ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.865 μέλη

    Ακουστικός Πολιτισμός

    dimoskon
    07.09.2013, 21:35

    Παρακολουθείτε γενικότερα τις εξελίξεις στο χώρο της μουσικής;
    Όσο μπορώ το παρακολουθώ. Αυτό που δεν μπορώ είναι το σκυλοπόπ και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Πραγματικά δεν ξέρω ονόματα από αυτόν τον χώρο, όχι γιατί έχω εμπάθεια αλλά γιατί με αφήνει παγερά αδιάφορο.

    αγάθωνας2222222222222222222

    Γιατί κατά τη γνώμη σας αυτό το είδος έχει «ρεύμα» τα τελευταία χρόνια;
    Αυτά τα τραγούδια δεν έχουν ελληνικότητα, είναι μπερδεμένα με αραβικά. Είναι γραμμένα από αγράμματους στιχουργούς για ηλίθια αυτιά και δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού μας ανήκει σε αυτή την κατηγορία... Γι' αυτό η κοινωνία έχει έρθει σε αυτό το χάλι και δεν βγάζω τον εαυτό μου στην απέξω. Είμαστε ηλίθιος λαός, είμαστε πανίβλακες και τέτοια τραγούδια μας αξίζουν! Παίρνουν αραβικά, τούρκικα και δεν ξέρω εγώ τι άλλες μουσικές, πατάνε ένα κουμπάκι και έτοιμα τα σουξεδάκια που τα ταΐζουν με το φτυάρι. Ο Τσιτσάνης, ο Χιώτης και οι άλλοι, για να γράψουν ένα τραγούδι μάτωναν τα δάχτυλά τους. Μου ανέφερες πριν που μιλάγαμε ότι είχα δηλώσει πως τον Κιάμο και τον Μαζωνάκη δεν τους ξέρω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον Κιάμο και τον Μαζωνάκη, δεν τα έχω δει τα παιδιά και δεν έχω καμιά εμπάθεια μαζί τους, απλά τους αναφέρω σαν ονόματα ενός είδους που χαλάει με την δουλειά του τα αυτιά του κόσμου. Τα παιδιά που βρίσκονται σε αυτό τον χώρο δεν τους θεωρώ συνάδελφους. Δεν είμαι της λογικής να κάνω ένα τραγούδι για να τα οικονομήσω και να ξέρεις ότι μόνο τυχαίο δεν είναι πως αυτό το είδος ακούγεται από τόσο μεγάλη μερίδα του πληθυσμού.

    Πηγή:www.monopoli.gr


    -----------------

    Hakuna Madata!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimoskon, 08-09-2013 08:50 ]


    dimoskon
    07.09.2013, 21:53
    Μάλιστα!
    HELL
    07.09.2013, 22:09
    μηπως εχει ανασφαλειες και τα λεει αυτα? :Ρ
    gio21
    07.09.2013, 22:09
    Ώστε σκυλοπόπ λέγεται λοιπόν....