ελληνική μουσική
    392 online   ·  210.873 μέλη

    «'Αδεια ποδηλάτου» με την Κερασία Σαμαρά

    vouliakis
    05.05.2005, 01:54
    Μόνο για οκτώ παραστάσεις, από την Κυριακή 8 Μαΐου μέχρι Κυριακή 15 Μαΐου, η μουσική παράσταση "'Αδεια Ποδηλάτου" με την Κερασία Σαμαρά θα ξαναταξιδέψει τους θεατές στην πρώτη μεταπολεμική εικοσαετία.

    Η παράσταση αποτελείται κυρίως από αληθινές επιστολές ανωνύμων, ειδήσεις, σχόλια και αυθεντικές αφηγήσεις, που διανθίζονται από τραγούδια της εποχής 1946-1966.

    Η μετανάστευση, η πείνα, ο εμφύλιος, ο έρωτας, τα ξέφρενα γλέντια, ο αποχωρισμός, ζωντανεύουν μέσα από λόγια απλών ανθρώπων που αν και δεν γράφτηκαν στην Ιστορία, έγραψαν οι ίδιοι την Ιστορία της Νεώτερης Ελλάδας.

    Πρόκειται για ένα πάντρεμα μουσικής και θεάτρου, που είχε παρουσιαστεί για πρώτη φορά το Δεκέμβριο του 2002, με τους ίδιους συντελεστές και είχε κερδίσει, άξια, το έντονο ενδιαφέρον του κοινού.



    Η Κερασία Σαμαρά, σημειώνει:
    "Βρήκα τις περισσότερες επιστολές να πωλούνται στο Μοναστηράκι. 'Αλλες αγόρασα, άλλες πήρα από το οικογενειακό μου αρχείο κι άλλες μου τις παρέδωσαν φίλοι και συγγενείς. Με την παράσταση αυτή αποδίδω φόρο τιμής στις ανθρώπινες παρουσίες που πέρασαν και έσβησαν απαρατήρητες, χαμηλότονες και τελικά μεγαλειώδεις. Φόρο τιμής στην οικογένεια και την καταγωγή μου".

    Συντελεστές :

    Σκηνοθεσία και Μουσική Επιμέλεια : Βασίλης Νικολαϊδης
    Σχεδιασμοί Φωτισμών : Δήμος Αβδελιώδης
    Εικαστική Επιμέλεια : 'Αγγελος Παπαδημητρίου

    Στο πιάνο συνοδεύει ο Γιώργος Κομπογιάννης

    Παραστάσεις κάθε μέρα στις 9:30 μ.μ.

    Τιμή Εισιτηρίων Γενική Είσοδος : 18 €, Φοιτητικό : 14 €

    Θέατρο "Μεταξουργείο" Ακαδήμου 14 Αθήνα (πίσω από το ΙΚΑ οδού Πειραιώς 64)

    Τηλέφωνο: 210-5234382, 210-5238526

    Πηγή:/news.pathfinder.gr , THEATRO.ERT.GR (Δ. Χριστοπούλου)