ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.870 μέλη

    Επιστολή ΣΟΚ από νεαρό ΜΑΤατζή...

    mary_omikron
    06.04.2012, 15:34

    Ανάμεσα στις διάφορες ενημερώσεις που έρχονται καθημερινά στο facebook ήταν και η παρακάτω επιστολή από το www.newsnow.gr, την οποία αναδημοσιεύω με επιφύλαξη.

    Δεν ξέρω αν είναι πραγματική κραυγή, δεν ξέρω αν κάποιος "συμπαθών" ανέλαβε την πρωτοβουλία για απολογητικές διευκρινίσεις... η αλήθεια όμως είναι οτι όλοι έχουμε απορίες για την συμπεριφορά και την προσωπικότητά τους και αναρωτιόμαστε, κι ίσως η επιστολή -αν είναι πραγματική- ενισχύει κάποιες "υποψίες" ανθρωπισμού που παραμερίζεται κατα διαταγήν..

    Η δημοσίευση ατόφια στην κρίση σας..... 

    ______________________________________________________________

    Επιστολή ΣΟΚ από ΜΑΤατζή

    ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ

    "Με λενε Σταυρο ηλθα πριν λιγο καιρο απο επαρχια με ονειρα για να φτιαξω την ζωη μου και ειμαι λιγο καιρο στην αστυνομια και στο δεξι μπρατσο εχω το σημα της ΥΑΤ και θα ηθελα επιτελους να ακουστει και η δικη μου φωνη!

    Δεν ξερετε εσεις εκει εξω τι περναμε εμεις εδω μεσα ειμαστε σε τρομερη πιεση απο τους ανωτερους μας ,απο το κοσμο απο τους δικους μας απο ολους,και ολα αυτα για να μπορουμε να επιηβιωσουμε .

    Πολλοι απο εμας κλαιμε μετα απο διαδηλωσεις,αλλοι παλι οχι, ειναι πολυ πορομενοι και δεν καταλαβαινουν τιποτα!Τρωμε αρκετο ξυλο για να μην κλαιμε...μας δεινουν ανεπισημα με τις χουφτες και με το ζορι φυσιικα, Provigil -μοδαφινίλη και ενα αλλο χαπι για που δεν γνωριζω τι ειναι, υσχυρα διεργετικα μαλλον για να τα ΅βγαζουμε περα οπως λενε και μας κοροιδευουν...

    φοβαμε ,φοβαμε πολυ εκει εξω και τα περνω,εχω ασκησει βια τρομερη σε αρκετους ανθρωπους χωρις να το θελω ,αλλα μας πιεζουν πολυ για αυτο,εχω σκεφτει μεχρι και την αυτοκτονια,δεν εχω φιλους, κοπελα τιποτα,πολλες φορες σκεφτομαι να φυγω μα νιωθω ανημπορος δεν εχω αλλη δουλεια δεν εχω χρηματα και θελω να ζησω.

    Και θελω να ζησω και εγω οπως εσεις.

    Δεν λεω το επωνυμο μου γιατι φοβαμε για την ζωη μου οι μερικοι συναδελφοι ι εδω που εχουν ξεφυγει τελειως δεν ειναι ανθρωποι ειναι κτηνη και δεν ξερω αν φταινε τα χαπια η τα κομπλεξ τους η κατι αλλο ,ομως να ξερετε οτι υπαρχουν αρκετα παιδια σαν και εμενα που φοβουνται και ειμαστε ακομα ανθρωποι αλλα οχι για πολυ ακομα,νιωθω το σκοταδι η δινη της απανθρωπιας του φοβου να με ρουφαει καθε μερα!!

    Μακαρι να αλαξει κατι εκει εξω μακαρι ο κοσμος να μας τελειωσει ολους μας μια ωρα νωριτερα να γλιτωσουμε και εμεις και εσεις απο αυτο το βασανιστιριο.

    Υπαρχουν φορες που κοιτω τον κοσμο απεναντι μου που με βριζει ,και ομως λεω ειμαι και εγω ενας απο αυτους ,νιωθω οτι ειμαι εκει και εγω και ντρεπομαι, οταν διαπιστωνω οτι δεν ειμαι θυμωνω και σκληραινω και ξεσπαω με ποιο πολυ οργη και φοβο στον κοσμο,και μετα ντρεπομαι για μενα για τους συναδελφους μου για ολους μας!

    Καντε κατι ρε κοινωνια σωστε μας οσο ειναι καιρος για να σωθητε και εσεις ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΛΥΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ!!!

    Γιατι πιστευω οτι τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα ουτε απο εκει εξω με εσας αλλα προπαντων ουτε εδω μεσα ,η ψυχραιμια εχει χαθει,θα εχουμε νεκρους συντομα και απο τις δυο πλευρες και τοτε δεν θα υπαρχει γυρισμος!

    ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!"

    skiladiko.pblogs.gr

    _____________________________________________________________


    trelakias
    06.04.2012, 15:43

    Αν παραιτηθεί, πάει κανα γιατρό και σε κανα σχολειο να γίνει άνθρωπος, και η κοινωνία καλύτερη θα γίνει και ο ίδιος και οι δικοί του.


    verrocchio
    06.04.2012, 16:45
    Δεν έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς, απ’ τη στιγμή που είναι ανώνυμη - θέλω να πω θα μπορούσε να την έχει γράψει ο καθένας. Και προσωπικά θεωρώ λάθος την ανάρτηση της στο φόρουμ.
    mary_omikron
    06.04.2012, 18:04

    Ο λόγος της ανωνυμίας είναι πασιφανέστατος, αν είχε το σθένος να καταγγείλει επώνυμα, θα είχε προηγηθεί παραίτησή του με όλα τα "αναμενόμενα".

    Πού ακριβώς εντοπίζεις το "λάθος" της ανάρτησης?


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 06-04-2012 18:05 ]


    BAGRATION
    06.04.2012, 20:57

    Τι σου έλαχε και εσένα ρε Μπαλούρδο... 


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    07.04.2012, 15:40

    Καλησπέρα. Μου επιτρέπετε φσντάζομαι να αναφέρω δύο τρία παραδείγματα στο επιστολή του ΜΑΤατζή Σταύρου. Το πρώτο λοιπόν είναι όταν πριν 5 χρόνια έκανα διακοπές στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής, παραμονές της έκδοσης των αποτελεσμάτων των πανελληνίων εξετάσεων. Είχαμε πιάσει κουβουντούλα με μια 18χρονη σερβιτόρα και θέολοντας να την ευχαριστήδουμε για τη περιποίηση που μας προσέφερε με χαμόγελο της ανακοινώσαμε πέντε ώρες πριν την ανάρητηση των αποτελεσμάτων ότι πέτυχε στην σχολή Αστυφυλάκων στην Καβάλα(η στην Αλεξανδρούπολη δεν θυμάμαι καλά). Η Αναστασία μόλις το έμαθε άρχισε να χορεύει σάμπα στη παραλαία. Είχε εξασφαλίσει το μέλλον της. Μετά από ένα χρόνο τη συνατήσαμε στη Ποιτίδαια και τι ρωτήσαμε για τις εντυπώσεις της και το πρώτο χρόνο στην Σχολή. Ήταν χαρούμενη και την είχαν πετάξει σε βαθιά νερά, όπως κάνουν στις ψαρούκλες στι σχολές των ενστόλων. Αποτέλεσμα ήταν να έχει τσαμπουκά, ευγένεια και δυναμισμό. Από τότε δεν την ξαναείδα, αλλά ελπίζω να είναι ακόμα το ίδιο κορίτσι. Το δεύτερο περιστατικό ήταν όταν μια ομάδα ΜΑΤατζήδων ήρθε στο Υπουργείο Παιδείας να μας "προστατέψει" από μια ομάδα διαδηλωτών-αναπληρωτών εκπαιδευτικών. Αφού λιγόστεψαν οι διαδηλωτές οι εξοπλισμένοι ΜΑΤατζήδες πήγαν στο πίσω προαύλειο του Υπουργείου παρήγγειλαν τις φραπεδιές τους απλώθηκαν σε ένα τραπέζι και είχαν το ύφος του τραγουδιού: " Ντου γιου λάϊκ μαμαζέλ δη γκρις;". Το τρίτο περιστατικό ήταν όταν βγαίνοντας φουριόζα από το γραφείο μου έπεσα πάνω σε ένα γαλονά της αστυνομίας και μάλλον τον ξενύχιασα γιατί άκουσα ένα ωχ. Χαριτολογώντας και αντί για συγνώμη τον ρώτησα εάν θα βγάλει το περίστροφο. Γέλασε και μου είπε ότι δεν έχει κέφι να τον βάλουν φυλακή. Και το τελευταίο και σοβαρό κατά τη γνώμη μου παράδειγμα είναι ότι πρόσφατα έμαθα ότι στην Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ.ΑΣ. ο απολίνοντες από τη φυσιολογική συμπεριφορά των αστυνομικών-αστυφυλάκων περνούν από ψυχιατρική αξιολόγηση. Αλλά και αυτό δεν είναι είναι αντικειμενικό δεδομένου ότι δεν μπορούν προβλέψουν εάν σε συγκεκριμένες συνθήκες θα σηκώσουν το περίστροφο και θα κάνουν ζημιά. Όποιος έχει να σχολιάσει ας το κάνει. Το θέμα έχει ζουμί. Ε.Σ.


    Hastaroth
    08.04.2012, 00:27

    Γιά τον ανωνύμως καταγγέλλοντα ΜΑΤατζή θα συμφωνήσω με τον trelakias.Ο συγκεκριμένος (άν η επιστολή είναι γνήσια),εφ'όσον θεωρεί ότι οι συνθήκες στην υπηρεσία του είναι απαράδεκτες,μπορεί να παραιτηθή και να βρή κάποια άλλη δουλειά (ναί,το ξέρω ότι είναι δύσκολο στην σημερινή κρίση,αλλά άραγε ποιά ήταν η φιλοδοξία του ώς ΜΑΤατζή;να αναμορφώση τον κόσμο και να τον μετατρέψη αυτός μόνος του σε μιά κοινωνία αγγέλων;Μακάρι να είναι έτσι,οπότε λυπάμαι που το όνειρό του διαψεύστηκε....).

    Σχετικά με την ιστορία τής νεαρής Αναστασίας,να θυμίσω ότι τσαμπουκάς και ευγένεια δέν πάνε μαζί.Επίσης,προφανώς πλέον δέν θα είναι το ίδιο κορίτσι-και μάλιστα δέν θα είναι πλέον κορίτσι,ίσως ούτε και γυναίκα,αλλά κάτι ανάμεσα σε γυναίκα και άντρα.Γιά τους αστυνομικούς που μετά την εκτέλεση τού έργου τους πήγαν και άραξαν στην αυλή τού υπουργείου,δέν βρίσκω κάτι παράξενο ή άσχημο-είχαν δικαίωμα να κάνουν ένα διάλειμμα πρίν πάνε στην επόμενη αποστολή τους.Επίσης ο "ξενυχιασθείς" βαθμοφόρος μιά χαρά αντέδρασε-άν είχε αντιδράσει έτσι ψύχραιμα και ο Κορκονέας,δέν θα είχε σκοτωθεί ο Γρηγορόπουλος και δέν θα είχε καεί η μισή Αθήνα.Τέλος,το να υποβάλλωνται σε ψυχιατρική εξέταση οι αστυνομικοί οι "αποκλίνοντες" από την φυσιολογική συμπεριφορά είναι κάτι που έπρεπε να είχε καθιερωθεί εδώ και δεκαετίες.....