ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    Είχα διακόψει τις σπουδές μου και τώρα θέλω να συνεχίσω.Είναι εφικτό;

    KaterinaL
    28.10.2013, 21:44

    Καλησπέρα σε όλους. Ανακάλυψα τυχαία αυτό το φόρουμ και σήμερα αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας έναν προβληματισμό που δεν έχω πει σε κανέναν μέχρι τώρα.Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν μου λέγατε τη γνώμη σας.

    Λοιπόν, έχω κάνει πολύχρονες σπουδές μουσικής και μάλιστα το όνειρό μου κάποτε ήταν να γίνω μουσικός καθώς λάτρευα τον τομέα αυτόν. Θα σας πω επιγραμματικά την πορεία μου γιατί αν μπω σε λεπτομέρειες θα σας κουράσω.

    Ξεκίνησα πιάνο στα 9 μου και έφτασα στην γ ανωτέρα στα 23 μου. Περάτωσα με επιτυχία όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα, αλλά δεν έδωσα για πτυχίο ποτέ...Στα ανώτερα θεωρητικά το ίδιο, ολοκλήρωσα μέχρι και το β έτος ειδικού αρμονίας, όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα, αλλά δεν έδωσα ούτε εκεί για πτυχίο.

    Εύλογα θα αναρωτηθείτε γιατί...Πρόκειται για συνδυασμό πολλών παραγόντων. Μικρή σπούδαζα σε μουσική σχολή επαρχίας χωρίς ιδιαίτερο επίπεδο και χωρίς καμιά ενημέρωση για πτυχία,ανώτερα θεωρητικά κλπ. Όταν πέρασα στο παν/μιο, έδωσα εξετάσεις σε ένα από τα μεγαλύτερα ωδεία της Αθήνας και συνέχισα εκεί. Η πανεπιστημιακή σχολή στην οποία φοιτούσα όμως είχε πολύ υψηλές απαιτήσεις και δεν προχωρούσα στο ωδείο με τους ρυθμούς που θα ήθελα...Μετά το τέλος των σπουδών μου επέστρεψα στην πόλη καταγωγής μου και προσπάθησα να συνεχίσω εκεί.Η απογοήτευση μεγάλη...Είχα ήδη κάνει ειδικό αρμονίας στην Αθήνα με μια εξαίρετη καθηγήτρια και λυπάμαι που το λέω, αλλά η καθηγήτρια που με ανέλαβε στην πόλη καταγωγής μου είχε τρομερές ελλείψεις. Τι να σας λέω τώρα, δεν έχει νόημα...Φτάνω στη γ ανωτέρα στο πιάνο και ολοκληρώνω το β ειδικό. Τότε όμως βρήκα δουλειά στο αντικείμενό μου και αναγκάστηκα να μετακομίσω...

    Στο δια ταύτα: είμαι τώρα 32. Λόγω δουλειάς έχω αλλάξει αρκετές φορές τόπο κατοικίας. Νιώθω μέσα μου ένα τεράστιο κενό που δεν ολοκλήρωσα τις μουσικές σπουδές μου. Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ επαγγελματικά με τη μουσική΄πλέον, ωστόσο νιώθω μια βαθύτατη εσωτερική ανάγκη να πάρω κάποιο πτυχίο. Εστω το ειδικό αρμονίας ή το ωδικής, μιας και του πιάνου μου φαίνεται ουτοπία τώρα...Εχω σπουδάσει μουσική τόσα χρόνια, έχω πληρώσει εκ του υστερήματός μου τόσα χρήματα, έχω φτάσει στη βρύση χωρίς να πιω νερό, θέλω να πάρω ένα χαρτί για την ηθική και μόνο ικανοποίηση. Αν δώσω κατατακτήριες για ειδικό ή για ωδική σε κάποιο ωδείο, θα αναγνωρίσουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που έχω περάσει όμως; και με το πιάνο τι θα γίνει; θα μετρήσει το ότι κάποτε έφτασα ως τη γ ανωτέρα;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά οποιονδήποτε κάνει τον κόπο να μου πει τη γνώμη του.


    fontasgreece
    29.10.2013, 23:57
    Εάν πραγματικά επιθυμείς να εμπλακείς ξανά σε μια τέτοια διαδικασία προσπάθησε να απολαύσεις την κάθε στιγμή και να μην έχεις το μυαλό σου στην εξασφάλιση ενός χαρτιού...το ξεσκόνισμα των γνώσεων, η απόκτηση καινούργιων, θα λειτουργήσουν θετικά...και το χαρτί χαρτί...αλλά σε αυτή την κοινωνία τα χαρτιά μας φάγανε.
    KaterinaL
    30.10.2013, 00:29

    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης, το "χαρτί" δεν το θέλω για λόγους γοήτρου ούτε βέβαια για επαγγελματική αποκατάσταση, παρά μόνο σαν επιστέγασμα των πολύχρονων κόπων μου και καθαρά για ηθική ικανοποίηση.

    Γνωρίζεις μήπως την απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα; αν απευθυνθώ σε κάποιο ωδείο του νυν τόπου διαμονής μου, θα μετρήσουν τα υποχρεωτικά μαθήματα που είχα περάσει κάποτε σε άλλο ωδείο; και το ότι έφτασα κάποτε ως τη γ ανωτέρα; ή θα πρέπει να δώσω κατατακτήριες στο πιάνο για την απόκτηση ενός πτυχίου θεωρητικών;


    freddieKrueger
    30.10.2013, 11:40

    Ίσως το πρώτο σου βήμα είναι να εντπίσεις ένα δάσκαλο που πραγματικά εμπιατεύεσαι.Αυτός θα καθορίσει κ το τρεχον επίπεδό σου το ρυθμό μελέτης σου τις ελλίψεις σου κτλ

    Πάντως την ηθική σου ικανοποίηση δεν θα πρεπε να την αντλείς από πτυχία όπως σωστά γράφει ο φίλος πιο πάνω.Αν μη τι άλλο η χρησιμότητα ενός πτυχίου είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να σου βρεί δουλειά...ασχέτως αν το καταφέρνει ή όχι...Ηθική ικανοποίηση στη μουσική σου προσφέρει ΜΟΝΟ το αυτί σου...αν αυτό που παίζεις σ αρέσει κ αν βελτιώνεσαι με την προσωπική σου μελέτη.

    Αλλη χρησιμότητα του πτυχίου είναι να τυλίγεις σουβλάκια ή να φυσάς τη μύτη σου όταν κρυώνεις...


    KRISTHESS
    30.10.2013, 16:57
    φυσικά και είναι εφικτό!!! γράψου σε ένα ωδείο !δημοτικό ή ιδιωτικό δεν έχει σημασία!! Ίσα ίσα το ότι έχεις υψηλό επίπεδο ειδικά στο πιάνο θα σε βοηθήσει!!!Εγώ έχω έναν ξάδερφο που ξεκίνησε χωρίς να ξέρει νότα στα 32 παρακαλώ...!!και στα 37 είχε πτυχίο Αρμονίας!! θέληση να υπάρχει!μην κολλάς!!προχώρα ακάθεκτη!!! αλλιώς θα λες ..γιατί δεν το έκανα!!!
    KaterinaL
    30.10.2013, 21:36

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και των δυο σας!

    Γνωρίζει κανείς αν θα μου αναγνωριστούν τα υποχρεωτικά μαθήματα και το πιάνο αν περάσω στις κατατακτήριες για ειδικό αρμονίας ή ωδική;

    ΥΓ: KRISTHESS, η απάντησή σου μου έδωσε φτερά!!!Ήταν ό,τι ακριβώς είχα ανάγκη να ακούσω!!!Smile


    KRISTHESS
    31.10.2013, 01:29
    για το ειδικό αρμονίας θα σου δώσουν διευκρινήσεις εκεί που θα πας για την τάξη στην οποία θα δώσεις κατατακτήριες αφού προφανώς τους δώσεις πληροφορίες για το επίπεδό σου..καλό βέβαια θα ήταν να υπήρχε και μια βεβαίωση με τα μαθήματα που έκανες από το ωδείο που ήσουν!!Τώρα εφόσον έχεις περάσει τη Μέση τάξη στο πιάνο και μπορείς να προσκομίσεις κάποια βεβαίωση νομίζω ότι τουλάχιστον το πιάνο το αναγνωρίζεις αλλιώς συμπεριλαμβάνεται στις εξετάσεις σου που όμως θα είναι πολύ απλές για σένα!!ΠΡΟΧΩΡΑ!!!!!!!!!!
    KaterinaL
    31.10.2013, 21:35

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 31.10.2013, 01:29 έγραψε...

    για το ειδικό αρμονίας θα σου δώσουν διευκρινήσεις εκεί που θα πας για την τάξη στην οποία θα δώσεις κατατακτήριες αφού προφανώς τους δώσεις πληροφορίες για το επίπεδό σου..καλό βέβαια θα ήταν να υπήρχε και μια βεβαίωση με τα μαθήματα που έκανες από το ωδείο που ήσουν!!Τώρα εφόσον έχεις περάσει τη Μέση τάξη στο πιάνο και μπορείς να προσκομίσεις κάποια βεβαίωση νομίζω ότι τουλάχιστον το πιάνο το αναγνωρίζεις αλλιώς συμπεριλαμβάνεται στις εξετάσεις σου που όμως θα είναι πολύ απλές για σένα!!ΠΡΟΧΩΡΑ!!!!!!!!!!

    KRISTHESS, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για όλα!!!Smile


    music4u
    02.11.2013, 18:55
    Αν ένας μαθητής για 2 χρόνια δεν είναι γραμμένος στα μαθητολόγια του Υπουργείου οι σπουδές (τυπικά) διαγράφονται. Θα πρέπει να δώσεις κατάταξη (κάθε Οκτώβριο γίνονται) για να καταταχθείς σε μια τάξη. Τα υποχρεωτικά μαθήματα που δεν έχουν επισφραγιστεί με κάποιο πτυχίο δεν ισχύουν και πρέπει εκ νέου να δώσεις εξετάσεις. Αν για παράδειγμα κάποιος πάρει πτυχίο πιάνου σήμερα, αύρι σταματήσει το ωδείο και σε 10 χρόνια πάει για πτυχίο αρμονίας τα υποχρεωτικά μαθήματα (που ο βαθμός εμπεριέχεται φυσικά στο πτυχίο πιάνου) δεν θα τα ξαναδώσει.
    appoggiatura
    02.11.2013, 19:09
    Καλησπέρα! Δεν έχω να σου πω κάτι πάνω σ'αυτό καθώς με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Όμως θα ήθελα να σε ρωτήσω, πού σπούδαζες στο αναγνωρισμένο ωδείο, σε ποια πόλη; Και αν θα μπορούσες να μου πεις από τον καθηγητή πιάνου ήσουν ευχαριστημένη; Κι εγώ τα έχω εγκαταλείψει για χρόνια και τώρα ψάχνω για έναν καλό καθηγητή! Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις! :)
    KaterinaL
    03.11.2013, 20:20

    Παράθεση:

    Το μέλος appoggiatura στις 02.11.2013, 19:09 έγραψε...

    Καλησπέρα! Δεν έχω να σου πω κάτι πάνω σ'αυτό καθώς με κάλυψαν οι προλαλήσαντες. Όμως θα ήθελα να σε ρωτήσω, πού σπούδαζες στο αναγνωρισμένο ωδείο, σε ποια πόλη; Και αν θα μπορούσες να μου πεις από τον καθηγητή πιάνου ήσουν ευχαριστημένη; Κι εγώ τα έχω εγκαταλείψει για χρόνια και τώρα ψάχνω για έναν καλό καθηγητή! Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις! :)

    Σου έστειλα πμ. Η καθηγήτρια που έκανα μάθημα τότε έχει συνταξιοδοτηθεί...


    appoggiatura
    04.11.2013, 00:29
    Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
    Yiannis-A
    06.11.2013, 13:47

    Καλημέρα KaterinaL

    Οι σπουδές σου στο πιάνο και το ειδικό αρμονίας μπορούν να ξεκινήσουν ξανά όποτε επιθυμείς και με κατατακτήριες εξετάσεις που γίνονται κάθε Οκτώβριο, να καταταγείς έως (ανώτερη κατάταξη) το Β έτος Ανωτέρας στο πιάνο και έως το Β έτος ειδικού αρμονίας.

    Για τα γενικά μαθήματα έχεις τρείς επιλογές :

    1. Να τα μεταφέρεις, με βεβαίωση από το (αναγνωρισμένο) ωδείο ή μουσική σχολή που τα κατοχύρωσες
    2. Να δώσεις εξετάσεις εκ νέου, αφού παρακολουθήσεις ξανά τα μαθήματα
    3. Να δώσεις εξετάσεις αναβαθμολόγησης, χωρίς να τα παρακολουθήσεις    

    Είναι υπέροχο συναίσθημα, να ξέρεις τι είναι αυτό που θέλεις και θα σε κάνει ευτυχισμένη. Και φυσικά η διαδικασία αυτή δεν έχει ηλικία…!

    Ξεκινούν συνεχώς πολύ μεγαλύτεροι από εσένα σε ηλικία και πετυχαίνουν σπουδαία πράγματα. Αν το θέλεις πραγματικά όπως λες μη χάνεις ούτε λεπτό…

    Να θυμάσαι ότι η απογοήτευση της αποφυγής μας συνοδεύει πάντα και λυτρώνεται μόνο με τη χαρά της προσπάθειας.

    Αν θέλεις για τα διαδικαστικά οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια (ημερομηνίες, ΦΕΚ, ή ότι άλλο ) στείλε μου πμ, να σου στείλω

    Καλή αρχή και ακόμα καλύτερο τέλος !

    Φιλικά Γιάννης  


    KaterinaL
    10.11.2013, 12:18

    Υiannis-A, σε  ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Να είσαι καλά!

    Ευχαριστώ όλους όσοι μου έδωσαν κουράγιο με τις απαντήσεις και τα πμ τους.

    Αποφάσισα να αρχίσω προετοιμασία γύρω στην Ανοιξη προκειμένου να καταταγώ του χρόνου είτε στο β ειδικό αρμονίας είτε στο α ωδικής.

    Να είστε όλοι σας καλά!Smile