ελληνική μουσική
    571 online   ·  210.874 μέλη

    πωλήσεις πιάνων στη κρίση

    fragiscoscohen
    31.10.2013, 13:29

    Γεια σας. Μήπως ξέρουμε πως πάνε οι πωλήσεις πιάνων μέσα στην υπάρχουσα κρίση; ευχαριστώ


    pianomanatwork
    02.11.2013, 11:24

    Για Ελλάδα δεν ξέρω. Παντως την STEINWAY την σώσανε τελεύταία στιγμή.


    tsantilass
    02.11.2013, 14:24

    Τα τελευταία χρόνια έχουν περιοριστεί αρκετά οι πωλήσεις καινούργιων πιάνων.Αρκετοί  προτιμούν και αγοράζουν κάποιο μεταχειρισμένο,συνήθως σε τιμή ευκαιρίας,και οι περισσότεροι αγοράζουν ηλεκτρικό πιάνο.Από τη εμπειρία μου ώς καθηγητής ,οι γονείς που τα παιδιά τους μαθαίνουν πιάνο,για τα πρώτα χρόνια σπουδής στο όργανο προμηθεύονται κάποιο ηλεκτρικό μοντέλο.Σε γενικές γραμμές,αυτό ίσχυε και παλαιότερα-μόνο που τα τελευταία χρόνια τείνει να γίνει κανόνας. 





    επισυναπτόμενα: schulz-schroeder f.jpg 
    pianomanatwork
    04.11.2013, 10:46
    Τα πιάνα δεν βλέπω να εχουν κατέβει πολύ στη λιανική...Δεν ξέρω τα κέρδη πως πάνε..
    fragiscoscohen
    04.11.2013, 10:55
    Απ την αλλη, ολα εισαγωγής είναι αρα πόσο να πέσουν ;
    Nikoletta1
    27.10.2014, 17:21
    Κάποτε τα πιάνα κόστιζαν όσο ένα σπίτι, γι'αυτό και είχανε 10 άνθρωποι. Μετά κόστιζαν όσο ένα αυτοκίνητο και τώρα κοστίζουν όσο ένα ψυγείο. Πλέον έχει καινούργια πιάνα που κατασκευάζονται στην Κίνα με χαμηλά εργατικά, από εργοστάσια που έχουν μεταφέρει εκεί την παραγωγή τους αλλά έχουν κρατήσει τις ίδιες προδιαγραφές, σχεδιαστές, μάνατζερ. Άρα έχουμε ένα πολύ καλό μηχανικά και ακουστικά καινούργιο πιάνο από 2.500 ευρώ, εκεί που παλαιότερα θα θέλαμε τα διπλά και πάνω. Δεν είναι δηλαδή ότι έπεσαν οι τιμές στα γνωστά μοντέλα, είναι ότι έχει αλλάξει η αγορά και η παραγωγή.