ελληνική μουσική
    649 online   ·  210.873 μέλη

    28η Οκτωβρίου 1940 : Δύο ηχητικά ντοκουμέντα

    mary_omikron
    27.10.2011, 19:56

    Ο Κώστας Σταυρόπουλος, ο αρχιεκφωνητής του Ραδιοφωνικού σταθμού Αθηνών στην αναγγελία της κήρυξης του πολέμου και στο τελευταίο ανακοινωθέν του ελεύθερου Eλληνικού σταθμού πριν οι γερμανοί εισβάλλουν στην Αθήνα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 28-10-2011 03:52 ]


    antwnispatra
    27.10.2011, 20:19

    Ανατριχιαστικά ντοκουμέντα που δεν πρέπει να χαθούν.Προτείνω επίσης την αναπαραγωγή τους πριν από κάθε συνεδρίαση της κατοχικής Βουλής του σήμερα.

    Δεν το χαλάω το θέμα,αλλά εδώ που φτάσαμε,εκπομπές του σήμερα ξεκινούν κάπως έτσι...


    -----------------
    ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 27-10-2011 20:24 ]


    mary_omikron
    27.10.2011, 20:24

    Ανατριχιαστικά ντοκουμέντα του 1940 και ανατριχιαστική χρονική σύμπτωση με την 28η Οκτωβρίου 2011... ο ίδιος εφιάλτης με άλλο πρόσωπο και άλλα λόγια (ακόμα κι όταν είναι τύποις σατυρικά)

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 27-10-2011 20:32 ]


    rouli726
    28.10.2011, 01:03

    Το θέμα που άνοιξες, Μαίρη, είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο, καθώς είναι ένας πόλεμος που βρίσκεται λίγο πιο κοντά μας, στη σύγχρονη ιστορία του τόπου μας.

    Επειδή έχω στην οικογένειά μου άτομα που έζησαν αυτή τη σκληρή περίοδο κι έχω ακούσει αρκετές αφηγήσεις, λυπάμαι που μετά από τόσα χρόνια ζούμε κάτι τόσο άσχημο χωρίς να έχουμε,τυπικά τουλάχιστον,πόλεμο..

    Κρίμα για όσους αγωνίστηκαν για αυτόν τον τόπο, τελικά...κρίμα..


    alkyoni
    28.10.2011, 02:24

    Μπραβο για το θεμα!Wink Με καλυψαν οι συνφορουμιτες με αυτα που εγραψαν.{#emotions_dlg.thumbup}

    Ηθελα να προσθεσω μονο  οτι... "τυχεροι" οσοι εζησαν και πολεμησαν τις ηρωικες εκεινες μερες, ( και ειμαστε περηφανοι για τοτε) ,  κι "εφυγαν" νωρις  και δε ζουν την σημερινη δυσκολη κατασταση που ηρθε η χωρα μας, (την παραδοση της στην ουσια....).  Δυστυχως η ιστορια σχεδον επαναλλαμβανεται, καπως  διαφορετικα ομως..... με τον "αορατο πολεμο"....{#emotions_dlg.thumbdown}

    Κλεινω μ' ενα τραγουδι επικαιρο νομιζω ,οσο ποτε αλλοτε...  αφιερωμενο σε ολους μας.... (εκτως απο τους 300 και τον 1 που απλα παρακολουθει τα τεκτενομενα....{#emotions_dlg.thumbdown} )

     

    Σοφία Βέμπο - Κάνε κουράγιο Ελλάδα μου - 1946 (...2011 και βαλε...)

     

    Χρονια Πολλα και συντομα, καλο ξημερωμα στην Ελλαδα ΜΑΣ!!!!