ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.872 μέλη

    Nέο τραγούδι video clip από τη τραγουδοποιό Στέλλα Στυλιανού

    StellaStylianou
    28.09.2013, 22:25

    ΒΙΤΡΙΝΑ μουσική/στίχοι/ερμηνεία ΣΤΕΛΛΑ στυλιανού  


    JULIOS
    16.10.2013, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 28.09.2013, 22:42 έγραψε...

    Ωραία μπούτια.

    Βλεποντας αυτο το σχολιο (το οποιο μου εκανε εντυπωση) αποφασισα να ακουσω κ εγω κ να καταλαβω γιατι ο φιλος αποφασισε να σχολιασει ετσι ενα τραγουδι.

    Ακουσα μεχρι το ρεφρεν να πω την αληθεια,μιας κ για τα δικα μου γουστα πλεον αυτες οι μουσικες δεν μπορουν να μου κρατησουν το ενδιαφερον.Αποφασισα ομως να δωσω αλλη μια ευκαιρια στην κ.Στυλιανου μιας κ δεν την ειχα ξανακουσει απο την μια κ απο την αλλη μιας κ γραφει η ιδια τα τραγουδια της ισως το συγκεκριμενο να μην ειναι χαρακτηριστικό της δουλειας της.

    Εριξα μια ματια λοιπον στο καναλι της στο youtube να δω περιπου τι κ πως προσπαθει να κανει,να μας πει κ να μας δωσει.Αρκετα video,αλλα με δικη της μουσικη αλλα διασκευες/εκτελεσεις (κυριως απο Live)

    Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν οτι δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσα πολλα κ διαφορετικα μεταξυ τους κομματια:απο παραδοσιακα σε ποπ κ απο "λαικά" στα λεγομενα "εντεχνα".

    Και οχι μονο αυτο αλλα ακουσα κ τραγουδια (οχι της ιδιας) χιλιοπαιγμενα (απο ενα σωρο κοπελες που θελουν ή προσπαθουν να κανουν καριερα στην μουσική).Κραουνακης,Παπαζογλου,Τσακνη,την Πριγκηπεσα του Μαλαμα,κομματια που εχουν πει η Πρωτοψαλτη,Αρβανιτακη,Αννα Βισσυ,Παπακωνσταντινου Βασιλη μεχρι Θαλασσινο κ Θεοδωριδου Νατασσα..Με λιγα λογια οι επιλογες της Στελλας ειναι:οτι πουλησε τα τελευταια 25 περιπου χρονια το τραγουδαμε επειδη ακριβως εχει πουλησει (κατα την γνωμη μου τουλαχιστον)

    Ακουσα (μεχρι ρεφρεν ειναι η αληθεια) και καποια απο τα υπολοιπα δικα της για να μην ειμαι αδικος οσο αφορα την κριτικη μου.Τα κομματια της ιδιας εχουν στο αυτι μου την γνωστη ποπ-λαικοροκ λογικη που εγω τουλαχιστον εγω βαρεθει να ακουω ξανα κ ξανα ολα αυτα τα χρονια (ακομα κ αν τα εχω παιξει κ εγω ο ιδιος)

    Οσο κ να θελω να μην στεναχωρεσω την Στελλα,στο μυαλο μου απο το 20 λεπτο (+/-) που ξοδεψα για να δω την δουλεια της μια λεξη μου ηρθε στο μυαλο κ αυτη ειναι :Σκυλαδικο.Και για να μην με παρεξηγησετε την λεξη δεν την χρησιμοποιω με την στενη εννοια που μπορει να καταλαβει ο καθενας μας αλλα κ με αλλα κριτηρια που εχουν να κανουν με το τι τραγουδαμε,πως το επιλεγουμε,γιατι το επιλεγουμε κτλ.

    Δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες ουτε για τα κομματια αλλα ουτε σε κριτική οσο αφορα ενορχηστρωση,φωνη κτλ.Αλλωστε αυτο εχει να κανει κ με το προσωπικο γουστο του καθενα μας.Σεβομαι απολυτα την προσπαθεια της Σ.Στυλιανου να κανει οτι καλυτερο μπορει σε αυτο που αγαπαει,ελπιζω να τα καταφερει κ να εχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για εκεινην αλλα εμενα προσωπικα ως ακροατη αυτου του ειδους  καλλιτεχνες με τετοιες φωνες κ μουσικες με αφηνουν (στην καλυτερη περιπτωση) αδιαφορο.

    Και για να ολοκληρωνω την σκεψη μου:Θα μπορουσα να γραψω πολλα (δυσαρεστα δυστυχως) αλλα θα κλεισω λεγοντας πως βρισκω την συγκεκριμενη δουλεια μετρια (απο πολλες αποψεις κ με πολυ επιείκεια στην λεξη που επιλεγω να χρησιμοποιήσω).

    Ευχομαι ομως οτι καλυτερο για την Σ. μιας κ κανει αυτο που αγαπαει κ κανεις δεν πρεπει να ειναι κακοπροαίρετος οταν κανει κριτικη σε καποιον που δινει ενα κομματι του μεσω της μουσικης σε ολους εμας.

    (Επιστρεφω τωρα στον Μ.Davis κ ισως να ακουσω κ λιγο Τακη Μπαρμπερη για αλλαγη "υφους")

    Υ.γ Τελικα με μια φραση ο φιλος πριν,αν κ ακομψα ειπε αυτο που πανω κατω ειχα κ εγω στο μυαλο μου.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 16-10-2013 22:50 ]