ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.861 μέλη

    Ασύρματο μικρόφωνο Shure PGX24E/Beta 58A

    simipapa
    18.09.2013, 21:29

    Καλησπέρα.Επειδή δεν είμαι και πολύ ενημερωμένος γύρω από τον εξοπλισμό και την ηχοληψία,θα ήθελα την βοήθειά σας.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ασύρματο μικρόφωνο της εταιρίας shure και συγκεκριμένα το shure PGX24E/BETA 58A,εκτός απ'το ότι θέλω να μάθω αν είναι καλό,θέλω να το αγοράσω για μία συναυλία στο ωδείο και θέλω να ρωτήσω το εξής:εκτός φυσικά απ'τον πομπό και τον δέκτη δε θα χρειαστώ και άλλο εξάρτημα για να ακούω τη φωνή μου(όπως αυτό που έχουν οι τραγουδιστές στην πλάτη τους και έχουν τα ακουστικά)και επίσης αν αυτό το ασύρματο μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο σπίτι και να ακούσω τη φωνή μου(είτε απο κάποια ακουστικά για να προβάρω είτε δυνατά) ή και αν μπορώ να  ηχογραφήσω σπίτι μου.Ευχαριστώ.


    noizreduction
    18.09.2013, 21:35

    Αρχικα, υπαρχει λογος να αγορασεις την ασυρματη εκδοση του Beta ή ειναι επιλογη που ηρθε με βαση καποια κριτηρια ( αποσταση απο το multi, μεγαλη σκηνη, αυτονομια κινησεων, κλπ );


    Αν δεν υπαρχει καποιος απο τους παραπανω λογους, προτεινω να κινηθεις στην αγορα της ενσυρματης εκδοσης, που ειναι σαφως πιο φτηνη ( δεν χρειαζεται να αγορασεις το πομποδεκτη ) και σιγουρα καλυτερη σε θεματα αποδοσης και ποιοτητας ( οχι οσον αφορα το τι μπορει να κανει το μικροφωνο, αλλα στο τι μπορει να μην κανει ο πομποδεκτης εναντι του καλωδιου ).

    Απο εκει και περα, σιγουρα εαν μιλαμε για ενα live με πολλα οργανα, θα χρειαστεις ενα monitor. Πολλοι τραγουδιστες επιλεγουν in ear monitors ( τα οποια κυκλοφορουν ασυρματα κι ενσυρματα, μονο που σε αυτη την περιπτωση το mobility μας ενδιαφερει, αρα καλο ειναι το ασυρματο ), ομως καποιοι αλλοι ειναι της κλασσικης επιλογης του ηχειου monitor επι σκηνης.

    Τωρα, οσον αφορα το σπιτι. Το να χρησιμοποιεις μικροφωνο στο σπιτι για κατι αλλο ( περα απο ηχογραφηση ) ειναι ανουσιο και δεν εχει νοημα. Περισσοτερο κοπο θα κανεις, παρα θα κερδισεις κατι ( βαλε βγαλε καλωδια, βασεις, κλπ ).

    Ναι, με το beta θα μπορεις να τραγουδησεις και να ηχογραφησεις τη φωνη σου στο σπιτι!


    simipapa
    18.09.2013, 21:47
    Ναι η αλήθεια είναι ότι υπάρχει λόγος αγοράς ασύρματου μικροφώνου(σκηνή,κίνηση στη σκηνή κλπκλπ).Μπορείς να μου μιλήσεις λίγο για τα in ear monitors(επειδή όπως προανέφερα είμαι λίγο αχσχετος)είναι το εξάρτημα που έχουν οι τραγουδιστές στην πλάτη τους?Καλύτερα θα με βολέψουν τα ασύρματα?
    noizreduction
    18.09.2013, 22:01

    Καταρχας, επειδη ανεφερες για μια συναυλια στο ωδειο, θεωρησα πως η σκηνη ή η κατασταση γενικοτερα μπορει να καλυφθει με ενσυρματο. Οποτε εαν εχεις τα χρηματα να προχωρησεις στην αγορα του ασυρματου μοντελου, κανε το.

    Κατα δευτερον, επειδη πολλες φορες μου εχει τυχει οταν κανουμε αντιστοιχες συζητησεις, μην αγοραζεις κατι επειδη το ειδες απο αλλους ή απο γνωστα ονοματα. Τα γνωστα ονοματα εχουν την αναγκη αυτων των μηχανηματων και πολλες φορες εχουν και τη τσεπη ( ή τη χορηγια ) για να τα αγορασουν.


    Εαν ειναι το πρωτο μικροφωνο που θα παρεις, προτιμησε να παρεις ενα ενσυρματο καλο με τα ιδια χρηματα ( και μισα, αφου τα μισα χρηματα που δινεις ειναι για το πομποδεκτη ) και να συνηθισεις τη λειτουργια.

    Η επιλογη ειναι δικη σου.

    Απο εκει και περα, τα in ear monitors ξεκινανε απο 200€ ( με εξαιρεση καποια no name προιοντα ), ειναι ακουστικα που βαζεις στο αυτι σου και λειτουργουν οπως τα κλασσικα monitors. Λες στον ηχοληπτη τι θες να ακους και με τις καταλληλες ρυθμισεις σου επιτρεπει να ακους ο,τι θες.


    Συνηθως τα προτεινω σε ατομα που εχουν μεγαλη σκηνη και πολλες κινησεις ή και σε μικρες σκηνες με μεγαλη ενταση, οπου βολευει και τον ηχοληπτη, αλλα και τον μουσικο να μπορει να εχει το monitor του στο αυτι κι οχι σε καποιο ηχειο που ενδεχομενως να μη χωραει ή ακομα και να προκαλει feedback λογω μικρου χωρου.

    Το ασυρματο προφανως και βολευει εαν εχεις κι ασυρματο μικροφωνο.

    Εφοσον το ωδειο κανει το live, δεν θα επρεπε να ειχε τουλαχιστον ενα βασικο εξοπλισμο να καλυψει τις αναγκες του live? Με εξαιρεση το μικροφωνο ( που ειναι καλο να εχεις ενα δικο σου ), τα monitors ειναι κατι που επρεπε να εχει ο χωρος...


    simipapa
    18.09.2013, 23:02
    Σέυχαριστώ για τις συμβουλές σου.Όσον αφορά το ωδείο φοβάμαι μήπως δεν έχει τα κατάλληλα εξαρτήματα για το μικροφωνό μου π.χ τα in ean monitors που διαθέτει είναι κατάλληλα για το shure,είναι ασύρματα,κάθε in ear monitor ταιριάζει στο shure ή χρειάζεται δικό του(αντιστοιχο της shure)? κλπκλπ
    noizreduction
    18.09.2013, 23:17

    Αλλος πομποδεκτης για το ασυρματο μικροφωνο, αλλος πομποδεκτης για το in ear monitor. Με λιγα λογια, θα εχεις 2 πομπους και 2 δεκτες. Μην συγχεεις τα πραγματα.

    Πιστευω πως ακομα δεν εχεις εξοικειωθει με τις βασικες εννοιες του live ηχου. Θα ηταν καλυτερο, αντι να χρυσοπληρωσεις εξοπλισμο που ακομα δεν "κατεχεις" ως γνωση, να προμηθευτεις απλα ενα δικο σου μικροφωνο ( το οποιο να ειναι καλο, ωστε να σου μεινει ) και να υποστεις τη δοκιμη του εξοπλισμου που εχει το ωδειο.

    Απο το να δωσεις 500+€ για να παρεις τον εξοπλισμο που αναφερεις, δωσε 150-170€, αγορασε το Beta ενσυρματο και στη συνεχεια, οσο αποκτας εμπειρια και βλεπεις πως ειναι το stage, προχωρα με τις αγορες σου!


    -----------------

    DreamCatcher Music DreamCatcher Blogspot

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 18-09-2013 23:18 ]


    simipapa
    18.09.2013, 23:23
    Νομίζω πως με έπεισες!Έχεις δίκιο σίγουρα πρέπει να ψάξω λίγο περισσότερο τα πράγματα.Ντάξει για να δικαιολογήσω λίγο τον εαυτό μου η ηχοληψία δεν είναι στα καθηκοντά μου :p .Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου,ήταν άκρως βοηθητικές.Να'σαι πάντα καλά.
    noizreduction
    18.09.2013, 23:26

    Εφοσον η συναυλια γινεται στο ωδειο σου, θα προτεινα να μιλησεις με τον υπευθυνο της οργανωσης ( ή της αιθουσας ) για να σου εξηγησει τι εξοπλισμο εχει ( ή δεν εχει ) η αιθουσα. Το πρωτο βημα ( και το πιο σημαντικο ) ειναι να γνωριζεις τι θα συναντησεις, ειτε σε επιπεδο εξοπλισμου, ειτε σε επιπεδο οργανωσης.

    Απο εκει και περα, εφοσον ασχοληθεις με το τραγουδι ( και μαλιστα το live ), καλο θα ηταν σιγα σιγα να εξοικειωθεις με βασικα πραγματα που αφορουν τον ηχο σου. Περα απο το μικροφωνο ( που ειναι η πιο σημαντικη επενδυση μετα την εκπαιδευση της φωνης σου ) ειναι καλο να μπορεις να "μιλας" με τον εκαστοτε ηχοληπτη, να του εξηγεις με τεχνικους ορους τι θα ηθελες να αλλαξει στη φωνη και στις ρυθμισεις του monitor σου και τι περιμενεις απο αυτον.

    Για την ωρα ομως, ξεκινα με τα βασικα και τη συνηθεια του να εισαι πανω στη σκηνη ;).