ελληνική μουσική
    271 online   ·  210.879 μέλη

    Απόφοιτοι Οικονομικών, Χρηματ/κών και Πληροφορικής

    TooCoolforSchool
    07.06.2013, 10:07

    Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum

    Εγώ επί ένα χρόνο εργαζόμουν στο χρηματ/κό κέντρο στην μεγαλύτερη I.T εταιρεία παγκοσμίως,στη πρωτεύουσα της Σλοβακίας, Μπρατισλάβα. Η συγκεκριμένη εταιρεία για λόγους μείωσης  κόστους και για να συγκεντρώσει όλα της τα τμήματα σε ένα κοινό σημείο έχει δημιουργήσει εκεί ένα finance centre όπου συνεχώς μεταφέρει τμήματα και θέσεις, διώχνοντας κόσμο από τα Operations της σε Ευρώπη/Αμερική κτλπ. Έτσι, δημιουργούνται νέες θέσεις κάθε μήνα σε διάφορα τμήματα (finance, planning, pricing, accounting, I.T, customer fulfillment, κτλπ.), που απευθύνονται κυρίως σε απόφοιτους με μικρή εργασιακή εμπειρία, αλλά και σε πιο senior θέσεις.

    Στην εταιρεία αυτή υπάρχει ένα employee referral program το οποίο δίνει τη δυνατότητα σε υπάλληλους της εταιρείας να προτείνουν άτομα για ανοιχτές θέσεις (καθαρά για λόγους engagement και ολίγον τι από brainstorming). Αν ενδιαφέρεται κάποιος, εγώ θα μπορούσα να προωθήσω την αίτησή του σε κάποιον φίλο μου υπάλληλο της εταιρείας εκεί, και κατ’ επέκταση αυτός να τον προτείνει για κάποια διαθέσιμη θέση εργασίας. Γενικά για καθαρά “employee satisfaction” λόγους δίνεται πολύ μεγαλύτερη έμφαση στους υποψήφιους που προτείνονται εκ των έσω, από αυτούς που θα στείλουν κάποια αίτηση στο ντούκου. 

    Εγώ προσωπικά την έκανα μετά από ένα χρόνο γιατί είχα ένα αρκετά καλό offer στην Αθήνα, οπότε μπορώ να πω ότι η προϋπηρεσία εκεί μέτρησε πολύ. Πριν την κάνω για πάνω ήμουν άλλος ένας απόφοιτος που βάραγε μύγες και έψαχνε…ψύλλους στα άχυρα. {#emotions_dlg.blink} Επειδή γνωρίζω ότι τα πράγματα εδώ είναι χάλια, αν ενδιαφέρεται κανείς, μπορεί να μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα για περισσότερες πληροφορίες και θα χαρώ να τον βοηθήσω. Για την ιστορία εγώ είχα κάνει 2 online assessments, και μετά 3 interviews μέσω τηλεφώνου και skype.