ελληνική μουσική
    576 online   ·  210.879 μέλη

    Η Νατάσα Μποφίλιου κατά της Χρυσής Αυγής

    jorge
    09.05.2012, 13:25

    Από τότε που τη γνώρισα, κατάλαβα το εκρηκτικό της ταπεραμέντο. Δεν ξέρω όμως αν της κάνουν καλό τόσο ακραίες τοποθετήσεις. Και δεν ξερω αν γενικα κανουν καλό, στον τόπο, στην κοινωνία.

    Άστραψε και βρόντηξε κατά της Χρυσής Αυγής η γνωστή ερμηνεύτρια Νατάσα Μποφίλιου, λέγοντας πως τόσο οι φασίστες όσο και αυτοί που τους υποστηρίζουν θα έπρεπε να πεθάνουν, σαν ένδειξη σεβασμού στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

    Μέσα από τον λογαριασμό της στο twitter, η δημοφιλής τραγουδίστρια μίλησε με πολύ σκληρή γλώσσα τόσο για τα μέλη της Χρυσής Αυγής και τους ψηφοφόρους της, τους οποίους χαρακτήρισε «κτήνη» και «αλήτες». Μάλιστα η κ. Μποφίλιου επανήλθε λέγοντας πως δεν πρόκειται να απολογηθεί για την τοποθέτησή της και δεν πρόκειται να υποκύψει σε απειλές και τσαμπουκάδες.


    Πηγη: iefimerida.gr


    PanGuitar
    09.05.2012, 16:31

    "Μετά το σοκαριστικο βίντεο του -εγερθητι- τοποθετήθηκα χρησιμοποιώντας την οξύμωρη φράση -να πεθάνετε μελη κ ψηφοφόροι προς ένδειξη σεβασμού στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια- δεν εννοούσα σαφώς τον βιολογικό θάνατο αλλά τον πολιτικό και ιδεολογικό θάνατο του φασισμού."

    Είπε κάποιο λάθος; Διαφωνώ οι καλλιτέχνες να τοποθετούντε πολιτικά, ειδικά αυτοί που πουλάνε ιδεολογία και χτίζουν καριέρα (και πράττουν αντίθετα με την ιδεολογία που υποτίθετε υποστηρίζουν, κάπιοι "αριστεροί" με δεξιά τσέπη) αλλά στο να εκφράσει την αγανάκτηση της η κοπέλλα για τους έλληνες που πήγαν και ψήφισαν αυτούς που ούτε να τους χαραχτηρίσω δε μπορώ, δεν βλέπω κάποιο λάθος.


    sven
    09.05.2012, 21:45

    Σε τι διαφέρει η απάντηση της Ν. Μποφίλιου από ανάλογες απαντήσεις των φασιστοειδών αυτών που εκφοβίζουν και απειλούν προς πάσα κατεύθυνση, ευκαιρίας δοθείσης;

    Απαντούμε στην τυφλή βία με τυφλή και ωμή βία; Στη χυδαιολογία με χυδαιολογία; Στην απουσία ηθικής με ανάλογη ανηθικότητα, όπως και αν την ονομάσουμε; Εξοντώνουμε τον πολιτικό μας αντίπαλο, σε καιρό δημοκρατίας, επειδή διαφωνούμε με αυτόν ιδεολογικά;

    ΠΟΤΕ στην ιστορία της ανθρωπότητας δεν τιθασεύτηκαν, αντιμετωπίστηκαν, ανατράπηκαν ή επικράτησαν ουσιαστικά και μακροπρόθεσμα ιδεολογίες ή πιστεύω με άλλα μέσα πέραν της δύναμης και της ουσίας άλλων εναλλακτικών ιδεών ή αξιών.

    Η αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση τέτοιου είδους ολοκληρωτικών ιδεών μπορεί να γίνει μόνο μέσα από τη συνεχή επαγρύπνηση των δυνάμεων που σέβονται τον Ανθρώπου, τη διαφορετικότητα, την αλληλεγγύη, την ισοτιμία, την πολυπολιτισμικότητα, με την πρόταξη ιδεών και πρακτικών που να προασπίζονται, να επιβεβαιώνουν και να αναβαθμίζουν συνεχώς τις πανανθρώπινες αξίες. Οτιδήποτε το αντίθετο -και ιδιαίτερα ανάλογο των ολοκληρωτικών ιδεών και πρακτικών- ρίχνει νερό στο νερόμυλο της αναπαραγωγής των τελευταίων και  ακυρώνει/"μολύνει" τη δύναμη κάθε αντίθετής τους...


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 09-05-2012 21:47 ]


    katiamou
    09.05.2012, 22:12
    τι να κανουμε ο καθενας εχει τα πιστευω του την ιδεολογια του και τις αποψεις του !!
    gikostas
    10.05.2012, 11:37
    Κάπως ακραία η τοποθέτησή της αλλά εφόσον αυτό πιστεύει δεν μπορούμε να την κατηγορήσουμε για κάτι.Βέβαια καλό θα ήταν να βλέπαμε και στο παρελθόν τέτοιου είδους τοποθετήσεις ή ακομα και στο μέλλον.Αν είναι τόσο πολιτικοποιημένη όσο δείχνει και δεν είναι κακό το να εκφράζει τις απόψεις της θα πρέπει να γνωρίζει πως για την κατάσταση της χώρας σήμερα δεν ευθύνεται η Χρυσή Αυγή.Το σημερινό ποσοστό της Χρυσής Αυγής είναι αποτέλεσμα των ανικανων πολιτικών,των δύο ''μεγάλων ''κομμάτων όλα αυτά τα χρόνια.Γιατί κατά την γνώμη μου ένα είδος ''δημοκρατικού ''φασισμού ήταν κι αυτό που ζούσαμε όλα αυτά τα χρόνια.Τώρα ξαφνικά τι έγινε;;Άσχετα με όλα αυτά η Νατασα είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει το καλό ελληνικό τραγούδι τα τελευταία χρόνια.
    despinakontogianni
    10.05.2012, 14:28
    Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα..σιγά μην την αφήσουν σε ησυχία τη Νατάσσα!..
    Kinezes_trexoun_gimnes
    10.05.2012, 22:09

    Μπραβο Μποφίλιου. Τεραστια διαφορετικότητα σκεψης (και εκφρασης) απο τους Χρυσαυγήτες...ευγε!

    Αμα μιλάει ετσι η Μποφίλιου που υποτιθεται ότι εχει βημα και πρεπει να προσεχει μη μας κανει μετα εντύπωση ο ''εγερθουτο''...

    εκτος πια κι αν ητανε στα ''κατω'' της και θελει να γινει φασαρία να βγαλει κανενα CD... αν ειναι ετσι χαλαλι της...εδω ειμαστε εμεις...

    (θα εγραφα και κατι για αναλογία μυαλού και κωλου που καταλαβαμε οτι  εχει αλλα να εκτιμησετε όλοι οτι δεν το κανω...)


    gikostas
    11.05.2012, 15:54
    Άμεση απάντηση είχαμε από την Χρύσπα σχετικά με τις δηλώσεις της Νατάσας.Κάπου διάβασα πως έγραψε στο Twitter«Το να εκφράζεις το θυμό που έχεις από το αποτέλεσμα των εκλογών που έγιναν καθαρά με δημοκρατικό τρόπο λέγοντας 'να πεθάνετε φασίστες , μέλη κ ψηφοφόροι' δείχνει το πόσο φασιστικό τρόπο σκέψης έχεις άρα ακυρώνεσαι. Κρίμα γιατί...είσαι αξιοσέβαστη καλλιτέχνης...».Sorry ρε παιδιά αλλά όσο και να εκτιμώ την Νατάσα,εδώ θα συμφωνήσω με την Χρύσπα.
    BAGRATION
    12.05.2012, 11:05

    Νατάσα "ουουου", "φτου" και "κρα"!

    Αντί να "καταδικάσεις τη βια απ' όπου και αν αυτή προέρχεται", να δηλώσεις "την αντίθεσή σου σε κάθε ακραία ιδέα και συμπεριφορά" και γενικότερα να δείξεις "πολιτσμένη" και "ανωτέρου επιπέδου", εσύ επέλεξες να γράψεις αυτό που πιστέυεις; Και το 'γραψες που το 'γραψες, κανε βρε κοπέλα μου μια δήλωση μετάνοιας-μετριοπάθειας μετά! Μια "κολοτούμπα" μια "γαργάρα", κάτι... 


    demary
    12.05.2012, 12:28

    Πιστεύω ότι η Μποφίλιού με τις δηλώσεις της έδειξε την έντονη επιθυμία της να ακυρωθεί ο φασισμός, σαν άνθρωπος που αγαπά την ανθρώπινη αξιοπρέπεια! Δεν εννοούσε τον βιολογικό θάνατο κανενός! Αν πραγματικά πιστεύετε ότι οι φασίστες δικαιούνται να υπάρχουν ως "ιδεολογία" και να μπαίνουν στη Βουλή, και ότι αυτό είναι δημοκρατικό τότε αυτό είναι που πρέπει να μας ανησυχεί περισσότερο....ο Μάνος Χατζιδάκις έλεγε ότι όποιος δε φοβάται το πρόσωπο του τέρατος, πάει να πει πως του μοιάζει...όπως ακριβώς αντέδρασε ο Χορός στην Ερωφίλη του Χορτάτζη έναντι του βασιλιά -που σκότωσε με τον πιο άγριο τρόπο τον αγαπημένο της κόρης του -πεφτοντας πάνω του να τον εξαφανίσει για την τερατώδη πράξη του, έτσι κι εμείς με καμία δύναμη, δεν πρέπει να πιστεύουμε ότι έχουν δικαίωμα ύπαρξης "ιδεολογικής" οι Χρυσαυγίτες και να τους κράζουμε κ αυτούς κ τους ψηφοφόρους τους...ας ψάχνουμε να βρούμε τι κρύβεται πισω από τις λέξεις καμιά φορά...και η Νατάσσα είναι πολύ μάγκας κατά τη γνώμη μου...από τους λίγους που τα είπαν έτσι χύμα και αντιδρώντας ενστικτωδώς! Οφείλουμε να αντιδρούμε έντονα σε όποιον πιστεύει ότι θα βρει το δίκιο του με τη Χρυσή Αυγή...πάρα πολύ έντονα και με επιχειρήματα, αν και αυτά φοβάμαι ότι σε κάτι τέτοια μυαλά χωρίς παιδεία δεν πιάνουν τόπο....πώς να συνομιλήσεις με το έλλειμα παιδείας και της λογικής....πώς να συνομιλήσεις με ανθρώπους που ψηφίζουν χρυσή αυγή για να ρίξουν βρωμόξυλο σε πολιτικούς στη Βουλή, πώς να συνομιλήσεις με ανθρώπους που νοσταλγούν τη χούντα και λένε ότι ήταν καλύτερα εκείνα τα χρόνια...τι να πεις σε ένα νέο άνθρωπο που ψηφίζει Χ. Α. σαν διέξοδο στο αδιέξοδό του
    ...μόνο στην τελευταία περίπτωση μπορεί κάτι να πετύχεις ίσως...

    δεν παίρνουν από λόγια οι περισσότεροι και δεν είναι οπωσδήποτε φασίστες όλοι οι ψηφοφόροι τους....απλά άκυρα μυαλά, άκυρη σκέψη άκυρη παιδεία....

    Η Μποφίλιου μάλλον εννοούσε την ΑΚΥΡΩΣΗ του νεοζισμού....ως κάτι που τσαλαπατά την αξιοπρέπεια και την ζωή

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : demary στις 12-05-2012 12:47 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : demary στις 12-05-2012 12:48 ]


    Foidel
    12.05.2012, 15:32

    Παρόλο που εκτιμάω την Μποφίλιου σαν καλλιτέχνη δεν μου άρεσε καθόλου η τοποθέτηση της.Ούτε εγώ ήθελα να μπει η Χρυσή Αυγή στην βουλή αλλά αυτό παραήταν υπερβολικό.Εμένα μου άρεσε η απάντηση της Χρύσπας στην Μποφίλιου (παρόλο που εκείνη αντιθέτως δεν την εκτιμώ σαν καλλιτέχνη).


    demary
    12.05.2012, 17:31

    "Δε με εκφράζει αυτό το....κίνημα????"

    Αν η Χρύσπα αποκαλει τα χρυσά αυγά κίνημα, τότε μπορούμε να καταλάβουμε σε τι κοσμάρα ζει....τύφλα να έχει το κίνημα των χίπι....

    Αποκάλεσε κανονικά φασίστρια ( πολύ βαρύς χαρακτηρισμός) μια συναδελφό της! Έτσι αβίαστα χωρίς δεύτερη σκέψη...γιατί αραγε;


    -----------------

    αγάπη για το τραγούδι το αληθινό, την ποίηση, τη μουσική

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : demary στις 12-05-2012 17:34 ]


    despinakontogianni
    12.05.2012, 19:10

    Αναρωτιέμαι τί θα γινόταν αν αναρτούσε η Χρύσπα κάτι τέτοιο κι όχι η Νατάσσα. {#emotions_dlg.rolleyes} Κατά πάσα πιθανότητα θα ασχολούνταν μαζί της μόνο πρωινομεσημεριανές εκπομπές. Ούτε η Νατάσσα θα απάνταγε ούτε θα άνοιγε topic εδώ. 


    optiras
    12.05.2012, 21:08

    Προτιμώ να παρακολουθώ τηνΝατάσα σαν καλλιτέχνη...

    Το να γράφει κανείς στο διαδίκτυο εν θερμώ δεν είναι και ότι καλύτερο...Μπορεί να γράψει κανείς ακραία πράγματα χωρίς να το σκεφθεί και μετά είναι αναγκασμένος σε κωλοτούμπες ή  ερμηνείες...Όλοι καταλάβαμε τι έγραψε...

    θυμάται κανένας αν δήλωσε κάτι η Νατάσα για τη ν υπόθεση των επεισοδίων στις συναυλίες του Νταλάρα;Δεν έχω υπόψη μου κάτι-μπορεί και να μου έχει ξεφύγει...

    Ας μην είμαστε υποκριτές:ο φασισμός είναι παρών στη  ελληνική κοινωνία...Δεν είναι μόνο οι χρυσαυγίτες τέτοιοι...Ούτε και μας ήρθε ξαφνικά σε μια νύχτα...Προπηλακισμοί αυτών που δεν συμμερίζονται τις απόψεις κάποιων γίνονταν συνέχεια και στις εποχές του πάρτυ....

    Πριν κάποιο καιρό είχε έρθει ξένος καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Πάτρας και κάποιοι φασίστες πήγαν να του σπάσουν το κεφάλι...Μόνο η επέμβαση κάποιων γλύτωσε τον καθηγητή...Τότε τι είχε γράψει η Νατάσα;

    Προσωπικά με ενοχλούν τα δυο μέτρα και δυο σταθμά:δεν υπάρχει καλός και κακός φασισμός ανάλογα με το αν μας βολεύει ή με το ποιος είναι θύμα...

    Οι χρυσαυγίτες είναι φασίστες-ας αφήσουν τα χαζά περί εθνικιστών...Και ας το πούμε ξεκάθαρα οι αριστεροί:οφείλουμε να εναντιωθούμε σε αυτό το σύμπτωμα παρακμής και σαπίσματος της κοινωνίας.Ας μην εκτελωνίσουμε την βία-αυτό δεν θέλουν οι φασίστες; Αν μας ενοχλεί ο φασισμός οφείλουμε να τον κράζουμε πάντα... 


    gikostas
    13.05.2012, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 12-05-2012 στις 19:10 έγραψε...

    Αναρωτιέμαι τί θα γινόταν αν αναρτούσε η Χρύσπα κάτι τέτοιο κι όχι η Νατάσσα. {#emotions_dlg.rolleyes} Κατά πάσα πιθανότητα θα ασχολούνταν μαζί της μόνο πρωινομεσημεριανές εκπομπές. Ούτε η Νατάσσα θα απάνταγε ούτε θα άνοιγε topic εδώ. 



    Δεν ξέρω τι θα κάνανε οι μεσημεριανές εκπομπές αλλά σίγουρα εδώ στο MH θα πέφταμε όλοι πάνω της να την φάμε.Κι αυτό θα γινόνταν με τα πιο επικριτικά σχόλια.''Και ποιά είσαι εσύ που θέλεις να έχεις και άποψη'',''άντε πήγαινε σε κανένα σκυλάδικο να τραγουδήσεις''.Και άλλα τέτοια.Ενώ τώρα που οι δηλώσεις αυτές γίνανε απο την Μποφίλιου,διακρίνω μια χαλαρότητα.Το ότι άνοιξε topic για την Νατάσσα νομίζω είναι προς τιμήν της και δείχνει την εκτίμισή μας προς το προσωπό της.Σαν καλλιτέχνιδα πάντα.Κι αυτό προσωπικά δεν πρόκειτε να αλλάξει.Δεν ξέρω αν οι δηλώσεις της ήταν εν θερμώ αλλά ήταν φάουλ.


    Agia
    13.05.2012, 18:24
    Ύστερα από μία τέτοια "βαθυστόχαστη" δήλωση, "είπε ο γάϊδαρος τον πετεινό κεφάλα"......λέω εγώ!!!! Εδώ υπάρχουν τεράστια κοινωνικά προβλήματα (ανεργία, οικονομική δυσπραγία, εγκληματικότητα κλπ) και ακυβερνησία και ασχολούμαστε με τη δήλωση της κυρίας Μποφίλιου. Ας καθήσει να προβληματιστεί στο τι οδήγησε στην άνοδο του συγκεκριμένου κομματικού σχήματος και έπειτα να λαϊκίσει....ακραίως..... η εκπρόσωπος της τέχνης!!
    BAGRATION
    13.05.2012, 19:21

    Γενικά πάντως τα "χύμα" λόγια και οι ενστικτώδεις αντιδράσεις όπως αυτά της Μποφίλιου δέχονται έντονη κριτική, ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με τις ταχαμου πολιτισμένες δηλώσεις που συνηθίζουν να κάνουν οι καλλιτεχνες. 

    Τουλάχιστον η κοπέλα δείχνει ότι έχει κότσια...

    demary ε όχι και ότι η Χρύσπα ζει σε άλλο κόσμο! Θίχτηκα...


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 13-05-2012 19:34 ]


    ilio
    14.05.2012, 11:04

    Χμ ... Αναρωτιέμαι αν αυτός ο λογαριασμός του twitter διαχειρίζεται όντως από την Νατάσα Μποφίλιου.

    Γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό το "χύμα"...

    Αν όντως ανήκει σε εκείνη θα συμφωνήσω με τον jorge πως ούτε καλό της κάνει,ούτε και προσφέρει

    κάτι στο γενικότερο κοινωνικό σύνολο.


    stamatisch
    20.05.2012, 12:10

    Σαν καλητεχνιδα και μονο δεν θα επρεπε να εκφραστει ετσι λες και μιλαει κανενας Χιτλερ η κανενας Σταλιν.Ντροπη διοτι λαθος η σωστη η ψηφος για χρυση αυγη δεν εισαι ειναι σε θεση αυτη η μη την πω να στελνει στον ταφο τοσο κοσμο.Ντροπη..............


    Oraclas
    20.05.2012, 13:09
    Εντύπωση της δικτατορίας του Χίτλερ, είχε κάνει εκείνη την εποχή, η μέτρια έως μηδαμινή, αντίδραση του πνευματικού κόσμου. Ο Χίτλερ όμως είχε δείξει τα δόντια του, την τρέλλα του και την ιδεολογία του. Είναι νωρίς να κρίνουμε την Χρυσή Αυγή, από ένα "εγέρθητι".. Η προσωπική μου θέση είναι ότι θέλω ένα μικρό ποσοστό στην βουλή, ακριβώς για να ειπώνονται και σκέψεις που δεν τολμούν άλλοι πολιτικοί. Πρέπει κάποιους να τους κρίνουμε από τις πράξεις τους και όχι από τα λόγια τους. Για αυτό λοιπόν και την Μποφιλιού, την κρίνω ήπια. Θεωρώ ότι το νεαρό της ηλικίας της, την παρέσυρε, όμως σαν καλλιτέχνης και επειδή τραβάει τα φώτα, περισσότερο από εμάς τους ανώνυμους, θα έπρεπε να προσέχει περισσότερο. Γιατί τα λόγια μένουν και σε ακολουθούν πάντα.