ελληνική μουσική
    1013 online   ·  210.856 μέλη
    TorroRosso77
    06.03.2013, 22:45

    Καλησπερα σας. Νεος εδω και ελπιζω να με βοηθησετε . Μολις αγορασα ενα cajon ( πριν 2 ωρες ) και θα ηθελα να μαθω πως να το tuneρω . Αγορασα το L.PA 1332 και οταν παιζω τα μπασα του ειναι δυνατα ενω λειπει ο ηχος snare . Δυστυχως και εγω ειμαι αρχαριος (τελειως πρωταρης ) και στο μαγαζι δεν ηξεραν να μου πουν . Ξερει κανεις τιποτα ?? 

    >

    Βλεποντας αυτο εβαλα ενα κομματι χαρτι πανω απο την πρωτη καθετη βιδα ( οχι αυτην στην γωνια ) και εφτιαξε λιγο . 

    >

    Αν παρατηρησετε το δευτερο βιντεο θα δειτε οτι οταν ο τυπος βαραει στην μεση ( στον αξονα του υψους ) το εφε του snare ακουγεται . Σε εμενα δεν ακουγεται . Ενω και ψηλα το εφε δεν ακουγεται και τοσο καλα . 

    Μπορει να με βοηθησει καποιος ? Η "χορδες" που εχει ειναι μεταλλικες (snare wires ) Δυστυχως δεν γνωριζω πολλα απο μουσικη και γενικα για οργανα . Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια . Περιμενω απαντησης σας . Ευχαριστω για την υπομονη


    Johndarmis
    07.03.2013, 08:30

    Πρώτα απ'όλα, πρέπει να βρείς το σωστό ΧΤΥΠΗΜΑ για να βγεί ο ήχος που θές.(Δεν είναι όσο εύκολο δείχνει)

    Επίσης cajon από cajon διαφέρει λίγο στα πρίμα και τα μπάσα. 

    Το συγκεκριμένο είναι snare cajon που σημαίνει ότι ο ήχος είναι fix, ΔΕΝ κουρδίζεις χορδές ΔΕΝ μεταλλάσεις τον ήχο.  


    TorroRosso77
    07.03.2013, 12:13

    Ο ηχος στο snare cajon δεν μπορει να αλλαξει αν του μετακινησω το snare ? στο νετ πολυ που φτιαχνιυν αυτοσχεδια βαζουν το snare εκει που θελουν μεχρι να βρουν τον καταλληλο ηχο . εμενα εχει 3 snare απο την μεση και πανω και κατω δεν εχει τιποτα . που σημαινει οτι δεν μπορει να ακουστει αυτο το εφε . ενω σε ιδιο μοντελο ακουγεται . αυτο που υποθετω ειναι οτι μπορει ο τυπος να εχει αλλαξει το εσωτερικο . η υποθεση μου εχει βαση ??

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TorroRosso77, 07-03-2013 12:13 ]


    Johndarmis
    11.03.2013, 08:23

    Ίσως αυτό που λες έχει να κάνει με την πίεση που ασκούν τα snare wires επάνω στο κοντρα πλακέ. Αλλά σε καμία περίπτωση σχεδιαστικά το snare cajon δεν προυποθέτει να ακούγεται ήχος από τα wires όταν βαράς την "μπότα". Αυτό συμβαίνει στα String Cajon όπως το δικό μου που λειτουργούν με χορδές από πάνω μέχρι κάτω και αναγκαστικά τις ακούς παντού.


    manco
    22.03.2013, 18:31
    Καλησπερα,ασε τι βλεπεις & τι ακους... κατσε κατω να βρεις ηχους και συνδυασμους.... Εχω μερικα βιντεο μου στο http://youtube.com/icefire282 Κανε μια επισκεψη αν θες... Επισης αν καταλαβα καλα,εχεις τεχνικο προβλημα... Δες τα λεμε...
    nickgeorgiou
    22.12.2014, 21:02
    καλησπέρα,ξεβίδωσε λίγο τις 4 πάνω βίδες και ακουσέ το με περισσοτερο snare,μη πειράξεις τις χορδες εσωτερικά αν δεν γνωρίζεις.Όταν το χτυπάς να χεις στο μυαλό ότι στο cajon πρεπει να εκτονώνεται ο χτύπος και η αρμονικοτιτά του άρα πρέπει να τραβάς γρήγορα τα χέρια.όχι δυνατά χτυπήματα!Δηλαδή σαν να χτυπάς προς τα έξω όταν επιστρέφει το χέρι σου.Καλη επιτυχία