ελληνική μουσική
    338 online   ·  210.881 μέλη

    Θα ήθελα μια συμβουλή σε σχέση με οργάνωση συναυλίας.

    Faedra
    30.09.2012, 16:29

    Καλησπέρα σε όλους, καλώς σας βρήκα.

    Είμαι νέο μέλος, αν και παρακολουθώ το site αλλά και το forum τακτικά.

    Αποφάσισα να κάνω εγγραφή γιατί θα ήθελα μια μικρή συμβουλή σε σχέση με οργάνωση συναυλιών.

    Εργάζομαι σε μια Μη Κυβερνητική Οργάνωση φιλανθρωπικού χαρακτήρα και -εδώ και καιρό- σκεφτόμαστε να προωθήσουμε το έργο της Οργάνωσης μέσω μιας συναυλίας, που φυσικά θα αποφέρει και έσοδα μέσω των εισητηρίων. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε τμήμα δημοσίων σχέσεων, ούτε δίκτυο καλλιτεχνικών γνωριμιών και, κατά συνέπεια, άτομο που να γνωρίζει απο αυτά. Έχω την προθυμία να κινήσω μόνη μου τη διαδικασία αλλά δε ξέρω απο που να ξεκινήσω. Το πρόβλημα μου ενδεχομένως να ακούγεται βλακώδες, αλλά -ειλικρινά- δε ξέρω που να απευθυνθώ.

    Αν γνωρίζει κάποιος απο αυτά, θα μπορούσε να μου πει απο που θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω; Να μιλήσω κατ'ευθείαν με μια δισκογραφική εταιρεία ή μήπως θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ σε μια εταιρεία διοργάνωσης συναυλιών; Ισχύει πως τέτοιου είδους συναυλίες γίνονται αφιλοκερδώς απο τους καλλιτέχνες ή οι μουσικοί/ηχολήπτες/μάνατζερς πληρώνονται πάντα;

    Ζητώ συγγνώμη εάν σας κούρασα ή αν το θέμα μου είναι άσχετο με τα θέματα του φόρουμ. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για ό,ποια απάντηση. Καλό απόγευμα. Smile


    VOICETEACHER
    30.09.2012, 20:58
    Απευθυνσου σε εταιρια διοργανωσιs....oiμουσικοι πληρωνονται νομιζω και οι τεχνικοι.....
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    centerstage
    25.10.2012, 00:23

    To να δείξεις ένα Mι- είναι ένα πράγμα....το να αναλύεις την phrygian με αρμονικές και arpeggio σε fast lick/shredding version είναι ένα εντελώς άλλο πράγμα.

    Αυτό που είπε η Faedra:

    Το πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε τμήμα δημοσίων σχέσεων, ούτε δίκτυο καλλιτεχνικών γνωριμιών και, κατά συνέπεια, άτομο που να γνωρίζει απο αυτά

    ανήκει στην δεύτερη κατηγορία.

    Αλλά έστω κι έτσι...

    Αγαπητή Faedra και όποιοι άλλοι ενδιαφερόμενοι...όχι το ερώτημα σου δεν είναι καθόλου βλακώδες αλλά απόλυτα φυσιολογικό και σε καθιστά άνθρωπο σκεπτόμενο και υπεύθυνο...αν δεν έχετε καμμία επαφή με το αντικείμενο καλύτερα να μην ασχοληθείτε καθόλου καθώς η συναυλία είναι γι αυτούς που γνωρίζουν και μόνο (εκτός αν θέλετε να κάνετε κανένα event με την μπάντα της γειτονιάς σας)...κι όταν λέμε συναυλία εννοούμε όλο το πακέτο που περιλαμβάνει ΚΑΙ το promotion,τεχνικά,χορηγία κτλ....οπότε απευθυνθείτε σε επαγγελματίες διοργανωτές (όχι φυσικά δισκογραφικές εταιρίες) και ζητείστε τους να σας κάνουν μια λογική τιμή ή προσφέρετε εθελοντές ως ΜΚΟ που είστε ώστε να τους βοηθήσετε να σας το κάνουν όσο πιο φθηνά γίνεται...το ίδιο θα ζητήσετε ΚΑΙ απ΄τους καλλιτέχνες....αν έχετε κότσια πάτε να βρείτε χορηγούς αν και -συγνώμη που το λέω- χωρίς επαγγελματική παρουσίαση είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρείτε κάποιον να σας καλύψει το κόστος...

    αυτά τα ολίγα "αποδιαβαθμισμένα" ...σχωρνάτε με που δεν λέω περισσότερα αλλά αυτή είναι η δουλειά μου, έχω πληρώσει πάρα πολλά σε χρόνο και χρήμα και κόπο για να μάθω όσα η Faedra ρωτάει/ζητάει "σε ένα φόρουμ" (σικ) και έχω κουραστεί να βλέπω άσχετους σε αυτή την χώρα να διοργανώνουν event και συναυλίες...οπότε προτιμώ να πω λεπτομέρειες κατ'ιδίαν σε κάποιον (εάν το επιθυμεί ο ίδιος) είτε επ'αμοιβή εργασίας είτε από διάθεση για βοήθεια και προσφορά...χωρίς να κάνω μάγκα κανέναν "περαστικό".

    Κοινωνία της Πληροφορίας δεν σημαίνει οτιδήποτε, οπουδήποτε σε οποιονδήποτε.

    Ειδικά σε εποχές που πεινάμε.


    AR-ON
    25.10.2012, 03:52

    Εσύ Centerstage καλά τα λες και μπήκες και στον κόπο να γράψεις όλα αυτά και να της στείλεις και πμ...
    ...όμως βλέπω ότι η Faedra γράφτηκε στις 30/9 για να κάνει αυτή την ερώτηση, δεν πήρε άμεση απάντηση κι όπως φαίνεται στο προφίλ της, από τότε δεν ξαναέκανε login μέχρι σήμερα.

    Πιστεύω καταρχήν να είναι μια χαρά το κορίτσι κι ότι - έστω και χωρίς να συνδέεται - ρίχνει ματιές στο topic (που η ίδια άνοιξε), άρα σύντομα θα σου απαντήσει... Όχι για τίποτα άλλο, απλά να μην δίνονται λαβές σε κανέναν "γκρινιάρη του muppet show" - όπως εγώ {#emotions_dlg.tt2} - να σκεφτεί κάτι αρνητικό π.χ. για τη σοβαρότητα και τον επαγγελματισμό στην εποχή μας, για τον τρόπο που δουλεύουν πολλές μ.κ.ο. κλπ. κλπ. (αν και ομολογουμένως, αυτό της Φαίδρας ήταν ένα από τα πιο ευγενικά ερωτήματα-μηνύματα που έχω ποτέ διαβάσει σε forum). 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 25-10-2012 04:10 ]


    centerstage
    25.10.2012, 10:15

    Ο ευγενικός της τρόπος καθώς και η κοινή λογική του ερωτήματός της ήταν ένας λόγος που της απάντησα και της έστειλα πμ αν μπορώ να την βοηθήσω.

    Δεν είναι όλες οι ΜΚΟ ίδιες και σέβομαι τα κίνητρα των ανθρώπων που εθελοντικά θέλουν να προσφέρουν.

    Από κει και πέρα, υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να κινηθείς για να στήσεις κάτι τέτοιο, ο σκοπός σου πρέπει να είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ (αν το κάνεις για να βγάλεις λεφτά ή αν το κάνεις για δημοσιότητα) και να απευθυνθείς σε ανθρώπους που το γνωρίζουν και μπορούν να στο στήσουν όπως πρέπει.

    Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον ενδιαφερόμενο ευχαρίστως να το κάνω αλλά δεν θα πω λεπτομέρειες σε ένα φόρουμ.


    Faedra
    25.10.2012, 16:25
    Καλησπέρα και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας. Είχα κάποιο εξαιρετικά δυσάρεστο γεγονός πρόσφατα στην προσωπική μου ζωή, και αυτό με εμπόδισε να σας απαντήσω άμεσα. Επίσης, επειδή εξ'αρχής θεώρησα πως η ερώτηση μου είναι βλακώδης (και σας ευχαριστώ που μου αποδείξατε το αντίθετο), δε σκέφτηκα πως θα έπαιρνα απάντηση τόσο γρήγορα. Δε θα ήθελα σε καμμιά περίπτωση να προκαλέσω με το αρχικό μου ερώτημα και ζητώ συγγνώμη εάν έγινε κάτι τέτοιο. Όπως ανέφερα, δυστυχώς στην Μ.Κ.Ο. που εργάζομαι δεν υπάρχει τμήμα δημοσίων σχέσεων. Η ιδέα περί συναυλίας προέκυψε ύστερα απο δική μου πρόταση. Αγαπώ τη μουσική, δε θα ήθελα όμως σε καμμιά περίπτωση να τη χρησιμοποιήσω ως μέσο "ριάλιτι σόου" για την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας, ούτε φυσικά να γίνουν "τσαπατσουλιές" μόνο και μόνο για να γίνει ντόρος. Η μουσική έχει τη δική της, ανεκτίμητη αξία και θα ήταν καλό η αξία αυτή να κρατείται, ανεξάρτητα απο το μέσο για το οποίο "χρησιμοποιείται". Το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους που απευθύνονται στην Μ.Κ.Ο. Με γνώμονα λοιπόν το σεβασμό στην τέχνη και στον άνθρωπο πήρα το θάρρος να κάνω την ερώτηση περί συναυλιών. Σας ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σας. Υ.Γ.: Θα προσπαθήσω να βρω το εισερχόμενο μήνυμα μου για το συμφορουμίτη που ανέφερε πως μπήκε στον κόπο να μου στείλει.
    centerstage
    26.10.2012, 12:14

    Κατά την προσωπική μου άποψη, οι ΜΚΟ που δεν παίρνουν κρατικές επιχορηγήσεις και δεν έχουν πολλά και σταθερά έσοδα θα έπρεπε να κινηθούν στ κομμάτι της επικοινωνίας με το κοινό.

    Το event management είναι ένα χρήσιμο εργαλείο και αν γίνει με προσοχή μπορέι να κινητοποιήσει ανθρώπους στους σκοπούς των ΜΚΟ.

    Από την άλλη μεριά, και όσοι ασχολούμαστε επαγγελματικά με την διοργάνωση εκδηλώσεων, περιμένουμε ανθρώπους με όρεξη και διάθεση για να προτείνουμε ιδέες και concept που μπορούν να βοηθήσουν όλες τις πλευρές, συμπεριλαμβανομένων και των εταιριών/χορηγών που θα ήθελαν να βελτιώσουν την εικόνα τους στο αγοραστικό κοινό (ΕΚΕ) αρκεί κάποιος/κάποιοι να τους προτείνουν χρήσιμες και καλές ιδέες.

    Το κοινωνικό marketing δεν είναι κάτι καινούριο σαν ιδέα, απλά εδώ στην χώρα μας χωλαίνει και πολλές φορές παρεξηγείται.Το διαδίκτυο και τα social media πλέον κάνουν ευκολότερη κάθε έννοια επικοινωνίας και η εποχή αυτή είναι καλή για να ευαισθητοποιηθεί κόσμος γύρω από κοινωνικό έργο και προσφορά.