ελληνική μουσική
    352 online   ·  210.891 μέλη

    Νέοι Στίχοι για Έντεχνο.-Φορμαλιστική Αγάπη

    Ner0
    05.02.2013, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος vgaefoleos στις 05.02.2013, 18:58 έγραψε...

    στον Ner0

    προφανως επειδη εισαι μικρος δεν καταλαβαινεις τη νοηματικη συνοχη αναμεσα στους στιχους.Θα κανω μια μικρη αναλυση λοιπον. 

    Μακάριοι αυτοί που εισέπραξαν
    μίσος ή φθόνο με αιτία
    που γελάν με τα κακόβουλα αστεία
    που δεν κλαιν τα όσα έπραξαν

    Σημαίνει ότι είναι τυχεροί αυτοί που ένιωσαν το μίσος ή τον φθόνο των άλλων,ξέροντας όμως το γιατί.Αυτοί που γελάν με τα κακόβουλα αστεία εις βάρος τους,και δεν ματανιώνουν αυτα που κάνουν.

    Όσοι καίνε αυτά που έφτιαξαν
    με πάθος και με φιλαυτία
    θα είναι βάλσαμο η ναυτία
    στο ψηλό βάθρο που επέλεξαν

    Είναι τυχεροί λοιπόν και αυτοί που καταστρέφουν το δημιούργημα τους,γιατί κάτι τέτοιο μπορεί να είναι αποτέλεσμα μόνο πάθους και εγωισμού.ο εγωισμός δεν είναι πάντα κακός.Και η ναυτία η οποία θα μπορούσε να σημάνει το ανθρώπινο συναίσθημα της κενότητας, είναι ευεργεσία στο ψήλο και απομονωμένο στόχο.

    Όταν βουλιάξανε στο χώμα
    με κάθε αστέρι πεταμένο
    η αγωνία τους ήτανε ζωή

    Γιατί αγκάλιασαν το πτώμα
    από ένα όνειρο σβησμένο
    μες του ανέμου τη βοή

    Αυτό είναι ψιλοσαφές νομίζω.Όταν έφτασαν στον πάτο,μαζί με άλλους χαμένους,η αγωνία τους ήταν ζωή,γιατί τουλάχιστον είχαν κάποιο όνειρο,κι ας αυτό πέθανε.

    Δεν νομίζω οτί με ενδιαφέρει μόνο η ομοιοκαταληξία φίλτατε,εκτός και αν απο σύμπτωση βρήκα νοηματικό κέντρο και εξήγησα κάθε στίχο


    -----------------

    Η αγάπη πρέπει να ξαναεφευρεθεί.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vgaefoleos, 05-02-2013 18:58 ]



    Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι επισης..


    vgaefoleos
    05.02.2013, 19:21

    Παράθεση:

    Συγνώμη αλλα νομιζω πως το θέμα ηταν "Νεοι στιχοι για εντεχνο -Φορμαλιστικη Αγαπη"..οποτε και εκρινα τους στιχους ας πουμε..Και ενα ακομη συγνωμη που δεν διαθετω την ικανοτητα σας στην διεισδυση και αναλυση στιχων με βαθιαααααα και κρυμμενα νοηματα μη χε.. κ φανφαρα..



    Είπατε πως θυσιάζω το νόημα χάριν ομοιοκαταληξίας,γι αυτο υπέθεσα πως αναφέρεστε στο φορμαλιστική κριτική,γιατί το φορμαλιστική αγάπη είναι πάνω κάτω ξεκάθαρο.Η ανάλυση μου δεν ήταν επίδειξη αναλυτικότητας,γιατί πολύ απλά είναι δικοί μου στίχοι άρα ξέρω για τί τους έγραψα.Ήταν περισσότερο μία προσπάθεια να σας πείσω πέρι ύπαρξης θέματος και νοήματος ακόμα.Μάλλον απέτυχα.Δεν πειράζει,καλά είναι και έτσι.


    vgaefoleos
    05.02.2013, 19:26

    Παράθεση:

    Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι επισης..



    Και εδώ είναι μάλλον το σημείο όπου ο εγωισμός υπερβαίνει της λογικής.Ξέρετε καλά πως δεν είμαι ανόητος.Εκτός και αν είστε τόσο μικρός πια.


    Ner0
    05.02.2013, 19:32

    Παράθεση:

    Το μέλος vgaefoleos στις 05.02.2013, 19:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Συγνώμη αλλα νομιζω πως το θέμα ηταν "Νεοι στιχοι για εντεχνο -Φορμαλιστικη Αγαπη"..οποτε και εκρινα τους στιχους ας πουμε..Και ενα ακομη συγνωμη που δεν διαθετω την ικανοτητα σας στην διεισδυση και αναλυση στιχων με βαθιαααααα και κρυμμενα νοηματα μη χε.. κ φανφαρα..



    Είπατε πως θυσιάζω το νόημα χάριν ομοιοκαταληξίας,γι αυτο υπέθεσα πως αναφέρεστε στο φορμαλιστική κριτική,γιατί το φορμαλιστική αγάπη είναι πάνω κάτω ξεκάθαρο.Η ανάλυση μου δεν ήταν επίδειξη αναλυτικότητας,γιατί πολύ απλά είναι δικοί μου στίχοι άρα ξέρω για τί τους έγραψα.Ήταν περισσότερο μία προσπάθεια να σας πείσω πέρι ύπαρξης θέματος και νοήματος ακόμα.Μάλλον απέτυχα.Δεν πειράζει,καλά είναι και έτσι.



    Απ την πρώτη στιγμή
    που κόπηκαν τα φρένα
    απ την πρώτη πνοή
    του έρωτα μου για σένα     Κοπηκαν τα φρενα,μας πηρε ο κατηφορος και φυσουσε ερωτας..

    Σε οδήγησα
    σε έναν μυστικό τόπο
    και αντίκρυσα
    τον πιο μαγικό στόχο    Κουίζ: Ποιός ειναι ο πιο μαγικος στόχος που ξερετε?..

    (ρεφραιν/)Ήσουνα για μένα 
    μία πόλη που αστράφτει                
    που σταμάτησαν τα τρένα
    μία βουβή γραμμή στο χάρτη


    Ήμουνα για σένα
    ένα φτηνό ξενοδοχείο
    ένα παιδί σε μια αρένα              εξηγησε μου τι θελεις να πεις με το ημουνα για σενα ενα παιδι σε μια αρενα ενα 
    ένα άκυρο λαχείο(/ρεφραιν)     ακυρο λαχειο?

    Όμως σε ευχαριστώ
    που μου μαθες πως η αγάπη        Για πορτα ειχα ακουσει, χειμμαρος επισης, ζαλη επισης ντουλαπι ποτε!
    έιναι ένα μεστό
    ένα γεμάτο ντουλάπι

    Η δικιά σου όμως                       εδω ομως κανεις αλλαξ΄ο κολλιες (και εγινε βραχιολι που λεει ενα ασμα..)
    ήταν αγάπη-στατιστική              λες πως η αγαπη ειναι ντουλαπι γενικα αλλα εδω λες πως ειναι στατιστικη
    ήταν κανόνες και πόνος             που οπως ξερουν ολοι μαθηματικα χωρις πονο και κανονες δεν γινονται..
    μία αγάπη φορμαλιστική

     Τελικα ξερεις τι καταλαβα?..Δεν υπολογισες σωστα,γιαυτο την εχασες..



    Ner0
    05.02.2013, 19:33

    Παράθεση:

    Το μέλος vgaefoleos στις 05.02.2013, 19:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι επισης..



    Και εδώ είναι μάλλον το σημείο όπου ο εγωισμός υπερβαίνει της λογικής.Ξέρετε καλά πως δεν είμαι ανόητος.Εκτός και αν είστε τόσο μικρός πια.



    Εγω ειμαι ο ανοητος..και ο μακαριος-ιστος επισης..


    vgaefoleos
    05.02.2013, 19:40

    Η αρένα είναι ένας  χώρος για διάφορα αγωνίσματα,όπου μπορεί να υπάρχει βία,όχι και πολύ καλό μέρος για ένα παιδί.Υπάρχουν αρκετές στιγμές νομίζω που νιώθουμε έτοιμοι να καταβροχθηστούμε από τις καταστάσεις,όπως θα ένιωθε ένα παιδί σε μία αρένα. Το άκυρο λαχείο αναφέρεται στο "Στο νότο"οπού ο μαχαιρίτσας λέει "εκει που κληρωσε ο ερωτας το λοττο." 

    Γιατί να μην εκφράσει κάποιος την αγάπη διαφορετικά?γιατί να ναι πάντα χείμμαρος,ζάλη κλπ κλπ.εγώ την είδα σαν ντουλάπι. Αυτοί οι στίχοι είναι τέλος πάντων ειρωνικοί,πρόκειται για αντίφαση ανάμεσα στο με τι έμοιαζε η αγάπη που έδειχνε κάποιος,και στο τι ήταν τελικά. Τον μαγικό στόχο τον ψάχνουμε ακόμα.


    jordan2410
    08.02.2013, 15:34

    Κι όμως,ο στίχος αγάπη-ντουλάπι,εκφράζει την τάση ποσοτικοποίησης μη μετρήσιμων ποιοτήτων στον ύστερο καπιταλισμό,η οποία απορρέι από τον φετιχισμό του εμπορεύματος(που εισήχθη ως όρος απ τον μαρξιστή θεωρητικό G.  Lukacs).Το ποίημα αυτό έχει μέσα στοιχεία πρωτοποριακά όσον αφορά τη σύγχρονη ποίηση καθώς στηλιτεύει ακριβώς τη μεταμοντέρνα οπτική στον πολιτισμό με πρωτοφανή διεισδυτικότητα και αποκαλύπτει τις αντιφάσεις και τον παραλογισμό της.Έυγε.


    vgaefoleos
    22.02.2013, 14:29

    πραγματι αυτο ειναι!


    atreu73
    23.02.2013, 20:26

    Πάντως vgaefoleos αν όντως θέλεις κάποιος να μπει στον κόπο να μελοποιήσει κάτι δικό σου και επιμένεις να γράφεις με «ομοιοκαταληξία» τότε πρόσεχε λίγο το εξής.

    στιγμή-πνοή

    τόπο-στόχο

    οδήγησα-αντίκρυσα

    αστράφτει-χάρτη

    όμως-πόνος

     

    Είναι ζευγάρια που δεν ομοιοκαταληκτούν (ακριβώς). Γνώμη μου είναι ή να μην ομοιοκαταληκτεί καθόλου ένα τραγούδι ή να ομοιοκαταληκτεί. Τα δικά σου είναι κάπου ανάμεσα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 23-02-2013 20:27 ]