ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Σχολές μουσικής απο το επίπεδο 0

    famehausofgaga
    25.09.2012, 21:08

    Καλησπέρα είμαι 3η λυκείου και επειδή θέλω να κάνω κάποια βήματα στον μουσικό χώρο μου είπαν ότι υπάρχουν σχολές που σου δείχνουν τα πάντα απο το επίπεδο 0 μπορείτε να μου προτίνετε κάποιες αν γνωρίζετε?

    όπως καταλάβατε δεν έχω κάνει ωδείο οπότε ψάχνω τρόπους να αρχίσω απο την αρχή

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 25-09-2012 21:13 ]


    costaspanag
    25.09.2012, 22:16
    Νομίζω ότι σε όλα τα ωδεία, αλλά και σε ιδιαίτερα μαθήματα, μπορείς να αρχίσεις από το "επίπεδο μηδέν". Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    25.09.2012, 22:31

    Καλησπέρα famehausofgaga! Μιά γνώμη μόνο θα σου πω. Είσαι στη 3η Λυκείου και το 2013 έχεις τις εξετάσεις για την εισαγωγή στα Α.Ε.Ι.- Α.Τ.Ε.Ι. Ρίξε το βάρος σου στο διάβασμα για τις εξετάσεις αυτές και το καλοκαίρι/ φθινόπωρο του 2013 ξεκινάς τα πρώτα σου βήματα, όπως σε συμβούλεψε ο κ. Κώστας Παναγόπουλος.


    costaspanag
    25.09.2012, 22:48
    Γειά σου Ευαγγελία, η δική σου απάντηση είναι πιό σωστή. Αλήθεια, δεν σκέφτηκα τις εξετάσεις!
    famehausofgaga
    25.09.2012, 23:46
    μα παιδιά δεν με ενδιαφέρει να περάσω κάπου απλά θέλω μόνο με μουσική να ασχοληθώ
    noizreduction
    26.09.2012, 00:17

    Το θεμα ειναι πως αναφερεσαι γενικα σε σχολη μουσικης, χωρις να επικεντρωνεσαι εαν ειναι για μουσικο οργανο ή θεωρια!


    ymc
    26.09.2012, 08:58
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΟΚ.ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
    famehausofgaga
    26.09.2012, 14:57
    Αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια πράγματα θα χαρώ πολύ
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    26.09.2012, 20:23

    Καλησπέρα famehausofgaga. Πάλι θα σου πω μια γνώμη. Εφόσον είναι επιλογή σου να μην περάσεις κάπου, ξεκίνα τα μαθήματα μουσικής σε ένα ωδείο ή φρόντισε να βρεις δάσκαλο/-α, καθηγητή/-ρια μουσικής. Σου θέτω όμως δύο-τρία ερωτήματα: 1. Είσαι στη 3η Λυκείου. Οι γονείς σου θα πληρώνουν για αυτό που θέλεις να κάνεις. Μετά όμως; Ως πότε θα καταβάλλουν τα δίδακτρα; 2. Τελειώνοντας το Λύκειο, τι σκέφτεσαι να κάνεις εκτός από το να μαθαίνεις μουσική; Είσαι διατεθειμένος/-η να εργαστείς οπουδήποτε για να εκπληρώσεις το στόχο σου, δηλαδή να ασχοληθείς με τη μουσική και το μουσικό χώρο; Μη ξεχνάς ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις. Από όσο γνωρίζω, όλοι όσοι ασχολήθηκαν με τις καλές τέχνες, ξεκίνησαν από άσχετα επαγγέλματα. 3. Η μουσική παιδεία χρειάζεται και καλλιέργεια. Θα αρκεστείς μόνο στη μουσική ή μήπως επιθυμείς και κάτι άλλο; Ε.Σ.


    famehausofgaga
    28.09.2012, 19:46
    @Evaggeliasakellariou τα δίδακτρα μπορώ να τα πληρώνω και εγώ μόνος μου δεν χρειάζεται να επιβαρύνω τους γονείς μου και 2) τελειώνοντας το λύκειο θα κάτσω να ασχοληθώ με την μουσική και αν μπορέσω αργότερα θα γραφτώ και σε μια σχολή και ειμαι διατεθειμένος να κάνω τα πάντα για να φτάσω εκεί που θέλω 3) θα αρκεστό μονο στη μουσική γιατί αυτην μου δίνει κουράγιο,χαρά και δύναμη.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    29.09.2012, 12:40

    Καλημέρα. Δεκτά τα λεγόμενα σου.Συνέχισε και καλή επιτυχία στο δρόμα σου. Ε.Σ.


    famehausofgaga
    29.09.2012, 21:38
    ευχαριστώ πολύ επίσης και καλή μέρα να έχεις :)