ελληνική μουσική
    451 online   ·  210.879 μέλη

    Περί ΣάτΥρας και άλλων δαιμονίων

    ChristosMoustakas
    22.06.2013, 22:56

    Αγαπητοί μου

    (όσο μου το επιτρέπουν οι καταστάσεις),

    μου φαίνεται αδιανόητο να γράψω υπό τον τίτλο ‘Κραουνάκη κάποιος να σε μαζέψει μήπως?’ καθώς και όλα αυτά τα καυστικά κατά τη γνώμη σας, βλακώδη κατά τη δική μου, κείμενα. Η κατάσταση έχει ξεφύγει και ίσως είναι καιρός να αναλογιστούμε ποιοι είμαστε, τι κάνουμε, γιατί το κάνουμε, πώς, πότε και φυσικά πού απευθυνόμαστε.

    Σε καμία περίπτωση ο σκοπός μου δεν είναι να υπερασπιστώ ούτε την Τέχνη που υπηρετώ, ούτε το Σταμάτη Κραουνάκη. Δεν έχουν πέσει ακόμη στην ανάγκη μου. Επίσης βρίσκω ανόητο να προσπαθήσω να αποδείξω ότι δεν είμαι κότα, διότι ως γνωστόν οι κότες είναι στα κοτέτσια και τα καλαμπόκια τους.

    Πολλοί από σας γνωρίζετε ότι μου δίνει μεγάλη ευχαρίστηση να ακούω εκπομπές τουMH, να συμμετέχω ενεργά και να συζητώ τα διάφορα θέματα που αναρτάτε κατά καιρούς. Άλλες φορές συμφωνούμε και άλλες διαφωνούμε. Άλλωστε, έτσι γίνεται παντούκαι έτσι πρέπει. Αυτό όμως που συμβαίνει τις τελευταίες μέρες είναι απαράδεκτο. Ξαφνικά άρχισε μια φασιστική συμπεριφορά άνευ προηγουμένου. Και φυσικά, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υπονοήσω τη φίμωση του οποιουδήποτε, μακριά από μένα τέτοιες πρακτικές, αλλά να υπογραμμίσω την μετατροπή τουforumμας σε τεύχος περιοδικού του Κωστόπουλου της δεκαετίας του 80, από τίτλο έως περιεχόμενο.

    Δεν θα ήθελα να γίνω κουραστικός. Έτσι κι αλλιώς ‘αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ’, που λέει και ο Γκάτσος. Τιμή σας που καταδικάσατε τόσο άμεσα τη λογοκρισία αυτού του τραγουδιού σ’ αυτό το σχολείο της Αττικής. Σας χάρηκα, όσο δεν φαντάζεστε. Δεν έχει σημασία που δεν το κάνατε από ιδεολογία αλλά από ψώνιο. Το αποτέλεσμα μετράει. Σας χάρηκα!

    Παρακαλώ, μην αξιολογήσετε αρνητικά κανένα κείμενο κάτω από αυτό. Είναι ωραίο πράγμα η έκθεση. Σας μιλάω εκ πείρας. 

    Σας ευχαριστώ

    Χρήστος Μουστάκας


    KRISTHESS
    22.06.2013, 23:14
    Ούτε από ιδεολογία ούτε από ψώνιο φίλε μου..απλά δε μας άρεσε αυτό που ακούσαμε και αυτό εκφράσαμε.Κανείς δεν ακυρώνει με μία "κακή" αν θέλεις υποκειμενική κριτική το Σταμάτη Κραουνάκη..Αλλά δεν βρίσκω κακό να εκφράζει την άποψή του κάποιος για κάτι που δεν του αρέσει..όπως και το άντίθετο..τι να κάνουμε ..δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα!άνθρωποι είμαστε!!
    trelakias
    23.06.2013, 00:22

    Συμφωνώ απολύτως!  Πήγα τις προάλλες στο ματς με τους λαγούς.  Μετά το δεύτερο γκολάκι ανέβηκα στα σύρματα, κατέβασα τα παντελόνια και σατύρισα και σατίρισα τη θύρα 7, τον προπονητή και τα φάρα του.  Το κοινό μου ήταν 5 φορές όσο βλέπετε εκεί στην ΕΡΤ (αυτές είναι οι συγκινήσεις στο ΟΑΚΑ).  Βγήκαν μετά κάτι άλλοι εκεί με παιδιά που τα φέρανε στο ναό να με πούνε αλήτη... Ποιόν, εμένα?  Που πήγα εκεί ως φίλαθλος και όχι σαν οπαδός? εγώ που συνέβαλα με τον πλέον παιδαγωγικό τρόπο που δεν είναι άλλος από το αρχαίο ελληνικό δράμα?  Ρε πάτε καλά?  Τι είναι αυτά που λέτε απολιτίστοι?  Ταξιτζή δεν έχετε ακούσει να βρίζει ρε Ελληναρες που μας κάνετε τους άγιους?  Πολύ παντελίδη ακούς, δε βάζεις τίποτα έντεχνο?  Κάθε μέρα διαβάζω ποίηση και γράφω για το μέγαρο μουσικής και θα πείτε ότι δεν ήξερα τί έκανα?  Σάτυρα έκανα, σάτιρα!

    Τελοσπάντων, σας αφήνω με τα δικά μου, δεν έχει σημασία τι έκανα εγώ αλλά ο κύριος Κραουνάκης που αν και συνάδελφος, τυγχάνει μεγαλύτερης εκτίμησης.  Δεν ξέρω γιατί, μάλλον κάνει τη δουλειά του καλύτερα από μένα... Πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο... Δεν πήγε εκεί για τον πολιτισμό του ποδοσφαίρου βέβαια όπως κάνω εγώ... πήγε να στηρίξει τον πολιτισμό της ελεύθερης τηλεόρασης, της δημοκρατίας και πάνω απ όλα για την επανάσταση! (VIVA Κραουνάκη!)  Έμπλεξε με τα πίτουρα αλλά κοίτα να δεις που τόσες χιλιάδες συζητήσεις προκάλεσε... Δεν το περίμενα... Εσύ και ο Γεωργίου τα μπορείτε κάτι τέτοια...  (ρε με την ΕΡΤ τι έγινε? άνοιξε ή έκλεισε?)

    Σκέφτομαι όμως ότι δεν ήταν καν δικό του το κομμάτι...  Ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν στους φοιτητές για την καλλιέργεια και το σατυρικό πνεύμα που μου θύμισαν αριστοφάνη μέσα από το κομμάτι τους.  Μια τυχερή ευκαιρία θέλει για να αναγνωριστεί το έργο σας, όπως και το δικό μου...  Τόσο καιρό έχετε κάνει τη διασκευή και όλοι σας γράφαμε ρε παλικάρια!  Τώρα το πε ο Κραουνάκης και έγινε της τρελής!  Για σας δεν είπε κανένας ότι κάνετε κωμωδία, σάτυρα, ότι είστε ψαγμένοι, πολιτισμένοι και κουλτουριάρηδες και έχετε γράψει 2435,87 δίσκους αλλά εγώ ένα έχω να πω... Αυτή η νέα γενιά ετοιμάζει επανάσταση, είναι σίγουρο, να με θυμηθείτε!!  Και ο Κραουνάκης μπροστάρης της είναι, ήταν και θα είναι!!  Έξω απο τα δόντια, χτύπησε φλέβα και είπε την πικρή αλήθεια που τους συντηρητικούς τους έτσουξε!  Αυτό θέλαμε για να μας ενώσει, όπως και έκανε...  Α ρε Κραουνάκη πόσα ξέρεις!!

    Είμαστε στον 21ο αιώνα και ευτυχώς έχουν μείνει μερικοί να μεταλαμπαδεύουν την αξία μιας αρχαίας κωμωδίας που ζύμωσε τη δημοκρατία.  Η σάτυρα ζει ακόμα και είμαι ευτυχής.  Το δαιμόνιο του Κραουνάκη την έφερε στο επίκεντρο της υπεράσπισης της δημοκρατίας και μας έτριξε τα δόντια.  Νοιάζεται για τη δημοκρατία, για την πτώση του καθεστώτος, για την επανάσταση και αφήστε τα δικά σας που λέτε ότι νοιάζεται για βρακιά και τον μαϊντανό τον Άδωνη ανεγκέφαλοι!  Είναι υπεράνω ο Κραουνάκης (οι φοιτητές δεν είναι). 

    Έβγαλα απο τη μέση οσους κάνουν σάτυρα για την τσέπη τους, όσους κάνουν σάτυρα για τη διαφήμιση, όσους κάνουν σάτυρα για να λαϊκίσουν και να πάρουν δόξα.... Ο Κραουνάκης έμεινε να μου θυμίζει Αριστοφάνη!!!

    Θα απαντούσα σε δικό μου τρίτο θέμα ή εκπομπή αλλά μου φαίνεται αδιανόητο γιατί μπορούσα και εδώ.  Ακόμα κι αν διαφωνώ μου αρέσει ανάμεσα σε ποστ που θυμίζουν Κωστόπουλο να γράψω ένα σεντόνι σαν αυτό για να ξεχωρίσει ανάμεσα στα άλλα.  Δεν μου αρέσει ούτε εμένα να διαφωνώ με το στυλ "τι λες μωρέ?? πας καλά?  απο πολιτισμό δεν ξέρεις τίποτα μου φαινεται" γιατί πάνω απ όλα ξέρω από πολιτισμό γαμω το Δία και τα μπάσταρδα παιδιά του!  Γι αυτό αυτή την πολιτισμικά αδιάβλητη απάντηση δεν την ήθελα στο άλλο θέμα με τους απολίτιστους που άλλα λένε άλλα ακούνε και άλλα καταλαβαίνουν!

    ΥΓ: 

    -καταπιεσμένες κοινωνικές ομάδες κατά του συστήματος δίνουν και φέτος συγκέντρωση στο φεστιβαλ της Επιδαύρου να σατυρίσουν να σατιρίσουν οικογένειες, πρόσωπα και κόμματα υπέρ της δημοκρατίας, να συγκρουστουν με τις δυνάμεις καταστολής και να λειτουργήσουν ως αυτόνομο ανεξάρτητο σχολειό... σαν τότε... 

    -Ταυτόχρονα εκδηλώσεις αλληεγγύης θα δούμε και από το μέγαρο μουσικής. 

    -Αν θέλετε κάτι εναλλακτικό, ελάτε στο Καραϊσκάκη (έχω διαρκείας σε μισή τιμή) να παλέψουμε για το υποθαμισμένο μας ποδόσφαιρο που τόσα χρόνια το συζητάμε, όλοι το σατυρίζουμε και τίποτα δεν γίνεται... Στον αγώνα σύντροφοι!  Μπροστά στα ρεμάλια που έχουν και κατέχουν, σατυρίστε μαμω τη θύρα 7!!!


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 23-06-2013 00:26 ]


    jorge
    23.06.2013, 03:17

    Δεν ανοίγουμε επιπλέον θέματα για την ίδια συζήτηση. Σκεφτείτε να το έκανε ο καθένας...

    Επομένως, όποιος θέλει ας κάνει copy-paste εδώ.