ελληνική μουσική
    386 online   ·  210.877 μέλη

    Τέλος η Μπήλιω Τσουκαλά από τη ΝΕΤ

    jorge
    30.11.2011, 23:08

    Μετά από 9 χρόνια, η ΕΡΤ δεν ανανεώνει τη σύμβαση της Μπήλιως Τσουκαλά και η εκπομπή της σταματά.

    Πλέον δεν υπάρχει εκπομπή στην ελληνική τηλεόραση για νέους καλλιτέχνες. Ας ελπίσουμε να την αντικαταστήσουν με κάτι καλύτερο, το συντομότερο. Όσο κι αν η Μπήλιω έχει ακούσει τα μύρια όσα, ήταν μια εκπομπή που προσωπικά μου άφησε εικόνες... Κρίμα.


    StereoNova
    30.11.2011, 23:33

    Καιρός ήτανε,να φύγουν απο κάποιες θέσεις κομματόσκυλα.Εκπομπή για νέους καλλιτέχνες φυσικά και να υπάρξει αλλά με άλλα άτομα και πιο φρέσκα πρόσωπα.Γιατί μήπως η επιτυχία της εκπομπής οφειλόταν στην Τσουκαλά?


    jorge
    30.11.2011, 23:59
    Αν εκτός από την παρουσίαση είχε και την επιμέλεια (επιλογή καλλιτεχνών, θεμάτων κλπ), τότε ναι. Αλλά δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω.
    StereoNova
    01.12.2011, 00:07
    Δεν την είχε.Η Τσουκαλά ήταν μόνο παρουσιάστρια.Και το ξέρω απο φίλους που ανήκαν στο team της εκπομπής,οι οποίοι φυσικά έκαναν όλη την δουλειά!
    jorge
    01.12.2011, 00:09
    Δεκτό.
    mary_omikron
    01.12.2011, 00:11

    Το κακό είναι ότι μαζί με την Τσουκαλά φεύγει και η εκπομπή και προτιμούσα να υπήρχε έστω και με αμνησίες και σαρδάμ, γιατί δεν πιστεύω οτι θα δημιουργηθεί καινούργια με άλλο concept.


    StereoNova
    01.12.2011, 00:13
    μπορεί να δημιουργηθεί και καλύτερο.Άλλωστε η τηλεόραση δεν πιστεύω οτι ειναι το μέσο του μέλλοντος.Το ιντερνετ έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη.
    mary_omikron
    01.12.2011, 00:31

    Μπορεί, δεν αντιλέγω, πόσο σύντομα όμως? εν μέσω  περικοπών και  κρίσης δύσκολο!


    StereoNova
    01.12.2011, 00:44
    Ειδικά η ψεύτικη συγκίνηση ήταν ξεκαρδιστική.Εν μέσω περικοπών και κρίσης είναι πιο εύκολα κάποιος να προωθήσει τη μουσική του μέσω του ίντερνετ,και είναι και ανέξοδο. Πεντατονικέ η εκπομπή που λές πρέπει να είναι αυτών που είχαν παλιά τους χάκερς στο Άλτερ 5. Επίσης όταν ένα πρόγραμμα δεν το στηρίζει ο κόσμος που το πληρώνει,και το βλέπουν ενίοτε λίγα άτομα,σημαίνει οτι μάλλον θέλει αλλαγή.και μιλάω για όλο το πρόγραμμα της κρατικής τηλεόρασης και όχι μόνο της Τσουκαλά.
    despinakontogianni
    01.12.2011, 09:10

    Παράθεση:

    Το μέλος StereoNova στις 01-12-2011 στις 00:44 έγραψε...

    Ειδικά η ψεύτικη συγκίνηση ήταν ξεκαρδιστική.


    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Δε νομίζω να ένιωθε ο οποιοσδήποτε στη θέση της διαφορετικά. Επειδή είναι τηλεόραση, δεν μπορούμε να λέμε πως είναι όλα στημένα.


    -----------------
    ...παίζει το πιάνο μοναχό και μια μικρή σφυρίζει έναν παράταιρο σκοπό μιας μελωδίας παλιάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 01-12-2011 09:11 ]


    rouli726
    01.12.2011, 12:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 01-12-2011 στις 00:38 έγραψε...

    Δε θυμάμαι ακριβώς το όνομα της αλλά στην ΕΤ1 υπάρχει μια πολύ συμπαθητική εκπομπή με παρέες απο νέα παιδιά που μιλάνε για gadgets και άλλα θέματα επικαιρότητας (νομίζω είναι και τα παιδιά από το 'μένουμε ελλάδα') και κάνουν και συνδέσεις μέσω skype κλπ... Και εκεί έχω δεί πολύ αξιόλογα νέα σχήματα απο μουσικές που δε περιορίζονται στο 'λαικό' και 'έντεχνο' που επέμενε να φέρνει η Τσουκαλά... Βασικά πιο πολύ έφερνε όσους θέλαν να προωθήσουν τις εμφανίσεις τους παρά νέους καλλιτέχνες... Δε νομίζω να λείψει σε κανέναν... :Ρ



    Αν δε κάνω λάθος, αναφέρεσαι στην εκπομπή ESCAPE και συμφωνώ απόλυτα!

    Εκπομπή με νέα και ταλαντούχα παιδιά, που φιλοξενεί γνωστούς ή μη καλλιτέχνες με με αξιολογη παρουσία.

    Χαρακτηριστικό είναι το βίντεο που σας παραθέτω.

    Όσο για την κα Τσουκαλά, την έχω "κράξει" και παλιότερα στο blog μου και δε το μετανιώνω και καθόλου, όφειλε αν μη τί άλλο μετά από τόσα χρόνια και τόσες παρατηρήσεις να έχει βελτιωθεί, αν ήθελε να δείξει πως αξίζει να έχει εκπομπή στην κρατική τηλεόραση και πως σέβεται το κοινό της.
    Λυπάμαι, αλλά δεν.. λυπάμαι που δεν ανανεώθηκε η εκπομπή της.


    antwnispatra
    01.12.2011, 17:12

    Νέοι καλλιτέχνες και εύστοχα σχόλια...

    Μετά την αποχώρηση του ΓΑΠ,νέο πλήγμα στην ελληνική σάτιρα.

    Ε,ΟΧΙ,αυτή την κρατική τηλεόραση δεν τη θέλουμε,όπως γράφτηκε και πιο πάνω θέλει ανανέωση και πιο φρέσκα πράγματα.

    Την πληρώνουμε που την πληρώνουμε,ας μας παρουσιάσει και κάτι της προκοπής.

     


    SakisKouroupos
    02.12.2011, 18:04

    Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε για κάποιον κάτι από προσωπική συνεργασία μαζί του .... να μην τον κατακρίνουμε.Οσο για την επιλογή τόσο τραγουδιών όσο και ερμηνευτών .... δεν ήταν απόλυτα!... δική της....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 02-12-2011 18:06 ]


    PHILIPPOSSM
    02.12.2011, 18:24
    Σάκη διαφωνώ μαζί σου, εδώ μέσα μπορούμε όλοι να κρίνουμε τα πάντα και τους πάντες.
    antwnispatra
    02.12.2011, 19:40

    Παράθεση:

    Το μέλος SakisKouroupos στις 02-12-2011 στις 18:04 έγραψε...

    Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε για κάποιον κάτι από προσωπική συνεργασία μαζί του .... να μην τον κατακρίνουμε.Οσο για την επιλογή τόσο τραγουδιών όσο και ερμηνευτών .... δεν ήταν απόλυτα!... δική της....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 02-12-2011 18:06 ]



    Δηλαδή πρέπει να συνεργαστώ με ότι κυκλοφορεί στην τηλεόραση,στη μουσική ή οπουδήποτε αλλού για να έχω άποψη?

    Αν έλεγα τα καλύτερα λόγια για την Τσουκαλά υποθέτω δεν θα ενδιαφερόσουν  για το αν έχω συνεργαστεί μαζί της.

    Δεν χρειάζεται να συνεργαστώ μαζί της για να αντιληφθώ πως πολλάκις ήταν εκτός τόπου και χρόνου όπως και στο παραπάνω βίντεο με το Νιόνιο.Όσο για τις επιλογές καλλιτεχνών ή τραγουδιών,από τη συγκεκριμένη εκπομπή έχουν περάσει πάρα πολλοί καλοί καλλιτέχνες είτε νέοι,είτε αναγνωρισμένοι και όντως ήταν μια πολύ αξιόλογη εκπομπή.Μακάρι να είχε και ανάλογη των περιστάσεων παρουσίαση.


    SakisKouroupos
    03.12.2011, 19:40
    Δεν διαφωνώ μαζί σας, η κρίση του καθενός είναι προσωπική ...αλλά κάποιες επιλογές,ακόμα και πως θα τις παρουσιάσεις ....μερικές φορές,όχι πάντα ....έχουν κάνει την επιλογή άλλοι ... άνωθεν ... Αν μπορείτε να με καταλάβετε ? !!!!!
    thanaish
    04.12.2011, 21:11

    Μου κάνει εντύπωση το ότι είχε ακόμα τηλεθεατές, μιλάμε ότι κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να γίνει αντιπαθητική ότι η ίδια και  μαζί  οι καλεσμένοι..Κάθε μισό λεπτό λεπτό την βλέπαμε γκρό πλάν να χαχανίζει και να "ακίζεται".Όπως  ακριβώς κάνουν και οι χαζές του Αντέννα αλλά τουλάχιστον εκείνες έχουν και ένα ερωτισμό (έστω της χαζής ξανθιάς)..


    renabill
    05.12.2011, 12:48

    Δε θα μου λείψει ιδιαίτερα αυτή η εκπομπή, γιατί το άτομο που την παρουσίαζε δεν ήταν και ότι καλύτερο για μια τέτοιου είδους εκπομπή. Θα προτιμούσα ένα νέο πρόσωπο με περισσότερη διάθεση και νέες ιδέες.Απορώ που κράτησε και τόσο καιρό.....