ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη

    Αγορά Κιθάρας -Ηλεκτρικής-

    ThePunishmentDue
    11.03.2013, 21:53

    Ναι ρε θα πάω και στο Naka αλλά θέλω να σου πω, δεν είναι μούφα απλά τις πουλάει ποιο ακριβά τιποτά τετοίο αν μην μου βγούν ψεύτικες αυτό λεω, να μην μου μείνη στο χέρι ι κιθάρα και καταντήσω να βρίζω τον Naka..... για την πεταλιέρα ομώς την χρείαζομαι απαίρετιτα η δουλεύω και αλλιώς?

    Και βρήκα και αυτό δες το: 

    align=right>[ τροποποιήθηκε από τον/την ThePunishmentDue, 11-03-2013 22:08 ]


    TheSokin13
    11.03.2013, 22:06
    Μούφα δε θα σου βγούν. Σε αυτά τα λεφτά 200-400 η ποιότητα κατασκευής είναι πάνω κάτω τα ίδια.... απλά ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα.. το θέμα είναι σε καλύψει εσένα και μακροπρόθεσμα... πεταλιέρα τώρα δεν είναι απαραίτητη ακόμα αλλά για λάιβ ναι. Ενισχυτή παίζει ρόλο στο τι ήχο ζητάς. Αυτοί είναι τρανσίστορ combo υπάρχουν και λαμπάτοι για πιο ζεστό ήχo αλλά είναι πιο ακριβοί
    ThePunishmentDue
    11.03.2013, 22:10
    ok σε εύχαριστώ πάρα πολύ δικέ μου εαν έχει να προτίνεις κάτι άλλο πέστο εγώ κατέληξα στην Dean Custom 380 Floyd Trans!
    Link
    " target="_blank" target="_new">> Δες και αυτό και πες μου αν εγκρίνεις ετσι πως την βλέπεις και εγώ θα δοκιμάσω!
    ThePunishmentDue
    11.03.2013, 22:13
    Ενισχύτη 12Watt? παντώς όχι 10 φαντάζομαι..
    TheSokin13
    11.03.2013, 22:20
    Αξίζει το κόπο να τη δοκιμάσεις. Θυμίζει cort x6 και Ibanez. Είναι μεταλιάρικη. Αν μακροπρόθεσμα το πας σε πιο μεταλ καταστάσεις θα σε καλύψει. Aν το γυρίσεις και σε funky kai Blues δε θα σου αρέσει και τόσο. Επίσης αυτές οι κιθάρες έχουν και floyd rose που "κλειδώνουν" και δε ξεκουρδίζονται εύκολα αλλά σετάρονται πάρα πολύ δύσκολα αν δε ξέρεις........ Αλλά αν σ'αρέσει αυτό έγκειται σε εσένα! Το λέω και το ξαναλέω δοκίμασε όσες πιο πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους για να καταλάβεις. Με βίντεο και εικόνες δε θα πάρεις σωστή εικόνα!!!
    ThePunishmentDue
    11.03.2013, 22:22
    Ναι πολύ ωραία αφού υπάρχει και κατάστημα το 1ο Settarisma θα μου το κάνει ο υπαλληλός! σε εύχαριστώ!
    ThePunishmentDue
    11.03.2013, 22:23
    Και όπως σου είπα εγώ ακούω όλα τα Psychedelic Rock από το 60' Gilmour,Alvin Lee και ετσί αλλά και πολύ Heavy Metal! καλό Metal όμως όχι τα σημερινά τα ψευτικά!
    TheSokin13
    11.03.2013, 22:23
    Σχετικά με ενισχυτή 10 με 15 Watt για σπίτι είναι υπέρ αρκετά!!! Πάντα παίζει ρόλο και τι ηχείο "φοράει" και πόσες ίντσες. Σε λαμπάτο ενισχυτή για σπίτι όχι πάνω από 5watt!!!!!!
    TheSokin13
    11.03.2013, 22:33
    Θες σίγουρα να έχει ένα διπλό τουλάχιστον στη γέφυρα... Οι Stratocaster Ibanez cort x6 kai dean θα σε καλύψουν άνετα σε αυτά τα στυλ. Απλά και εγώ τη cort x11 έχω μεταλιάρικη (450 την είχα πάρει) όπως είπα γιατι έτσι ξεκίνησα και εγώ με αυτά τα στυλ, και τώρα λιώνω πάνω σε μια στρατοκάστερ στυλ κιθάρα των 100 ευρώ....... και ψήνομαι άγρια για κανονική Fender Stratocaster........... απλά γιατί άλλαξε αυτό που θέλω να ακούω..... απλά αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω να μη βιαστείς μη καταλήγεις να αγοράζεις 2 και 3 κιθάρες και να χαλάς του κόσμου τα λεφτά.... Πάρε κάτι μία και καλή. Καλό όργανο είναι αυτό που ΕΣΕΝΑ σε κάνει να αισθάνεσαι όμαρφα όταν παίζεις με αυτό... ούτε τι μάρκα η πόσο κοστίζει.....
    ThePunishmentDue
    12.03.2013, 16:25

    Καποίο άλλο αλάνι που παίζει με Dean κιθάρα σαν και αυτήν ξέρει να μου πει την γνώμη του?

    http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=131934


    ThePunishmentDue
    13.03.2013, 19:04
    Άτιμε Sokin με έψησες η Strat Modern Player ή Tele!
    TheSokin13
    13.03.2013, 20:16
    Χαχαχα :p!! Tele δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου όποτε δε μπορώ να έχω γνώμη... από όσο ξέρω είναι για πιο soft καταστάσεις.
    TheSokin13
    13.03.2013, 23:33

    Λοιπόν εμένα η τελική μου πρόταση είναι αυτή

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_modern_player_Stratocaster_sb.htm

    και ενισχυτή http://www.Thomann.de/gr/Fender_mustang_i_bundle.htm

    Με τον ενισχυτή εγώ προσωπικά δε τρελάθηκα αν και εγώ έχω διαβάσει θετικά σχόλια. Το σημαντικό με αυτό τον ενισχυτή είναι ότι έχει όλους τους απαραίτητους ήχους για να εξοικειωθείς και παίρνει ποδοδιακόπτη για να μπορείς να αλλάζεις τον ήχο σου χωρίς να σταματάς και να αλλάζεις με το χέρι. Αυτό σε σώζει από τη πεταλιέρα προς το παρόν!!! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 13-03-2013 23:33 ]


    TheSokin13
    13.03.2013, 23:50

    Η κιθάρα αυτή είναι και καλή και είναι διαχρονικό όργανο που δύσκολα θα βαρεθείς!! Επίσης έχει καλά ξύλα δηλαδή alder body το οποίο στην ουσία θεωρείται φθηνό αλλά παραδόξως και τα ακριβότερα μοντέλα της στρατ χρησιμοποιούν τέτιο ξύλο ή το ash.

    Tα μόνα μειονεκτήματα ίσως να είναι η χώρα κατασκευής (το οποίο είναι πιο πολύ θέμα κολλήματος όπως εγώ που θέλω ντε και καλά αμερικάνικη :p).... που μπορεί να είναι china ή mexico. Αυτό δε σημαίνει τίποτα βέβαια για τι έχω φίλους με china strat kai mexico και είναι άριστες κιθάρες. Έτσι και αλλιώς οι άλλες κιθάρες που μου έδειχνες είναι οι περισσότερες από basswood ξύλο ή και συνθετικό καμιά φορά, και όλες made in china επίσης.....

    Το άλλο μείον ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις μαγνήτες αλλά αυτό θα είναι θέμα αν νομίζεις ότι μετά από καιρό δε σου κάθεται καλά ο ήχος στα αυτιά σου, και όχι γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα... ( εμένα μου αρέσουν οι μαγνήτες της special strat δηλαδή οι Fender texas special kai o atomic humbucker, για αυτό ψήνομαι την American special strat hss, αλλά δεύτερη επιλογή έχω την modern player και ίσως κάπια στιγμή να της άλλαζα μαγνήτες) 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 13-03-2013 23:56 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 13-03-2013 23:56 ]


    TheSokin13
    14.03.2013, 00:06

    Τον ενισχυτή Fender munstag i τον δοκίμασα μετά από ένα αμερικάνικο τρελό ενισχυτή (τον αμερικάνικό με τη special strat) με μια ψηλό άθλια κιθάρα και για αυτό δε μου έκανε εντύπωση τελικά! Είναι κατηγορίας modeling ενισχυτής που εξομοιώνει άλλους ενισχυτές και εφέ, κάτι που κάνουν και οι πεταλιέρες δηλαδή..... και έχει και ποδοδιακόπτη!!!! Μόνος του κάνει γύρω στα 100 ευρώ!! αλλά αυτό στο Thomann είναι καλό σετ γιατί σου κάνει δώρο το καλώδιο :P :p Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι modeling ενισχυτές όπως οι vypyr της Peayvey αλλά σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων είναι ο μόνος που παίρνει ποδοδιακόπτη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 14-03-2013 00:08 ]


    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 17:41

    Δηλαδή είναι καλή η Fender ή όχι? (China είναι η Αμερική?)

    Τήν ίδια τρέλα έχουμε με την χώρα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ThePunishmentDue, 14-03-2013 17:42 ]


    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 18:37

    http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=134002 Τώρα βρήκα και αυτή την κιθάρα. Τελειώνο τα μαθήματα που κάνω αυτη την εβδομάδα(Σκέτο Βίασμα μου πέσανε όλα μαζί) και θα πάω να δοκιμάσω που λές!

    Το σώμα Basswood είναι καλό ή δεν λέει με τίποτα?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ThePunishmentDue, 14-03-2013 18:37 ]


    TheSokin13
    14.03.2013, 19:05
    Η Fender είναι πολύ καλή! και γενικά από τα reviews βλέπω πάρα πολύ καλά σχόλια. Πιθανόν να είναι China αλλά αν εξαιρέσεις τις fenfer από 600 ευρώ και πάνω που είναι μεξικού όλες made in china and indonesia είναι!! Τώρα το basswood χρησιμοποιείται πολύ σε φτηνά μοντέλα αλλά το συναντάς και σε ακριβά αρκετές φορές. Θεωρείται ότι τονίζει πιο πολύ τις ψηλές και τις μεσαίες νότες σε σύγκριση με το μαόνι που λένε ότι τονίζει πιο πολύ τις μπάσες και μεσαίες. Γενικά είναι θέμα γούστου ειδικά αν είσαι από τη πλευρά που υποστηρίζει ότι τα ξύλα επηρεάζουν τον ήχο της ηλεκτρικής ( η άλλη πλευρά υποστηρίζει ότι οι μαγνήτες παίζουν ρόλο) Εγώ προσωπικά είμαι στη μέση.
    TheSokin13
    14.03.2013, 19:10
    Πάντως όταν πας να δοκιμάσεις τις dean δοκίμασε και τις Yamaha pacifica που είναι στο στυλ της Fender Stratocaster. Οι dean είναι στο στυλ της Ibanez. Θα καταλάβεις ότι είναι πολύ διαφορετικές και θα δεις ποια σου ταιριάζει πιο πολύ!!
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 19:53
    Με την Dean Custom 380 που είδα και σε Spotlight της DeanTV μου φάνηκε καλό όργανο αλλά θέλω να πώ σαν ξύλο είναι καλό δεν θα μου μείνει στο χέρι η κιθάρα και μπόρω να παίζω εκτός Metal κάτι πιο ελαφρή σαν Τρυπες (Αγγελάκας,Ζαμπέτας,Παπαδόπουλος,Καρράς,Τόλιος)
    Link
    " target="_blank" target="_new">> (Με Telecaster έπαιζε ο Παπαδόπουλος).


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία