ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.879 μέλη

    Reflexion filter για μικρόφωνα. Αξίζει???

    TheSokin13
    28.03.2013, 15:33

    Θα έχετε ακούσει για τα reflexion filters όπως αυτά της SE Electronics που χρησιμοποιούνται για home studio καταστάσεις για αποκοπή θορύβου και ανακλάσεων του ήχου, και για πιο "dry vocals".  

    Εμένα το pc κάνει θόρυβο και θέλω όσο το δυνατόν να κόβω θόρυβο, και να πετύχω μια καλύτερη ηχοράφηση με το μικρόφωνο.

    Έχει χρησιμοπιήσει ποτέ κανείς reflexion filter?? Έχει διαφορά?? Αξίζει τον κόπο??

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=10613


    noizreduction
    28.03.2013, 19:14

    Ο σκοπος του συγκεκριμενου μηχανισμου ειναι παρα πολυ απλος! Φροντιζει ωστε η πισω πλευρα του μικροφωνου να μην εχει επιστροφη απο ανακλασεις του χωρου, οποτε στην ουσια καταπολεμα ( εν μερει, γιατι εχουμε και τις μπροστινες ανακλασεις που ερχονται πισω απο την πηγη ) οποιοδηποτε προβλημα μπορει να δημιουργηθει με τη φαση το ηχου, το "λασπωμενο" αποτελεσμα ( εξαιτιας καποιου comb filtering ), κλπ.

    Δεν ειναι ομως ηχομονωση. Δηλαδη ενας μπασος ηχος που μπορει να διαδιδεται στο χωρο απο το PC, θα "περασει" στην ηχογραφηση. Για αυτο υπαρχουν αλλα κολπα που μπορεις να εφαρμοσεις, οπως την απομακρυση του μικροφωνου απο την πηγη του θορυβου, τη χρηση καποιου low cut φιλτρου ( πολλα μικροφωνα εχουν και πανω τους τετοια φιλτρα ), την απομακρυνση του θορυβωδους μηχανηματος απο το δωματιο ( οκ, σπανιο, αλλα υπαρχουν τετοιες λυσεις ), οπως και την...ηχομονωση ενος χωρου μεσα στο δωματιο.

    Αλλη λυση ειναι η εξης:

    1) Βαζεις την πηγη του ηχου ( τραγουδιστη ) να καθισει σε μια γωνια του δωματιου, οσο πιο μακρια γινεται απο παραθυρο, θορυβωδη εξοπλισμο, πορτα, κλπ.

    2) Ο τραγουδιστης/πηγη καθεται με την πλατη στη γωνια, ενω το μικροφωνο μαζι με το reflexion filter "κοιταει" προς τη γωνια.

    Με αυτο τον τροπο περιοριζεις τις απο πισω ανακλασεις του χωρου ( μεσα στη γωνια υπαρχουν ακυρωσεις, ενω η αποσταση ειναι μικρη για να εμφανιστει ενοχλητικη αντηχηση ) και απομακρυνεις το μικροφωνο απο τις πηγες θορυβου και τις υπολοιπες ανακλαστικες επιφανειες του δωματιου ( μια γωνια ειναι συνηθως το πιο απομακρυσμενο μερος απο τις αλλες ακρες των τοιχων που συνδεονται ).

    Προσεχε μονο να μην εχεις ανακλαστικη επιφανεια πισω σε αυτη τη γωνια ( πχ, κανα τζαμι, καμια αφισα, κλπ )

    Προσωπικα εχω ενα τετοιο μηχανισμο, ο οποιος με βοηθαει παρα πολυ σε περιπτωση που ηχογραφω σε μερος που εχει μεγαλο liveness ( οπως μια χορωδια σε ενα θεατρο ), ενω ακομα και στο δικο μου χωρο το αξιοποιω για πιο "στεγνα" φωνητικα.

    Δεν ειναι ασχημη επενδυση χρηματων και στο μελλον θα φανει χρησιμο εαν πειραματιστεις με το χωρο σου και βρεις ενα σημειο με χαμηλο θορυβο και μηδαμινες ανακλασεις.


    TheSokin13
    28.03.2013, 19:27
    Σε ευχαριστώ noizreduction. Νομίζω με κάλυψες και ευχαριστώ για τις επιπλέον συμβουλές!!!