ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.851 μέλη
    piterpiano
    17.04.2005, 01:54
    ας με βοηθησει καποιος:

    τι ρυθμο να βαλω στο α)αν θυμηθεις το ονειρο μου και β) στο υπαρχω..

    εχω το korg pa-80 kai den exw koukaratsa pou ine o kanonikos rithmos tou prwtou!!!
    kati instead of??
    thank u!
    Dizzy
    17.04.2005, 11:04
    α.)
    Κάτι σε λίγο γρήγορο τριπ χόπ με κάποιο ντιλεη στο σνεαρ.... ;
    Supergirl_
    06.05.2005, 20:01
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 17-04-2005 στις 01:54 έγραψε:

    ας με βοηθησει καποιος:

    τι ρυθμο να βαλω στο α)αν θυμηθεις το ονειρο μου και β) στο υπαρχω..

    εχω το korg pa-80 kai den exw koukaratsa pou ine o kanonikos rithmos tou prwtou!!!
    kati instead of??
    thank u!






    Σορρυ φιλε no offense αλλα διαβαζω ρυθμικη απορια στον τιλο, μουρχεται στο μυαλο, 4/4, αξιες, φθογγοσημα κλπ και βλεπω κουκαρατσα.. Πολυ με αρεσε..Αχ τι δυσκολιες εχετε κι εσεις οι πληκτραδες..
    AMZAGR
    11.04.2007, 18:41
    file moy kai sta dio tragoudio o rithmos poy xrhsimopoihtai einai
    6/8.
    PANDAZIS
    12.04.2007, 18:24
    Για το ΄΄Υπάρχω'' slow rock,( μήν σε μπερδεύει η εισαγωγή,κιαυτή στον ίδιο ρυθμό είναι,μόνο που ''μπαίνουν'' κόντρα). Γιά το ''όνειρό μου'', ε, δέν είναι και κουκαράτσα....ψάξου λίγο στα LATIN, και εκεί θα βρείς τον ρυθμό. Αλλά και......6/8 .......και τα δύο !!!!!!!!!!!! Ουπ'ς......
    XeniaRodo
    12.04.2007, 19:42
    Όσο αφορά το "αν θυμηθείς το όνειρό μου" το κομμάτι είναι 4/4 αλλά περιέχει και κάποια μέτρα με 2/4. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να βάλεις κάτι σταθερό....

    Καμιά πόλκα ίσως που είναι όλα τα μέτρα της 2/4.

    Εκτός αν το παίξεις με την εκτέλεση του Γιώργου Δημητριάδη που είναι όλο 4/4...
    μπου πα μπου μπου πα.
    volan
    14.04.2007, 11:26
    κατι σε ρουμπα ισος? 4/4
    Spotlight_Dancer
    14.04.2007, 11:43
    Απο ρυθμικης αποψης το μετρο του "αν θυμηθεις το ονειρο μου" ειναι 4/4,ενω σε καποιες στιγμες παρεμβαλλονται καποια μετρα 2/4(ειναι συνηθης συνθετικη τακτικη του Θεοδωρακη).Οι ρυθμοι που συνηθως χρησιμοποιουν οι drummers στα μαγαζια ειναι ως επι το πλειστον λατιν ρυθμοι,κυριως chuaracha(αν και το εχω ακουσει και ως mozambique και ηταν πολυ ωραιο)Δοκιμασε ομως και αλλα πραγματα αρκει να εχεις στο μυαλο σου αυτο που ειπαμε πιο πανω για το μετρο.Το μετρο του "υπαρχω" ειναι καθαρο 6/8 που σημαινει οτι μπορεις να δοκιμασεις οτι ρυθμους 6/8 εχουν τα πληκτρα σου και να διαλεξεις αυτο που σου ακουγεται καλυτερα.
    LawREnCe
    28.07.2007, 03:00
    dokimase me tsiflouka k as mas luphthei o theos...!!!plaka kano fysika..an bro kati tha sto steilo .exo k ego ena pa