ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.905 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    ilio
    06.03.2012, 13:06

    Δεν νομίζω πως σου μίλησε με αγένεια η Νταλαρόφιλη Spoiler.

    Σε παρακαλώ να ανακαλέσεις.Και εσύ Νταλαρόφιλη προσπάθησε να

    κρατήσεις ψυχραιμία.Αυτό το πράγμα γίνεται διαρκώς στις συζητήσεις εδώ

    στο φόρουμ τώρα τελευταία.Το ξέρω πως όλοι μας πιεζόμαστε αλλά θα πρέπει

    να διατηρούμε την ψυχραιμία μας και να  κάνουμε και την αυτοκρίτικη μας

    και  επίσης να έχουμε το θάρρος να ζητάμε και συγγνώμη που και που...


    ilio
    06.03.2012, 13:13

    Α .. .κωλοτούμπες κάνεις και εσύ Spoiler έτσι;Smile

    Γιατί άλλο οι συγκεντρώσεις - διαδηλώσεις κατά του μνημονίου

    και άλλο μία  μουσική συναυλία.

    Ποιος είναι αυτός που χάνει τα επιχειρηματά του;

    Νομίζω πως εσύ χάνεις την ψυχραιμία σου και εκφράζεσαι με αγένεια και σπας

    και πλάκα με την συζήτηση τελικά.

    Αλλά για μένα τα επιχειρηματά σου τα χάνεις εσύ.

    Οπότε αποχωρώ από την συζήτηση γιατί εσύ μάλλον θες να σπας πλάκα...

    Οκ...


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 06-03-2012 13:14 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 06-03-2012 13:15 ]


    mary_omikron
    06.03.2012, 13:15

    @ Spoiler Δεν είσαι ψύχραιμος στις διαφωνίες σου. Προσοχή στον τρόπο που απευθύνεσαι σε συνομιλητές σου, εντός πλαισίων μεν εμφανώς υποτιμητικά όμως... (π.χ. Dalarofili)

     

    Προς όλους:

    Αποδείξτε ότι -έστω- σ΄ένα φόρουμ μπορείτε να κρατήσετε επίπεδο συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 06-03-2012 13:17 ]


    SOKRATISKARAVIDAS
    06.03.2012, 13:31
    οκ παιδια καταλαβαμε τι γινεται.Ειναι λογικο σε ενα forum που ως επι το πλειστον οι πιο πολλοι ασχολουνται με την Ελληνικη μουσικη,να υπαρχουν φανατικοι και φανατισμενοι οπαδοι του Νταλαρα!!!Ετσι γινεται παντου.Αν ομως παρακολουθησετε συζητησεις σε forum που δεν εχουν σχεση με μουσικη,για το ιδιο θεμα ,οι αποψεις του κοσμου ειναι συντριπτικα εναντιον του Νταλαρα!!!!Οσο για σενα "κοπελια"....το γεγονος και μονο οτι το ψευδωνυμο σου ειναι "Νταλαροφιλη",τα λεει ολα!!Ειναι σαν να προσπαθω να κανω διαλογο για δημοκρατια και ανθρωπινα δικαιωματα,με καποιον που εχει ψευδωνυμο "Χιτλερ" ή "Σταλιν".Καποτε(πριν 2 δεκαετιες)ημουνα κι εγω ενα ακομη απο τα χιλιαδες "Νταλαρακια",επαιζα με την κιθαρα μου τα τραγουδια του,και προσπαθουσα οπως ολοι να τον μιμηθω.Τον θαυμαζα,δακρυζα οταν τραγουδουσα τα τραγουδια του κλπ κλπ κλπ.Ευτυχως πολυ νωρις,καταλαβα το σφαλμα μου,και τον απομυθοποιησα.Οταν δε μετα απο αρκετα χρονια ερχομενος σε επαφη με ανθρωπους που ειχαν δουλεψει μαζι του,εμαθα την αληθεια σχετικα με το χαρακτηρα του και τη συμπεριφορα του....ΑΗΔΙΑΣΑ!!!!Δεν αντιλεγω οτι κανει επαγγελματικες δουλειες,ειναι τελειομανης κι εχει καλη φωνη.Επιβιωσε και αναδειχτηκε ομως στις πλατες τιςαριστερας,του Πολυτεχνειου,μεγαλων συνθετων-δημιουργων,και εκμεταλευομενος μια εποχη,μια επανασταση και τις πολιτικες του γνωριμιες.Του παρειχαν αφθονη στηριξη τα ΜΜΕ,πολιτικα προσωπα,κυβερνησεις και κομματα.Εκμεταλευτηκε τν υποθεση της Κυπρου,αλλο αν επειτα εδωσε συναυλιες στην Τουρκια δηλωνοντας οτι το Αιγαιο ανηκει στα ψαρια!!!Το μνημονιο ειναι καλο ειπε,κι η γυναικα του ειναι βουλευτης που το ψηφισε.Δεν ειπε ουτε μια λεξη τελευταια για τις διαδηλωσεις του κοσμου,και ποτε δεν τραγουδησε δωρεαν.Εχει εταιρεια με ηχητικο εξοπλισμο που νοικιαζει σε καθε του συναυλια,και δεν υπαρχει ουτε ενας συναδελφος του,που να λεει καλα λογια γι`αυτον.Εχει θησαυρισει(δειτε το ποθεν εσχες της γυναικας του,η οποια επαγγελεται manager του Νταλαρα),κι εχει το θρασσος να εμφανιζεται ακομη στον κοσμο.Εκτιμω οτι οι επομενες συναυλιες του(αν τολμησει να ξαναεμφανιστει)θα μεινουν στην ιστορια.....Ντρεπομαι που καποτε τον θαυμαζα και τον αντεγραφα....
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Tropaiatissa
    06.03.2012, 13:50

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 06-03-2012 στις 13:31 έγραψε...
    το γεγονος και μονο οτι το ψευδωνυμο σου ειναι "Νταλαροφιλη"
    Καλά κατάλαβα... Εδωμέσα σε λίγο θα τρώμε και ξύλο επειδή έχουμε τα κότσια να δηλώνουμε αυτό που αγαπάμε...

    Όσο για το ύφος μου, οκ να ζητήσω συγνώμη, αλλά αν πήγαινες σε μία συναυλία και ξαφνικά βρισκόσουν δίπλα σε φασισταριά με τα οποία παραλίγο να πιαστούμε στα χέρια γιατί λογομαχήσαμε επειδή εκείνοι μας πέταξαν ένα μπουκάλι, θα καταλάβαινες γιατί έχω τέτοιο ύφος!


    -----------------


    Πίνω και μεθώ, ωχ αμάν, μέρα νύχτα τραγουδώ!!!!
    BabisTsertos.gr | Facebook

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 06-03-2012 13:51 ]


    Tropaiatissa
    06.03.2012, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 06-03-2012 στις 13:46 έγραψε...

    Οταν καποιοι υπερασπιζονται με λυσσα και μανια τον Νταλαρα,περιμενεις να κανουμε τις κοτες

    Αυτοί τουλάχιστον υπερασπίζονται κάτι που αγαπάνε. Άλλοι μπαίνουν στη διαδικασία να κάθονται να ασχολούνται με κάποιον που μισούν μόνο και μόνο για να βγάλουν τη χολή τους και να την πουν στους πρώτους. Τί σου φαίνεται πιο υγιές;


    jorge
    06.03.2012, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 06-03-2012 στις 12:58 έγραψε...

    Αποφασίστε. Φασισμός ή επανάσταση; Γιατί και μια διάσημη επανάσταση, με γκιλοτίνες έγινε. Αλλά επανάσταση την είπαν.

    Τα γιαούρτια τα έφαγε γιατί δουλεύει τον κόσμο... .

    Δυστυχώς οι παραπάνω λογικές επεκτείνονται επικίνδυνα. Το όλο κλίμα σήμερα κάνει τον κόσμο να θέλει να ξεσπάσει. Έχει νεύρα και ξεχνάει τον πολιτισμό του. Οκ, οι άλλοι τον έχουν ξεχάσει. Εμείς όμως τι κάνουμε; Τον ξεχνάμε κι εμείς;

    Από τα σχόλια του Spoiler καταλαβαίνω οτι έχει χαρεί σφόδρα με αυτό που είδε.

    Επειδή ένας άνθρωπος "δουλεύει τον κόσμο".

    Πολύ ωραία, ας συμφωνήσω, για την οικονομία της συζήτησης.

    Φαντάζομαι Spoiler οτι αυτό που λες, θα το διδάξεις και στα παιδιά σου. "Αν κάποιος σε δουλεύει, πέτα του γιαούρτι ή καρέκλα", θα τα συμβουλεύεις.

    Να πάρω κι εγώ τη λογική σου, να τη μεταφέρω κι εγώ στα δικά μου;

    "Σε δουλεύει ο προϊστάμενός σου; Πέτα του μια καρέκλα στο κεφάλι".

    "Σε έκλεψε στα ψιλά ο ταξιτζής; Φτύστον".

    "Ο καθηγητής στο σχολείο σε αδίκησε; Πέτα του έναν καφέ στα μούτρα".

     

    Πως θα πάμε ρε συ Spoiler μπροστά έτσι;


    SOKRATISKARAVIDAS
    06.03.2012, 14:03

    τους πολιτικους θελουμε να τους γιαουρτωσουμε,να τους μουτζωσουμε,να τους βρισουμε και αλλα τετοια.Αυτοι ξερουμε τι ειναι .....Τους "καλλιτεχνες" ομως που παιζουν τον ιδιο βρωμικο ρολο με τοσο υπουλο τροπο,γιατι τους βαζουμε στο απυροβλητο?Ο Νταλαρας δεν ειναι ο μονος,απλα ειναι ο πρωτος διδαξας κι ο πιο "επαγγελματιας" σε αυτη την απατη.Δεν τον μισουμε,δεν τον ζηλευουμε για την αμυθητη περιουσια του.Ο τροπος του κι η συμπεριφορα του μας εξαγριωνει.Η εκμεταλευση του πονου των λαικων στρωματων μας εκνευριζει.Οι ανοησιες που κατα καιρους λεει μας θυμωνουν.Η υποκρισια του και ο Φαρισαισμος του εφτασε τον κοσμο να αγανακτει με τετοιους "καλλιτεχνες"...Καποια μερα πιστευω θα μαθει ο κοσμος την αληθεια για το ατομο αυτο,και τοτε θα γκρεμιστει συθεμελα ο μυθος του Νταλαρα.Υποτιμαει τη νοημοσυνη μας και τη μνημη μας.ΘΑ ερθει η μερα που θα πληρωσουν κι αυτοι.......

    ΥΓ.Αποκαλυπτικο αρθρο σχετικο με το μυθο του Νταλαρα:http://seferou.blogspot.com/2012/02/blog-post_24.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOKRATISKARAVIDAS στις 06-03-2012 14:05 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOKRATISKARAVIDAS στις 06-03-2012 14:13 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    06.03.2012, 14:19

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 06-03-2012 στις 14:03 έγραψε...

    τους πολιτικους θελουμε να τους γιαουρτωσουμε,να τους μουτζωσουμε,να τους βρισουμε και αλλα τετοια.Αυτοι ξερουμε τι ειναι .....

    Εσύ και οι όμοιοι σου.


    skordalis21
    06.03.2012, 14:19
    ΑΜΑ Ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΕΝΑΝΤΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΤΟΥ,ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΚΑΛΑ;;;ΑΣ ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΕΙ ΤΟ ΒΡΩΜΟΣΤΟΜΑ ΤΟΥ,ΚΙ ΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΜΟΝΟ!!!!!!!!!
    skordalis21
    06.03.2012, 14:30
    AΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΜΙΑΣ Η ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ Π...ΑΣ (ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ,ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ...)ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΕΣ,ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ''ΕΜΕΝΑ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ''ΑΦΟΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ,ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΥΤΟΜΑΤΑ,ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΑ,,,ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΘΕΣΕΙΣ. Κ ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΣΧΗΜΑ
    mary_omikron
    06.03.2012, 14:43
    @ Skordalis Επειδή τα "πήρες" εσύ, δεν χρειάζεται να τα "δώσεις" σ΄εμάς με τα κεφαλαία σου. Φώναζε εκεί που πρέπει κι όχι στους συνομιλητές σου. Υπάρχουν οδηγίες πάνω απ΄το σημείο που γράφεις κείμενο.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    06.03.2012, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 06-03-2012 στις 14:21 έγραψε...

    Στα παιδιά μου να είσαι σίγουρος πως θα τους διδάξω να αντιδρούνε, όταν τους δουλεύουν κατάμουτρα επάνω στα ιδανικά τους.

    Θα τα διδάξεις να πετάνε γιαούρτια και καρέκλες;


    rouli726
    06.03.2012, 14:54

    Όταν αφήνεις ένα θέμα στην πρώτη σελίδα και το βρίσκεις στην τέταρτη, με όλα αυτά τα σχόλια να παρεμβάλλονται, έρχεσαι σε δύσκολη θέση. Τουλάχιστον αυτό νιώθω εγώ. Και δε ξέρω ειλικρινά από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω!

    Προσπαθώντας να συνοψίσω όλα όσα έχω στο κεφάλι μου αυτή τη στιγμή θα πω τα εξής:
    1. Καμμιά μορφή βίας δε βοηθά κάποιον να εκφράσει αυτά που πιστεύει. Η εξυπνάδα και η μαγκιά είναι να έχεις τρόπους να εκφράσεις και να υπερασπιστείς το δίκιο σου χωρίς να κάνεις ήρωα τον απέναντι. Συγγνώμη αλλά έτσι είναι. Κι αν δεν είναι έτσι και είναι απλά άποψή μου, δυστυχώς θα πρέπει να τη σεβαστείτε. Τελεία!
    2. Διάβασα πως ο Νταλάρας υπερασπίστηκε το Μνημόνιο στην εκπομπή της Τσαπανίδου για αυτό κι έφαγε τις καρέκλες. Και η γιαγιά μου το υπερασπίζεται, να την "αρχίσω στις γρήγορες"? Γιατί έχει παραπάνω βαρύτητα ο λόγος του Νταλάρα? Είμαστε μωρά να μας επηρρεάσει ο Νταλάρας?
    Λυπάμαι πολύ για όσους περιμένουν να τους πει ο Νταλάρας ή ο Παπακωνσταντίνου
    (αναφέρω έναν τραγουδιστή που μου αρέσει, στον αντίποδα) τί θα ψηφίσουν!
    Λυπάμαι πολύ για όσους δίνουν βαρύτητα στο λόγο κάποιου, μόνο και μόνο,επειδή εκτός από τη μάνα του τον ξέρουν και δέκα άνθρωποι παραπάνω!
    3. Το σχόλιο περί του nickname της dalarofili, άσχετα αν διαφωνώ με τα γούστα της, θα το παρακάμψω γιατί θα γίνω χυδαία και δε το επιτρέπω στον εαυτό μου. Το "κοπελιά" νομίζω πως ξεκίνησε με "αθώα" πρόθεση, αλλά αν πω κάτι που άθελά μου θα ενοχλήσει κάποιον, θα το κόψω. Πόσο μάλλον άν κάποιος τρίτος πάει να το εκμεταλλευτεί και να με "ρίξει" στην παγίδα των δικών του απόψεων.
    4. Για μια ακόμη φορά θα πω πως θεωρώ αστείο να αντιπαρετιθέμεθα για ένα τέτοιο θέμα.
    5. Σε μια συναυλία πας, είτε πληρώσεις είτε όχι, για να ακούσεις τα τραγούδια και τον καλλιτέχνη που σου αρέσει. Αν πας ενώ δε σου αρέσει ο καλλιτέχνης-τον αντιπαθείς-τον σιχαίνεσαι κτλ και πας για να γιουχάεις και να πετάξεις γιαούρτια, το θεωρώ μη φυσιολογικό. Δε μπορώ να καταλάβω, όλα τα άλλα προβλήματα τα έχουμε λύσει, όλες τις μορφές αγώνα τις έχουμε εξαντλήσει και μας έμεινε μόνο να γιουχάουμε τον κάθε Νταλάρα? Μάλλον έχω προσγειωθεί σε άλλο πλανήτη κι άλλη εποχή....

    Μπορεί να μη γνωρίζω προσωπικά όλους τους συνομιλητές, αλλά όσους ξέρω ή έχω ανταλλάξει μια κουβέντα παραπάνω, θα σας παρακαλούσα να μη κάνουμε τη χάρη σε "επικίνδυνες" απόψεις και ιδεολογίες να βρίσκουν αφορμή την αντίθεσή μας σε κάτι, για να τρυπώσουν και να βάλουν τις ρίζες τους στην κοινωνία, είτε αφορά ένα μικρό κομμάτι της όπως αυτό το σάιτ είτε μεγαλύτερες ομάδες ανθρώπων. Και νομίζω ότι είναι απόλυτα σαφές αυτό που λέω..

    Κλείνοντας, μπορεί να φανεί σκληρό αυτό αλλά, ο Νταλάρας κι ο καθένας του είδους του γίνονται σπουδαίοι και τρανοί επειδή κάποιος τους υποστηρίζει, όπως και οι πολιτικοί και τα κόμματα. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να τα συσχετίζουμε και να τα εξομοιώνουμε όλα γύρω μας.  Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Στέλλα που ανέφερε το παράδειγμα του Πανούση, τον οποίο σιχαίνομαι όσο σιχαίνομαι και το Νταλάρα, γιατί το παίζει αριστερός από τη βίλα του. Εκεί δεν είδα κανείς να εναντιωθεί, δεν είδα να τον γιουχάει κανείς. Είδωλο τον έχουμε τον...επαναστάτη, μην ξεράσω!
    Αλλά η λύση, φίλοι και φίλες, πολύ απλά, δεν είναι να γιουχάεις τον τραγουδιστή που δε γουστάρεις για τους χ-ψ λόγους γιατί είναι γρανάζι του συστήματος, γιατί αυτός δεν καθορίζει τίποτα! Αν χαλάσει το γρανάζι το σύστημα δεν καταρρέει..απλά αλλάζει το γρανάζι!
    Το θέμα είναι να βρεις τον τρόπο να διαλύσεις το σάπιο σύστημα και να χτίσεις νέο και υγιές.

    Φιλικά.


    -----------------
    http://patrinia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 06-03-2012 14:57 ]


    jorge
    06.03.2012, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 06-03-2012 στις 14:59 έγραψε...

    Πάντως δεν πρόκειται να τους διδάξω να χειροκροτάνε κι από πάνω. Ή μήπως διαφωνείς;

    Η δράση, φέρνει αντίδραση. Υπάρχουν εκείνοι που αντιδρουν παθητικά και εκείνοι που αντιδρούν ενεργητικά.

    Τι εννοείς ενεργητικά; Με καρέκλες και γιαούρτια; Ή με κάποιο άλλο τρόπο;


    mary_omikron
    06.03.2012, 15:40
    @ Spoiler Το παράδειγμα της Εφης με την γιαγιά είναι επιτυχέστατο, γιατί ναι μεν δεν είναι δημόσιο πρόσωπο, αλλά είναι το σεβάσμιο μέλος μιας οικογένειας με διαφορετική άποψη, με την οποία -αν είναι δυναμική όπως ήταν η δική μου γιαγιά- επηρεάζει και άλλα μέλη. Προτείνεις να την στήσει ακάλυπτη στο σαλόνι η υπόλοιπη οικογένεια (μικρογραφία λαού και συναυλίας) και να την γιαουρτώνει? Την ίδια άποψη μπορεί να έχουν και διάφοροι γονείς ή παπούδες, είναι πολλές οι πατριαρχικές και μητριαρχικές οικογένειες στην Ελλάδα, τι λες λοιπόν? να ξεκινήσουμε τα γιαουρτώματα και μέσα στα σπίτια μας? Αντιλαμβάνεσαι οτι η αγανάκτιση δεν εκφράζεται με τέτοιες προτροπές και υιοθετήσεις πράξεων?