ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Tip για καλυτερη φωνη

    RockerGirl
    25.04.2012, 22:16

    Ειμαι 15 στα 16, μ'αρεσει παρα πολυ το τραγουδι, ειναι ενα απο ονειρα μου να ασχολιθω με αυτο. Την φωνη μου δεν θα τη χαρακτηριζα καλη ή κακη γιατι πολυ απλα δεν εχω τις καταλληλες γνωσης για να κρινω, το μονο που εχω να πω ειναι οτι μπορει να ακουστει μεσα σε παρεα αλλα και σε σχολικο επιπεδο γιατι εχω επιλεχτει να πω ενα τραγουδι στο τελος της χρονιας. Θα ηθελα να την βελτιωσω, ειναι ομως δυσκολο να παω σε ωδειο ή να κανω με καποιον δασκαλο, κυριως για οικονομικους λογους. Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες ή καποιες "ασκησεις" που μπορω να κανω για να βελτιωθει.

    Ευχαριστω εκ' των προτερων. Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RockerGirl στις 25-04-2012 22:18 ]


    zafeirenia
    25.04.2012, 22:52

    γεια σου!ασχολουμαι κ εγω με το τραγουδι και νομιζω πως ειναι δυσκολο να κανουμε πραγματα μονοι μας χωρις γνωσεις,γιαυτο λεω να μαζεψεισ σιγα σιγα το χαρτζιλικι σου και να πας σε ενα ωδειο,αξιζει!!

    παρολα ταυτα εχω να σου πω καποια τιπς που ισως σε βοηθησουν-κατ'αρχην να προσπαθεις να αρθρωνεις καλα τισ λεξεισ,να μιλας κα8αρα ωστε να ειναι ευνοητο αυτο που λεσ.Να τονιζεισ τα συμφωνα τησ οποιαδηποτε λεξης και να σχοιματηζεισ τα φωνηεντα.δηλαδη π.χ.στο αλφα να εχεισ το στομα σου ανοιχτο και στρογγυλεμενο!ισως εχεισ παρατηρησει καποιουσ τραγουδηστες που τραγουδουν με κλειστο στομα..!!ειναι ασχημο και δν εχει καλο αποτελεσμα!!επισης μαθε τα λογια του κομματιου απ'εξω και οταν τραγουδας να ξερεισ τι λεσ!πρεπει δηλαδη να μεταφερεισ στον κοσμο αυτο που λεει το κομματι..α.και δν χρειαζονται υπερβολες..κανουμε οτι επιτρεπει το εργαλειο μασ(η φωνη μας)και δεν μιμουμαστε τον τραγουδιστη που το εχει πει!!μπορεισ αν θεσ να ηχογραφησεισ μια προβα σου και επειτα να διορθωσεισ οτι δν σου αρεσει...!οσον αφορα τις ασκησεις δν μπορω να σοθ πω κατι  γιατι οπωσ προειπα χρειαζεται δασκαλος!!!

    ελπιζω να βοηθησα εστω κ λιγο,δεν στα ειπα τυχαια αυτα,δοκιμασε τα και αν κατι δν το επικοινωνησα σωστα πεσ μου!!

    να εισαι καλα

    Υ.Γ.8ελουμε βιντεακι απτην εμφανιση{#emotions_dlg.clap} 


    RockerGirl
    26.04.2012, 00:45

    Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

    Η Αληθεια ειναι πως σχετικα με την αρθροση το γνωριζα και εγω, αυτο με την ηχογραφιση ειναι πολυ καλη ιδεα! Το ειχα κανει για την πλακα μου μια φορα παλιoτερα και καταλαβα οτι η φωνη μ ακουγετε σε εμενα αλιως οταν τραγουδαω και αλιως οταν απλα την ακουω και αυτο με βοηθησε!

    Χεχε, ευχομαι να τους κοψει και να τραβιξουν βιντεο :Ρ

    ..αν καποιος μπορει να βοηθησει ας πει, βασικα εννοω αν υπαρχουν τιπς οπος να πινω κανα ροφημα, παλια ειχα ακουσει κατι για αυγο δεν ξερω κατα ποσο υσχιει και πως γινετε :Ρ

    και ειχα ακουσει και για ασκηση που πιεζεις ελαυρα ενα σημειο του λεμου και προσπαθεις να βγαλεισ ψυλη νοτα.. γενικα θελω να μαθω αν υπαρχει τπτ αναλωγο που μπορω να κανω, χωρις βεβαια αυτο να μ προκαλεσει κακο XD


    zafeirenia
    26.04.2012, 00:57

    λοιπον θεσ ς να κανεις εισπνοες????βρασε φασκομηλο,που ειναι ενυδατικο για τισ φωνητικεσ χορδεσ,κατσε πανω απτην κατσαρολα και κανε εισπνοεσ!!!!α και η αφωνια βοηθαει..

    για το αυγο δεν ξερω,δεν το εχω δοκιμασει!

    για αυτο που πιεζεισ το λαιμο λιγο επικυνδινο μου ακουγεται να σου πω την αληθεια{#emotions_dlg.blink}

    ελπιζω παντωσ καποιοσ να σου δωσει ακριβωσ τισ συμβουλεσ που χρειαζεσαι@!!

    φιλακια


    RockerGirl
    26.04.2012, 01:08
    σε ευχαριστω! αυτο για το φασκομηλο δεν το γνωριζα! οταν λεσ αφωνια τι εννοεις?
    zafeirenia
    26.04.2012, 01:20

    αφωνια σημαινει να μη μιλας!!!{#emotions_dlg.ohmy}και γενικα να μην ζοριζεις τη φωνη σου!δηλαδη π.χ. να μη φωναζεις

    αλλα αν μπορεισ να μη μιλας σχεδον καθολου πριν τραγουδησεις ωστε να μην καταπονησεις τισ φωνητικες σου χορδεσ!!{#emotions_dlg.sleep1}α και η ξεκουραση και ο καλος υπνος παιζουν ρολο!να μη ξενυχτισεις δηλαδη την προηγουμενη μερα{#emotions_dlg.sleep1}


    zafeirenia
    26.04.2012, 14:01
    α ξεχασα να σου πω και κατι αλλο!πριν τραγουδησεις,κανε ενα τσαγακι οτιδποτε ζεστο και λιωσε μεσα μια ασπιρινη!πιες το και θα με θυμηθεις!!δοκιμασμενο
    BAGRATION
    26.04.2012, 21:09

    Τα tips με τα ροφήματα κτλ είναι μόνο για να φεύγει η βραχνάδα. Για τη ποιότητα της φωνής και την ποιότητα του τραγουδιού δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Η φωνή βελτιώνεται μόνο με συγκεκριμένες ασκήσεις. Διάβασε λίγο τα παλιαότερα topic στο φόρουμ και θα βρείς κάποιες συμβουλές.
    Βέβαια, λίγες είναι οι ασκήσεις που βοηθούν πραγματικά. Οι περισσότερες είναι απλά για να νιώθει καλύτερα ο τραγουδιστής.


    anastasia1995
    06.05.2012, 14:30

    Καλησπερα Smile . Ειναι πολυ σημαντικο να ξεκινας με ενα ελαφρι ζεσταμα των φωνητικων χορδων πριν τραγουδησεις για να ανακουφισεις και να ΄΄ζεστανεις΄΄ τισ φωνητικες σου χορδες ωστε να μην κινδυνεψεις να τις τραυματισεις πανω στο τραγουδι. Το ζεσταμα σε βοηθα να αρθρωνεις σωστα τις λεξεις, χωρις να κομπιαζεις και να κουραζεσαι. Θα ηταν ιδανικο αν μπορουσες καθε πρωι να κανεις καποιες ασκησουλες (ακομα και στο δρομο για το σχολειο) και θα δεις ποσο θα σε βοηθησει . ΟΜΩΣ αν δεν σου δειξει καποιος που γνωριζει , και δεν προσεξεις ΠΑΡΑ πολυ , μπορει να επιφερεις τα αντιθετα αποτελεσματα . Πρεπει λοιπον πριν κανεις οποιαδηποτε ασκηση να συμβουλευτεις καποιον που γνωριζει. Γιατι δε ρωτας τον καθηγητη μουσικης του σχολειου σου?

    Ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να θειξω ειναι πως πρεπει να καταλαβαινεις τα σημαδια του εαυτου σου. Αυτο σημαινει οτι  ακομα και την ωρα που κανετε προβα, ακομα και αν δεν εχετε χρονο, ακομα και αν σε πιεζει ο καθηγητης η το συγκροτημα με το οποιο παιζεις, οποιαδηποτε στιγμη νιωσεις κουραση , σβραχνιασμα ή πονο στο λαιμο , σταματας αμεσως να τραγουδας, πινεις νερακι , κατι ζεστο και ΑΦΩΝΙΑ . Μην θετεις τον εαυτο σου σε κινδυνο. Μια καλη και σωστη φωνη που μπορει να εχεις, ειναι ενα ζηλευτο χαρισμα  που ομως  φθειρεται συνεχως...

    Κατα τα αλλα οι φωνητικες χορδες χρειαζονται ενιδατωση οποτε πρεπει να πινεις πολυ νερο , αλλα αυτο θα το ζητησει ο οργανισμος σου ετσι κ αλλιως . Βοηθαει πολυ το μελι και οι καραμελες για το λαιμο. Γενικα υπαρχουν αρκετες απαγορευσεις που  καποιες θεωρω καπως  υπερβολικες.. αλλα βοηθανε  οπως οτι δεν πρεπει να φωναζεις , ουτε να ψιθυριζεις, να μη μιλας πολυ στο τηλεφωνο γιατι κανεις ακριβως αυτα τα δυο.. εεμ .. οχι αλκοολ , καπνισμα (ενταξυ το καπνισμα ενοειται οτι απαγορευεται) .πριν τραγουδησεις καλο θα ηταν να μην φας πατατακια , ξηρους καρπους , ανθρακικο που φουσκωνει το στομαχι και θα εχεις παρενεργειες στη σκηνη οποτε μετα θα στεκεσαι καπως ετσι{#emotions_dlg.oops}.

    Αντιθετα βοηθουν παρα πολυ τα φρουτα με κυριαρχο το μηλο , και τα λαχανικα , τα οποια καλο θα ειναι να καταναλωνεις γενικα πολυ .. Οχι κλιματισμο, οχι παγωμενα και καυτα ροφηματα αλλα μονο χλιαρα... εεμ... αυτα ειναι αρκετα νομιζω {#emotions_dlg.wacko} 

    Α ! ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΝΟ !  

    ελπιζω να βοηθησα . Μην πελαγωσεις με ολα αυτα και προσπαθησε να βρεις ποιες κινησεις ανακουφιζουν τις δικες σου φωνητικες χορδες οποτε να τισ κανεις πραξη Smile  επιτυχιες σου ευχομαι ! 


    laikos123
    25.05.2012, 22:14
    επίσης ξέρω απο τον αδερφό μου(είναι τενορος) οτι η σοκολάτες δεν κάνουν καλό στη φωνή κάτι άλλο που έκανα όταν είχα βήχα ήταν να κάνω γαργάρες και μετα να φτίνω χαμομήλη(δεν το έπινα γιατί είναι βαρύ και μετά θα κάνεις παρέα με τη τουαλέτα). πίνε ζεστά (εγώ έπινα φασκόμηλο) και κάνε ένα ελαφρύ ζέσταμα της φωνής πριν βγείς στη σκηνή
    BAGRATION
    30.05.2012, 21:55

    Λοιπόν μάγκες για να τα συνοψίζουμε:

    Γενικά ό,τι έχει να κάνει με ευ ζήν, βότανα, αντιοξειδωτικά, βιολογικά, γιόγκα, τσάκρας και New Αge είναι καλό για τη φωνή.

    Ό,τι έχει να κάνει με ουίσκι, ντρόγκα, κοκακόλα, τσίπς, πολυεθνικές και λοιπές αμερικανιές, μακρυά! Θα σας καταστρέψει και φωνή και καριερα...   

    Και τέλος προσοχή στους καθε λογής επιτήδειους που λανσάρουν διατροφή με γαλακτοκομικά: Αποφύγετε μετα βδελυγμίας οτιδήποτε παραπέμπει σε μαντρί, στανη ή τυρόγαλο, καθώς ως γνωστόν το γαλα και τα προιόντα του κανουν και αυτά ζημιά στη φωνή!  


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 30-05-2012 22:50 ]


    maraki09
    02.03.2014, 22:01

    Παιδια,καλησπερα και απο εμεναSmile και εγω αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προαβληματακι με την φωνη μου!!!το δικο μ προβλημα ειναι το εξης:Πριν απο κανα δυο μερες ημουν λιγακι αρρωστουλα με πυρετο και τα σχετικα ο λεμος μ ομως δεν με πονουσε και ξαφνικα ενα πρωι ξυπναω και η φωνη μου ειχε ΄΄κλισει΄΄εντελως μα εντελως λιγες μερες ομως αργοτερα ημουν σχετικα καλυτερα και η φωνη μου ειχε ΄΄ανοιξει΄΄αρκετα το κακο ομως δν ειναι αυτο ενω εχω μια απο τις καλυτερες φωνες οπως μου λενε δακσαλοι και φιλοι αλλα και η οικογενεια μου με αυτο το προβλημα δλδ το οτι εχω βραγχιασει δεν μπορω να πω τραγουδι για τραγουδι μου ειπαν οτι βοηθαει και το τσαι αλλα αποτελεσμα δεν ειδα μηπως ξερετε εσεις τπτ καλυτερο να μ προτεινετε;;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την maraki09, 02-03-2014 22:02 ]


    iwanna-sing
    07.03.2014, 11:52
    να μην μιλας πολυ!
    iwanna-sing
    07.03.2014, 11:53
    αλλα ουτε να ψυθηριζεις!!
    freddieKrueger
    07.03.2014, 12:41

    Παράθεση:

    Το μέλος maraki09 στις 02.03.2014, 22:01 έγραψε...

    Παιδια,καλησπερα και απο εμεναSmile και εγω αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προαβληματακι με την φωνη μου!!!το δικο μ προβλημα ειναι το εξης:Πριν απο κανα δυο μερες ημουν λιγακι αρρωστουλα με πυρετο και τα σχετικα ο λεμος μ ομως δεν με πονουσε και ξαφνικα ενα πρωι ξυπναω και η φωνη μου ειχε ΄΄κλισει΄΄εντελως μα εντελως λιγες μερες ομως αργοτερα ημουν σχετικα καλυτερα και η φωνη μου ειχε ΄΄ανοιξει΄΄αρκετα το κακο ομως δν ειναι αυτο ενω εχω μια απο τις καλυτερες φωνες οπως μου λενε δακσαλοι και φιλοι αλλα και η οικογενεια μου με αυτο το προβλημα δλδ το οτι εχω βραγχιασει δεν μπορω να πω τραγουδι για τραγουδι μου ειπαν οτι βοηθαει και το τσαι αλλα αποτελεσμα δεν ειδα μηπως ξερετε εσεις τπτ καλυτερο να μ προτεινετε;;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την maraki09, 02-03-2014 22:02 ]



    Υπάρχει κάποιος λόγος που γράφεις έντονα και μεγάλους χαρακτήρες?

    Τροποίησε το μήνυμά σου αν θες να λάβεις σοβαρή απάντηση.


    iwanna-sing
    08.03.2014, 15:54
    οντος ετσι δεν μπορει καποιος ευκολα να το διαβασει....ΤΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!!
    elena-music
    21.03.2014, 18:59

    εγω παιδια ειμαι μια σχετικα (οπως μου λενε) πολυ καλη τραγουδιστρια και το ονειρο μου και η ζωη μου ειναι να σπουδασω κατι που να εχει σχεση με τη μουσικη...γι'αυτο κανω μαθηματα καθε μερα και δουλευω σκρηρα για να μπω μουσικο γυμνασιο!!!!{#emotions_dlg.clap} αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας ... εσυ αν θες να βελτιοσεις τη φωνη σου θα πρεπει να ακους (απο πιανο,απο αρμονιο...δεν ξερω και εγω απο τι) τις νοτες και να προσπαθεις να τις τραγουδας. το πιο συμαντικο για καποια ατομα ειναι να μην τρεπεσαι αν τρεπεσαι....πανω στη σκηνη τα χασες! αρα ως τωρα εχουμε   1:τραγουδαμε τις νοτες. 2:δεν τρεπομαστε. (αυτο ειναι το πιο συμαντικο για εμενα)-(γιατι τραγουδαω ολη την ωρα) πρεπει να μην τραγουδαμε συνεχεια γιατι αν τραγουδαμε πολυ, και υπερβολικα πολυ ή τραγουδαμε πολυ και τραγουδαμε νοτες πιο ψηλα ή πιο χαμηλα αποτι μας λεει ο δασκαλος μπορει να παθουμε καλλους στη φωνη..........αυτα ειχα να σαςπω αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες σφυρατε μου!!!!{#emotions_dlg.walkman}


    freddieKrueger
    22.03.2014, 09:39

    Καλημέρα φίλη μου.

    Όλα είναι σχετικά.Αν κάποιος δεν ξέρει να τραγουδά καλά και έχει θάρρος να ανέβει στην πίστα ή τη μουσική σκηνή να τραγουδήσει τότε ναι θα πρεπε να ντρέπεται.

    Το τραγούδι είναι πολλά περισσότερα από απλά να λέμε τις νότες και να μην ντρεπόμαστε.

    Ειδικά αν είμαστε αρχάριοι στα πρώτα βήματα θα ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ακόμη κι αν έχουμε καλή φωνή κι αυτό είναι κάτι φυσιολογικό και θα πρέπει να το αποδεχτούμε και να μη ζοριζόμαστε να το αλλάξουμε.

    Καλό είναι να εξασκήσεις το μουσικό αυτί σου όπως γράφεις.Καλό είναι να δουλέψεις με την σωστή ανάσα,με το που να ΄τοποθετήσεις το ''βζζζζζζζ'' της φωνής σου και με το πως να αρθρωνεις σωστα.Στη φάση που είσαι να διαβάζεις με κανονική φωνή τα κείμενα της ιστορίας,της λογοτεχνίας ή τους διαλόγους στα κομιξ έχοντας δαγκώσει ένα μολύβι μεταξύ πάνω και κάτω δοντιών στο στόμα σου.Η φωνή σου θα ακούγεται αστεία,αλλά εσ΄θυ συέχισε να διαβάζεις χωρίς να προσπαθείς να αλλάξεις τη χροά της φωνής σου.Η σκέψη σου ας είναι εστιασμένη στις κινήσεις τις γλώσσας και των χειλιν σου,όπως και στην ανασα σου.

    Να αποφύγεις για την ωρα το τραγουδι στο οποιο ακουγεσαι δυνατα η χρειαζεται να δωσεις προσπαθεια για να βγαλεις ηχο.

    Να αρχισεις να μελετας απλες μελωδιες.Οχι τα μοντερνα αγαπημενα σου τραγουδια.Θα ρθει χρονος και γι αυτα.

    Καλη σου επιτυχια.


    mary123mary
    29.04.2014, 19:40

    Χρήσιμες Συμβουλές Για Υγιή Φώνηση Υπάρχουν πολλά προληπτικά μέτρα που μπορείτε να πάρετε για καλή και υγιή χρήση της φωνής σας. Οι παρακάτω προτάσεις και συμβουλές έχουν στόχο να σας καθοδηγήσουν στο πώς να ξεπεράσετε τα προβλήματα φώνησης. Επίσης, θα σας βοηθήσει να αποφύγετε κάποιες επιβαρυντικές συνήθειες της καθημερινής σας ζωής, που πιθανόν να συνέβαλαν στο φωνητικό σας πρόβλημα.

    1. Μην καταπονείτε τη φωνή σας. Προσπαθήστε να ξεκουράζετε τις φωνητικές σας χορδές για μια περίοδο τουλάχιστον 5 ημερών, κατά την όποια θα πρέπει να μιλάτε όσο το δυνατόν λιγότερο, να μην φωνάζετε, αλλά ούτε και να τραγουδάτε. Επίσης, δε θα πρέπει να ψιθυρίζετε, γιατί αυτό ειδικά δημιουργεί μεγαλύτερη κόπωση στις φωνητικές σας χορδές.

    2. Προσπαθήστε να μιλάτε όσο το δυνατόν λιγότερο. Η αποφυγή της ομιλίας, όμως, μπορεί να σας δημιουργήσει άγχος και για αυτό το λόγο σας προτείνουμε ως εναλλακτική λύση το διάβασμα ενός βιβλίου και την ενασχόληση με κάποιο χόμπι, για το οποίο δε θα χρειάζεται να μιλάτε.

    3. Αποφεύγετε να συζητάτε σε θορυβώδη μέρη, όπως σε χώρους που ακούγεται δυνατά η τηλεόραση ή παίζουν μουσική ή μιλάνε άλλα άτομα συγχρόνως, γιατί αναγκάζεστε να φωνάζετε περισσότερο από όσο χρειάζεται και υποβάλλεται τη φωνή σας σε μεγάλη καταπόνηση.

    4. Αν χρησιμοποιείτε τη φωνή σας αρκετά στην εργασία σας, τότε σας προτείνουμε μετά τις ώρες εργασίας να τη ξεκουράζετε όσο το δυνατόν περισσότερο ή να παίρνετε όταν χρειάζεται μερικές μέρες άδεια.

    5. Μην βήχετε βίαια και αποφύγετε το τακτικό «καθαρισμό» των φωνητικών χορδών σας («τράβηγμα» του λαιμού), γιατί αυτή η κακή συνήθεια μπορεί να προκαλέσει διέγερση των φωνητικών σας χορδών.

    6. Να καταναλώνετε επαρκείς ποσότητες νερού. Προτείνουμε 2 λίτρα την ημέρα και καλύτερα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Η συνεχής ομιλία σε ξερή ατμόσφαιρα ξηραίνει το λαιμό και το στόμα.

    7. Να αποφεύγετε την υπερβολική κατανάλωση καφέ και σε περίπτωση που καταναλώσετε 1 φλιτζάνι καφέ, βεβαιωθείτε ότι έχετε πιεί 1 επιπλέον ποτήρι νερό για «αντιστάθμισμα».

    8. Για τους καπνιστές επιβάλλεται η διακοπή του καπνίσματος, γιατί επιδεινώνει τη λειτουργία των φωνητικών χορδών και συμβάλλει στη δημιουργία του καρκίνου του λάρυγγα.

    9. Να αποφεύγετε να παρευρίσκεστε σε χώρους όπου καπνίζουν άλλοι, γιατί το παθητικό κάπνισμα ερεθίζει σοβαρά το λαιμό σας και είναι εξίσου επιβλαβές με το να καπνίζετε οι ίδιοι.

    10. Αν έχετε κρυολόγημα ή φαρυγγίτιδα, προσπαθήστε να μιλάτε όσο το δυνατόν λιγότερο. Αν τα συμπτώματα δε βελτιωθούν μέσα σε 2-3 εβδομάδες επισκεφτείτε επειγόντως τον ωτορινολαρυγγολόγο σας.

    11. Να αποφεύγετε να καταναλώνετε καραμέλες για το λαιμό ή να χρησιμοποιείτε σπρέι για μεγάλο χρονικό διάστημα, γιατί ανακουφίζουν τα συμπτώματα προσωρινά, αλλά μακροχρόνια επιδεινώνουν την κατάσταση, καθώς εξακολουθείτε να χρησιμοποιείτε τη φωνή σας επιβαρύνοντάς την.

    12. Προτείνουμε συχνές εισπνοές ατμού οι οποίες μαλακώνουν το λαιμό. Δε χρειάζεται να προσθέσετε κάποιο ιδιαίτερο φάρμακο, απλά να εισπνεύσετε καθαρό ατμό από το στόμα ή από τη μύτη για 5΄ με 10΄ λεπτά.

    13. Χρειάζεστε επαρκή ξεκούραση. Η κόπωση και το στρες έχουν αρνητικές επιδράσεις στη φωνή σας.

    ελπιζω ολα αυτα να σας βοηθησαν!!{#emotions_dlg.blush}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary123mary, 29-04-2014 19:42 ]


    AgoriPouTouAreseiMousiki
    30.05.2014, 16:22

    Γεια σας παιδια ειμαι 13 χρονων μενω στην καλαματα και με λενε Νικο. Μαρεσει πολυ η μουσικη , αλλα δεν εχω παει σε καποιο οδειο να ασκηθω ! Θελω να μου πειτε τι να κανω . Αν μπορειτε στειλτε μου αμμεσα .. ! Ευχαριστω !