ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.864 μέλη

    Κλασική μουσική/Νέα Ϋόρκη

    Intime
    04.01.2013, 01:50

    Καλή χρονιά,

    με ένα καλό δωράκι (Θέσεις εργασίας που βρήκα) για όσους ασχολούνται με κλασική μουσική

    εγώ είμαι αρπίστρια και δεν βρήκα αλλά χαίρομαι για όσους ίσως έχουν την ευκαιρία να πάνε στην Νέα Ϋόρκη να δουλέψουν ως μουσικοί σε αυτό το πρωτοκλασάτο Shen Yun Performing Arts

    Θα ήταν πολύ εγωϊστικό να μην το μοιραζόμουν μαζί με συναδέλφους γιατί ξέρω τι περνάμε...

    το λινκ παρακάτω

    www.shenyunperformingarts.org

    κάντε scroll κάτω και στο ''about us'' κάντε κλικ στο employment opportunities.

    Καλή τύχη 


    giwrgos93
    05.01.2013, 21:58
    Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι να ξεικινήσω άρπα θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με το όργανο και που θα βρώ για να αγοράσω κτλ.Ευχαριστώ
    Intime
    07.01.2013, 01:49

    Γειά σου Γιώργο θέλεις Κέλτικη Άρπα ή Κλασική άρπα αν ψάξεις στο γκούγκλ θα δεις πόσο διαφέρουν.

    Η κλασική είναι πιο δύσκολη και πιο ακριβή η πιο φτηνή, καινούρια κοστίζει περίπου 14.000 ευρώ.

    Οι κέλτικες είναι πιο φθηνές και έχουν μικρότερο ρεπερτόριο.

    Ψάξε Lyon and Healy και Salvi harps για αρχή.

    Η ηλικία δεν μετράει αν έχεις χρόνο και το θέλεις πολύ να μάθεις. 

    Η καλύτερη αρπίστρια στην Ελλάδα είναι η Μαρία Μπιλντέα και διδάσκει στο Εθνικό Ωδείο, αν όμως δεν είναι στην περιοχή σου το ωδείο αυτό τότε μπορείς να πας σε άλλα που επι το πλείστον διδάσκουν μαθητές της.

    Δεν Υπάρχουν πολλά ωδεία που να διδάσκουν Άρπα

    Αν δεν μένεις Αθήνα και θέλεις να μάθεις μπορεί να λυθεί και αυτό με ιδιαίτερα μαθήματα.