ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.873 μέλη

    Η Σμύρνη του έρωτα - Εστουντιαντίνα - Γιάννης Κότσιρας

    marylin
    26.02.2012, 15:05
    Εστουντιαντίνα - Γιάννης Κότσιρας «Η Σμύρνη του έρωτα» Ο Γιάννης Κότσιρας με την Εστουντιαντίνα παρουσιάζουν τα ερωτικά τραγούδια της Σμύρνης σε μία νέα δισκογραφική δουλειά, με τίτλο «Η Σμύρνη του έρωτα». Πρόκειται για κομμάτια που έχουν σημαδεύσει τη δεκαετία του ’20 ενώ τα ίχνη τους φθάνουν ως το Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο. Δεν είναι τραγούδια που γράφτηκαν μόνο στη Σμύρνη. Είναι τραγούδια που έχουν οποιαδήποτε σχέση με τη Σμύρνη. Είτε γράφτηκαν εκεί, είτε προέρχονται από Σμυρνιούς δημιουργούς. Που να βρω γυναίκα να σου μοιάζει, Μανάκι μου, Αμάν Κατερίνα, Έμορφη Σμυρνιά μου, Μισιρλού … Ο Γιάννης Κότσιρας λέει «λόγω της σχέσης μου με το ρεμπέτικο κι το λαϊκό τραγούδι, από αυτά τα τραγούδια ξεκίνησα και ποτέ δεν έπαψα να βυθίζομαι σε αυτή τη μουσική, να μαθαίνω και να ονειρεύομαι πως θα έρθει η μέρα που θα τα τραγουδήσω». «Η Σμύρνη του έρωτα» : μία σύγχρονη ερμηνευτική προσέγγιση με ερμηνευτή τον Γιάννη Κότσιρα και την Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας σε ένα κλίμα μεσογειακού ταμπεραμέντου, με την ιδιαίτερη ενορχηστρωτική ματιά της ορχήστρας, που προβάλλει το βαθύ ερωτισμό που κρύβουν τα τραγούδια αυτά. «Η Σμύρνη του έρωτα» : ένας δίσκος που δεν πρέπει να λείπει από καμία δισκοθήκη. Συμμετέχουν: Μπάμπης Τσέρτος, Ασπασία Στρατηγού, Θοδωρής Μέρμηγκας Εταιρεία: MINOS-EMI 1 Πού Να Βρω Γυναίκα Να Σου Μοιάζει - Γιάννης Κότσιρας 2 Μανάκι Μου - Γιάννης Κότσιρας 3 Αμάν Κατερίνα Μου - Γιάννης Κότσιρας 4 Τα Ματάκια Σου Τα Δυο - Γιάννης Κότσιρας 5 Μπαρμπαγιαννακάκης - Γιάννης Κότσιρας 6 Καρδιά Ορφανή - Γιάννης Κότσιρας 7 Όμορφη Σμυρνιά - Γιάννης Κότσιρας/Μπάμπης Τσέρτος 8 Αχ Βρε Θάλασσα Κακούργα - Ασπασία Στρατηγού 9 Μήλο Μου Και Μανταρίνι - Γιάννης Κότσιρας 10 Ο Αντώνης Ο Βαρκάρης - Γιάννης Κότσιρας 11 Μισιρλού - Γιάννης Κότσιρας 12 Η Πεθερά Μου - Γιάννης Κότσιρας 13 Λόνγκα Χορός - Εστουδιαντίνα 14 Κότσαρι - Εστουδιαντίνα 15 Εγώ Θέλω Πριγκηπέσσα - Γιάννης Κότσιρας 16 Το Γελεκάκι - Γιάννης Κότσιρας 17 Παραπονιάρα - Θοδωρής Μέρμηγκας 18 Φόρα Τα Μαύρα Φόρα Τα - Γιάννης Κότσιρας 19 Το Κουκλί Της Κοκκινιάς - Γιάννης Κότσιρας 20 Τρικούβερτο Χασάπικο - Εστουδιαντίνα 21 Φοξ - Εστουδιαντίνα 22 Η Μικροπαντρεμένη - Γιάννης Κότσιρας 23 Το Βαλς Της Προσμονής - Εστουδιαντίνα



    επισυναπτόμενα: i smirni tou erota.jpg 
    catherine91
    11.03.2012, 17:02

    Μαίρη, ξέρεις αν κυκλοφόρησε ήδη; σήμερα άκουσα γι'αυτό το album και θέλω πολύ να το αποκτήσω! Σίγουρα είναι υπέροχη δουλειά!!!!! Smile


    marylin
    17.03.2012, 22:26
    Ναι γλυκούλα μου, μπορείς να το αποκτήσεις!
    catherine91
    18.03.2012, 00:32

    Τέλεια! :) Θα το αναζητήσω άμεσα! Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!! :)