ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη
    mary_omikron
    29.06.2013, 08:44

    Προς @ FreddieKrueger

    "Και ειλικρινα λυπαμαι που βλεπω πως στο φορουμ αυτο επικροτειται η ΑΝΩΜΑΛΙΑ...."

    "Γιατι καποιος πραγματικα συντηριτικος θα ενημερωνε τη ΔΙωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος και θα μοιραζε μηνυσεις για προβολη υλικου που εμπεριεχει στοιχεια ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥ..."


    Δεν επικροτείται καμμιά ανωμαλία σ΄αυτό το φόρουμ ούτε η αναδημοσίευση ενός άρθρου είναι ζήτημα που εντάσσεται στην αρμοδιότητα της Διώξης ηλεκτρονικού εγκληματος περί κακοποίησης ανηλίκου.

    Απόψεις γράφονται/τίθενται σε σχολιασμό και μπορεί ο καθένας  να επιχειρήσει να τις καταρρίψει με τα δικά του επιχειρήματα προκειμένου να γίνει συζήτηση. Παρακαλώ περισσότερη προσοχή και λιγότερες πομπώδεις εκφράσεις όταν εκφραζόμαστε για το φόρουμ του Musicheaven.

    _____________________________________

    Προς τους συνομιλούντες : Μην μετατρέπετε το κάθε θέμα σε προσωπική αντιπαράθεση επιβολής απόψεων και προπαντός μην αλληλοχαρακτηρίζεστε.

    _____________________________________

    Η άποψή μου επί του θέματος :

    Κάθε μητέρα έχει δικό της μοναδικό τρόπο επικοινωνίας με το παιδί της, και ναι μεν εδώ τίθεται ως υπόδειγμα μια συγκεκριμένη συμπεριφορά αντιμετώπισης που έφερε αποτέλεσμα, αλλά δεν σημαίνει οτι σε άλλη περίπτωση μητέρας/κόρης αν υιοθετηθεί αυτός ο ίδιος τρόπος θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

    Αν ένα παιδί μεγαλώσει μέχρι την ηλικία των 7-8 χρόνων σε οικογενειακό περιβάλλον που κρύβουν την γύμνια ή πανικόβλητοι σπεύδουν να ξεφωνίσουν και να κουκουλωθούν αν το παιδί μπει κατά λάθος στο μπάνιο ή σε χώρο που ντύνονται οι γονείς, τότε το παράδειγμα του θέματος είναι άκυρο και λάθος αν υιοθετηθεί. Δεν μπορεί να κρύβεται πανικόβλητος ο γονιός και να φωνάζει "φύγε, βγες έξω" και κάποια στιγμή να γδύνεται και να χοροπηδάει αμέριμνα θέλοντας να περάσει μήνυμα.

    Αν από την βρεφική ηλικία το παιδί ενταχθεί φυσιολογικά σε όλες τις φάσεις της οικογενειακής ζωής και της συμβίωσης με τους γονείς -και μέσα σ΄αυτές συμπεριλαμβάνονται και οι "ατυχείς" στιγμές μπάνιου ή αλλαγής εσώρουχου- χωρίς σεμνοτυφίες και υστερίες αλλά σαν κάτι απόλυτα νορμάλ και φυσιολογικό, τότε ο τρόπος του παραδείγματος θα έχει αποτέλεσμα.  


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 29-06-2013 08:54 ]


    tallos
    29.06.2013, 10:38
    παρακαλω το θεμα να μεταφερθει στην κατηγορια.αναλαφρα,αστεια,ανεκδοτα.
    freddieKrueger
    29.06.2013, 13:05

    Αγαπητη Μαιρη Ομικρον...έκανα κοπυ ένα μέρος της άποψής σου για να τοποθετηθώ πιο συγκεκριμμένα...

    Λοιπόν,γράφεις:

    Αν ένα παιδί μεγαλώσει μέχρι την ηλικία των 7-8 χρόνων σε οικογενειακό περιβάλλον που κρύβουν την γύμνια ή πανικόβλητοι σπεύδουν να ξεφωνίσουν και να κουκουλωθούν αν το παιδί μπει κατά λάθος στο μπάνιο ή σε χώρο που ντύνονται οι γονείς, τότε το παράδειγμα του θέματος είναι άκυρο και λάθος αν υιοθετηθεί. Δεν μπορεί να κρύβεται πανικόβλητος ο γονιός και να φωνάζει "φύγε, βγες έξω" και κάποια στιγμή να γδύνεται και να χοροπηδάει αμέριμνα θέλοντας να περάσει μήνυμα.

    Αν από την βρεφική ηλικία το παιδί ενταχθεί φυσιολογικά σε όλες τις φάσεις της οικογενειακής ζωής και της συμβίωσης με τους γονείς -και μέσα σ΄αυτές συμπεριλαμβάνονται και οι "ατυχείς" στιγμές μπάνιου ή αλλαγής εσώρουχου- χωρίς σεμνοτυφίες και υστερίες αλλά σαν κάτι απόλυτα νορμάλ και φυσιολογικό, τότε ο τρόπος του παραδείγματος θα έχει αποτέλεσμα.  

    Σε καμμία περίπτωση δε μίλησα για πανικόβλητες ανιτδράσεις...η ίδια η σταση της μανας του παραδείγματος άλλωστε υποδηλώνει πανικό και όπως παραδέχεται και η ίδια 'έχασε την υπομονή της' πριν ξεγυμνωθει μπροστα στην κορη της...Επιπλέον,η μάνα αυτη μοιάζει να ΠΙΕΖΕΙ το παιδί της προς μια συγκεκριμμένη κατευθυνση απόκτησης ΓΥΝΑΙΚΕΙΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ(είμαστε δυνατες,γυμνες και ομορφες)η το να παίζει με αγοράκια αποκλειστικά...αν αυτος ο υποθάλπων αντιδραστικός φεμινισμός δεν κρύβει πανικό,τότε τι κρυβει?Αποκλείεις το ενδεχόμενο αυτό το κοριτσάκι να ήθελε να παίζει αμέριμνο τα δικά του παιχνίδια και όχι να το εξωθεί η μητέρα του?Να ακούει παραμύθια ΚΑΙ με γυναίκες ηρωίδες,αλλά ΚΑΙ με πριγκηποπούλες που τις σώζει κάποιος ιππότης κι ευγενής ανδρας?

    Όσο για την έκθεση στο γυμνό αυτή καθεαυτη:Οπως καταλαβαίνεις υπάρχει τεράστια απόσταση μεταξύ του να εκτεθεί τυχαία το παιδί στο γυμνό των γονιων του, από την επιτηδευμένη του προβολή με στόχο να περαστούν μηνύματα ενηλίκων...Φυσικά και πουθενα δεν υποστηριξα την πανικοβλητη αντιδραση ακομη και στην τυχαια εκθεση στο γυμνο...Μαλλον μια ψυχραιμη και γεματη χιουμορ αντιδραση θα ταν η πιο σωστη για να αντιμετωπιστει μια τετοια κατασταση και κατοπιν μια  συζήτηση με το παιδι ωστε πραγματικα να κανει μια ομαλη ένταξη σε όλες τις φάσεις της οικογενειακής ζωής...Όχι πανικός προς καμμία κατευθυνση...Οχι υστερικες φωνες τυπου 'φυγε αμεσως,βγες εξω' ουτε ομως και υστερικες αντιδρασεις τυπουχορευω γυμνος με το παιδι μου σε ενα καθρεφτη...

    Κλείνοντας να τοποθετηθώ και στο θεμα του φορουμ της ΜΗ...Ο στοχος της επιθεσης μου ΔΕΝ ηταν η MUsicheaven...ούτε φυσικά και τα άτομα τα οποία γράφουν στο παρων νημα...ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ...και το παρων φορουμ σαφως και εχει ευθυνη οταν ανεχεται και δεν αντιδρα...

    Επισης μεταξυ των ατομων που εχουν αντιθετη αποψη με τη δικη μου υπαρχουν και καποια(Κρισταλο)που σεβομαι και ως συνολο προσωπικοτητας αλλα και γιατι επιχειρηματολογουν με σοβαροτητα όπως κάνεις κι εσύ Μαίρη Ομικρον...-παρεπιπτοντως το οτι δεν ειμαι γονιος δε μου στερει το δικαιωμα να κρινω...γιατι και παιδι μιας υπεροχης οικογενειας υπηρξα(αρα μπορω να κρινω απο την πλευρα του παιδιου)

     και γονιος μελλοντικος μιας τετοιας θελω να υπαρξω...

    .Το θέμα είναι λεπτό.Σαν τα αισθήματα ενός μικρού παιδιού.Το παιδι δικαιούται την ελευθερία του και να αποφασίζει και αυτό.Όχι οι γονείς του να το χειραγωγουν και να το 'ντυνουν' αγορακι 'γδυνοντας' το γυναικα με το ζορι...

     


    venceremos
    29.06.2013, 13:05

    Freddie Krueger δεν ειναι σκοπος μου να μεταφερω την αντιπαραθεση σε προσωπικο επιπεδο. Απλα η αποψη που υποστηριζεις ειναι πολυ συνηθισμενη και κατα τη γνωμη μου παρωχημενη, αντιπροσωπευει αλλες εποχες.. Αναφερομαι στη διακριση που κανεις μεταξυ κοριτσιστικων και αγοριστικων παιχνιδιων και στον παραδοσιακο τροπο ανατροφης καλλιεργωντας και αναπαραγοντας συγκεκριμενα προτυπα. Αυτη η ανατροφη ειναι που καλλιεργει στεγανα. Θα στο αναλυσω με παραδειγματα. Καποτε κυριαρχουσε η νοοτροπια, οτι τα κοριτσια δεν το χουν με τα μαθηματικα. Ποσα κοριτσια δεν αποθαρρυνθηκαν απο αυτο, τα παρατησαν νωρις, τα κενα δημιουργησαν περισσοτερα κενα και εμειναν πισω, πιστευοντας οτι η ανεπαρκεια τους οφειλεται στο οτι ειναι κοριτσια? Πολλα.. Και αργοτερα οταν επρεπε να αποφασισουν κατευθυνση, ειπαν.. δεν ειμαι καλη στα μαθηματικα, θα παω θεωρητικη κατευθυνση.. Και ετσι ουσιαστικα απεκλεισαν τους εαυτους τους απο συγκεκριμενα επαγγελματα, και επικεντρωθηκαν στα θεωρητικα, εγιναν πολυ καλες σ αυτο που κανουν και καθιερωθηκαν στο χωρο τους. Σημερα αν πεις οτι τα κοριτσια δεν ειναι καλα στα μαθηματικα, θα γελασει μαζι σου ολος ο κοσμος. Προφανως και δεν ισχυει και ειναι σεξιστικο. Αποδειξεις πολλες στην καθημερινη μας ζωη και απο την εμπειρια μας στο σχολειο.

    Αλλο που ακουγεται πολυ... Οι γυναικες δεν το χουν με την οδηγηση... Φυσικα και ουτε αυτο δεν ισχυει.. Αυτο που ισχυει ομως ειναι οτι τα αγορακια παιρνουν πιο νωρις στα χερια τους το τιμονι και μεσα απο αυτο μοιραια αποκτουν μεγαλυτερη εμπειρια απο τις γυναικες στο αμαξι. Επομενως σε μια συγκεκριμενη ηλικια ειναι τα αγορια στο συγκεκριμενο θεμα ετη φωτος πιο εμπειρα απο τα κοριτσια. Εκει και εγκειται η διαφορα στην οδηγηση κατα τη γνωμη μου. Αν προσθεσεις και τον σεξισμο που επικρατει στην κοινωνια και ψαρωνει τις γυναικες, μπορεις να εξηγησεις γιατι το κομπλεξ σε ριχνει σε εναν φαυλο κυκλο.

    Οσο για το αν η επικρατηση ρολων διευκολυνει τις σχεσεις των φυλων, αυτο για μενα δεν ειναι επιχειρημα. Προκειμενου να απλοποιηθουν οι ανθρωπινες σχεσεις δεν πρεπει να αποβλακωθει το ενα απο τα δυο φυλα και να το αφησεις στον σκοταδισμο αλλα οφειλεις να αφησεις και στα δυο φυλα το ζωτικο τους χωρο ωστε να αναπνεουν και να μην τα πνιγεις μεσα απο κατασκευασμενα καλουπια που τους πνιγουν. Η ειλικρινης και αληθινη επικοινωνια των δυο φυλων μονο μπορει να βελτιωσει τη μεταξυ τους σχεση. Το να συμπεριφερονται καπως τα φυλα επειδη ετσι πρεπει και οχι επειδη το νιωθουν ετσι ή επειδη νομιζουν οτι αυτο επιθυμει το αλλο φυλο ειναι που δημιουργει αυτο το χασμα στην επικοινωνια και στην κατανοηση. Οταν μπορεις και τα συζητας ολα χωρις να πρεπει να αποδειξεις κατι μονιμως το οποιο δεν εισαι και δεν σε εκφραζει εισαι πιο καλα με τον εαυτο σου πρωτα απολα και δευτερευοντως και μεσα στη σχεση σου.

    Οσο για το αν εχουν περαση τα κοριτσια που παιζουν αγοριστικα παιχνιδια, τα αγοροκοριτσα οπως τα ονομαζεις εσυ, να σου πω οτι εχουν, και πολυ μεγαλη μαλιστα, γιατι τα αγορια μεγαλωνοντας δεν καταλαβαινουν απο σεξισμο ακομα και ψαχνουν εναν συντροφο στο παιχνιδι και οχι μια ομορφη κουκλα που δε συμμετεχει.. Τα κομπλεξ προκυπτουν πολυ αργοτερα.. Πως να το κανουμε, ο δυναμισμος και η αυτοπεποιθηση ειναι σεξυ ανεξαρτητως φυλου... :)

    Ο πατερας μου δεν μας πηρε ποτε Barbie γιατι οπως ειπε χαρακτηριστικα στη μανα μου δεν θα κανει τα κοριτσια του χαζογκομενες ;) Αυτος ειναι ο μπαμπουλης μου :)


    freddieKrueger
    29.06.2013, 14:30

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 29.06.2013, 13:05 έγραψε...

    Freddie Krueger δεν ειναι σκοπος μου να μεταφερω την αντιπαραθεση σε προσωπικο επιπεδο. Απλα η αποψη που υποστηριζεις ειναι πολυ συνηθισμενη και κατα τη γνωμη μου παρωχημενη, αντιπροσωπευει αλλες εποχες.. Αναφερομαι στη διακριση που κανεις μεταξυ κοριτσιστικων και αγοριστικων παιχνιδιων και στον παραδοσιακο τροπο ανατροφης καλλιεργωντας και αναπαραγοντας συγκεκριμενα προτυπα. Αυτη η ανατροφη ειναι που καλλιεργει στεγανα. Θα στο αναλυσω με παραδειγματα. Καποτε κυριαρχουσε η νοοτροπια, οτι τα κοριτσια δεν το χουν με τα μαθηματικα. Ποσα κοριτσια δεν αποθαρρυνθηκαν απο αυτο, τα παρατησαν νωρις, τα κενα δημιουργησαν περισσοτερα κενα και εμειναν πισω, πιστευοντας οτι η ανεπαρκεια τους οφειλεται στο οτι ειναι κοριτσια? Πολλα.. Και αργοτερα οταν επρεπε να αποφασισουν κατευθυνση, ειπαν.. δεν ειμαι καλη στα μαθηματικα, θα παω θεωρητικη κατευθυνση.. Και ετσι ουσιαστικα απεκλεισαν τους εαυτους τους απο συγκεκριμενα επαγγελματα, και επικεντρωθηκαν στα θεωρητικα, εγιναν πολυ καλες σ αυτο που κανουν και καθιερωθηκαν στο χωρο τους. Σημερα αν πεις οτι τα κοριτσια δεν ειναι καλα στα μαθηματικα, θα γελασει μαζι σου ολος ο κοσμος. Προφανως και δεν ισχυει και ειναι σεξιστικο. Αποδειξεις πολλες στην καθημερινη μας ζωη και απο την εμπειρια μας στο σχολειο.

    Αλλο που ακουγεται πολυ... Οι γυναικες δεν το χουν με την οδηγηση... Φυσικα και ουτε αυτο δεν ισχυει.. Αυτο που ισχυει ομως ειναι οτι τα αγορακια παιρνουν πιο νωρις στα χερια τους το τιμονι και μεσα απο αυτο μοιραια αποκτουν μεγαλυτερη εμπειρια απο τις γυναικες στο αμαξι. Επομενως σε μια συγκεκριμενη ηλικια ειναι τα αγορια στο συγκεκριμενο θεμα ετη φωτος πιο εμπειρα απο τα κοριτσια. Εκει και εγκειται η διαφορα στην οδηγηση κατα τη γνωμη μου. Αν προσθεσεις και τον σεξισμο που επικρατει στην κοινωνια και ψαρωνει τις γυναικες, μπορεις να εξηγησεις γιατι το κομπλεξ σε ριχνει σε εναν φαυλο κυκλο.

    Οσο για το αν η επικρατηση ρολων διευκολυνει τις σχεσεις των φυλων, αυτο για μενα δεν ειναι επιχειρημα. Προκειμενου να απλοποιηθουν οι ανθρωπινες σχεσεις δεν πρεπει να αποβλακωθει το ενα απο τα δυο φυλα και να το αφησεις στον σκοταδισμο αλλα οφειλεις να αφησεις και στα δυο φυλα το ζωτικο τους χωρο ωστε να αναπνεουν και να μην τα πνιγεις μεσα απο κατασκευασμενα καλουπια που τους πνιγουν. Η ειλικρινης και αληθινη επικοινωνια των δυο φυλων μονο μπορει να βελτιωσει τη μεταξυ τους σχεση. Το να συμπεριφερονται καπως τα φυλα επειδη ετσι πρεπει και οχι επειδη το νιωθουν ετσι ή επειδη νομιζουν οτι αυτο επιθυμει το αλλο φυλο ειναι που δημιουργει αυτο το χασμα στην επικοινωνια και στην κατανοηση. Οταν μπορεις και τα συζητας ολα χωρις να πρεπει να αποδειξεις κατι μονιμως το οποιο δεν εισαι και δεν σε εκφραζει εισαι πιο καλα με τον εαυτο σου πρωτα απολα και δευτερευοντως και μεσα στη σχεση σου.

    Οσο για το αν εχουν περαση τα κοριτσια που παιζουν αγοριστικα παιχνιδια, τα αγοροκοριτσα οπως τα ονομαζεις εσυ, να σου πω οτι εχουν, και πολυ μεγαλη μαλιστα, γιατι τα αγορια μεγαλωνοντας δεν καταλαβαινουν απο σεξισμο ακομα και ψαχνουν εναν συντροφο στο παιχνιδι και οχι μια ομορφη κουκλα που δε συμμετεχει.. Τα κομπλεξ προκυπτουν πολυ αργοτερα.. Πως να το κανουμε, ο δυναμισμος και η αυτοπεποιθηση ειναι σεξυ ανεξαρτητως φυλου... :)

    Ο πατερας μου δεν μας πηρε ποτε Barbie γιατι οπως ειπε χαρακτηριστικα στη μανα μου δεν θα κανει τα κοριτσια του χαζογκομενες ;) Αυτος ειναι ο μπαμπουλης μου :)



    Αγαπητη Βενσερεμος,πολυ χαιρομαι να διαβαζω επιχειρηματα,ακομη κι οταν δεν συμφωνω...

    Οπότε ας επαναπροσδιορίσουμε την μεταξύ μας επικοινωνία σε ηπιότερους τόνους!Smile

    Λοιπόν...υπογράμισα κάποια απ τα γραφόμενα σου προς σχολιασμο...

    'ΟΙ γυναικες δεν το εχουν με τα μαθηματικα η με την οδηγηση'...πράγματι αυτη ΝΑΙ είναι μια απαρχαιομενη αντίληψη...κι άλλες πολλές...πιστευω πως ο φεμινισμός στην ουσία αναπτυχθηκε για να ΒΡΩΝΤΟΦΩΝΑΞΕΙ πως και οι γυναίκες έχουν τις ίδιες η και καλύτερα καμμιά φορά αναπτυγμένες δεξιότητες από τους 'ικανούς' για όλα 'άνδρες'...

    Μιλάμε για εποχές σκοταδισμού που η γυναίκα ήταν μακριά από το δικαίωμα ψήφου,σε απόσταση από θέσεις εξουσίας κτλ...ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ με τη γυναίκα σε περιορισμένες θέσεις και ρόλους είναι εκτός απο ΠΕΠΑΛΑΙΩΜΕΝΑ και λανθασμενα...

    Από την άλλη όμως...και ο στείρος μιμητισμός 'ανδρικών' και καλα συμπεριφορων ως αντιδραση φτανει στο άλλο άκρο...Σίγουρα δεν έχει τίποτα το γοητευτικό πάνω της μια γυναίκα που έχει υιοθετησει ''μαγκικη ομιλια-αργκω''ουτε αυτη που βαζει μπροντεφερ με ανδρες και πινει μπυρες και ρευεται κτλ

    Από εκεί και πέρα τα πάντα είναι θέμα προτιμήσεων...η αυτοπεποίθηση με την έννοια της αληθινής γνώσης του εαυτού μας και των ορίων του είναι πάντα αξία...η αυτοπεποίθηση όμως που θα φέρει μια γυναίκα στο τραπέζι μου να μου κάνει καμάκι και να μου πει τι ωραίο κώλο έχω είναι εντελώς αποκρουστική...και αντισεξουαλική...

    Πέρα από τις λοιπές δεξιότητες που μπορεί να αναπτύξει ένας άνθρωπος ανεξαρτητως φυλου και αφορουν στην επιστημη,στην ικανότητα χειρισμού μηχανικμάτων η βαρέων εργασιών με ευθύνες κτλ ο ρόλος των φύλων δνε θα πρέπει να παραγνωρίζεται...ένας άνδρας οφείλει να κρατά τον ανδρισμό του με όμορφους και υγιείς τρόπους και μια γυναίκα τη θηλυκότητά της χωρίς να γίνεται 'χαζογκόμενα'(άλλο σημείο αντίδρασης του φεμινισμου-κανεις δεν ειπε πως μια ''γκομενα'' με σεξυ θηλυκη εμφανιση ειναι και χαζη),αλλά ούτε και στο αντίθετο άκρο 'ανδρο-γκόμενα''...άλλο τεστοστερόνη,άλλα οιστρογόνα...αυτη ειναι η φυση!

    Τα αγοροκοριτσα ειναι θεμα γουστου φιλη μου...προσωπικα θεωρω πολυ αποκρουστικο να εχω διπλα μου μια γυναικα που να μου μιλαει σα μαγκακι,να διαταζει,να βριζει και να μισει το ανδρικο φυλο,να πινει μπυρονια και να ρευεται,να βλεπει ποδοσφαιρο και να λεει ''οχι ρε μαλακα πουλημενε διατητη''...Να λειε ''στα αρ...ια μου'' η ''στη μ...ρα μου''...Αυτο ειναι ενα εκτρωμα της φυσης..

    Μια ομορφη εντελως γλυκια και σεξυ κοπελιτσα ομως που ειναι μαστερ στις πολεμικες τεχνες και θα βγαλει τη μαεστρια της οταν χρειαζεται για να αμυνθει,ειναι για μενα άξια...που δεν θα μου επιτρεψει ως ανδρας να την εξαπατησω η να την υποβιβασω περιορίζοντας την μονο στην κουζίνα ειναι αξια...που θα συμμετεχει μαζι μου και ισοτιμα χωρις φεμινιστικες αντιδραστικες ακροτητες στη ληψη αποφασεων ειναι αξια...που θα εξασκησει και αυτη το επαγγελμα της ισοτιμα οπως κι εγω για να ζησουμε την οικογενεια μας αξια...πολλες γυναικες περνουν το πτυχιο τους,το κρεμανε στον τοιχο και καθονται σπιτι τους ασχολουμενες με οικιακα με τον ανδρα να δουλευει αποκελιστικα κι εκεινες να καθονται σπιτι να καθαριζουν,να πλενουν,να ταιζουν τα παιδια...δλδ οταν τους συμφερει θυμουνται το ''γυναικα στο σπιτι''...και γινονται φεμινιστριες του καναπε...

    ΥΓ Η συγκεκριμμενη γυναικα του παραδειγματος μας,εκανε οτι εκανε με την κορη της ΕΡΗΜΗΝ του συζύγου της που εκείνη την ώρα ήταν σε κάποια δουλειά...άλλη μια ένδειξη πως η γυναίκα αυτη δεν είναι τίποτε άλλο παρά διατάζω,απόφασίζω ερήμην της οικογενειας μου...ο ανδρας της απων,τα υπολοιπα παιδια της με ενα σωρο ερωτηματα και μπερδεμμενα κι αυτη να χαζογελαει και να τραγουδαει γυμνη...

    Σορυ,αλλα αυτο εμενα μου φαινεται απωθητικοτατο...

    ΥΓ Το χωρίο το οποίο τόνισα ολόκληρο από τα γραφόμενά σου με βρίσκει απολύτως σύμφωνο...στην ουσία το πεδίο διαφωνίας μας είναι πολύ ''στενό'' και εμπεριέχει και στοιχεία υποκειμενικότητας...πέρα απ αυτό όμως υπάρχουν ορισμένα αντικειμενικά ''κακώς κείμενα'' που αξίζουν αρνητικού σχολιασμού...ας μη βλέπουμε μόνο τα γενικά πλαίσια του άρθρου...ας δούμε και τις ''λεπτομέρειες''...

    Φιλικά,

    Χρήστος

     


    -----------------

    Μονος,οδηγαω μονος κι ατελειωτος ο δρομος ατελειωτες στροφες


     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 29-06-2013 14:48 ]


    venceremos
    04.07.2013, 12:23

    http://db3.stb01.s-msn.com/i/19/a5415272ff8a6ce9378c5c88fba64c/_h366_w650_m6_ofalse_lfalse.jpg

    Λολ.. Μου θυμισε τη συζητηση γυρω απο την Barbie.. H Barbie με ανθρωπινες αναλογιες λοιπον δια χειρος Nickolay Lamm. {#emotions_dlg.biggrin}


    HELL
    04.07.2013, 16:54

    ΚΑΛΑ..αμα ελεγα εγω στη μανα μου "μαναα, ειμαι χοντρος" θα μου απαντουσε: "καλα να παθεις ζωντοβολο..οταν εγω σου λεω να μην καθεσαι ολη μερα στο χαζοκουτι(pc) δεν με ακους..αντι να σηκωθεις να κινηθεις λιγακι σαν ολα τα παιδια της ηλικιας σου , να μαζεψεις κανα ρουχο δηλαδη γιατι το δωματιο σου ειναι αχουρι, τι εισαι ρε εργενης? μα φυσικα ποια γυναικα θα σε παρει τετοιο τεμπελοσκυλο που εισαι......."

    [ τροποποιήθηκε από τον/την HELL, 04-07-2013 16:55 ]


    sven
    05.07.2013, 01:06

    Μία συνηθισμένη άποψη, στη συζήτηση για τα δύο φύλα, είναι πως ζούμε σε έναν κόσμο όπου υπάρχουν δύο είδη ανθρώπων, οι γυναίκες και οι άνδρες. Η άποψη αυτή στηρίζεται κυρίως σε μια βιολογική θεώρηση αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα, από τη στιγμή που και η ίδια η βιολογία ερμηνεύεται...

    Ο στερεοτυπικός διαχωρισμός των δύο φύλων έχει συμβάλει καθοριστικά στη δημιουργία φοβερών αδικιών και εγκλημάτων, γεύση των οποίων μπορούμε να πάρουμε, ρίχνοντας απλά μια ματιά στις χώρες του Ισλάμ…

    Το ιδεώδες που στηρίζεται στην ισοτιμία των δύο φύλων υποστηρίζει πως οι προσωπικές επιλογές και η προσωπικότητα του καθενός μας θα πρέπει να είναι αυτά που καθορίζουν τη ζωή μας και όχι το φύλο στο οποίο ανήκουμε. Οι έρευνες των τελευταίων χρόνων δείχνουν πως είναι αδύνατον να καθοριστεί τι είναι βιολογικά και τι περιβαλλοντικά καθορισμένο. Η βιολογία σίγουρα επηρεάζει την εξέλιξη αλλά η εξέλιξη της ταυτότητας του φύλου επηρεάζεται τουλάχιστον εξίσου πολύ και από το περιβάλλον. Μία απόδειξη περί αυτού αποτελεί το γεγονός πως ένα βρέφος που γεννιέται ερμαφρόδιτο αποκτά την ταυτότητα φύλου που θα επιλέξει να του προσδώσει το άμεσό του περιβάλλον. Μία άλλη απόδειξη της επιρροής του περιβάλλοντος είναι πως οι άνδρες θεωρούνται ως «ανώτεροι» ακόμα και από το μεγαλύτερο ποσοστό των ίδιων των γυναικών…

    Η διαφορά ανάμεσα στα δύο φύλα -όπως θέλει να τη βλέπει το ανδροκρατούμενο σύστημα εξουσίας- στηρίζεται στο μεγαλύτερο μέρος του σε αφελή και δόλια επιχειρήματα, παρόμοια με αυτά που θέλουν την άρια φυλή ανώτερη της οποιαδήποτε «έγχρωμης», τους «πολιτισμένους» αποικιοκράτες να έχουν το δικαίωμα της ζωής και του θανάτου πάνω στους «βάρβαρους ιθαγενείς», τους αγροίκους «χωριάτες» κατώτερους των αυτοαποκαλούμενων ή μη «πρωτευουσιάνων» κ.τ.λ.….

    Οι διαφορές ανάμεσα στα δύο φύλα -και δεν εννοώ τις ανατομικές- δεν είναι παρά κοινωνικά εφευρήματα που αποσκοπούν στη απόκτηση και διατήρηση της εξουσίας και των προνομίων που προκύπτουν από αυτήν υπέρ όσων κατουρούν όρθιοι και θεωρούν πως είναι «ανώτεροι» και "υψηλότεροι" αυτών που ουρούν καθήμενοι…

    Η στάση της συγκεκριμένης μητέρας είναι υποδειγματική, για όσους φυσικά είναι σε θέση να την αξιολογήσουν, βλέποντας λίγο μακρύτερα από εκεί που φθάνει η μύτη ή το…πουλί τους…


    freddieKrueger
    05.07.2013, 13:23

    Η στάση της συγκεκριμμένης μητέρας όμως δεν ευνοεί την ισότητα των δύο φύλων...συμφωνώ σε αυτό που λες πως όι προσωπικές επιλογές και η προσωπικότητα του καθενός πρέπει να καθορίζουν τη ζωη μας κι όχι το φύλο...αλλά αυτό πες το στη μητέρα του παραδείγματος που εκτρέπει την ισορροπία δραματικά υπερ της ανισότητας, άλλά με τη γυναίκα να είναι σε ανώτερη θέση και τον άνδρα σε κατώτερη...

    Σίγουρα το 'υψος' στο οποίο κατουράει που λες κάποιος δεν έχει να κάνει ουδεμία σχέση με την ''ανωτερότητα''...όμως δεν είναι πολύ παράξενο μια γυναίκα να κατουράει όρθια για να κερδίσει ''ύψος'' και ισότητα?Γιατι απο το ενα ακρο,δλδ της πεπαλαιωμένης και άδικης σαφώς ανισότητας που λέει άνδρας ανώτερος από γυναίκα να πάμε στο γυναίκα ανώτερη από άνδρα και όχι στο άνδρας=γυναίκα,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΜΙΚΕΣ Η ΑΛΛΕΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ???

    Όσο για την τελευταία σου παράγραφο φίλε μου,είναι ασύνδετη νοηματικά και από άποψη επιχειρημάτων με το υπόλοιπο κείμενο,το οποίο σαν συλλογιστική είναι ορθό,αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ.Ενώ κάνεις μια όμορφη εισαγωγή που υποστηρίζει την ισότητα των δύο φύλων,ξαφνικά και χωρίς καμμία επιχειρηματολογική σύνδεση κάνεις ένα τεράστιο λογικό άλμα,για να υποστηρίξεις τη στάση της μητέρας του παραδείγματος...Τεσπα...

    Με μια φράση η άποψή μου είναι:ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΔΡΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ ΚΟΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΦΥΛΟΥ,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΑΜΑΖΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΥ...αλλά σε μια κοινωνία αληθινής και ουσιαστικής ΙΣΟΤΗΤΑΣ των δύο φύλων...

    ΥΓ ΤΟ τελευταίο σου σχόλιο επίσης δεν  κολλάει κάπου.Γιατι το θεμα μας δεν ειναι 'ανδρες που σκεφτονται με το κατω κεφαλι',αλλα γυναικες που κiνδυνεύουν να αποκτησουν τετοιο...

     

     

     


    -----------------


    Link

    >


     


     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 05-07-2013 14:54 ]


    freddieKrueger
    05.07.2013, 13:25

    Σίγουρα το 'υψος' στο οποίο κατουράει που λες κάποιος δεν έο τεχει να κάνει ουδεμία σχέση με την ''ανωτερότητα''...όμως δεν είναι πολύ παράξενο μια γυναίκα να κατουράει όρθια για να κερδίσει ''ύψος'' και ισότητα?Γιατι απο το ενα ακρο,δλδ της πεπαλαιωμένης και άδικης σαφώς ανισότητας που λέει άνδρας>γυναίκα να πάμε στο άνδρας<γυναίκα και όχι στο άνδρας=γυναίκα,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΜΙΚΕΣ Η ΑΛΛΕΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ???

    Όσο για την τελευταία σου παράγραφο φίλε μου,είναι ασύνδετη νοηματικά και από άποψη επιχειρημάτων με το υπόλοιπο κείμενο,το οποίο σαν συλλογιστική είναι ορθό,αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ.

    Με μια φράση η άποψή μου είναι:ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΔΡΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ ΚΟΙΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΦΥΛΟΥ,ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΑΜΑΖΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΥ...

    ΥΓ ΤΟ τελευταίο σου σχόλιο επίσης δεν  κολλάει κάπου.Γιατι το θεμα μας δεν ειναι 'ανδρες που σκεφτονται με το κατω κεφαλι',αλλα γυναικες που κυνδυνευουν να αποκτησουν τετοιο...


    Kristalo
    05.07.2013, 17:23

    Τρια πουλακια κάθονταν........{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.wacko}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    blogarismenos-enge-falos
    07.07.2013, 15:56

    Πώς είναι δυνατόν ένα ρατσιστικό ζήτημα της κοινωνίας περι εικόνας του ατόμου
    έγινε συζήτηση μεταξυ αντρικής και γυναικείας ανατομίας; Η συζήτηση έχει ξεφύγει.

    Η μητέρα της επέτεινε την προσοχή περι δυναμικότητας της για να αποδείξει οτι δεν
    είναι πλαδαρή και χοντρή και οτι είναι δυνατή. Δέν έλεγε οτι της διάβαζε ιστορίες
    ΜΟΝΟ με γυναικείες ηρωίδες, αλλα ιστορίες που της έδειναν αυτοπεποίθηση.
    Εξάλλου είναι φυσιολογικό οι γυναίκες να έχουν ένα γυναικείο πρότυπο
    και οι άντρες ένα αντρικό πρότυπο. Το πώς επίσης αναλαμβάνει κάθε γονιός
    την διαπαιδαγώγιση με το ανθρώπινο σώμα είναι θέμα οικογενειακό και κουλτούρας
    της κοινωνίας μίας συγκεκριμένης γεωγραφικής περιοχής.


    freddieKrueger
    08.07.2013, 14:07

    Παράθεση:

    Το μέλος blogarismenos-enge-falos στις 07.07.2013, 15:56 έγραψε...

    Πώς είναι δυνατόν ένα ρατσιστικό ζήτημα της κοινωνίας περι εικόνας του ατόμου
    έγινε συζήτηση μεταξυ αντρικής και γυναικείας ανατομίας; Η συζήτηση έχει ξεφύγει.

    Η μητέρα της επέτεινε την προσοχή περι δυναμικότητας της για να αποδείξει οτι δεν
    είναι πλαδαρή και χοντρή και οτι είναι δυνατή. Δέν έλεγε οτι της διάβαζε ιστορίες
    ΜΟΝΟ με γυναικείες ηρωίδες, αλλα ιστορίες που της έδειναν αυτοπεποίθηση.
    Εξάλλου είναι φυσιολογικό οι γυναίκες να έχουν ένα γυναικείο πρότυπο
    και οι άντρες ένα αντρικό πρότυπο. Το πώς επίσης αναλαμβάνει κάθε γονιός
    την διαπαιδαγώγιση με το ανθρώπινο σώμα είναι θέμα οικογενειακό και κουλτούρας
    της κοινωνίας μίας συγκεκριμένης γεωγραφικής περιοχής.



    Στο κείμενο αναφέρεται η ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ δυναμη,η ΠΑΛΗ με τα αδερφια του 7 χρονου κοριτσιου,η ενασχόλησή του με το ποδόσφαιρο...γεγονότα που οδηγούν στο συμπέρασμα πως η μητέρα της 7 χρονης δεν θέλει απλά να κάνει την κόρη της να έχει αυτοπεποίθηση.Θέλει να την κάνει να συμπεριφέρεται σαν άνδρας.Ίσως γιατί νοιώθει πως έτσι μπορεί να επιτύχει ισότητα.What boys do,girls can do too...ξεκινώντας από αυτή την ορθή άποψη το τραβάει στα άκρα.Αλλο γυναίκα εξίσου ικανή με άνδρα κι άλλο ανδρο γυναίκα.Άλλο γυναίκα με αληθινή αυτοπεποίθηση,άλλο γυναίκα που φέρεται 'αντρίκια'.Όπως πολύ σωστά κι εσύ γράφεις οι γυναίκες να έχουν ένα ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ πρότυπο και οι άνδρες ένα ανδρικό.Κι όχι το ανίστροφο αγαπητέ μου...

    Πουθενά δεν αναφέρει πως της διάβαζε ιστορίες που τη γεμίζουν αυτοπεποίθηση.Ιστορίες με γυναίκες ηρωίδες λέει,όχι αποκλειστικά,αλλά υπερτονίζει το 'γυναικείες'.

    Όσο για το άλλο.Αν ας πούμε είναι θέμα οικογενειακό και κουλτούρας μιας συγκεκριμμένης περιοχής η βια,θα πρέπει να υιοθετηθεί ως σωστή ως μέσο διαπαιδαγώγησης?Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε βία.Έχουμε όμως ένα αυθορμητισμό υπερβολικό και περιττό.Ωραία.Η κόρη σου τη δεδομένη στιγμη πιστευει πως είναι χοντρη.Εσυ ως μανα της μιλας ομορφα.Βλεπεις οτι δεν πειθεται.Επιστρατευεις άλλα επιχειρήματα.Ούτε και τότε πείθεται.ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΑΙ.Δεν είναι θέμα που απαιτεί λύση ΕΔΩ και ΤΩΡΑ κατ αρχήν.Δεν χρειάζεται να βγει κανείς από τα ρούχα του εκείνη την ώρα και για κανένα λόγο.Δώσε χρόνο στο παιδί σου.Τόνισε την αυτοπεποίθησή του σε άλλες άσχετες φάσεις.πχ στην παραλία όταν είστε με τα μαγιό σας,η κάνε της κοπλιμέντα 'τι όμορφη που είσαι σημερα' 'ποσο αδυνατισες' κτλ Δωσε του προσοχή.Ενδιαφερσου γι αυτο σε βαθος χρόνου.Αυτο ίσως και να αλλάξει σιγα σιγα την αρνητική του εικόνα για το πάχος του.

    Αντίθετα το να γδυθεί μπροστά του η μητέρα του,εγκυμονεί πάντα την πιθανότητα το παιδί να πάρει στραβά μυνήματα.Δες το στην πιο απλή του διατύπωση χωρίς ίχνη πουριτατισμού.Ας πούμε πως εγώ νοιώθω 'χοντρούλης' και άσχημα με το σώμα μου.Το να μου πει ο πατέρας μου πως 'κι εγώ στην ηλικία σου γυιέ μου είχα το ίδιο σώμα' και να γδυθεί τελείως μπροστά μου δεν θα μου λύσει ΄το θέμα μου.Γιατί μέχρι εκείνη τη στιγμή το πρόβλημά μου δεν ήταν να εκθέσω τις ατέλειές μου,αλλά το πως νομίζω η πραγματικά έχω ατέλειες.Άρα δύο πράγματα μπορεί να σκεφτώ.Αν ο πατέρας μου είναι καλλίγραμος με ωραίο γυμνασμένο σώμα,να νοιώσω κατώτερος κι άλλη μια υπενθύμιση πως εγώ θα μπορύσα να  κάνω το ιδιο-να γδυθώ δλδμπροστα σε αλλον- μόνο αν σκιστώ στο γυμναστήριο η στις άλλες δραστηριότητες που μου ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ο πατέρας μου.Αλλοιώς δίπλα του είμαι απλά ένας χοντρούλης γυμνός που συνεχίζει να νοιώθει μειονεκτικά και να μην πείθεται πως δεν εχει σημαντικες ατελειες παχυσαρκιας.Αν απο την άλλη ο πατέρας μου έχει κι αυτός παρόμοιες με εμένα 'ατέλειες'(οι οποίες ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ γιατί δεν έχω πειστεί ακόμη)τότε θα νοιώσω μέσα μου πως ο πατέρας μου ίσως είναι ανόητος που εκθέτει το κορμί του γυμνό στον καθρέφτη και πως εγώ που-δεν έχω ακόμη πειστεί-δεν θα έκανα παρόμοια ανοησία.

    Αρα είναι θέμα όχι κάποιος να εκτεθεί γυμνός,αλλά να νοιώσει καλά με το σώμα του.Κι αυτό δεν γίνεται αν απλά καποιος βγει απο τα ρούχα του.Συνεπώς σε αρχικό επίπεδο ας δούμε μια απλά ΠΕΡΙΤΤΗ ενέργεια.

     

     


    -----------------


    Link

    >

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 08-07-2013 14:14 ]


    freddieKrueger
    08.07.2013, 22:55

    Κανονικά το θέμα δεν θα πρεπε να παρει τέτοιες διαστάσεις.Αλλά όταν τοποθετείσαι και λες μια άποψη πέφτουν να σε φάνε...Πολύ αμφιβάλλω αν οι πιο πολλοί μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν τα ψιλά γράμματα των ποστ μου πριν καταρρίψουν την επιχειρηματολογία αυτών, με μια υγιή αντι-επιχειρηματολογία...Οι απαντήσεις τους βασίστηκαν σε στερεοτυπικές γενικεύσεις τύπου 'μην είσαι πουριτανός' ή 'μην υποτιμάς το γυναικείο φύλο' κτλ ενω πολλακις εξήγησα πως δεν στρεφομαι εναντι στο γυμνο,ουτε θεωρώ πως η θέση της γυναίκας είναι κατωτερη απ του ανδρα...

    Πότε πουριτανός,πότε αμπελοφιλόσοφος λοιπόν...Σεβαστό,αρκεί να είναι τεκμηριωμένο.Δε μετράω τοποθετήσεις που μετρούν πουλάκια καθισμένα και όρθια γιατί η ικανότητες αυτών που τις εξέφρασαν  περιορίζονται στο να μετρούν μέχρι τον αριθμό 3 σωστά...οπότε και εκεί δεν υπάρχει διάλογος.

    Πάμε παρακάτω.Το παιδί διασκέδαζε κατά την ομολογία της μητέρας.Τα υπόλοιπα παιδιά-τα αδέρφια της μικρής-κατά την ίδια ομολογία όχι όμως.Μάλλον μπερδεμένα τα περιγράφει.Κι επιπλέον η οπτική γωνία της μητέρας μπορεί να μην είναι σωστή.Ο γονιός σίγουρα ξέρει καλύτερα το δικό του παιδί,αυτό όμως δε σημαίνει πως μπορει να διαβαζει την ψυχη του ανά πάσα στιγμή και συνθήκη.Ένα παιδί μπορεί να γελάει και από αμηχανία.Επειδή δηλαδή δεν ξέρει τι να νοιώσει.Μεγάλη συζήτηση σηκώνει αυτό.Όπως και αν τελικά κατάφερε η μητέρα αυτή να ξεμπλοκάρει το παιδί της.Η αν ήταν απλά ένας προσωρινός,ευκαιριακός τρόπος να 'καλμάρει' τις ανησυχίες της.Το 'μετά' για το παιδί αυτό άγνωστο.

    Από μόνο του δεν είναι θέμα το παρών μοτιβο συμπεριφοράς.Η μητέρα αυτή το έκανε ποστάροντάς το δημόσια.Άρα υπερεκθέτωντάς το.

    Ίσως θα ήταν πιο ταπεινό από μέρους της ως ερευνήτρια που είναι,να διενεργήσει μια στατιστική έρευνα στην οποία να συσχετίσει την επίδραση αυτής της μεθόδου στη μετέπειτα συμπεριφορά των παιδιών όσο αφορά στην εικόνα του εαυτού τους.Αυτό θα ηταν ενα θεμα προς σοβαρότερη δημόσια αποδοχή.


    -----------------


    Link

    >

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 08-07-2013 23:13 ]


    freak
    09.07.2013, 02:03

    Πρεπει να ημουν 6 η 7 οταν ειδα οικογενεια χωρις ρουχα σε πικ νικ.

    Γονεις με 3 η 4 παιδια της ηλικιας μου, ολοι ανεμελοι, ετρωγαν, γελουσαν και επαιζαν εντελως γυμνοι.

    Το θυμαμαι σαν σημερα, γιατι μου ειχε κανει εντυπωση.

    Η μητερα μου μας τραβηξε εμενα και την αδερφη μου παραπερα και μας ειπε:

    "παμε να φυγουμε, αυτοι οι τουριστες ειναι ανωμαλοι".

    Κι ομως κατα βαθος ειχα ζηλεψει αυτη την οικογενεια. Κανενα ιχνος ενοχης η φοβικοτητας.

    Απεναντιας, τετοια αισθηματα ντροπης ειχα απο μικρος λογω των γονιων μου. Δεν υπηρχε περιπτωση να πω στους γονεις μου οτι αυνανιστηκα η να τους ρωτησω σχετικα, και αυτο οφειλεται σε αυτους, ειναι δικο τους λαθος. Απο αλλη μεγαλωνοντας επρεπε καποια στιγμη να βγαλω "γκομενα" για να νοιωσουν περηφανοι για τον γιοκα τους (μη μας βγει πουστ_ς το παιδι) ενω η αδερφη μου οταν ηταν 14 η 15 και της αρεσε ενας τυπος, επρεπε να την "προστατεψω" για να μην πουν οτι η κορη του ταδε ειναι πουταν_κι.

    Αθανατη Ελληνικη πραγματικοτητα.

    Θυμαμαι χρονια πριν, στο Αμερικα (χωρις να εξιδανικευω) περιπτωσεις οπου κοριτσακια 14 και 15 ετων εφερναν τους αγαπητικους τους σπιτι και τους γνωριζαν στους δικους τους, ετρωγαν μαζι, τους πηγαιναν στο δωματιο τους κλπ. Το θεωρω απολυτα θεμιτο και πιο σωστο κατ'εμε. Δεν ηταν και ο απολυτος κανονας εκει, μα αυτο δεν προκειται να συμβει εδω ουτε σημερα (κι ας φτασαμε στο 2013) διοτι ο μπαμπακας θελει ακομα την κορουλα του να παραμενει (οσο το δυνατον περισσοτερο χρονικα) "ασπιλη", παρθενα και μεσ' την αγνοια παρα ευτυχισμενη.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 09-07-2013 02:25 ]


    freddieKrueger
    09.07.2013, 17:38

    Freak man,

    Δεν γνωρίζω για την αμερικάνικη πραγματικότητα,αλλά σίγουρα τα να φέρνεις στο σπίτι σου ήδη από την ηλικία των 14 το αγόρι σου ή κοπέλα σου είναι κάτι που εκ πρωτης οψεως μπορεί να χαρακτηριστεί ακραίο από σημαντική μερίδα ανθρώπων...όμως ας δούμε και μια άλλη οπτική γωνία του θέματος.Ας σταματήσουμε να βλέπουμε μόνο το μοτίβο ''σχέση που γνωρίζουν οι γονείς μου=σοβαρή''.

    Καλό θα είναι να γκρεμιστούν τα τείχη στις σχέσεις μεταξύ γονιών-παιδιών.Ετσι αν το κορίτσι η το αγόρι έχει το θάρρος να φέρει το συντροφο του σπιτι,για φαγητό(όχι απαραίτητα στο ίδιο τραπέζι με τους γονείς που θα είναι άβολα,αλλά πχ έξω στην αυλή οι δυό τους ελευθερα)τότε θα αποκτήσει και το θάρρος να μοιράζεται με τους γονείς του περισσότερα ακόμη θέματα η και προβλήματα που τον/την απασχολούν.Βασικά προυπόθεση είναι πως θα χτιστεί μαι σχέση ΑΜΟΙΒΑΙΟΥ σεβασμού..δλδ οι γονείς από τη μεριά τους δεν θα φέρουν σε αμηχανία και για κανένα λόγο τον καλεσμένο τους,αλλά και ο ιδιος η η ίδια θα σεβαστεί το χώρο και τη φιλοξενία.Πχ δεν θα 'το κάνουν' στο σπίτι,η δεν θα εισβάλλουν σε μέρη αυστηρά προσωπικά(ψαχούλεμα στα συρτάρια των μελών της οικογένειας,παραβιάσεις ιδιωτικότητας κτλ)

    Το λοιπόν...σε γενικές γραμμές πρέπει να υπάρχουν ΚΑΙ απαγορεύσεις.ΚΑΙ όρια.Όχι μόνο πράσινα φανάρια παντου...

    ΟΚ λογικό είναι να ντρεπόσουν να μιλήσεις στους γονείς σου για τον αυνανισμό.Όχι γιατί είναι κάτι το τρομερό.Αλλά γιατί υπάρχει μια φυσιολογική αναστολή μεσα σου.Μια αναστολή που θέλει απλά ένα χειρισμό για να αποβεί και προστατευτική,όχι ανασταλτική.Πχ αν παρατηρήσεις μια βλάβη στο πουλάκι σου(γιατί δυσκολεύομαι άραγε να γραψω τη λέξη ''πούτσα'' σου?Και γιατί όποτε γράφω τη λέξη fucking ααακριβως!! f u c k i n g! Λογοκρίνομαι?)τότε καλό θα ήταν να έχεις το θάρρος να το πεις στους δικούς σου...εκεί η αναστολή που μπορεί να νοιώσεις θα είναι όχι ωφέλιμη,αλλά επιβλαβής...Αν έχεις ανησυχίες γύρω από το θέμα του 'αυνανισμού'' θα πρέπει να έχεις το θάρρος να μιλήσεις και οι γονείς την όρεξη και τη διάθεση να σε ακούσουν...

    Αν όμως αποκτήσεις την άνεση να αυνανίζεσαι μπροστά τους τότε μιλάμε για υπερβαση οριων...όπου τελειώνουν οι ελευθερίες σου ξεκινούν τα δικαιωματα του άλλου...άρα δεν γίνεται να έχουμε παντου πρασινο.Γιατι κι ο αλλος απο την αλλη μερια της διασταυρωσης θα εχει παντα κοκκινο.

    Στο θεμα του 'ξεγυμνωματος' τωρα.Ο λόγος που κυκλοφορουμε ντυμένοι δεν είναι πως αισθανόμαστε άσχημα για τις άτέλειες του σωματος μας.Τα ρούχα δεν εφευρέθησαν για να κρύψουν τις ατέλειές μας.Ούτε αποκλειστικά και μόνο για να μας ζεστανουν τις κρυες μερες του ετους.Η 'ενδυση' είναι σφραγίδα πολιτισμού.Κάθε λαός ντύνεται με βάση τις ιδιαίτερες πολιτισμικές επιταγές του.Παραδόσεις,ιστορία,μυθολογία,θρησκεία κι ένα σωρό άλλα καθόρισαν τον τρόπο ντυσίματος.Τον τρόπο που ένας άνθρωπος θα κατήσει κάποιο μέρος της εικόνας του ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ,για τον εαυτό του.Όχι γιατί ντρέπεται στην ουσία γι αυτό.Αλλά γιατί δεν θα θέλει να το μοιραστεί με τον καθένα.

    Στις ενδοοικογενειακές σχέσεις τώρα,το θέμα γίνεται ακόμη πιο πολύπλοκο.Γιατί εκεί έχουμε την οπτική γωνία ενός ανήλικου μικρού παιδιού να εξετάσουμε.Η έκθεσή του στο ενήλικο γυμνό είναι θέμα.Το να δει γυμνό το αδερφάκι του,δεν θα το θεωρούσα προβλημα.Όμως είναι πολύ ''risky'' να εκθέτεις επιτηδευμένα το ενηλικο γυμνο σε εναν ανηλικο.Όχι από την άποψη της αμαρτιάς η του πουριτανισμού.Αλλά από αυτη του να του προξενησεις ασχημες εντυπωσεις και να του δωσεις να λαβει τα λαθος μηνυματα.Υπάρχουν παιδάκια τα οποία συνάντησα και στη δουλειά μου τα οποία ομολόγησαν κατόπιν πολλών συζητήσεων με ειδικούς(κοινων.λειτουργους,ψυχολογους,κτλ)πως αισθάνονται πολύ άσχημα που βλεπουν συνεχεια το ''πιπι'' της μαμας τους μπροστα τους και πως θελουν να κλαψουν η και να φυγουν απο το σπιτι,αλλα επειδη φοβουνται το κρυβουν πισω απο ενα αμηχανο παιδογελο ακρως αινιγματικο...Καλες οι προχω απόψεις,αλλά αν η ψυχή μερικών παιδιών είχε μιλιά θα έλεγε 'ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ' σε πολλές των περιπτωσεων.Σε καποιες αλλες ισως και οχι.Ισως αλλα μηνυματα να διατυπωνοντουσαν.Πχ σε άλλη οικογένεια κάποιο άλλο παιδί να έλεγε πως 'νοιωθω πολυ καλα με τον εαυτο μου γιατι στο σπιτι μου κυκλοφορουσα γυμνος χωρις προβλημα'

    Συνεπως τα παντα ειναι θεμα στατιστικης και υποκειμενικοτητας.Δεν μπορει αυτο που ωφελησε το δικο μου το παιδι απαραιτητα να ωφελησει και το δικο σου.Ομως είμαι υποχρεωμένος να μην προβάλλω μια πρακτική ως πανάκεια απ τη στιγμή που πάντα ένα ποσοστό κινδυνου υπαρχει καποια παιδια να λαβουν τα λαθος μηνυματα...Τα παιδια θα φταινε τοτε που δεν δεχτηκαν κατι τοσο προχωρημενο?Θα μπορουσες να κατηγορησεις ενα παιδι που νοιωθει ασχημα με το γυμνο,πως ειναι λαθος?Η πως ειναι οπισθοδρομικο?Κι αυτο περιορισμος δεν ειναι?Μπορει καποιος να θελει να ειναι ελευθερος να μη βλεπει γυμνους στο σπιτι του.Κακο ειναι?

    Δικαιωμα μου να βγαζω τα ρουχα μου.Ομως θα πρεπει να ρωτησω και το διπλανο μου αν επιθυμει να με δει γυμνο.Ο ενηλικας μπορει να σου πει ενα ΟΧΙ η ενα ΝΑΙ.Το παιδί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ πάντα.

     

     

     


    freak
    09.07.2013, 23:29

    Χρηστο, καμια φορα τα νουμερα μιλανε απο μονα τους...

    http://360mires.gr/society/society/family/4288-500000-ektroseis-to-xrono-sthn-ellada-protoi-sthn-europh-tritoi-ston-kosmo.html

    Η Ελλάδα ΠΡΩΤΗ στην Ευρώπη και ΤΡΙΤΗ στον κόσμο σε εκτρώσεις.

    250.000 εκτρώσεις γίνονται στη χώρα μας ετησίως, αριθμός υπερδιπλάσιος των γεννήσεων. Οι ειδικοί υποπτεύονται ωστόσο ότι τα περιστατικά ξεπερνούν τα 500.000. 

    190.000 εκτρώσεις γίνονται ετησίως στη Μ. Βρετανία, που έχει 5πλάσιο πληθυσμό από την Ελλάδα.

    40.000 εκτρώσεις το χρόνο στην Ελλάδα αποφασίζονται από κορίτσια κάτω των 18 ετών, σύμφωνα με το Ινστιτούτο Ψυχικής και Σεξουαλικής Υγείας.
    1 στα 4 κορίτσια ηλικίας 14 έως 17 ετών έχει κάνει έκτρωση, σύμφωνα με έρευνα του Αρεταίειου Νοσοκομείου.
    1 στις 2 έφηβες που κάνουν έκτρωση δεν έχει ενημερώσει ούτε τη μητέρα της.

    Ποιος φταιει για αυτο?
    Οφειλουμε να ειμαστε ανοιχτοι και οχι φοβικοι? Οριστε τα αποτελεσματα φιλε μου.

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 09.07.2013, 07:40 έγραψε...
    Έχω νιώσει όμως επισης πολύ περήφανη όταν άκουσα έναν πατέρα να μου λεει πως πριν αρραβωνιαστεί ο γιός του δεν ήθελε εκείνη η κοπέλα να κοιμάται σπίτι τους.

    Εμ...αυτο δεν το καταλαβα, αν θες μου το εξηγεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 09-07-2013 23:31 ]


    freddieKrueger
    11.07.2013, 12:55

    Θλιβερά νούμερα αυτά freak man...αντικατοπτρίζουν μια γενική εικόνα αδιαφορίας προς αντισυλληπτικά μέτρα ίσως για τις μικρότερες ηλικίες(ελλειπής ενημέρωση?)ή κακό οικογενειακό προγραμματισμό ελέω οικονομικής κρίσης.

    Αυτό που μου προξενεί εντύπωση όμως man είναι πως αν υποθέσουμε πως ένας πολύ σημαντικός παράγοντας στον οποίο οφείλεται το φαινόμενο των ανεπιθύμητων κυήσεων ειδικά στην εφηβική ηλικία(πχ μεταξύ 14 και 17 ετών)είναι ο ΦΟΒΟΣ ανοιχτής επικοινωνίας με τους ΓΟΝΕΙΣ,τα άλλα μέσα πληροφόρησης,ειδικά το διαδίκτυο με τους τόνους πληροφοριων που παρέχει,πως και αποτυγχάνει να ενημερώσει σωστά?

    Η κόρη επιπλέον μπορεί-δυστυχώς-δύσκολα να έχει σύμμαχο τον πατέρα,αλλά τη μητέρα της?Δεν υποτίθεται πως ειδικά η μητέρα θα είναι σύμμαχος και φιλαράκι της μικρής,ώστε να την προστατευει και να την ενημερωνει?

    Τεσπα.

    Αυτές οι σκέψεις μου...


    hush
    15.07.2013, 21:52

    Η στάση της μητέρας ήταν αιξαιρετικά σωστή! Έχει στα παιδιά της εμπιστοσύνη και δημιουργεί στα ίδια εμπιστοσύνη και αυτοπεποίθηση! Με αποτέλεσμα να έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους για όλη την υπόλοιπη ζωή τους με οτιδήποτε καταπιαστούν- ακόμα και με τον εαυτό τους! Συνέχισε έτσι! Σε οποιοδήποτε τομέα! Το ατελές είναι το όλον!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την hush, 15-07-2013 21:54 ]


    voltaire
    16.07.2013, 00:05

    Υπερβολές. Υπερβολικό κείμενο που προκάλεσε υπερβολικές αντιδράσεις ("...δάκρυσα"!) και την επιβεβλημένη, για ισορροπία, αντίδραση του Κρούγκερ.

    Ας ξαναδιαβάσουμε όμως προσεκτικά το άρθρο. Δεν αναπτύσσεται σ΄αυτό τόσο το πρόβλημα του παιδιού όσο το πρόβλημα της αρθογράφου μάνας! Το δικό της πρόβλημα περιγράφει, τους δικούς της δαίμονες πολεμάει με τα παραμύθια της, το δικό της πρόβλημα λύνει με τον "υστερικό" γυμνικό χορό της.

    "Δεν είχα ιδέα αν τα είχα καταφέρει εκείνη τη νύχτα. Δεν ήξερα αν αυτά που είπα είχαν επίδραση πάνω της, αν διόρθωσα κάτι, αν της άλλαξα γνώμη. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να συνεχίσω να εμπλουτίζω τόσο εμένα, όσο και τα παιδιά μου με αυτοπεποίθηση. Πρέπει να βρίσκομαι εκεί, να ρωτάω, να χτίζω αλλά και να γκρεμίζω. Να παίρνω χρόνο, να κάνω έξυπνες κινήσεις και να είμαι πάντοτε ανοιχτή. Πρέπει να έχω τη θέληση να χορέψω γυμνή μπροστά από τον καθρέπτη μου, να αντισταθώ στην όψη όσων άφησαν πέντε γέννες πάνω μου και να κοιτάζω το είδωλό μου με αγάπη."


    [ τροποποιήθηκε από τον/την voltaire, 16-07-2013 00:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την voltaire, 16-07-2013 01:11 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία