επικοινωνιακή πολιτική, γιατί αυτό τον κάνει πιο αυθεντικό. Αν ο Νταλάρας είχε επικοινωνιολόγο δεν θα λεγόταν Νταλάρας αλλά Σημίτης, Καραμανλής, Βίσσυ, Βανδή κ.ο.κ. Τα λέει όπως ακριβώς του βγαίνουν και δεν χαρίζεται σε κανένα (εδώ και 23 χρόνια τα χώνει κανονικότατα στην ΜΙΝΟΣ για τους εκάστοτε "αοιδούς β' κατηγορίας" που πλασάρει και παρόλα αυτά ούτε που έχουν διανοηθεί να του σπάσουν κάποιο συμβόλαιο ή έστω να τον επιπλήξουν -δεν τους συμφέρει ξεκάθαρα. Κανείς άλλος καλλιτέχνης δεν έχει τολμήσει να πει έστω μια κακή κουβέντα για το αφεντικό του, πόσο μάλλον όταν αυτό λέγεται Μίνως Μάτσας...). Το να μην σε πείθει για αυτό το λόγο, ενώ είναι κατανοητό -είναι η εντύπωση που δίνει- πιστεύω ότι είναι επιφανειακό. Σιχαίνεται το γλέιψιμο και μπορεί να γίνει κακός με τους κακούς, και προσωπικά το θεωρώ πολύ σωστό. Οι αγώνες του και οι πράξεις του εδώ και 34 χρόνια θα έπρεπε να είναι αυτές που μετρούν, όχι η επικοινωνιακή του πολιτική.

    Μην ξεχνάς ότι αντιπαθεί γενικώς τα Μ.Μ.Ε., δεν νιώθει άνετα όταν μιλά σε δημοσιογράφους. Δες όμως πόσο ανθρώπινος είναι απέναντι στο κοινό που κατακλύζει τις συναυλίες του...Τι από τα 2 μετρά πιο πολύ;

    Θα σου πω και κάτι άλλο: είχα την τύχη να γνωρίσω προσωπικά τον Γιώργο Νταλάρα, να μιλήσω μαζί του, να ανταλλάξουμε κάποιες απόψεις για μουσικά θέματα και όχι μόνο. Ήταν από τους πιο γλυκούς ανθρώπους που έχω γνωρίσει ποτέ στη ζωή μου. Ανθρώπινος 100%. Καμία υποκρισία. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι απόμακρος, να προφασιστεί ότι βιάζεται να φύγει, να έχει ύφος υπερόπτη, με λίγα λόγια να με αποφύγει. Όταν του ζήτησα ευγενικά ένα αυτόγραφο, επειδή δεν είχα στυλό μαζί μου, άρχισε να ψάχνει και μάλιστα ρώτησε τη γυναίκα του κι άλλα 2 άτομα αν έχουν επάνω τους ένα. Τελικά κανείς δεν είχε, κι ενώ θα μπορούσε να λήξει εκεί το ζήτημα, μου λέει τα εξής λόγια:

    "Τόση αξία έχει πια ένα αυτόγραφο; Άμα το θες τόσο πολύ, δως μου την διεύθυνσή σου να σου στείλω ένα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Στην τελική, τι από τα δύο προτιμάς; Ένα αυτόγραφο ή να μιλήσουμε;

    Όταν ψέλλισα "Να μιλήσουμε..." ήταν εκείνος πρώτος που μου πρότεινε το χέρι του και με το άλλο με έσφιξε από τον ώμο, σαν να είμαστε φίλοι, μ' ένα χαμόγελο που δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ. Μιλήσαμε για ένα μισάωρο (!), επί σκηνής Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, το οποίο πλέον είχε αδειάσει, μέχρι που μείναμε εγώ, εκείνος, η σύζυγός του και ο Al di Meola. Σε πληροφορώ ότι την περισσότερη ώρα εκείνος ήταν αυτός που ρωτούσε πράγματα για μένα, κι όχι το αντίστροφο...

    Από εκεί και πέρα, ό,τι και να διαβάσω περί ψυχρότητας του Γιώργου Νταλάρα πραγματικά με κάνουν να χαμογελάω.

    Κι εγώ ελπίζω να λήξει κάπου εδώ η παρεξήγηση αυτή.
    Όσο για το φραππέ, ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή, και με απόλυτα σωστή αναλογία σε ζάχαρη και γάλα (by the way, προτίμησε καλύτερα το εβαπορέ από το φρέσκο γάλα, αφήνει λιγότερα υπολείμματα στον καφέ )
    justme
    16.04.2003, 09:18
    Μπα το εβαπορε δεν μ αρεσει ιδιαιτερα! Αν εχεις ΝΟΥΝΟΥ ομως μεσα! Ετοιμασε τα & εφτασα! Χαρηκα ειλικρινα γι αυτο που εζησες πλαι σ εναν μεγαλο καλλιτεχνη & σιγουρα μια τετοια εμπειρια σου προκαλει αισθηματα συμπαθειας για καλλιτεχνες τετοιου βελληνεκους να δειχνουν ποσο ανθρωπινοι ειναι.Σου λεω οτι ποτε δεν κατηγορησα τον Νταλαρα σαν προσωπο αλλα σαν καποιες ενεργειες του που μου προκαλεσαν θυμο!Η πληροφορια σαφως & δεν μου δοθηκε απο τον ξαδερφο του θειου του αδερφου του πατερα μου(κουιζ-τι συγγενεια εχουμε?) .Αν δεν ηταν απο σοβαρο ατομο δεν θα ειχα σκοπο να το αναφερω.Εργαζομαι στο νομαρχιακο ωδειο της Φλωρινας & το εμαθα απο τον διευθυντη του ωδειου,που ειναι & διευθυντης της κρατικης ορχηστρας Θεσσαλονικης.Αν οχι σοβαρο ατομο σιγουρα σοβαροτατο!!! Επειδη ειναι στην κρατικη ορχηστρα Θεσ-νικης εχει καθημερινη σχεδον επικοινωνια με τον υπουργο πολιτισμο ο οποιος & του το ειπε , οπως & για το ποσο που θα εισπραξει ο Θεοδωρακης απο την πολιτιστικη ολυμπιαδα.Το γνωριζεις? Μολις 4 δις. Ειναι & αλλα ακομα γεγονοτα που με ωθησαν να εχω πλεον επιθετικη σταση ισως, σε αυτους που οτι κανουν πρεπει ντε & καλα να συνοδευεται & απο ενα παχυλο ποσο.Μαγκια τους θα μου πεις.Ε για μενα μαγκια ειναι η ισορροπια & το μετρο.Οχι η απληστια.Αnyway.Εχουμε να πουμε πολλα απο κοντα αλλα αυτο που μου λειπει απο εσας ειναι το ακουσμα Εχω ακουσει τοσα απο τα αλλα παιδια & θελω να σας απολαυσω επι σκηνης.Φιλε Γιωργη την καλημερα μου!!!!!!!!!
    Giorgos
    17.04.2003, 03:56
    Ε δεν θα τα χαλάσουμε στο γάλα

    Κοίτα, το ποσό είναι τεράστιο, ούτε λόγος γι' αυτό, φαντάζομαι όμως ότι εξαργυρώνουν το όνομα και την αξία τους. Παροχή υπηρεσιών είναι στην τελική, τεράστιο όνομα είναι...Και στα ξένα κράτη χειρότερα είναι τα πράγματα (φαντάζεσαι π.χ. πόσα θα έπαιρνε ο Sting στην Αγγλία ή ο John Williams στην Αμερική ή ο Jean-Michel Jarre στη Γαλλία; απείρως περισσότερα). Και να σου πω, από το να τα πάρει κανένας Vangelis ή Υanni, χίλιες φορές ο Μίκης που τα αξίζει. Θα μου πεις πάλι, Ολυμπιάδα είναι, μπορείς να το κάνεις για τη χώρα σου...Από την άλλη, άμα βρεις εσύ ποτέ κανένα ιδιοκτήτη πολυτελούς εστιατορίου με θαλασσινά να κάνει τζάμπα τον ταξιτζή σε ξένο που ήρθε για την Ολυμπιάδα και να του κάνει εκείνου και της γυναίκας του το τραπέζι στο εστιατόριό του και να λέει "Τhis I do it for me and the other for my country", τότε θα έχουμε γίνει όλοι μας ανώτεροι άνθρωποι...(αυτή δεν είναι διαφήμιση, ταινία επιστημονικής φαντασίας είναι)

    Όσο για το "άκουσμα", οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι η συναυλία θα ηχογραφηθεί σε ψηφιακή κασσέτα και μετά θα "κοπεί" σε CD καθαρά για το προσωπικό μας αρχείο. Aν η ποιότητα του ήχου είναι ικανοποιητική και το μουσικό αποτέλεσμα αξιόλογο, θα χαρώ να σου στείλω τα CDs για να πάρεις μια γεύση από την ατμόσφαιρα της αποψινής -πλέον- συναυλίας.

    Nα περνάς καλά!