ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.845 μέλη

    free software για αρμόνιο?

    Rocker95
    27.08.2013, 13:01

    Χαίρετε

    Μπορείτε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για σύνδεση αρμόνιου με υπολογιστή?

    Συγκεκριμένα μήπως υπάρχει κάποιο το οποίο απλά να παίζει τον ήχο που βγάζει το αρμόνιο σου κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται να επιλέξεις τους ήχους απο το πρόγραμμα?

    ευχαριστώ


    noizreduction
    28.08.2013, 00:07

    Ομολογω πως το διαβασα 5 φορες, αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις. Μηπως μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα του τι εχεις κατα νου;


    Rocker95
    29.08.2013, 14:07

    Θέλω ένα πρόγραμμα (π.χ. σαν το fl studio, reason κλπ.) που να μπορώ να συνδέσω το αρμόνιο με τον υπολογιστή.

    απλώς θέλω να είναι free μιας και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ακούγεται ο ήχος απο το αρμόνιο, χωρίς να θέλω να αλλάζω τον ήχο απο τις ρυθμίσεις του προγράμματος.

    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός αυτή την φορά, ελπίζω να κατάλαβες.

    Δηλαδή απλώς θέλω να ακούγεται ο ήχος του αρμόνιου στον υπολογιστή.


    noizreduction
    29.08.2013, 14:12

    Αρα θελεις ενα προγραμμα στο οποιο να ηχογραφεις ως audio το αρμονιο σου.

    Εαν δωρεαν προγραμμα αντιστοιχου τυπου ειναι το audacity, το οποιο επιτρεπει και πολυκαναλη ηχογραφηση.


    Rocker95
    29.08.2013, 20:02
    Ξέχασα να αναφέρω ότι ο ήχος θέλω να ακούγεται σε πραγματικό χρόνο στον υπολογιστή την ώρα που θα παίζω αρμόνιο. Δηλαδή δεν με ενδιαφέρει και τόσο η ηχογράφηση. Οπότε κάνει το audacity για αυτό?
    noizreduction
    29.08.2013, 20:31

    Το Audacity, οπως και το Cubase, τα Pro Tools, κλπ το μονο που κανει ειναι να συνεργαζεται με την καρτα ηχου σου και να ηχογραφει το σημα που λαμβανει. Εαν η καρτα ηχου σου εχει χαμηλο latency κι αξιοποιει το πρωτοκολο ASIO, δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

    Εαν εχεις ομως on board καρτα, παρολο που θα μπορεις να χρησιμοποιησεις το Asio4All, το latency σου θα ειναι ενοχλητικα...υπαρκτο!

    Οποτε, δεν ειναι θεμα προγραμματος το τι latency θα εχεις, αλλα θεμα καρτας ηχου και βεβαια επεξεργαστικης ισχυς.


    Rocker95
    29.08.2013, 21:21

    Οκ σε ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες. Καλή συνέχεια

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Rocker95, 29-08-2013 21:22 ]

    Edit: Δεν μπορώ να το βρω τελικά αυτό που ζητάω με το audacity. Ίσως να εξηγώ και εγώ λάθος αυτό που θέλω να κάνω και δεν μπορείς και εσύ να καταλάβεις.

    όπως και να χει σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Rocker95, 29-08-2013 21:43 ]


    noizreduction
    29.08.2013, 22:26

    Εσυ θελεις να συνδεσεις το αρμονιο σου στο line in του υπολογιστη και με το Audacity να ηχογραφησεις ηχους του αρμονιου σου, ετσι δεν ειναι; 


    Rocker95
    30.08.2013, 01:51

    Όχι δεν με ενδιαφέρει η ηχογράφηση.

    Θέλω να παίζω αρμόνιο και να ακούγεται απο τον υπολογιστή.

    μόνο αυτό.


    noizreduction
    30.08.2013, 09:49

    Ωραια, οποτε θες οι ηχοι του αρμονιου να μεταφερονται μεσω καλωδιου ηχου στον υπολογιστη; Ή θες να ακους ηχους που παραγει ο υπολογιστης, ελεγχοντας τους με το αρμονιο σου;


    Rocker95
    30.08.2013, 12:49

    Το πρώτο. Δηλαδή το αρμόνιο να ακούγεται απο τα ηχεία του laptop με πιο λίγα λόγια.


    noizreduction
    30.08.2013, 13:23

    Και το Audacity δεν κανει γι' αυτη τη δουλεια; Το εψαξες το προγραμμα; Δεν ειναι ευκολο στη πρωτη χρηση, θελει μια μικρη ενασχοληση μαζι του!!!

    Επισης, τι αρμονιο ειναι αυτο που θελεις τα ηχειακια του λαπτοπ για ακροαση?!


    Rocker95
    30.08.2013, 20:59

    Το αρμόνιο είναι το psr e333 της Yamaha.

    Δεν θέλω να το κάνω αυτό γιατί έχω κάποιο πρόβλημα με τα ηχεία του αρμόνιου, απλώς θέλω να βάλω το laptop να παίξει ένα track και να παίζει και το αρμόνιο πάνω απο αυτό. Για να κάνω αυτό το είδος μίξης μόνο και μόνο.

    Όσο για το audacity όντως έχεις δίκιο, αλλά μισή ώρα και έψαχνα και δεν το βρήκα. Σχεδόν όλες τις επιλογές του κοίταξα.

    Γνωρίζεις μήπως ποια επιλογή πρέπει να τσεκάρω? αν όχι θα ξανα προσπαθήσω αμα είναι μπας και το βρω αν υπάρχει.


    noizreduction
    30.08.2013, 21:05

    Επειδη δεν ειμαι κατοχος του προγραμματος, θα σου προτεινα να ψαξεις στο manual του ( θα το βρεις στον τομεα Help ) με στοιχειο αναζητησης το "monitor channel".

    Στην ουσια, πρεπει να καθορισεις στο Audacity τι θα "βλεπει" ως εισοδο στο προγραμμα ( εισοδο απο την καρτα ) και τι θα αναπαραγει στο καναλι που εχεις ανοιξει. Και σιγουρα υπαρχει. Εφοσον πας σε αυτη τη κατηγορια προγραμματων, θα πρεπει να κολυμπησεις λιγο στα βαθια ;).

    Αν ομως θελεις κατι τοσο απλο ( στο οποιο δεν περιλαμβανεται ηχογραφηση ), μπορεις απλως να πας στο mixer των Windows και να "ανοιξεις" το line in της καρτας ηχου, ωστε να μπαινει ο ηχος μεσω της καρτας στα ηχεια του laptop.


    Rocker95
    31.08.2013, 00:53

    Παράθεση:
    Αν ομως θελεις κατι τοσο απλο ( στο οποιο δεν περιλαμβανεται ηχογραφηση ), μπορεις απλως να πας στο mixer των Windows και να "ανοιξεις" το line in της καρτας ηχου, ωστε να μπαινει ο ηχος μεσω της καρτας στα ηχεια του laptop.

    ξέρεις πως το κάνουμε αυτό?{#emotions_dlg.biggrin}

    σε έχω ζαλίσει το ξέρω!


    noizreduction
    31.08.2013, 09:36

    Αν εχεις Windows 7, πας στο Control Panel->Sound->Recording και κοιτα τι ειναι ενεργοποιημενο. Συνηθως τα Windows εχουν ενεργοποιημενο το mic, οποτε πρεπει να πατησεις πανω στο line της καρτας και να πατησεις Activate!


    Rocker95
    02.09.2013, 13:23

    Αυτό που λες όμως γίνεται μόνο με σύνδεση καλωδίου jack σωστά?

    Γιατί με το usb δεν βρήκα τίποτα.


    noizreduction
    02.09.2013, 14:13

    Το USB δεν μεταφερει ηχο, αλλα δεδομενα/εντολες/MIDI. Δεν εχει καμια σχεση το audio καλωδιο, το οποιο ειναι οντως το Jack to Mini Jack, με το USB, το οποιο ειναι MIDI.