ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.853 μέλη

    Πώς αντιμετωπίζεται η μεταφώνηση;

    Zefy
    26.10.2012, 13:53

    Καλησπέρα!

    Είμαι 12 χρονών και ανακάλυψα πως είμαι σε μεταφώνηση.Άκουσα οτι συνηθως στα κορίτσια δεν φαινεται η μεταφωνηση.Δυστηχώς σε έμενα φαίνεται!!!Είμαι εδώ και 2  χρόνια  μέλος σε χορωδία και τελευταία δεν μπορώ να τραγουδίσω ούτε την Ντο μέσα στο πεντάγραμμο!!!(και  υποτίθεται πως είμαι σοπράνο)

    Θα πρέπει να ξεκινήσω φωνητική;;;{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Τι πρέπει να κάνω  για να μην καταστραφεί η φωνή μου και πόσο θα διαρκέσει η μεταφώνηση;;;

    Σας{#emotions_dlg.biggrin} ευχαριστώ πολύ όλους!!!


    studiovocalis
    26.10.2012, 18:30

    Καλησπερα!Η μεταφωνηση αφορα αγορια και κοριτσια που βρισκονται στην εφηβικη ηλικια.Κατα την εφηβεια αλλαζουν οι ορμονες,οι μυες,η σωματικη διαπλαση,αλλαζει ετσι και το μεγεθος του λαρυγγα,του φαρυγγα,το παχος και το μεγεθος των φωνητικων χορδων.Αυτη η διαδικασια διαρκει απο μερικους μηνες,μεχρι μερικα χρονια.Ουσιαστικα,αλλαζει η φωνη σου απο παιδικη σε γυναικεια.Φωνητικη τα κοριτσια συνηθως ξεκινουν αφου τελειωσει η μεταφωνηση,προς αποφυγη τραυματισμου του λαρυγγα και των φωνητικων χορδων,δηλαδη μετα τα 16 τους χρονια.Η φωνη σου δε θα καταστραφει,αρκει να μην πιεζεσαι οταν τραγουδας για να πετυχεις ψηλες νοτες!Συνεχισε να τραγουδας στη χορωδια αλλα με προσοχη και μετρο,χωρις υπερβολες!Επισησ σπουδαιο ρολο παιζει η σωστη ενυδατωση του οργανισμου κατα τη διαρκεια του 24ωρου.Να πινεις αρκετο νερο! Μεγαλωνοντας,θα καλλιεργησεις τη φωνη σου,θα κανεις μαθηματα φωνητικης και εκει θα νιωσεις σιγουρα το μεγαλειο της εκτασης τησ.Εκει θα καταλαβεις και το τι εισαι.Σοπρανο;Μετζο σοπρανο;Κοντραλτο;Ολα θα λυθουν,αρκει να περιμενεις το σωμα σου να ολοκληρωσει τις αλλαγες που ειναι απαραιτητες για να αναπτυχθει!


    Zefy
    07.11.2012, 22:07
    Ευχαριστώ πολύ!!! ;):);)
    stevaki1318
    09.11.2012, 14:52
    μμμ δεν ξερω να σου τα πω επιστημονικα αλλα ειχα και εγω το ιδιο προβλημαα πριν λιγα χρονια υπομονη θελει! εγω δουλευαα ωρες μονη μ την φωνη μ χωρις ομως να την πιεζω και ειδα αρκετη βελτιωση τωρα περνας την πρωτη μεταφωνηση γ αυτο σου ειναιι τοοοσοο βουνο! Για μαθηματα φωνητικης ξεχασε το! εισαι πολυ μικρη ακομα και κανονικα δεν θα πρεπει καν να δεχτουν να σου κανουν αυτα τα ξεκινανε συνηθως απο τα 15! δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα τι εισαι αυτο θα φανει σε λιγα χρονια και αφου εχεις δουλεψει παααρα πολυ την φωνη σου!...
    STEFANOS604
    09.11.2012, 15:03

    Δείτε και το άμεσα σχετικό thread που μόλις ποστάρισα:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=28141&gotolast=1