ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη
    STEFANOS604
    29.06.2013, 17:07

     

    Ένα χρήσιμο εργαλείο για μουσικούς εγχόρδων αλλά και πνευστών για γύμναση των μυών.

    Εγώ χρησιμοποιώ και τα 4. Το VARICGRIP (κινέζικο) αν και το ένοιωθα  πιο βολικά μου χάλασε γρήγορα. Το Gripmaster το έχω πολλά χρόνια. Το δε μπαλάκι σε σχήμα αυγού όμως (τότε λέγεται eggsercizer) τόχω μόνιμα στη τσέπη αντί για κομπολόϊ.

     


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 29-06-2013 19:13 ]


    noizreduction
    29.06.2013, 17:10

    Θα τολμησω να πω πως καλο ειναι να μεινουμε μακρια απο τετοια προϊοντα, τα οποια με λανθασμενη χρηση και χωρις καποια προθερμανση μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια στο καρπο και στους τενοντες! Μια γυμναστικη δακτυλων χωρις καποιο εργαλειο ειναι πολυ καλυτερη απο μια εξασκηση με υποβοηθηση.


    Μονο εαν ξερουμε πως γινεται η ασκηση με ασφαλεια θα ειναι σωστη και χωρις κινδυνο!
    Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση μπορει να μας προκαλεσει περισσοτερα προβληματα.

    Εξαλλου, ο μουσικος δεν θελει δυνατα δακτυλα, αλλα ευελικτα και γρηγορα. Και η εξασκηση πανω στο οργανο ειναι η καλυτερη μεθοδος εκγυμνασης για τετοιες περιπτωσεις!

    ( exerciser κι οχι exersizer... )


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 29-06-2013 17:11 ]


    trelakias
    29.06.2013, 17:16
    Μου φαίνονται χρήσιμα για όποιον κάνει αναρρίχηση... όχι για μουσικούς :)
    STEFANOS604
    29.06.2013, 18:56

    Πωλούνται στα μουσικά καταστήματα.

    Βέβαια και για αθλητές GOLF, TENNIS, BASKETBALL, WEIGHT LIFTING…….

    Εγώ τα χρησιμοποιώ  - της μεσαίας αντίστασης- , αντί για κομπολοϊ , εδώ και πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα ( Υπάρχουν ελαφράς , μέτρια, μεγάλης αντίστασης ελατήρια)

    Η βελτίωση είναι παίξιμο για μεγαλύτερες χρονικές περιόδους ,δυνατά χέρια και αντιστρές.

    Τα ανέφερα , επειδή πρόσφατα, το Varigrip μου το μάσησε ο σκύλος. 


    delta66
    02.07.2013, 05:48

    Συμφωνω με του προλαλήσαντες. Μακρυα απο αυτα (στα 1 2 και 3 τουλαχιστον)

    Δυναμη στα δυχτυλα δεν χρειαζεται. Τουλαχιστον για τους εγχορδους που γνωριζω (αν και πιστευω οτι και οι πνευστοι δεν χρειαζονται ουτε αυτοι δυναμη στα δαχτυλα).

    Εκτος του οτι ειναι αχρηστα, ειναι και επικινδυνα για προκληση βλαβων, σε συνδυασμο ιδιως με τη μελετη.

    Εξασκηση μονο πανω στο οργανο κι αυτο με προσοχη και διαλείμματα ενδιαμεσα, οποτε αισθανεστε μυικο ή νευρικο πονο οπουδηποτε στα χερια .


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 02-07-2013 05:49 ]


    STEFANOS604
    02.07.2013, 07:19

    Product Des c r i p tion

    Professional Sports trainers, athletes and therapists use Gripmaster because of its unique ability to provide an effective isolated resistance workout. Gripmaster conditions the fingers, hand, wrist and forearm with a unit you can carry in your pocket improving strength, control, endurance, to ensure a competative edge. Great for climbers, and many others sports where good strong grip is necessary. Much used by guitar players and other musicians for strengthening the fingers.

    Γράψτε στο Google: ‘’guitarists for gripmaster’’ και θα δείτε ότι η μεγάλη πλειονότητα είναι υπέρ και πράγματι υπάρχουν και κατά.

    Βέβαια με την ίδια λογική οποιοδήποτε όργανο γυμναστηρίου εγκυμονεί κινδύνους και θέλει σωστή χρήση.

    Βέβαια δεν θα επιμείνω άλλο αφού δεν είμαι ειδικός ,απλά είπα την εμπειρία μου ,είμαι όμως μεγάλης ηλικίας και τα δάκτυλά μου ‘πετούν΄αλλά και μπορούν να σηκώσουν μεγάλα βάρη αλλά και να σφίγγουν σαν τανάλια. Τα χρησιμοποιώ εναλλάξ  σχεδόν καθημερινά εδώ και δεκαετία χωρίς κάποιο τραυματισμό.

    Θα συμφωνήσω ότι ίσως υπάρξουν και περιπτώσεις τραυματισμού αν χρησιμοποιήσετε το μεγάλης αντίστασης ελατήριο αλλά το ήπιας και μέτριας είναι σαν το μπαλάκι απλά εδώ γυμνάζεις , αν θέλεις, και μεμονωμένα δάκτυλα, όλα τα δάκτυλα ταυτόχρονα και τον καρπό ειδικά όταν είσαι μακριά από το  έγχορδο σου για καιρό.


    delta66
    02.07.2013, 16:21

    Θα με συγχωρεσετε Στεφανε και Google: ‘’guitarists for gripmaster’’, αλλα εδω προκειται για θεμα υγειας και οχι κλιμακες και ενισχυτες.


    Μακρυα απο αυτα λοιπον.

    Αν κανετε moto cross ειναι μια χαρα.

    Οι κιθαριστες τουλαχιστον, ουτε να τα αγγιξετε.


    Πηγη : καποιος που εχει μελετησει με το οργανο πανω απο 20.000 ωρες και τα εχει δοκιμασει και αυτα.


    -----------------

    ....Spyros Delta....Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 02-07-2013 16:24 ]