ελληνική μουσική
    603 online   ·  210.866 μέλη

    Όταν μια γυναίκα κλαίει...

    sven
    01.10.2012, 23:36

    Για ποιο λόγο πολλές γυναίκες δεν μπορούν να θυμώσουν χωρίς να χύσουν έστω και ένα δάκρυ; Γιατί, ενώ θάθελαν να ουρλιάξουν «Δεν πάτε όλοι σας να…», αποσύρονται στην τουαλέτα, προσπαθώντας κατόπιν να κρύψουν κάτω από το μακιγιάζ τα πρησμένα και κατακόκκινα από το κλάμα μάτια τους;

    Ποια θα ήταν η δική σας αντίδραση σε μια ανάλογη περίσταση, ως γυναίκα;

    Πώς θα αντιδρούσατε απέναντι σε μια γυναίκα που κλαίει, ενώ ξέρετε πως είναι πολύ θυμωμένη, αν είστε άνδρας;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 01-10-2012 23:39 ]


    AuroraBorealis
    02.10.2012, 13:15
    Ούτε εμείς δεν ξέρουμε καλά-καλά τι μας γίνεται
    venceremos
    02.10.2012, 21:35

    βασικα δεν εχει σχεση με το φυλο νομιζω...εχω δει κι αντρες να κλαινε απο νευρα και θιγμενο εγωισμο..οπως στην περιπτωση που συζητας..δεν ξερω πως θα αντιδρουσα αν ηταν δικος μου ανθρωπος..θα τον αφηνα να εκτονωθει και να ηρεμησει..και δε θα το εθιγα αυτο το θεμα..αυτος που εξαφανιζεται το κανει απο αξιοπρεπεια γιατι δε γουσταρει να πλανταξει στα κλαματα δημοσιως απτην αλλη ξεχειλιζουν τα συναισθηματα..και ισως και να μην το συζητουσα καν μετα..ειναι η καλυτερη αντιδραση, σαν να μην εγινε ποτε..αυτος που το κανει ειναι περηφανος και δεν θα εθιγα τον εγωισμο του..το ξερω απο ιδια πειρα..{#emotions_dlg.tt2}

    τωρα εσυ ετσι οπως το παρουσιασες ακουγεται πολυ μιζερο και αξιοθρηνητο..δε νομιζω οτι ολοι αντιδρουνε το ιδιο..ουτε σε διαφορετικα ερεθισματα απαραιτητα το ιδιο..

    δηλαδη δεν πιστευω οτι προκειται για ενα μοτιβο που μπορει να ερμηνευτει με τον ιδιο τροπο για ολους..οπως τα παντα γυρω μας..


    casperakis
    03.10.2012, 15:47
    Καλο ειναι το κλαμα... Ειτε απο αντρα ειτε απο γυναικα...Χρειαζεται...
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.10.2012, 19:38

    Kαλησπέρα. Έχω να κλάψω πάρα πολύ καιρό, αλλά όταν είμαι θυμωμένη μιλάω και κατόπιν εκφράζω το θυμό μου. Όταν είμαι στεναχωρημένη αποσύρομαι στα ενδότερα και για λόγους αξιοπρέπειας δεν αφήνω κανέναν να ανακατευτεί σε μένα και τον εαυτό μου. Ο venceremos τοποθετεί το θέμα στη σωστή βάση. Gimme five bro. Ε.Σ.


    SakisKouroupos
    03.10.2012, 21:19

    "Της γυναίκας η καρδιά είναι μια άβυσσος . είναι κόλαση μα είναι και παράδεισος ..." Τραγούδησε "Κάποιος" και είχε απόλυτο δίκηο. Μου έτυχε περίπτωση που έλεγε εναντίον του φίλου της ...και μετά έκλεγε για να δείχνει στους άλλους ότι υποφέρει από αυτόν...ο οποίος δεν είχε ιδέα από όλα αυτά..... {#emotions_dlg.sleep1}Ξύπνα καημένε Περικλή !!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 03-10-2012 21:20 ]


    freddieKrueger
    04.10.2012, 16:11


    sven
    05.10.2012, 01:41

    Ένα μικρό αγόρι ρώτησε τη μητέρα του: «Γιατί κλαις;», και αυτή του απάντησε: «Γιατί το χρειάζομαι». «Δεν καταλαβαίνω», είπε το μικρό αγόρι. Η μητέρα του το αγκάλιασε και του είπε: «Και ούτε πρόκειται να καταλάβεις». Λίγο αργότερα, το μικρό αγόρι ρωτά τον πατέρα του: «Γιατί η μητέρα κλαίει με το παραμικρό;». «Όλες οι γυναίκες κλαίνε με το παραμικρό», απάντησε ο πατέρας αδιάφορα. Το μικρό αγόρι συνέχισε να αναρωτιέται για το λόγο που οι γυναίκες κλαίνε και αποφάσισε να ρωτήσει ένα σοφό Σεΐχη. Αυτός σίγουρα θα ξέρει, σκέφθηκε το αγοράκι, και όταν συνάντησε τον Σεΐχη τον ρωτά: «Σεΐχη, γιατί οι γυναίκες κλαίνε τόσο εύκολα;».

    Ο Σεΐχης σκέφθηκε λιγάκι και απάντησε:

    «Όταν ο Αλλάχ δημιούργησε τη γυναίκα, θα έπρεπε να την κάνει οπωσδήποτε ιδιαίτερη. Έκανε, λοιπόν, τους ώμους της αρκετά δυνατούς ώστε να μπορεί να κουβαλά τα βάρη όλου του κόσμου, αλλά και αρκετά τρυφερούς ώστε να δίνουν παρηγοριά. Της έδωσε μία εσωτερική δύναμη ώστε να καταφέρνει όχι μόνο να γεννά τα παιδιά της αλλά να αντέχει και τις απορρίψεις που αυτά πολλές φορές της δίνουν. Την έκανε ανθεκτική, κάτι που της επιτρέπει να συνεχίζει να αγωνίζεται, όταν οι άλλοι παραιτούνται, και να φροντίζει την οικογένειά της να ξεπερνά τις αρρώστιες και την εξάντληση, χωρίς να παραπονιέται. Της έδωσε την ευαισθησία να αγαπά τα παιδιά της κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, ακόμα και όταν αυτά την πληγώνουν βαθειά. Της έδωσε τη δύναμη να αντέχει το σύζυγό της παρ΄όλες τις ανεπάρκειές του και την έπλασε από τα πλευρά του για να προστατέψει την καρδιά του. Της έδωσε σοφία ώστε να γνωρίζει πως ένας καλός σύζυγος ποτέ δεν πληγώνει τη γυναίκα του, αλλά και δοκιμάζει τη σταθερότητα και την απόφασή της να βρίσκεται στο πλευρό του χωρίς αμφιβολία.

    Τέλος, της έδωσε ένα δάκρυ, και αυτό είναι δικό της και μόνο δικό της, να το χρησιμοποιεί ιδιαίτερα, μόνον όταν η ίδια το θέλει. Δεν χρειάζεται καμία αφορμή, καμία εξήγηση. Είναι κατάδικό της. Όπως βλέπεις, γιε μου, η ομορφιά της γυναίκας δεν βρίσκεται στα ρούχα που φορά, στην ομορφιά του προσώπου της ή στον τρόπο που χτενίζει τα μαλλιά της. Η ομορφιά της γυναίκας φαίνεται στα μάτια της, γιατί αυτά είναι η πόρτα της καρδιάς της, το μέρος όπου κατοικεί η αγάπη…"

    Παραβολή του Ισλάμ


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 05-10-2012 01:45 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 05-10-2012 16:33 ]


    renabill
    15.10.2012, 14:54
    εγώ προσωπικά κλαίω όταν στεναχωριέμαι.... που δεν έρχονται τα πράγματα όπως τα θέλω συνήθως και δεν μπορώ να τα διορθώσω. Ο θυμός νομίζω έρχεται μετά! Κάπου εκεί και οι τσιρίδες.....
    Anelaki
    20.10.2012, 15:51
    το κλάμα το έχω στο τσεπάκι μου,είτε μετα απο στρές είτε απο στεναχώρια....η αλήθεια είναι οτι δείχνει και λίγο εγωισμό γιατί δεν γίνεται τα πάντα να παίρνουν την τροπή που έχεις στο νού σου. αυτό που με κάνει να σταματώ είναι σίγουρα μια αγκαλιά..και μια καλή κουβέντα(οχι , να μου πεί πως ΄ςχω δίκιο,αλλάνα μου πει σε καταλαβαίνω μα έτσι είναι η κατάσταση)...τα ξεχνάω όλα τότε
    Anelaki
    20.10.2012, 15:52
    ο θυμός δεν με κάνει πια να κλαίω, το αποβάλλω όσο πιο γρήγορα μπορώ γιατί είναι σαν το καρβουνο που αν το πιάσω να το πετάξω στον απέναντι θα καώ η ίδια!!!
    Hastaroth
    20.10.2012, 16:43

    Οταν μιά γυναίκα κλαίει,σημαίνει πως έχει καθαρίσει πολλά κρεμμύδια...

    Από την άλλη,βέβαια,οι άντρες δέν κλαίνε-όπως λέγει και το σχετικό άσμα.Οπότε συμπεραίνουμε ότι οι άντρες δέν καθαρίζουν κρεμμύδια...


    freddieKrueger
    24.10.2012, 22:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-10-2012 στις 16:43 έγραψε...

    Οταν μιά γυναίκα κλαίει,σημαίνει πως έχει καθαρίσει πολλά κρεμμύδια...

    Από την άλλη,βέβαια,οι άντρες δέν κλαίνε-όπως λέγει και το σχετικό άσμα.Οπότε συμπεραίνουμε ότι οι άντρες δέν καθαρίζουν κρεμμύδια...



    Ή πως βάζουν τις γυναίκες τους να τα καθαρίσουν...συμπέρασμα:Πίσω από κάθε ισχυρό άνδρα(που δεν νοείται να κλάψει)κρύβεται πάντα μια γυναίκα...Wink