ελληνική μουσική
    425 online   ·  210.874 μέλη

    Σπουδές πιάνου -από πού να τις πιάσει κανείς

    Vhen
    21.08.2012, 02:18

    Πολύ αγαπημένη και φιλική κοινότητα του music heaven,
    καλησπέρα!

    Επειδή δεν θέλω να σας βγουν τα μάτια,
    και το να μιλάς για σένα είναι κάπους ‘μιεχ’,  τα συνόψισα κάπως σχηματικά εδώ πιο κάτω..

    Ερώτηση: Από που και πώς να τις πιάσω τις σπουδές;
    (Επειδή έχω ουσιαστικά παντελή άγνοια του πεδίου, δεν ξέρω τί πρέπει να ρωτήσω.
    Κάποιες αφελείς ερωτήσεις μέσα στο χάος είναι:
    Τί υπάρχει να σπουδάσει κανείς, Κάποιες σπουδές απαραίτητες, Να διαβάσω μόνος μου; Τί;)

    Μέχρι τώρα ενασχόληση:

    • Ηλικία: 25
    • 1 χρόνος ωδείο στα 22 (2-3 σονατίνες, 1-2 μπαχ, 2 czerny 30, 5-6 ασκήσεις από το 1ομέρος του Hanon, 7-8 μείζονες κλίμακες)
    • 3 χρόνια μόνος μου παίξιμο πιάνου
      •  Χατζιδάκις, Καραίνδρου και άλλη μουσική με το αυτί (μελωδία με το δεξί, στοιχειώδης συνοδεία με το αριστερό)
    • ‘Μουσικό αυτί’ -λένε
    • Αίσθηση ότι έχω κολλήσει και δεν μπορώ να το προχωρήσω χωρίς κάποια σοφή καίρια καθοδήγηση

    Δεν μπορώ να απαντήσω καλά στην ερώτηση:

    • "Για τί το θες; Θες να παίζεις τραγούδια; Μοντέρνο; Κλασσικό; Να αυτοσχεδιάζεις;"
      • Τα αγαπημένα ακούσματα πολλά και μάλλον συγκεχυμένα:
        • Το παίξιμο πιάνου του Χατζιδάκι –στα πιανιστικά έργα του και στα τραγούδια. Ελένη Καραίνδρου. Νίνο Ρότα. Yann Tiersen. Philip Glass. Erik Satie. Wim Mertens.
        • Κλασσική μουσική: Σοπεν, Λιστ, Ραχμάνινοφ, Μπετοβεν.
      • Παρόρμηση να τα παίζω στο πιάνο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vhen στις 31-08-2012 17:47 ]


    StereoNova
    03.09.2012, 13:29
    Έχε υπόψιν οτι η ωραία ερμηνεία του Χατζιδάκι στο πιάνο δεν είναι τόσο εύκολη και απαιτεί τεχνική και μουσικότητα που την αποκτάς με την κλασική παιδεία.Όπως και τα μινιμαλιστικά του Philip Glass.Με προσπάθεια μπορείς να παίξεις τις νότες απο τα πάντα που λέει ο λόγος αλλά με σωστή εκπαίδευση μπορείς να παράγεις μουσική :) Αυτή είναι η γνώμη μου.Οπότε θα επέλεγα κλασικό πιάνο. Υ.γ. προφανώς ξέρεις οτι για να παίξεις Σοπεν Λιστ Ραχμάνινοφ και Μπετόβεν απαιτεί να "λιώσεις" τα ρούχα σου στο σκαμπό του πιάνου :P