ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Symphonic Metal Composers and bands

    blackrose-19
    05.10.2013, 17:19

     

    Συμφωνικό μέταλ είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει την Heavy Metal μουσική που έχει συμφωνικά στοιχεία.Οι κύριες μουσικές επιρροές της συμφωνικής μέταλ, είναι το νέο - goth Metal, το power Metal, και η κλασική μουσική. Τα πλήκτρα, είναι το βασικό όργανο σε αυτό το είδος της μουσικής.Τα συγκροτήματα αυτού του είδους, συνήθως προτιμούν γυναίκες για τα κύρια φωνητικά , που να ερμηνεύουν σοπράνο, και να έχουνε οπερατικό στυλ. Μερικές φορές, υπάρχουν και δεύτερα φωνητικά τα οποία ερμηνεύουν άντρες.Τα τραγούδια είναι πιο ατμοσφαιρικά, από αυτά του απλού Metal από άποψη ρυθμού. Επίσης ο ρυθμός δείχνει αισιόδοξος, και αυτό επιτυγχάνεται με τα πλήκτρα.

     Συνθέτες:

    1. Αdrian von ziegler

     2.Peter Crowley

     3.Brunuh Ville


    Aπο άποψη συγκροτηματων :

    1. Εpica

    2.Theater of Tragedy

    3. Xandria

    4.Symphony x

    5.Therion

    Αναφέρομαι στις δικές μου πρότιμισεις.Υπάρχουν και άλλα συγκροτήματα που ακολουθούν το συγκεκριμένο στίλ..Θα ήθελα να μάθω και τις δικές σας απόψεις .{#emotions_dlg.biggrin}Γενικά είναι ένα στιλ μουσικής που στην ελλαδά δεν είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένο εως και καθόλου θα έλεγα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blackrose-19, 05-10-2013 18:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blackrose-19, 06-10-2013 16:05 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blackrose-19, 06-10-2013 16:05 ]


    mysticist
    10.02.2024, 19:06

    Δεν είμαι φαν της μέταλ αλλά από random κομμάτια που έχω ακούσει κατά καιρούς είναι ένα πολύ ενδιαφέρον μουσικό είδος. Για κάποιον όπως εγώ που η μέταλ δεν... κυλάει και στο αίμα μου, οι ήχοι των συμφωνικών οργάνων (και τα ανάλογα φωνητικά) "γλυκαίνουν" τους κλασικούς σκληρούς ήχους της μέταλ και έχουμε μια δημιουργία με διαφορετικά στοιχεία τα οποία όμως δένουν πολύ ωραία μεταξύ τους. Ξαναλέω, γενικά δε μου αρέσει η μέταλ, οπότε, για να γράφω αυτά που γράφω, μπορείτε να καταλάβετε πόσο εκτιμώ το είδος αυτό. ΥΓ. Από καλλιτέχνες θα μπορούσα να προσθέσω τους Antti Martikainen (τον οποίο θεωρώ μετρ), Dracovallis και Haggard.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mysticist, 10-02-2024 19:12 ]