ελληνική μουσική
    923 online   ·  210.853 μέλη

    Απαράδεκτες απορίες.

    Aarbron
    23.03.2012, 22:18

    Γειά χαρά παιδιά,είμαι ο Nikki και παίζω τύμπανα απ'το '96.Στην αρχή ήμουν αυτοδίδακτος,μετά έκανα ιδιαίτερα μαθηματα στο σπίτι,μετά μπήκα στην φιλαρμονική του δήμου μου και μετά συνέχισα πάλι αυτοδίδακτος.Τα τύμπανα τα είχα στημένα στο δωμάτιό μου στην αρχή για κανα-δύο χρόνια,μετά άρχισε το σπάσιμο."Μην παίζεις,είναι θόρυβος,ενοχλείς τους γείτονες" και άλλες τέτοιες μην πώ.Ε,και εγώ με την σειρά μου ξενέρωσα,μετά είδα και το video με τον 12χρονο τότε Tony Royster Jr. και τα πούλησα.Όλα αυτα τα χρόνια δεν μελέταγα ποτέ,ότι πρόοδο έκανα ήταν μέσα από τις πρόβες με συγκροτήματα.Με λιγα λόγια,παρ'όλο που ασχολούμαι τόσα χρόνια το επίπεδο μου είναι σαν κάποιου που μελετάει κανονικά για 5 χρονια.Επίσης,ποτέ μου δεν ψαχνόμουν με τα τύμπανα (να μαθαίνω νέα προϊόντα,κλπ.) με αποτέλεσμα σήμερα να έχω τεράστια "κενά" και φτωχή γνώση.

    Αυτό ήτανε μια εισαγωγή σαν προσπάθεια "αυτοάμυνας",για να μην απορήσετε με την ασχετοσύνη μου.Οι απορίες μου ξεκινάνε απ'το "σε τι χρησιμεύει αυτή η βίδα" μέχρι "πώς να στήσω το drumkit του Terry Bozzio.Οι απορίες μου μπορούνε να λυθούνε μόνο με απευθείας διάλογο,το να googlάρω το έκανα,αλλά έχω πολλές πληροφορίες μπερδεμένες στο κεφάλι μου.Οπότε μόνο αν τα πούμε μέσω msn.

    Πρόσφατα φρίκαρα και αποφάσισα να πάρω το όλο θέμα στα σοβαρά.Στο κοντινό μέλλον αν όλα πάνε καλά θα έχω έναν χώρο τον οποίο θα μετατρέψω σε στούντιο φάση (επίσης έχω πολλές απορίες σχετικά με ηχομονώσεις και τέτοια) και θέλω ένα drumkit το οποίο δεν θα αλλάξω ποτέ ξανά.Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω ιδέα τι παίζει στην αγορά. (μάρκες,μοντέλα,τιμές,κλπ.) Θα σας πώ το drumkit των ονείρων μου και ρίξτε ιδέες.

    2 μπότες με όσο πιο μπάσο ήχο γίνεται.

    8",10",12" τόμς και 14" βαθύ.

    Αυτό το ταμπούρο----->
    Link

    " target="_blank" target="_new">>>

    16" κράς της Paiste με μικρό sustain,18" κράς πάλι Paiste με όσο μεγαλύτερο sustain γίνεται, (έχω ήδη 2 Paiste,ένα 14" 2002 και ένα 502 power crash.) το 20" το reflector ride του McBrain,το 14" το full hihat σειράς Twenty της Paiste και ένα 16" china της Stagg.

    Άσπρο χρώμα,μαύρα μεταλλικά σημεία,μαύρα δέρματα,πλαστικοί κόπανοι στις μπότες,πετάλια Iron Cobra power ή rolling. (ανάλογα τις διαφορές.)

    Αυτά λοιπόν.Όποιος θέλει να μου στείλει ΠΜ να τα πούμε.Και πάλι συγνώμη για την ασχετοσύνη μου.Peace! :D


    skady
    06.04.2012, 07:10

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skady στις 23-06-2012 23:50 ]


    drumaddict
    19.04.2012, 10:54
    Νικκι,μην έχεις ενοχές για τα κενά στη γνώση σου για τα τύμπανα.Κάποιοι ντράμμερς αρκούνται στο να μάθουν κάποια βασικά πράγματα,και τους είναι αρκετά για να εκφραστούν και να περάσουν καλά παίζοντας,χωρίς να είναι "τέρατα" τεχνικής.Αν πάλι για να εκφραστείς θέλεις περισσότερη τεχνική και γνώσεις,είναι στο χέρι σου να την αποκτήσεις με μελέτη.Όλα είναι επιλογές.
    inkve
    20.04.2012, 02:28

    αν και κιθαριστας θα σχολιασω καποια πραγματα που ειναι κοινα σε ολους μας και ελπιζω να σε βοηθησουν

    πρωτο απολα πιστεψε με εισαι(και ειμαι)ακομα μικρος ωστε να εντοπισεις το οργανο το οποιο θα εχεις για την υπολοιπη ζωη σου.....μπορεις να εντοπισεις με σχετικη ευκολια ποιο θα ειναι το οργανο το οποιο θα σε καλυψει για τα επομενα χρονια,,,,σε λιγα χρονια δηλαδη θα εχεις εντελως διαφορετικη αποψη για το τι σε καλυπτει και τι χρειαζεσαι,,,,ειναι μια εξελικτικη διαδικασια δηλαδη που ειναι ασταματητη και σε λιγο σχετικα χρονικο διαστημα το drum kit των ονειρων σου θα ειναι εντελως διαφορετικο στο μυαλο σου απο αυτο που ονειρευεσαι τωρα!!!

    οποτε μην συγκεντρωνεσαι στο τοσο μακρινο μελλον,,,,επικεντρωσου στο τι θα ηθελες τωρα το οποιο θα σε καλυψει και για καποια χρονια αργοτερα,,,,

    δευτερον μην νιωθεις και ασχημα που δεν εισαι ενημερωμενος για το τι συμβαινει στην αγορα αυτη την στιγμη,,,,ειναι πολυ καλυτερα να ψαξεις στο τι θες εσυ παρα να γνωριζεις οτιδηποτε καινουριο η μη στην αγορα,,,,αλλωστε παικτης εισαι,,,,οχι πωλητης η αντιπροσωπος εταιριαςWink....καταλαβαινω πως το εννοεις φυσικα και σιγουρα οταν εισαι μακρια απο το σπορ για καποια χρονια θες να ενημερωθεις,,,απλα μην γινει αυτοσκοπος διοτι πιο πολυ μπερδεμα θα δημιουργησεις παρα θα εντοπισεις αυτο που πραγματικα σε νοιαζει