ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.874 μέλη

    Η Δήμητρα Γαλάνη περί δικτατοριών

    jorge
    13.08.2012, 11:36

    "Ζούμε μια δεύτερη δικτατορία, τη δικτατορία της Ευρώπης. Η πρώτη δικτατορία που γνωρίσαμε, ήταν εύκολη, γιατί οι συνταγματάρχες έπεσαν με ένα φου. Τώρα είναι τα δυσκολα"

    Τα παραπάνω από τη Δήμητρα Γαλάνη, εν μέσω συναυλίας της.

    Ήδη μια δημοσιογράφος εξέφρασε τις διαφωνίες της.


    rodantho
    13.08.2012, 11:59

    Όσο αγαπώ την Γαλάνη δεν αγαπώ καμία σύγχρονη Ελληνίδα καλλιτέχνη. Όμως ξεχνά κάτι. Στην δικτατορία δεν μπορούσε να στείλει μια επιστολή ο λαός και να πει "Φεύγουμε από την δικτατορία σας". Στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα από το να φύγουμε από την "δικτατορία της Ευρώπης" όπως την όνομάζει η Δ. Γαλάνη. Στέλνουμε μια επιστολή και λέμε "Φεύγουμε από την δικτατορία σας και διαγράφουμε μονομερώς τα χρέη μας". "Στο καλό και να μας γράφετε θα είναι η απάντηση". Δεν ξέρω καμία δικτατορία που μπορείς να φύγεις έτσι με μια επιστολή. Βεβαίως μετά δεν θα πρέπει να την βγάλουμε μόνοι μας με αυτά που παράγουμε. Μήπως το πρόβλημα είναι η δικτατορία του ότι δεν παράγουμε τίποτα και δεν μπορούμε να την βγάλουμε μόνοι μας και χρειαζόμαστε την παχιά αγελάδα του γείτονα για να ζήσουμε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rodantho στις 13-08-2012 12:00 ]


    rodantho
    13.08.2012, 12:18

    Και κάτι για την κ. Σπυράκη. Ευθύνονται και οι δημοσιογράφοι για την κατάντια της χώρας μας. Η τοποθέτηση της κυρίας Σπυράκη πρώτα από όλα δεν έχει καμία λογική θεμελίωση. Ασχέτως αν υποστιρίζει μια άποψη που υποστιρίζω και εγώ, πάσχει από την βασική ασθένεια των Ελλήνων δημοσιογράφων......την πλήρη αμάθεια. Περί ανέμων και υδάτων η τοποθέτηση με δακρύβρεχτες ατάκες. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι και τώρα βασανίζεται ο λαός. Σωστή η θέση .... σαθρά τα επιχειρήματά της. Το κερασάκι στην τούρτα; Η χρήση της Μποτσουάνας σας παράδειγμα τριτοκοσμικής υποανάπτυκτης χώρας. Η χρήση της Μποτσουάνας σαν παράδειγμα προς αποφυγήν ξεκίνησε από την σχολή Τράγκα, του μέγα φωστήρα της Γνώσης. Λοιπόν η Μποτσουάνα, έχει καλύτερο βιοτικό επίπεδο από την Ελλάδα, υψηλότερους οικονομικούς δείκτες, πολύ λιγότερη διαφθορά. Επίσης η Μποτσουάνα αποτελεί θέμα σημαντικών ερευνών στον τομέα των οικονομικών επιστημών ώς η χώρα με την μεγαλύτερη οικονομική ανάπτυξη παγκοσμίως τα τελευταία 40 χρόνια και για το πως μια χώρα στην Αφρική κατάφερε να αποφύγει όλα τα δεινα των υπόλοιπων Αφρικανικών χωρών και να έχει καλύτερο βιοτικό επίπεδο ακόμα και από Ευρωπαικές χωρες όπως η Ελλάδα. Μάλιστα πολλοί γνωστοί οικονομολόγοι θεωρούν ότι η Μποτσουάνα θα πρέπει να αποτελεί παράδειγμα ακόμη και για μεγάλες ανεπτυγμένες οικονομίες. Για όσους νομίζουν ότι δεν ξέρω τι λέω μπορούν να κάνουν μια μικρή έρευνα για την Μποτσουάνα, και να καταλάβουν την αμάθεια των Ελλλήνων δημοσιογράφων. Μια πολυ καλή διάλεξη για την Μποτσουάνα υπάρχει εδώ.
    Link

    " target="_blank" target="_new">>. Τα σέβη μου στην αθάνατη Ελληνική δημοσιογραφία........................ 


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    gikostas
    13.08.2012, 22:33

    Εγώ δεν ξέρω τι κάνανε και τι είπανε οι άλλοι καλλιτέχνες όπως ο Λαζόπουλος,ο Κραουνάκης ή ο Νταλάρας,αλλά εδώ συζητάμε για μία δήλωση που έκανε η Γαλάνη.Γιατί πρέπει πάντα να μπερδεύουμε και να γενικεύουμε τα πράγματα.Εγώ δεν θα διαφωνήσω καθόλου με αυτή την δήλωση-διαπίστωση της Γαλάνη.Απλά πιστεύω πως δουλεύαν σ'αυτό χρόνια,για να φτάσουμε στο σημείο που είμαστε σήμερα.Χωρίς επιστροφή.Δεν μας είπε και κάτι καινούργιο.Όλοι γνωρίζουμε ότι ζούμε μια δικτατορία.Όσον αφορά τη ''δημοσιογράφο'' Μαρία Σπυράκη δεν περίμενα κάποια διαφορετική αντίδραση.Πιστή και υπάκοη στα αφεντικά της.Γι'αυτό αμοίβεται και αρκετά καλά άλλωστε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 13-08-2012 22:37 ]


    rodantho
    14.08.2012, 02:15
    Αγαπητέ gikostas, γιατί δικτατορία; Φεύγουμε από το Ευρώ και τελείωσε. Δεν μας υποχρεώνει κανένας να μείνουμε σε αυτήν την δικτατορία. Ανοίγουμε την πόρτα και φεύγουμε. Δικτατορία με την πορτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα δεν υπάρχει. Στις δικτατορίες οι πόρτες είναι κλειστές και και τα σκυλιά άλυτα.
    freak
    14.08.2012, 02:41

    Η Γαλανη? Ας μην ανοιξω το στοματακι μου καλυτερα για την Γαλανη και το προτερο καθεστως...
    Την τελευταια φορα που το ανοιξα για εναν αλλον "καλλιτεχνη" τον Χατζηγιαννη εφαγα ban απο το musicheaven.


    gikostas
    14.08.2012, 14:07

    Παράθεση:

    Το μέλος rodantho στις 14-08-2012 στις 02:15 έγραψε...

    Αγαπητέ gikostas, γιατί δικτατορία; Φεύγουμε από το Ευρώ και τελείωσε. Δεν μας υποχρεώνει κανένας να μείνουμε σε αυτήν την δικτατορία. Ανοίγουμε την πόρτα και φεύγουμε. Δικτατορία με την πορτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα δεν υπάρχει. Στις δικτατορίες οι πόρτες είναι κλειστές και και τα σκυλιά άλυτα.

    Δεν γνωρίζω την ηλικία σου αλλά μάλλον θα είσαι πολύ μικρός.Δεν το λέω υποτιμητικά αλλά θεωρώ μεγάλη αφέλεια να πιστεύει κάποιος πως τα πράγματα είναι τόσο απλά.Κατ'αρχήν δεν υπάρχει κανένας αυτή την στιγμή στο πολιτικό σκηνικό που να είναι διατεθειμένος να κάνει μια τέτοια κίνηση.Αλλά και να υπήρχε,δεν θα τον αφήνανε.Επίσης μην είσαι σίγουρος πως αν φεύγαμε από το ευρώ θα υπήρχε μεγάλη διαφορά.Υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα πίσω απ'ολα αυτά.Όλες οι πολιτικές δυνάμεις,όλων των χωρών είναι ελεγχόμενες.Συμφέροντα εξυπηρετούνε.Δεν θα εμβαθύνω γιατί ξεφεύγουμε και από το θέμα.Μένω στο εξής:Δεν ανακάλυψε και την Αμερική η Γαλάνη.Έχουμε χορτάσει από λόγια.Πράξεις δεν βλέπω.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    gikostas
    14.08.2012, 20:43
    ''Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω''που θα'λεγε κι ο Καψής.Το θέμα άνοιξε για μια συγκεκριμένη δήλωση της Γαλάνη.Τι σχέση έχει ο Λαζόπουλος και το αν κάποιοι παρακολουθούνε την εκπομπή του.Θα μπορούσαμε απλά να γράψουμε αν συμφωνούμε ή αν διαφωνούμε με τη δήλωση και αν κάποιος ήθελε ας ανέφερε επιγραμματικά 2-3 λόγους για τους οποίους συμβαίνει αυτό.Όχι για κάποιο άλλο λόγο,απλά για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα.Δηλαδή την δήλωση της Γαλάνη περιμέναμε για να ανοίξουμε πολιτική συζήτηση;
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    rodantho
    14.08.2012, 23:01
    gikostas το τι ηλικία έχω δεν έχει σχέση με το θέμα. Το αν ειμαι ΚΚΕς η οπαδος κάποιου κόμματος φαίνεται πολύ καθαρά από την μουσική μου που έχω παραθέσει σε αυτήν την σελίδα. Πίστεψέ με τα χώνω πολύ δυνατά στο ΚΚΕ. Δεν είμαι οπαδός κανενός κόμματος σε αντίθεση με τον μέσο Έλληνα γιατί δεν έχω καμία σχε΄ση με κανένα κόμμα ούτε περιμένω κανένα διορισμό. Είμαι οπαδός της ψήφου στον καλύτερο κάθε φορά. Όσον αφορά την λογική ότι δεν υπάρχει διέξοδο γιατί οι πολιτικές δυνάμεις ποδηγετούνται είναι απλά μία δικαιολογία για την απροθυμία του Έλληνα ψηφοφόρου να υποστιρίξει αυτό που θέλει καθαρά. Όλοι παραπονιούνται αλλά όταν έρχεται η στιγμή για την ψήφο ψηφίζουν άλλα από αυτα που λενε.....η κλασική υποκριτική συμπεριφορά μιας συντηριτικής κοινωνιας όπως η Ελληνική που κρύβει τα προβλήματα κάτω από την κουβέρτα. Υπήρχαν πολιτικές δυνάμεις που κατέβηκαν στις εκλογες με ατζέντα την έξοδο από το Ευρώ που μάλιστα είχαν και σοβαρές πολιτικές προσωπικοτητες μαζι τους....γιατί δεν τους ψήφισε κανένας; Δεν είναι κάτι τρελλό το να βγουμε απο το Ευρω και το υποστιρίζει μεγάλο ποσοστό ακαδημαικων, μεγάλης εμβέλειας οικονομολόγων, μάλιστα πολλοί έχουν και Νομπελ. Όταν πήγαν όμως οι Έλληνες στην κάλπη .....υποστίριξαν την λογική θέση (σωστά κατά την αποψή μου) να παραμείνουμε στο Ευρώ. Αν το κοιτάξεις καθαρά η Ελλάδα είναι από τις δημοκρατικές χώρες του κόσμου και αυτά περί δικτατορίας υποστιρίζονται μόνο από Χρ. Αυγή και ΚΚΕ, δυστυχώς και από την Δ. Γαλάνη. Αυτό που ψηφίζει ο κόσμος ακριβώς αυτό βγαίνει στις εκλογές...με πάρα πολύ μεγάλη ακρίβεια μάλιστα. Τι υποκρισία Χριστέ μου........
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    rodantho
    15.08.2012, 11:22
    Για όσους δεν κατάλαβαν, δεν υποστιρίζω να βγαούμε από την Ευρώπη. Απλά λέω ότι έχουμε επιλογές. Στην δικτατορία δεν έχουμε επιλογές. Στην κατάσταση που είναι η χώρα όλες οι επιλογές είναι δυσάρεστες, λογικό είναι. Η δυσάρεστη επιλογή όμως δεν ονομάζεται δικτατορία. Έχουμε μπλέξει μου φαίνεται τους ορισμούς βασικών εννοιών σε αυτήν την χώρα.
    jorge
    15.08.2012, 11:27
    Ας μείνουμε στο θέμα και στη δήλωση της Γαλάνη, παρακαλώ.
    sven
    15.08.2012, 11:52

    Μια παντελώς απολίτικη, λαϊκιστική, αφοριστική και «ευκατάποτη» προς δημόσια βρώση δήλωση που μόνο πρόθυμα αυτάκια θέλει να χαϊδέψει, ερεθίζοντας τον εθνικό ναρκισσισμό και την εθνική μας αυταρέσκεια…

     

    Η γνωστή διάσχιση και λογική του «άσπρου-μαύρου»: ο κακός λύκος και το «αθώο», «άκακο» και «ανυποψίαστο» πρόβατο που πάντα πέφτει θύμα της ακόρεστης πείνας του, χωρίς ποτέ το ίδιο να φταίει…

     

    …και ΄ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα(;)…