ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Fender Squier Strat Bullet αναβαθμισμένη ή Fender Mexico;;;;;

    byss
    14.11.2012, 23:15

    Έχω μια Fender Squier Strat Bullet και σκεφτόμουν να την αναβαθμίσω αλλάζοντας τους μαγνήτες ή να πάρω μια mexico;;;;


    trelakias
    14.11.2012, 23:29

    Αυτό που θες είναι η κιθάρα που έχεις με διαφορετικούς μαγνήτες μόνο?

    Αν ναι τότε την κρατάς και αλλάζεις μαγνήτες.  Aν όχι παίρνεις όποια σου αρέσει

    so simple...


    byss
    15.11.2012, 00:00

    απλά ρωτάω τι με συμφέρει....
    να αλλάξω τους μαγνήτες στην Squier που έχω ή να αγοράσω μια Mexico;


    trelakias
    15.11.2012, 00:30

    Ένα σετ μαγνήτες θα σου έρθει φθηνότερα από ολόκληρη κιθάρα (εξαρτάται βέβαια και ποιούς μαγνήτες θες).

    Αν η κιθάρα που έχεις σε βολεύει τότε δεν υπάρχει λόγος να πάρεις άλλη.


    byss
    15.11.2012, 09:35

    Emmanuelle νομλιζω με κάλυψες απόλυτα
    Ευχαριστώ


    trelakias
    15.11.2012, 11:07

    Υπάρχει κόσμος που πιστεύει στα ξύλα όπως και στον Αϊ-Βασίλη {#emotions_dlg.confused1} {#emotions_dlg.biggrin}

    Δεν είναι αυτή φίλε byss?


    byss
    15.11.2012, 11:23

    ναι trelakia αυτή είναι


    trelakias
    15.11.2012, 12:09

    Κοίτα, υπάρχουν δύο στρατόπεδα.  Το μεν λέει ότι το είδος του ξύλου παίζει ρόλο και το δε ότι δεν παίζει.  Σημασία για τους τελευταίους μπορεί να έχει το βάρος του ξύλου και όχι σε ποιές συχνότητες συντονίζεται.  O Fender της υπογραφής σου δεν είχε πρόβλημα με τα ξύλα που έβαζε.  Έπαιρνε ότι τον συνέφερε και έφτιαχνε κιθάρες.  Είναι ένα θέμα για το οποίο έχει χυθεί και αίμα μη σου πω, οπότε εσύ διάλεξε με ποιούς θα πας {#emotions_dlg.biggrin}

    Εγώ είμαι με τους οικολόγους και σου είπα αν η κιθάρα είναι αυτό που σε βολεύει στο μπράτσο, τα τάστα, τα κλειδιά κράτα τη.  Γιατί να πας να πληρώσεις για ένα άλλο όργανο αφού αυτό στα χέρια σου κάθεται όμορφα?

    Aν ψάχνεις να βελτιώσεις τον ήχο σου γενικότερα χωρίς να περιοριστείς στους μαγνήτες θα συζητούσα και για άλλα πράγματα, όχι πάντως για τα ξύλα.

    Εγκυκλοπαιδικά πάντως, η κιθάρα σου είναι basswood αν το site που βρήκα είναι έγκυρο.  Φλαμούρι δηλαδης

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 15-11-2012 12:37 ]


    trelakias
    15.11.2012, 15:23

    Συμφωνώ Emmanuelle αλλά δεν θεωρώ ότι το ξύλο φταίει όταν σε κάποιον δεν αρέσει ο ήχος του.  Αυτή την ατέρμονη συζήτηση για τις διαφορές των ξύλων μπορούμε να την κάνουμε αλλού γιατί όντως εδώ η μπάλα χάνεται και δεν βοηθάμε τον byss ο οποίος μίλησε για μαγνήτες.

    {#emotions_dlg.beer}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 15-11-2012 15:28 ]


    otinanai2
    15.11.2012, 17:20

    Εγώ  θα έλεγα τίποτα από τα δυο. Κράτα αυτή που έχεις μάζεψε μερικά χρήματα ακόμη όπου θα έχεις και περισσότερες επιλογές  και να αγοράσεις αυτό που σου αρέσει και πραγματικά να είναι όργανο που  σου αρέσει. Μελλοντικά ούτε η Σκουαιερ ούτε η Μεξικάνα θα σε καλύψει. Προσωπικά θα περίμενα λίγο ακόμη και θα πήγαινα η για Fender Japan η για USA.


    otinanai2
    15.11.2012, 17:24

    Αααα και το ξύλο είναι το άλφα και το ωμέγα σε ένα όργανο… όπως και τα ηλεκτρικά... όποιο από τα δυο και να λείπει τότε το όργανο είναι μισό. Ακόμη παίζει ρόλο και η ποιότητα του Hardware. Άλλο η Μεξικάνα και άλλο η Αμερικάνα.{#emotions_dlg.rockon}


    byss
    15.11.2012, 18:45

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να παραθέσετε τις απόψεις σας.
    Εγώ θέλω να ασχοληθώ με ήχους Blues, Funk και Rock ως επί των πλείστων. Τώρα όσον αφορά το θέμα ενισχυτή στο αυτί μου μου αρέσει περισσότερο ο ήχος που βγάζουν οι Fender ενισχυτές...(στο ωδείο μου έπαιζα πάνω σε Fender Frondman 25αρη και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από τον ήχο εν συγκρίσει με τον 30αρη Marshall που έχω).
    Οπότε όταν με το καλό έρθει ο καιρός να πάρω την Μεξικάνα (γιατί σε κάτι τέτοιο κατέληξα) θα την τεστάρω με την ησυχία μου πάνω σε ενισχυτή Fender και πιστεύω ότι θα με καλύψει απόλυτα ο ήχος... .Τώρα για υπόλοιπα ''ηχοχρώματα'' καλά να 'ναι τα πεταλάκια...