ελληνική μουσική
    685 online   ·  210.873 μέλη
    XeniaRodo
    08.04.2005, 13:54
    ΓΙΑ ΤΗ ΓΟΥΝΑ ΤΗΣ ΜΟΝΟ
    Οι νεογέννητες φώκιες της Αρκτικής εκπέμπουν SOS, καθώς το «πράσινο φως» για τη σφαγή τους ανάβει αυτόν τον μήνα. Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

    Χιλιάδες αλιευτικά καταφθάνουν αυτή την εποχή στην Αρκτική και τίποτε δεν μπορεί να τα σταματήσει. Στόχος τους να σκοτώσουν το ένα τρίτο από τις νεογέννητες φώκιες που θα έλθουν εφέτος στον κόσμο - περίπου 300.000 - προτού ακόμη κλείσουν τον τρίτο μήνα ζωής τους.
    Το διάστημα μεταξύ Φεβρουαρίου και Μαρτίου είναι η περίοδος που οι φώκιες φέρνουν στη ζωή τα μωρά τους. Τα νεογέννητα θηλαστικά μέσα σε μόλις μια εβδομάδα μεταμορφώνονται από τα κιτρινιάρικα και ακανόνιστου σχήματος πλάσματα στα λευκά χνουδωτά μικρά ζώα σαν κι αυτό που βλέπουμε στη φωτογραφία.

    Σε αυτή τη φάση σπεύδουν να επέμβουν οι κυνηγοί - προτού δηλαδή η ολόλευκη γούνα τους αντικατασταθεί από το λείο δέρμα με τις μαύρες κηλίδες - ώστε να προσφέρουν στη βιομηχανία της μόδας την πολύτιμη πρώτη ύλη για διάφορα ρούχα και αξεσουάρ. Μάλιστα, είναι τέτοια η προσοχή που δίνουν οι κυνηγοί στην προστασία της πρώτης ύλης, ώστε δεν σκοτώνουν με μαχαίρι τις μικρές φώκιες αλλά ΜΕ ΡΟΠΑΛΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΩΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ, προκειμένου να μην δημιουργηθούν τρύπες στην πολύτιμη γούνα...

    Αυτή την περίοδο όμως σπεύδουν και οι οικολογικές οργανώσεις να ευαισθητοποιήσουν τους απανταχού φιλόζωους - ή απλώς ευσυνείδητους πολίτες - προκειμένου να καταφέρουν να βάλουν φρένο στις ανατριχιαστικές σφαγές. Τα e-mail φθάνουν το ένα μετά το άλλο, με φωτογραφίες που απεικονίζουν κυνηγούς να στέκονται απειλητικά πάνω από τα θηλαστικά και γύρω τους ποτάμια αίματος να κυλούν στους πάγους. Δυο χτυπήματα είναι αρκετά για τη δολοφονία της μικρής φώκιας. Και όλα αυτά για την απόκτηση ενός καινούριου λευκού γούνινου παλτού.

    Mπορείτε να προσθέσετε τη δική σας «φωνή» διαμαρτυρίας EΔΩ!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: XeniaRodo on 08-04-2005 15:59 ]








    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 08-04-2005 21:39 ]
    επισυναπτόμενα: 153934661.jpg 1011046627.jpg 
    christine85
    08.04.2005, 14:16
    Πρέπει να κάνουμε κάτι!!!!

    Γδέρνουνε τις νεογέννητες φώκιες ζωντανές!!!!

    Είναι κάτι παραπάνω από τραγικό!!!
    Haroulinda
    08.04.2005, 14:32


    τα καημένα... Μου έστειλαν ένα σχετικό e-mail με φωτογραφίες και βούρκωσα όταν έβλεπα τα ματάκια τους!

    Διαμαρτυρήθηκα και γω!
    koripaki
    08.04.2005, 14:41
    Σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να κάνω κι εγώ το μικρό μου κάτι γι' αυτά τα πλασματάκια.
    MariannaP
    08.04.2005, 14:55
    Πολύ σκληρό αυτό που θα πω... όμως είναι αλήθεια
    Υπάρχουν άνθρωποι που με τον ίδιο τρόπο σκοτώνουν άλλους ανθρώπους...
    Ακριβώς έτσι... κατά παραγγελία!
    Ας μην κατηγορούμε αυτούς που πηγαίνουν και σκοτώνουν τόσο βάναυσα αυτά τα αθώα ζωάκια γιατί αυτές που στην πραγματικότητα τα σκοτώνουν είναι οι σικέ κυράτσες των μεγάλων (και μικρών) σαλονιών που τρέχουν και αγοράζουν γούνινα παλτά...
    Αν δεν υπήρχε η "ζήτηση" κανένας δεν θα έτρεχε στους πάγους να σκοτώσει φώκιες με το ρόπαλο...
    Αλλά είναι πιο εύκολο να κατηγορήσουμε τον τελικό εκτελεστή παρά την κομψή τύπισσα που κάνει βόλτες με το σκυλάκι της...

    Ξένια μου δεν αντέχω να μπω στη σελίδα που λες
    Sofia
    08.04.2005, 15:19
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 08-04-2005 στις 14:55 έγραψε:

    Πολύ σκληρό αυτό που θα πω... όμως είναι αλήθεια
    Υπάρχουν άνθρωποι που με τον ίδιο τρόπο σκοτώνουν άλλους ανθρώπους...
    Ακριβώς έτσι... κατά παραγγελία!
    Ας μην κατηγορούμε αυτούς που πηγαίνουν και σκοτώνουν τόσο βάναυσα αυτά τα αθώα ζωάκια γιατί αυτές που στην πραγματικότητα τα σκοτώνουν είναι οι σικέ κυράτσες των μεγάλων (και μικρών) σαλονιών που τρέχουν και αγοράζουν γούνινα παλτά...
    Αν δεν υπήρχε η "ζήτηση" κανένας δεν θα έτρεχε στους πάγους να σκοτώσει φώκιες με το ρόπαλο...
    Αλλά είναι πιο εύκολο να κατηγορήσουμε τον τελικό εκτελεστή παρά την κομψή τύπισσα που κάνει βόλτες με το σκυλάκι της...

    Ξένια μου δεν αντέχω να μπω στη σελίδα που λες







    Etsi akrinbws einai ... Pros allous (alles mallon!! ) prepei na strefoun ta pura..

    attila
    08.04.2005, 15:43
    Ontws einai amartia....kai krima na xanetai ka8e xrono to ena trito apo tis fwkies ths Arktikhs alla kai opoiodhpote allo eidos tou zwikou vasileiou mono kai mono gia na ikanopoih8oun oi katanalwtikes ore3eis tou 'politismenou' an8rwpou. Ntroph..oloi prepei na antidrasoume...me opoion tropo dia8etei o ka8enas!!!
    elenigeladari
    08.04.2005, 21:09
    ρε παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι άτομα είναι αυτά που το κάνουν. Πώς μπορούν και κοιμούνται ήσυχοι το βράδυ; Αν είναι δυνατον.
    Hastaroth
    08.04.2005, 22:35
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 08-04-2005 στις 14:55 έγραψε:

    Πολύ σκληρό αυτό που θα πω... όμως είναι αλήθεια
    Υπάρχουν άνθρωποι που με τον ίδιο τρόπο σκοτώνουν άλλους ανθρώπους...
    Ακριβώς έτσι... κατά παραγγελία!
    Ας μην κατηγορούμε αυτούς που πηγαίνουν και σκοτώνουν τόσο βάναυσα αυτά τα αθώα ζωάκια γιατί αυτές που στην πραγματικότητα τα σκοτώνουν είναι οι σικέ κυράτσες των μεγάλων (και μικρών) σαλονιών που τρέχουν και αγοράζουν γούνινα παλτά...
    Αν δεν υπήρχε η "ζήτηση" κανένας δεν θα έτρεχε στους πάγους να σκοτώσει φώκιες με το ρόπαλο...
    Αλλά είναι πιο εύκολο να κατηγορήσουμε τον τελικό εκτελεστή παρά την κομψή τύπισσα που κάνει βόλτες με το σκυλάκι της...

    Ξένια μου δεν αντέχω να μπω στη σελίδα που λες





    Καλά τα λές Μαριάννα μου,αλλά επίσης και άν αυτοί αρνούνταν νά πάνε στους πάγους νά σκοτώνουν ζώα μέ το ρόπαλο,ίσως αυτές οι κομψές τύπισσες νά συναισθανόντουσαν τίς συνέπειες τής καταναλωτικής αυτής "ανάγκης" τους...
    Iphigenia
    09.04.2005, 00:05
    Ευχαριστώ για το link. Πρόσθεσα και γω το όνομα μου στη λίστα διαμαρτηρίας (τι μέλος της WWF θα ήμουνα αν άφηνα κάτι τέτοιο να περάσει έτσι;)!
    XeniaRodo
    18.04.2005, 15:07

    dimi589
    18.04.2005, 17:26
    Παιδιά αυτά τα πράγματα γίνονται εδώ και πάρα πολύ καιρό....
    Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι άπλιστοι που τους νοιάζει μόνο το χρήμα....
    Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι πες τε το και σε εμένα.......
    ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.<.<.<.<.<