ελληνική μουσική
    290 online   ·  210.899 μέλη

    Συναυλία-Αφιέρωμα στον Λ. Παπαδόπουλο + Φωτογραφίες

    jorge
    11.04.2005, 16:02
    Ας το δηλώσουν εδώ.

    Jorge + 2
    Hastaroth
    11.04.2005, 23:00
    Hastaroth + 0
    jorge
    11.04.2005, 23:36
    Update, θα έχω και άλλους 3 φίλους

    Jorge + 5


    Iphigenia
    11.04.2005, 23:44
    Εγώ θα 'χάσω' την Τετάρτη (αφού και γω ξεμπερδεύω αργά και δεν θα τα καταφέρω), αλλά είμαι σίγουρη ότι θα 'κερδίσει' το καλό Ελληνικό τραγούδι.

    Καλά να περάσετε!!!
    jorge
    12.04.2005, 14:50
    Βλέπω το γράφει και η Ελευθεροτυπία:

    Μια βραδιά για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο

    Μια μουσική αναδρομή, «όπως την αποτύπωσε με την πένα και την ψυχή του», θα είναι το αυριανό αφιέρωμα (στις 9.30 μ.μ.) στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, που θα πραγματοποιηθεί στη Μουσική Σκηνή του Πολυχώρου «Δίπυλον», «Μεθυσμενάκι». Αγαπημένα τραγούδια του, που τραγουδήθηκαν όπως λίγα, θα ερμηνεύσει το μουσικό σχήμα «Πνοή». Ητοι, ο Τάσος Καλαφάτης (μουσική επιμέλεια-πιάνο), ο Μάριος Καραγκιόζογλου, (μπουζούκι), ο Νίκος Παπαλεοντίου (κιθάρα), ο Μιχάλης Κουλουμής (βιολί),ο Χρήστος Βεργίνης (μπάσο), ο Σπύρος Κοντογιώργης (κρουστά), η Μαρία Παντελάκη (τραγούδι) και ο Κώστας Υφαντής (τραγούδι).

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/04/2005



    Κωστή μας έκλεισες το τραπέζι;

    GL
    12.04.2005, 15:01
    Kωστακη και Τασο θελω πολυ να ερθω.....
    Εχω μια υποχρεωση ομως εκει κοντα και θα τελειωσω κατα τις 9:30 με 10...
    Αν δεν ειναι κοπος ομως καποιος φιλος ας μου κρατησει μια θεσουλα....
    δεν θα παει χαμενη....
    kifa
    12.04.2005, 15:06
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 12-04-2005 στις 14:50 έγραψε:

    Βλέπω το γράφει και η Ελευθεροτυπία:

    Μια βραδιά για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο

    Μια μουσική αναδρομή, «όπως την αποτύπωσε με την πένα και την ψυχή του», θα είναι το αυριανό αφιέρωμα (στις 9.30 μ.μ.) στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, που θα πραγματοποιηθεί στη Μουσική Σκηνή του Πολυχώρου «Δίπυλον», «Μεθυσμενάκι». Αγαπημένα τραγούδια του, που τραγουδήθηκαν όπως λίγα, θα ερμηνεύσει το μουσικό σχήμα «Πνοή». Ητοι, ο Τάσος Καλαφάτης (μουσική επιμέλεια-πιάνο), ο Μάριος Καραγκιόζογλου, (μπουζούκι), ο Νίκος Παπαλεοντίου (κιθάρα), ο Μιχάλης Κουλουμής (βιολί),ο Χρήστος Βεργίνης (μπάσο), ο Σπύρος Κοντογιώργης (κρουστά), η Μαρία Παντελάκη (τραγούδι) και ο Κώστας Υφαντής (τραγούδι).

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/04/2005

    http://www.enet.gr/online/online_text?c=113&id=72800400

    Κωστή μας έκλεισες το τραπέζι;






    Jorge...εννοείται....
    jorge
    12.04.2005, 15:11
    Ευχαριστούμε
    Καλές ετοιμασίες και κοίταξε να είσαι χαλαρός να απολαύσεις το χειροκρότημα. Τάσο
    kifa
    13.04.2005, 10:40
    Καλημέρα σε όλους και όλες..

    Τα νέα είναι χαρούμενα από τη σημερινή μας εμφάνιση αφού από χτες το μαγαζί δεν έχει τραπέζι..

    Εύχομαι σε όλους όσους έρθουν στο μεθυσμενάκι απόψε να περάσουν καλά! Να έρθουν και να διασκεδάσουν μαζί μας και...όσο μπορούν να μας πάρουν και το άγχος...

    Έχει κρατηθεί τραπέζι για το ΜΗ οπότε θα πείτε στην είσοδο music heaven.

    Τη σημερινή βραδιά θα τιμήσουν αρκετοί από το καλλιτεχνικό χώρο που θα ερθουν για να ξανατραγουδήσουν μαζί μας τα τραγούδια του Λευτέρη Παπαδόπουλου..

    Και πάλι να είστε καλά, όσοι έρθετε φέρτε μου και κανένα αντιαγχωτικό χάπι...γιατί δεν με βλέπω καλά μέχρι το βράδυ...


    jorge
    13.04.2005, 11:11
    Ευχαριστούμε για το τραπέζι Κώστα. Είναι η πρώτη εκδήλωση που είμαστε Χορηγοί Επικοινωνίας σε μουσική εκδήλωση (παλαιότερα είμασταν σε δισκογραφική παραγωγή) και η χαρά είναι διπλή γιατί παράλληλα θα δούμε εσάς - την Πνοή - σε πλήρη σύνθεση

    Μην έχεις άγχος. Θα είμαι εγώ από κάτω και θα τραβάω τα αυτιά σε όποιον μιλάει, ας είναι και ο Μιχαηλίδης του Δίεση (άκουσα οτι θα έρθει). Όσον αφορά το καλλιτεχνικό κομμάτι, δεν έχετε να φοβάστε τίποτα
    KRITIKOS
    13.04.2005, 12:54
    im in...den ginetai na leipw egw,,,eidika otan milame gia leyterh...
    kifa
    13.04.2005, 13:21
    Παιδιά, φεύγω...

    Καλή μας επιτυχία !!! Εύχομαι να περάσετε καλά!!!

    Jorge, για ακόμα μία φορά σε ευχαριστώ για όλα!!!

    Ουφ....


    Τα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Sofia
    13.04.2005, 13:31
    kifa, tasois ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
    Jasmine
    13.04.2005, 13:54
    Χμμμμ.... το χα πει στον Τάσο ότι θα ρθω κι εγώ!! Προχτές στο chat!! 'Αραγε το θυμήθηκε με τα τρεχάματα που είχε?? Πιθανόν με μια ξαδέλφη μου η οποία δεν είναι σίγουρη, αν έρθω μόνη μου όμως τελικά βρε παιδιά να σας βρω!! Μην είμαι μόνη μου σαν καλαμιά στον κάμπο!!
    MariannaP
    13.04.2005, 13:59
    Αχχχχχχχχχχχ, τι ακαταστασία είναι αυτή καλέ;;;
    Ας φτιάξω άλλη μια λιστούλα...

    - Jorge + 5
    - Hastaroth
    - GL
    - KRITIKOS

    Αν προλάβω, θα περάσω κι εγώ μια βολτίτσα πιο αργά αλλά δε θα χρειαστώ καρεκλίτσα, χι χι

    Κώστα και Τάσο ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
    attila
    13.04.2005, 18:13
    Paidia kalh epituxeia shmera...makari na mporousa kai egw na sas akousw...

    Euxaristw ton Tasois gia thn ekplhktikh suntagh...htan loukoumi!!! Oso gia to kunhgi phge kala..alla thn ekana sta karvouna!!
    Booster
    13.04.2005, 20:19
    Παιδιά στη θέση του GL που δε θα μπορέσει να έρθει θα έρθω εγώ. Επί του πιεστηρίου η αλλαγή
    Booster
    14.04.2005, 09:48
    Ήτανε μια βραδυά μυσταγωγίας για μένα. Ακόμα έχω στ' αυτιά μου τους αγαπημένους στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου.

    Σε ένα κατάμεστο Μεθυσμενάκι, 9 άψογοι και ευαίσθητοι μουσικοί, μας ταξίδεψαν στις θύμησες μιας άλλης εποχής. Η κορυφαία στιγμή ήτανε όταν έπιασε το μικρόφωνο ο ίδιος ο ποιητής και είπε με το δικό του τρόπο 5-6 από τα "διαμάντια". Είναι από εκείνες τις εμπειρίες που δεν νομίζω ότι θα ξεχάσω ποτέ μου. Ο "Λευτέρης" εμφανώς συγκινημένος ξανάγινε πάλι το παιδί που έτρεχε στις αλάνες, ο ερωτευμένος έφηβος που έγραφε για την αγαπημένη του, ο πατριώτης που έκανε αντίσταση στον κατακτητή. Να ζήσει χίλια διακόσια χρόνια αυτός ο άνθρωπος!!! Όσα και τα τραγούδια του...

    Η ορχήστρα πολύ καλή και συντονισμένη. Ο tasois ήτανε η ψυχή και το ταλέντο του γέμιζε όλο το χώρο. Για τον kifa τι να πρωτοπεί κανείς; Ακούραστος και χαμογελαστός μας "έπαιρνε" με το πάθος και την ευαισθησία του. Ο Μιχάλης στο βιολί μοναδικός και το μπουζούκι θεϊκό. Η γλυκειά Μαρία στο άλλο μικρόφωνο γινότανε πότε Χαρούλα, πότε Ρένα, πότε Δήμητρα .... με μια φωνή έκπληξη.

    Το ΜΗ έδωσε ένα σημαντικό παρόν με πολλά διακεκριμένα μέλη του. Πρώτο τραπέζι πίστα ο jorge με την παρέα του εμψύχωνε την ορχήστρα και την αποθανάτιζε κάθε τόσο. Hastaroth, Jasmine, Kritikos, Pianopassion, Booster αλλά και Aggelina πιο πίσω με μεγάλη παρέα, και άλλοι.

    Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτογραφικό υλικό ακολουθούν από τον jorge μας. Και για όσους δεν ήρθατε, τα νέα είναι καλά: θα ξαναγίνει την επόμενη Τρίτη 19 του μήνα. Σπεύσατε

    Από μένα ένα πολύ μεγάλο μπράβο σε όλους τους συντελεστές της βραδυάς και ένα ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου.



    kallia
    14.04.2005, 11:27
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εμπνευστές της χθεσινής όμορφης βραδιάς που με υπέροχες φωνές και τραγούδια μας ταξίδεψαν.....
    jorge
    14.04.2005, 11:40
    Καταρχήν να επαναλάβω κι εγώ πως για όσους δεν τα κατάφεραν, υπάρχει και δεύτερη φορά.

    Να πάτε γιατί οτι και να σας λέμε εμείς από εδώ, δεν υπάρχει περίπτωση να νιώσετε το κλίμα που δημιουργείται στο κοινό από αυτή την ορχήστρα, που πραγματικά δεν είναι για να παίζει σε τέτοια μαγαζιά. Η θέση της είναι σε ανοικτά θέατρα και σε μεγάλες μουσικές σκηνές.

    Τα τραγούδια όλα ένα κι ένα. Κορυφαίες στιγμές για μένα το "Μάνα Δε Φυτέψανε" και το "Μάτια Μπλε". Στο δεύτερο, μου έχει μείνει το σόλο του βιολιού, με τον Tasoi να "γεμίζει" τέλεια από πίσω. Στο πρώτο η ερμηνεία του Kifa.

    Ο Λ.Παπαδόπουλος απλός, ευαίσθητος και συγκινημένος δεν έλεγε να κατέβει από τη σκηνή, βλέποντας τον κόσμο να συμμετέχει σε αυτή τη γιορτή. Στο χέρι του, όπως πάντα, το κομπολογάκι του... Πολύ ωραία εικόνα, πραγματικά...

    Στα μέλη-φίλους που ήταν στην παρέα μας, να συμπληρώσω και τους Jimnys, Lalina, Kallia, Astrahan

    Kifa & Tasois ευχαριστούμε για την αξέχαστη βραδιά και το ...καλό τραπέζι που μας κρατήσατε

    Α.... και που είσαι Tasoi...
    Γι' αυτά που είπες από μικροφώνου στην εισαγωγή σου, κάποια μέρα θα μετανιώσεις πικρά

    Να μας έχει ο Θεός γερούς, πάντα ν' ανταμώνουμε βρε σεις...