ελληνική μουσική
    420 online   ·  210.877 μέλη

    Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 - Τελετή Έναρξης

    theobikos
    11.08.2012, 21:47

    Πριν λίγες μέρες παρακολούθησα την τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων. Προσωπικά, μου φάνηκε εκτός πνεύματος, με εξαίρεση, το πρώτο μέρος (βιομηχανική επανάσταση) και το τελευταίο, το οποίο ήταν λιττό αλλά εντυπωσιακό και συγκινητικό. Θύμιζε αρκετά τηλεοπτικό show, και πιστεύω πως θα ταίριαζε περισσότερο σε απονομή βραβείων MAD ή σε φεστιβάλ κινηματογράφου παρά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Πολλοί θεώρησαν αναμενόμενη μία "κακόγουστη και πανηγυρτζίδικη" τελετή έναρξης, γιατί άλλωστε... "τι πολιτισμό να δείξει η Αγγλία?".

    Συμφωνώ εν μέρει, ωστόσο δεν νομίζω ότι το μόνο που έχει να δείξει το Λονδίνο είναι το σύστημα υγείας, ο Voldemort, ο Mr. Bean και ο McCartney. Πολλά θα μπορούσαν να ήταν αλλιώς...

    Κατ' αρχάς, η είσοδος των αθλητών στο στάδιο, θα μπορούσε να γίνει με τη συνοδεία μιας σύνθεσης του Nicholas Hooper (π.χ.) σε εκτέλεση από την London Symphonic - γιατί όχι; μια σύνθεση ενος εκ των μεγαλυτέρων Άγγλων συνθετών,  ειδικά για την περίσταση, σε εκτέλεση από μια φημισμένη Αγγλική ορχήστρα - και όχι με τη συνοδεία εμπορικού χαζοτράγουδου. Ήταν ό,τι πιο ακατάλληλο για το συγκεκριμένο σκοπό, και ό,τι πιο ενοχλητικό από άποψη αισθητικής για τους θεατες. Όσοι την είδατε, θα καταλάβετε ποιο τραγούδι εννοώ. (Παρεμπιπτόντως, το search στο youtube για την τελετή έναρξης είναι περιττό. Τα πνευματικά δικαιώματα για την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων είναι κατοχύρωμένα. Οπότε, μόνο αν πληρώσετε για κάποιο DVD ή αν την κατεβάσετε παράνομα).

    Ακόμη, μια αναπαράσταση των παραμυθιών της Αγγλίας από εθελοντές ηθοποιούς και τον Rowan Atkinson θα ήταν χιουμοριστική, και - αν και άσχετη με τους Ολυμπιακούς Αγώνες - στο Βρετανικό πνεύμα. Δεν χρειαζόταν η παρουσίαση του Αγγλικού Συστήματος Υγείας. Ήταν πραγματικά άστοχο.

    Το ίδιο ισχύει και για την είσοδο της Βασίλισσας Ελισάβετ με τη συνοδεία του James Bond, μέσα από ελικόπτερο. Καλύτερα να έκαναν μια αναφορά (με μια παρέλαση σημαιων π.χ.) στις υπόλοιπες 15 χώρες - αποικίες, στις οποίες η Βασίλισσα έχει το ρόλο του αρχηγού κράτους.

    Σε ό,τι αφορά το εφηβικό πάρτυ με μοντέρνη μουσική και το FaceBook, πιστεύω ότι ήταν επίσης εκτός πνεύματος. Τη θέση του θα μπορούσε να πάρει μια αναπαράσταση ενός αρχαίου ελληνικού μύθου, αντίστοιχη με εκείνη του Ηρακλή, στους Ολυμπιακούς της Βαρκελώνης το 1992.

    Τέλος, απαράδεκτο θεωρώ το ότι δεν τηρήθηκε το "πρωτόκολλο": ο Ολυμπιακός ύμνος του Κ. Παλαμά εκτελείται ζωντανά στα ελληνικά από χορωδία. "Αρχαίο πνεύμα αθάνατο..".

    Ποια η δική σας άποψη? Τι μπορούμε να περιμένουμε από την Τελετή Λήξης?


    freak
    11.08.2012, 22:45

    Οι ολυμπιακοι παντα μου θυμιζουν αυτες τις αχαρες τελετες οπου εκτος αλλων, μια χωρα καλειται να επιδειξει την εθνοχαζομαρα της. Καλα τα ειπε o morrissey πως οι ολυμπιακοι στο λονδινο του θυμιζουν το βερολινο και τους ναζί με τους τοτε ολυμπιακους του χιτλερ. Του την επεσαν ολοι οι αγγλοι βεβαια αλλα εδω που τα λεμε δεν διαφερουν και πολυ απο μας σε αυτο το θεμα. Θυμαμαι τι ειχε γινει και εδω με τους ελληναραδες μα και με τις μιζες για να μην αναφερθω στο σημερα. Παρολο που δεν μου αρεσει να γενικολογω σχετικα με λαους διοτι υπαρχουν και ανοιχτομυαλοι χωρις προκαταλληψεις στο μεγαλο νησι οπως υπαρχουν και στην ελλαδα, ας μη ξεχναμε τι προπαγανδιστικο ρολο εχουν παιξει οι ολυμπιακοι περα απο την κκολα και τα μακ.

    Οσο για τον μακαρτνευ αυτος ειναι απο αλλο ανεκδοτο. Καλα ηταν με τους beatles. Μεχρι εκει. Αντε και με την μπαντα του ως ενα σημειο. Ο λενον ηταν αλλη περιπτωση φυσικα. Θελω να πιστευω πως θα αναθεματιζε τους ολυμπιακους και το ιωβηλαιο της ελισαβετ οπως πολλοι κανουν, μεταξυ αυτων κι εγω.


    optiras
    12.08.2012, 20:14
    Κατ΄ αρχήν το αγγλικό εθνικό σύστημα υγείας(στην ουσία υπάρχουν τρία,ένα για αγγλία,ένα για Σκωτία ένα για Ουαλία) έχει φαλίρει από χρόνια...Δεν ξέρω αν η αναφορά ήταν προϊόν αγγλικού χιούμορ ή του θεάτρου του παραλόγου ή non sense humor... Σαν κριτική,αυτή που άνοιξε το θέμα,δείχνει ότι οσυμφορουμίτης έχει άποψη.Τώρα τι μπορεί να απαιτήσει κανείς από ένα στημένο κακόγουστο πανιγυράκι-όπου ακόμα και η υγεία των αθλητών πωλείται και αγοράζεται- είναι άλλο ζήτημα... Το μόνο που είδα ήταν οι αγώνες μπάσκετ...
    theobikos
    12.08.2012, 21:32
    ορίστε και το τραγούδι εισόδου των αθλητών στο Ολυμπιακό Στάδιο:
    Link
    " target="_blank" target="_new">>