ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.878 μέλη

    1η Νοεμβρίου 2013, Ευρωπαϊκή Ημέρα Δωρεάς Οργάνων

    optiras
    26.10.2013, 11:11

    Η 1η Νοέμβρη έχει καθιερωθεί σαν Ευρωπαϊκή Ημέρα Δωρεάς Οργάνων με σκοπό την ευαισθητοποίηση των πολιτών για το θέμα.

    Αναφορά κάνει ο δήμος Θεσσαλονίκης στην ιστοσελίδα του

    Άρθρο σχετικό εδώ .

    Για πληροφορίες υπάρχει η ιστοσελίδα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων .

    Με το θέμα των μεταμοσχεύσεων έχουμε ασχοληθεί και εδώ στο φόρουμ

    Υπάρχουν και αντιδράσεις από την μεριά της εκκλησίας που σχολιάζονται στο άρθρο .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 26-10-2013 11:29 ]


    optiras
    26.10.2013, 23:30

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 26.10.2013, 22:31 έγραψε...

    Έχεις ψυχολογικά προβλήματα ε? 

    Στο τόπικ αυτό δεν συζητάμε αυτό το ζήτημα...

    Καλόν είναι να μην χαλάμε την συζήτηση, να μην μπαίνουμε σε προσωπικές κόντρες με άλλους γιατί δεν μας αρέσουν οι απόψεις τους...

    Αν διαφωνείς κάπου με κάποια γνώμη ,ανέφερε το γιατί, τα επιχειρήματα. Αυτό με ενδιαφέρει, και φαντάζομαι,  ενδιαφέρει τους υπόλοιπους συμφορουμίτες που μπαίνουν στον κόπο να διαβάσουν το τόπικ ή και συμμετέχουν...

    Προφανώς ,μια και ανέβασα το θέμα, διαφωνώ με κάποιες από τις τοποθετήσεις της συμφορουμίτισας...

    Τις απόψεις μου και τις ενστάσεις μου θα τις εκφράσω σε επόμενη απάντηση...

    Το ότι η συμφορουμίτισα έχεις διαφορετικές απόψεις δεν με χαλά, ίσα-ίσα θα υπάρχει αντίλογος με δυνατότητα να διαβάσουμε επιχειρήματα μιας άλλης άποψης, από την οποία όλοι μπορεί να κερδίσουμε κάτι...

    Σκοπός της συζήτησης δεν είναι να αλλάξουμε την άποψη του άλλου....

    Υ.Γ.:ενώ το θέμα με ενδιέφερε,στην προηγούμενη συζήτηση, της οποίας το λινκ αναφέρω, δεν συμμετείχα γιατί δεν μου άρεσε το κλίμα που επικρατούσε....Το λινκ το έβαλα και γιατί, από τον τίτλο, δεν γινόταν κατανοητό σε τι αναφερόταν η συζήτηση..Θέμα σχετιζόμενο βρίσκεται υπό τον τίτλο ''θρησκοληψία και βλακεία!" .

    Και εκεί δεν συμμετείχα λόγω του κλίματος....


    optiras
    27.10.2013, 09:09

    Αναγκαστικά ανέφερα το θέμα στον διαχειριστή/συντονιστή...Φαντάζομαι θα λύσουν το θέμα...Τις απαντήσεις που είναι άσχετες με το θέμα θα τις αγνοώ....

    Επίσης θα αγνοήσω και απαντήσεις επί του θέματος που δεν θα είναι σύμφωνες με το netiquette (νετικέτ), στο οποίο καλό είναι κάποιοι να ρίξουν μια ματιά, για αυτό βάζω και τα δυο λινκ...

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 26.10.2013, 17:43 έγραψε...
    Oλόκληρη προπαγάνδα για αυτό που τελικά δεν μπορούν να επιβάλλουν με το ζόρι!

    Προπαγάνδα θα ήταν αν βασιζόταν σε ψευδή στοιχεία ή επικαλούνταν προβλήματα που δεν υπάρχουν...Μια που είσαι στο κλάδο της υγείας θα ξέρεις ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό, σοβαρό και αυξάνει συνέχεια....

    Και αυτή η καμπάνια ευαισθητοποίησης γίνεται γιατί σαν κοινωνία είμαστε "αναισθητοποιημένοι" ...Εντάσεται στο ίδιο πλαίσιο των ανάλογων προσπαθειών που γίνονται για την αιμοδοσία, για την ανακύκλωση σκουπιδιών κτλ.

    Ενώ αυτά τα προβλήματα-και οι συνέπειές τους είναι σοβαρές, η χώρα μας έχει τις χειρότερες επιδόσεις, τόσο σαν κράτος όσο και σαν πολίτες...Μάλιστα στην χώρα μας σε μεγάλο βαθμό δεν υπάρχει καν η συνειδητοποίηση του προβλήματος, αναγκάζοντας το κράτος να καταφεύγει, συχνά και λόγω ανικανότητάς του ,σε συζητήσιμες λύσεις όπως αυτή που αναφέρεις (  "αυτόματη λήψη οργάνων μετά το θάνατο ασθενών αν δεν έχει γίνει ρητή απαγόρευση από τον ίδιο των αποθανώντα γραπτώς ενώ ήσαν εν ζωή! " )

    Δεν σχολιάζω προσωπικές επιλογές.Το τι θα επιλέξει καθένας είναι θέμα της δικής του συνείδησης και απόρια των εμπειριών, της ιδεολογίας του και των θρησκευτικών του αντιλήψεων...

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 26.10.2013, 17:43 έγραψε...

     Το εμπόριο μελλών και ζωτικών οργάνων δίνει και παίρνει στη βρωμοχώρα της διαφθοράς που ζούμε!! Τα όργανα μου θα τα έχουν αυτοί που έχουν φουσκωμένα πορτοφόλια κι όχι κανένας φουκαράς τυφλός ή με οποιδήποτε άλλο πρόβλημα υγείας! Οι φουκαράδες κατά τους γιατρούς απαντοχόθεν πρέπει νατα τινάζουν και να ζούνε οι λεφτάδες που μπορούν να αγοράσουν όργανα!!!! 

    Το να μην υπάρχει εμπιστοσύνη σε μια κοινωνία που κατέρρευσε, σε ένα κράτος που έχει διαλύσει τελείως-χωρίς ποτέ να έχει υπάρξει οργανωμένο είναι αναμενόμενα...(Είναι όμως και ανάμεσα στις αιτίες κατάρρευσης της κοινωνίας).

    Από αυτό το σημείο όμως μέχρι να γενικεύουμε έχει κάποια διαφορά....

    Δεν είναι όλοι οι γιατροί μένγκελε...Υπάρχουν πολλοί γιατροί που τιμούν το επάγγελμα, πάνε σε αποστολές σε χώρες που βρίσκονται σε τραγική κατάσταση χωρίς να είναι υποχρεωμένοι, βάζοντας σε ρίσκο και την ζωή τους, ξεχνόντας τις ανέσεις κτλ...

    Τους βλέπουμε τώρα και στα κοινωνικά ιατρεία....

    Θυμόμαστε ότι έλληνες γιατροί χωρίς σύνορα αμφισβήτησαν την απογόρευση του νατο και πήγαν στην υπό βομβαρδισμό σερβία,οι μόνοι από όλες τις χώρες...

    Θεωρώ άδικο, επειδή στο κλάδο υπάρχουν κάποια λαμόγια-σε μια σάπια κοινωνία σαν την ελληνική που δεν υπάρχουν;- να αμφισβητούμε τους γιατρούς στο σύνολό τους..

    Οι λεφτάδες δεν μπορούν να περιμένουν αν θα βρεθεί δότης τυχαία (υπάρχει το τεράστιο θέμα της ιστοσυμβατότητας) και ούτως ή άλλως πάνε σε χώρες όπου το λαθρεμπόριο οργάνων είναι υπαρκτό (Αφρική, Λατινική Αμερική, Ασία κτλ).Κοντά σε εμάς υπάρχουν χώρες όπου και εκεί αυτό γίνεται (βλέπε υπόθεση με σέρβους αιχμαλώτους από κόσοβο που τους πήγαν στην αλβανία και τους εκτέλεσαν για πώληση οργάνων, υπόθεση που ερευνά η ελβετή εισαγγελέας Κάρλα Πόντι).

    Ακόμα, στο θέμα με τις μεταμοσχεύσεις εμπλέκονται φορείς και από χώρες με πολύ λιγότερη διαφθορά.....

    Το ότι δεν γίνονται δωρητές οργάνων οι έλληνες οφείλεται σε διάφορους λόγους (σε θρησκευτικά πιστεύω, σε κοινωνικό ζαμανφουτισμό ,σε έλλειψη εμπιστοσύνης , σε φόβο, στην ανεπάρκεια του κράτους, σε έλλειψη συνειδητοποίησης του προβλήματος κτλ...).

    Το ότι το ζήτημα δεν είναι αυτό που αναφέρεις το διαπιστώνεις και στο θέμα της αιμοδοσίας:ενώ εκεί δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το άτομο που την κάνει, η χώρα μας είναι στις χαμηλότερες θέσεις όσον αφορά τους αιμοδότες αλλά και στις υψηλότερες όσον αφορά τις απαιτήσεις λόγω π.χ. του πολύ μεγάλου αριθμού τροχαίων ατυχημάτων, χωρίς το τελευταίο που είναι γνωστό να ευαισθητοποιεί κάποιους...


    mary_omikron
    27.10.2013, 09:51

    @ LlamaWithHat κανένας συντονιστής δεν θα "σε βάλει στη θέση σου" όταν εκθέτεις απόψεις και το ξέρεις. Η ερώτηση περί ψυχολογικών περιττή και προσβλητική την στιγμή που μπορείς να τις αντιπαραθέσεις. Προς τι λοιπόν αν όχι να "πειράξεις" την συνομιλήτρια?

    @ Animista : Υπάρχει και διαχειριστής και συντονιστές και όπου/όταν χρειάζεται επεμβαίνουν. Υποθέτω αναγνωρίζεις το δικαίωμα να έχουν και άλλη απασχόληση μέσα στην κοινότητα εκτός από το να είναι 7/24 πάνω στα θέματα με την καραμπίνα στο χέρι ώστε να επεμβαίνουν αυτοστιγμεί.

    -----------------

    * Μην κάνετε παράθεση σε post με οφθαλμοφανές επικείμενο junk. Θα χαρακτηριστεί junk και το δικό σας post.

    ** Συζητείστε επι του θέματος με επιχειρήματα και απόψεις σεβόμενοι και χωρίς προσβολές τις αντίθετες, αλλιώς δεν θα υπήρχε διάλογος και θα περιοριζόσασταν στο like.


    mary_omikron
    27.10.2013, 12:22

    @ Llama Συμφωνώ μαζί σου για την δωρεά οργάνων, είναι ύψιστη ανθρωπιστική πράξη και χρειάζεται ενημέρωση του κόσμου και προώθηση. Ομως κάποιοι συνάνθρωποί μας εχουν αναστολές τις οποίες  εκφράζουν επειδή πιστεύουν στην απανταχού διαφθορά. Πόσο βοηθάς την προώθηση της δωρεάς χωρίς αντιπαράθεση άποψης και με αφορισμούς παραπομπής σε ψυχολογικά?

    Οσο για το αν επηρρεάζεται ή αναστέλλεται η δωρεά επειδή γράφτηκε κάτι σε ένα forum, αν είναι δυνατόν να πιστεύεις οτι σοβαρά σκεπτόμενοι άνθρωποι θα επιλέξουν ενημέρωση επί τόσου σοβαρού θέματος από τις διαλεκτικες αψιμαχίες στα διαφορα fora.  


    optiras
    27.10.2013, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 27.10.2013, 02:56 έγραψε...

    Και ακόμη περιμένω να μου πεις αν ξέρεις όντως περιστατικά διαφθοράς στην υγεία και αν έχεις καταγγείλει κάποιο από αυτά.

    Τι σχέση έχουν αυτά με το θέμα μας;Και για ποιον λόγο πρέπει να σου δώσει αναφορά;και που ξέρεις τι έχει κάνει;
    Ακόμα ανθρωπισμός δεν είναι μόνο να δωρίζεις τα όργανά σου, αλλά και να δείχνεις κατανόηση σε καποιον/κάποια που έχει περάσει μια τραγική εμπειρία...
    Ανθρωπίνως είναι κατανοητή μια τέτοια στάση...Παρά το γεγονός ότι δεν την συμμεριζόμαστε ή δεν θα αντιδρούσαμε έμείς πιθανότατα έτσι...
    Τώρα, για την διαφθορά και στο τομέα της υγείας-αν δεν ξέρεις καμία περίπτωση , ρίξε μια ματιά στο φακελάκι .

    Μια ακόμα ιστοσελίδα που ίσως πρέπει να δεις είναι αυτή ,η γνωστή ιστορία της Αμαλίας...
    Και επειδή μας πήρανε χαμπάρι και στα εξωτερικά ρίξε μια ματιά σε μια σοβαρή μελέτη της οργάνωσης διεθνής διαφάνεια.Περιορίζομαι εδώ λόγω του ότι είμαστε εκτός θέματος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 27-10-2013 16:14 ]


    optiras
    28.10.2013, 11:14

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 27.10.2013, 16:53 έγραψε...
    Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως μπορούμε να γενικεύουμε και να λέμε ότι υπάρχει διαφθορά στο χώρο της υγείας άρα θα μας πετσοκόψουν όλους για τα όργανά μας...

    Το ότι υπάρχει όμως  διαφθορά στο τομέα της υγείας είναι γνωστό και από υποθέσεις με τις οποίες έχει ασχοληθεί το ΣΔΟΕ, και από τις ετήσιες εκθέσεις του Ρακιντζή-παρεπιπτόντως αφορούν και γιατρούς που ασχολούνται με μεταμοσχεύσεις...Θυμίζω ακόμα, ότι λόγω προσωπικών δεδομένων τα ονόματα ακόμα και ατόμων που έχουν καταδικαστεί δεν δημοσιεύονται (είναι το γνωστό "ημεδαπός" ή "γιατρός' κτλ).

    Τώρα, το πως θα αντιδράσει ο καθένας σε αυτή την κατάσταση είναι προσωπικό του θέμα...Και μάλλον δεν δικαιούμαστε να κρίνουμε απόλυτα και τελεσίδικα αυτούς που αντιδρούν με τρόπο που δεν συμμεριζόμαστε σε με απαράδεκτη κατάσταση-που στο κάτωκάτω δεν την δημιούργησαν αυτοί, την στιγμή που δεν έχουμε κάνει ούτε μια διαδήλωση κατά της διαφθοράς στην χώρα μας!!!

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 27.10.2013, 16:53 έγραψε...

    Συγκεκριμένα πάνω στο θέμα των οργάνων, αν έχει κάποια απόδειξη/ένδειξη/υποψία για συγκεκριμένα περιστάτικα κατά τα οποία ο επιδιώχθηκε ο θάνατος κάποιου προσώπου για να σωθεί η ζωή κάποιου άλλου γιατί πλήρωνε τότε ΠΡΕΠΕΙ να το πει δημόσια για να προστατέψει και άλλους ανθρώπους.

    Στα λινκ που σου έχω βάλει,τα οποία προφανώς δεν είδες, αναφέρεται ότι, παρά το γεγονός ότι έχουν υπάρξει και ονομαστικές καταγγελίες, οι καταδίκες είναι ελάχιστες!Άρα, η δικαιοσύνη δεν έκανε σωστά την δουλειά της-αυτό το έχουμε διαπιστώσει και σ' άλλες υποθέσεις....Αυτό έχει σαν συνέπεια να αποθαρρύνονται ακόμα και αυτοί που έχουν διάθεση να "πολεμήσουν" ,δεν έχουν εμπιστοσύνη στην λειτουργία της δικαιοσύνης...

    Δεν ξέρω αν σε αυτά οφείλεται ή στάση ΄της συμφορουμίτισας ή τι έκανε-και δεν με ενδιαφέρει...

    Δεν λαμβάνεις ακόμα υπόψη ότι αυτός που τα βάζει με το σύστημα θα υποστεί τις συνέπειες και δεν έχει καμία βοήθεια, ούτε από την διεφθαρμένη κοινωνία, ούτε από το ανίκανο και διεφθαρμένο κράτος...

    Δεν  ήμαστε όλοι ήρωες...Δεν έχουμε όλοι το θάρρος ή το σθένος να τα βγάλουμε πέρα σε μια ψυχοφθόρο διαδικασία....Μπορεί να υπάρχουν οικογένειες από πίσω, που θα υποστούν και αυτές τις συνέπειες....

    Στην ελλάδα είναι γνωστό τι συνέβη στον καντινιέρη που κατήγγειλε την διαφθορά-του πήραν την άδεια...Στην ιταλία, ο επιχειρηματίας που κατήγγελε την διαφθορά και στον οποίο οφείλεται το ξετύλιγμα του κουβαριού (βλέπε επιχείρηση καθαρά χέρια) υπέστη μποϊκοτάζ, φάληρε, κατασχέθηκε όλη η περιουσία του...Ξεχάστηκε από όλους...

    Ας είμαστε προσεκτικότεροι όταν βγάζουμε καταδίκες....Πόσο μάλλον που είμαστε μέλη μιας κοινωνίας που ψήφιζε και ανεχόταν λαμόγια επί δεκαετίες, που τους χειροκροτούσε, τους ζητωκράβγαζε και τους έδινε τα χέρια όταν τους συναντούσε στο δρόμο...Γιατί την αυστηρότητα που βγάζεις απέναντι σε συμφορουμίτες/συμφορουμίτισες δεν ξέρω (και δεν υπάρχει τρόπος να μου το αποδείξεις-και δεν θα ήθελα να ξέρω, είναι θέμα δικό σου) αν την βγάζεις απέναντι στους πολιτικούς, οι πράξεις/αποφάσεις των οποίων έχουν κοστίσει ακόμα και ζωές!

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 27.10.2013, 16:53 έγραψε...

    Και εγώ θα μπορούσα να πω ότι έχασα φίλους, συγγενείς, παιδιά, χωριό ολόκληρο γιατί δε βρέθηκε συμβατός δότης. Ή αντίθετα ότι σήμερα μπορώ να κρατάω το παιδί μου στα χέρια μου γιατί πέτυχε μια μεταμόσχευση... Θα με πιστεύατε? Όχι και καλά θα κάνατε γιατί στο Internet μπορεί ο καθένας κάλλιστα να γράψει ολόκληρο σενάριο για να περάσει τη θέση του... 

    Αν έχεις αποδείξεις ότι η συμφορουμίτισα λέει ψέματα, φέρ' τες!, για να χρησιμοποιήσω τηνδική σου επιχειρηματολογία.Αλλιώς, είσαι κακόπιστος!Άλλο ευκολόπιστος ή αφελής, άλλο κακόπιστος!Της αποδίδεις κάτι που δεν μπορείς να αποδείξεις (π.χ. το ότι λέει ψέματα).Προσωπικά δεν την ξέρω για να ξέρω τι ισχύει....

    Το ότι θα μπορούσε ή μπορεί κάποιος να κάνει αυτό που αναφέρεις είναι αλήθεια, αλλά δεν σημαίνει ότι όλοι το κάνουμε, ή θα το κάναμε, δεν είμαστε όλοι ίδιοι!

    Στα πλαίσια λοιπόν του διαλόγου πρέπει να είσαι καλόπιστος, ή τουλάχιστον να ξεκινάς από καλόπιστος μέχρι να αποδειχθεί τον αντίθετο...Το αναφέρει, όχι τυχαία, και το Νετικέτ-ούτε αυτό είδες...Αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνουμε διάλογο, δεν έχει νόημα να συζητάμε....

    Να γυρίσουμε όμως στο θέμα μας;


    mary_omikron
    28.10.2013, 12:34
    Καιρός είναι μετά από τόσα σεντόνια που μονοπώλησαν την ουσία του θέματος.
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    28.10.2013, 20:45

    Καλησπέρα. Ίσως φανώ μακάβρια και άσχετη με το θέμα, αλλά καταθέτω και τη δική μου άποψη για το θέμα δωρεάς οργάνων. Η μητέρα μου είχε υποστεί ένα ελαφρύ εγκεφαλικό επεισόδιο, για το οποίο νοσηλεύτηκε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο και στην συνέχεια πέθανε από ανακοπή καρδιάς το 2001. Η ιατροδικαστική υπηρεσία στην έκθεση της διεγνωσε τα αίτια θανάτου της. Ας σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του 2001, είχαμε συνολικά τέσσερα θανατικά στην οικογένεια μου. Φέτος, πέθανε ο πατέρας μου από πνευμονικό οίδημα σε βαθιά γεράματα. Στα 12 αυτά χρόνια συζητάγαμε αρκετά για το θέμα του θανάτου, της ταφής και όλα τα σχετικά για τη δωρεά οργάνων. Επιθυμία του πατέρα μου ήταν να μην τον "ανοίξουν" μετά το θάνατό του. Κατά τις δύο εξόδιες ακολουθίες των αγαπημένων μου προσώπων θυμάμαι τη φράση "χους ει (ή ην) και εις χουν απελεύσει".  Επειδή η φράση αυτή με έχει αγγίξει, η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή, που θα πεθάνω δεν με νοιάζει τι θα γίνουν τα ζωτικά όργανά μου. Εάν, κατά τη διάρκεια της ζωής μου, ένα πρόσωπο που αγαπώ και εκτιμώ χρειαστεί μεταμόσχευση και είμαστε συμβατοί δεν θα έχω πρόβλημα να γίνω δότρια. Κατά το μήνα Σεπτέμβριο χρειάστηκε να νοσηλευτώ δυό φορές για διαφορετικούς λόγους σε δύο ξεχωριιστά δημόσια νοσοκομεία. Πουθενά δεν είδα έστω και μια μικρή αφίσα ή ενημερωτικό έντυπο για τη δωρεά οργάνων. Επομένως, ως Ευαγγελία-Λιάνα Σακελλαρίου, έχω τη γνώμη ότι η δωρεά οργάνων στην Ελλάδα επαφίεται  στο φιλότιμο των Ελλήνων. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    optiras
    29.10.2013, 08:01

    Όντως έχεις δίκιο.Ακόμα και η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση αφήνονται στην τύχη και επαφίονται στον πατριωτισμό του κεθένα ή σε συγκυρίες που μπορεί να ευαισθητοποιήσουν κάποιον λόγω προσωπικών εμπειριών...

    Το ελληνικό κράτος ήταν, είναι και θα είναι ο μεγάλος απών!


    optiras
    10.11.2013, 12:55

    Την πρώτη Νοεμβρίου σε πολλές εφημερίδες εμφανίστηκαν άρθρα για το θέμα...Η κοινή διαπίστωση είναι πως ο αριθμός δοτών μειώθηκε...

    Σχολιάζοντας ο χειρουργός στην Κλινική Μεταμοσχεύσεων ΑΠΘ στο “Ιπποκράτειο” νοσοκομείο Θεσσαλονίκης Γιώργος Ίμβριος εξηγεί στη “Μ” :

    “Η πτωτική πορεία στον αριθμό μεταμοσχεύσεων παραμένει, αν κι έχει ανακοπεί λιγάκι σε σύγκριση με τους προηγούμενους μήνες. Για την κατάσταση αυτή φταιει η συνωμοσιολογία μέσω του διαδικτύου και κάποιων ΜΜΕ για ανυποψίαστους ανθρώπους που ξυπνούν μέσα σε μπανιέρες με πάγο και κάποιοι τούς έχουν αρπάξει τα όργανά τους. Αυτό έχει πτώση 30% - 40% στη δωρεά οργάνων. Ντόρος έγινε και με τη μικρή Μαρία, καθώς πολλά ακούστηκαν για παιδιά που πωλούνται, για να τους πάρουν τα όργανα. Οι Έλληνες είναι συνωμοσιολόγοι, αλλά καταβάλλεται σημαντική προσπάθεια να αποκατασταθούν οι ανακρίβειες στο θέμα αυτό”...

    Στο ίδιο άρθρο αναφέρονται και άλλες καταστάσεις που δημιουργούν εμπόδια... 


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    10.11.2013, 14:08

    Καλημέρα, Carl. Συμφωνώ μαζί σου και επιμένω στο εξής απλό: Η δωρεά οργάνων στην Ελλάδα επαφίεται  στο φιλότιμο των Ελλήνων. Και μια μικρή συμβουλή: Be careful with/ of your ass. Διόρθωσε με εάν κάνω λάθος στα γραπτά μου. Κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη. {#emotions_dlg.blush} Ε.Σ.


    optiras
    10.11.2013, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 10.11.2013, 13:28 έγραψε...

    Μιλάω εγώ για ιντερνετικές ηλιθιότητες, και εσείς μου λέτε για netiquete...

    Δεν σου έκανα κριτική για την άποψή σου...Γιατί άλλο να πει κανείς την άποψή του, άλλο να κάνει κριτική και άλλο να κάνει προσωπική επίθεση. Και εκεί την κίτρινη καρτούλα για το νετικέτ δικαίως την πήρες!