ελληνική μουσική
    521 online   ·  210.845 μέλη

    Έχω πρόβλημα με τα νύχια για την κλασική λόγω αθλητισμού.

    JULIOS
    08.11.2013, 11:12

    Συγνωμη αν θα γινω κακος αλλα κατα την γνωμη μου ο δασκαλος οσο κ αν ακουγεται υπερβολικος εχει τα δικια του.

    Αν θελεις να μαθεις να παιζεις σωστα πρεπει να μαθεις να εχεις νυχια,να τα φροντιζεις κ να τα προσεχεις.

    Απο την αλλη κ το μπασκετ για τους ιδιους λογους,αν θες να το δεις σοβαρα δλδ,απαιτει (σωστα κατα την γνωμη μου) να ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΚΡΥΑ ΝΥΧΙΑ.

    Πρεπει να επιλεξεις τι απο τα 2 θες να δεις πιο σοβαρα (χωρις να σημαινει ντε κ καλα πως θα γινεις επαγγελματιας σε ενα απο τα δυο απαραιτητα.)

    Μαλλον ο δασκαλος σου κ ο προπονητής σου αντιστοιχα σε βαζουν σε αυτη την διαδιασια για ενα κ μονο λογο :αν θα δεις σοβαρα αυτο που κανεις (μπασκετ κ μουσικη απο την αλλη).Ειναι μερος της διαδικασιας το να μεγαλωνεις,να ωριμαζεις κ να μαθεις πως δεν μπορεις να τα κανεις (ή να τα εχεις) ολα.

    Αν εισαι σε φαση που απλα αυτα τα δυο τα κανεις μονο για το κεφι σου,εγω θα επελεγα να κρατησω εναν μιμιμουμ μηκος στα νυχια που να μη μου δημιουργει προβλημα ουτε στο ενα ουτε στο αλλο.(με αυτο εννοω τα λιγοτερα δυνατα προβληματα).Αλλιως αν θες να αφοσιωθεις σοβαρα σε ενα απο τα 2 τοτε πρεπει να επιλεξεις.


    freddieKrueger
    08.11.2013, 11:26

    Καλημέρα παίδες...δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πως σε μια μικρή σχετικά ηλικία,όπως είναι το παιδί που γράφει,αλλά και γενικότερα δεν μπορείς να χαράσσεις μονόδρομους.Η όλη κουβέντα μου φαίνεται ανούσια στη βάση της.Φυσικά κάποιος μπορεί να μάθει και να κάνει περισσότερα από ένα πράγματα και μάλιστα άριστα.Εξαρτάται απ την αγάπη και την όρεξή με την οποία καταπιάνεται με κάτι.

    Μαθαίνω κλασσική κιθάρα μόνος μου.Δε λέω πως αυτό είναι αξία.Δεν υποστηρίζω πως αυτά που θα πω είναι πανάκεια.Αλλά κατά καιρούς άφηνα λίγο παραπάνω νύχια στο δεξί,άλλες φορες τα έκοβα και τελειως.Το ΜΟΝΟ αρνητικό στη μελέτη μου ήταν πως ο ήχος παραγόταν ΚΑΠΩΣ μουντός.Δεν σταμάτησε όμως την πρόοδο της μελέτης μου αυτό.Αν ποτέ ''βάλτωνα'' ή έμενα ''πίσω''ό λογος ηταν πως διάβαζα άναρχα και δεν είχα dead lines να βγάλω καλά τα κομμάτια.Οπότε αυτό με φρέναρε.Κι όχι το μήκος των νυχιών.

    Τώρα δεν ξέρω βέβαια την ευαισθησία του κάθε καθηγητή και στο που δίνει έμφαση.Αν για πχ ο συγκεκριμμένςο δάσκαλος επιμένει τόσο πολύ για τα νύχια κι αυτό δεν συμβαδίζει με επίπεδο στη διδασκαλία του τότε δώρο άδωρον η όλη φασαρία.

    Αυτό που θα λεγα στο φίλο μου είναι να έχει ένα ικανό μήκος στα νύχια του ώστε να μπορεί να χτυπήσει καθαρά μια χορδή στις βασικές τεχνικές απογιάντο και τιράντο και με αυτό το μήκος ας ρισκάρει να παίζει και μπάσκετ.Δεν νομίζω από την άλλη μεριά ο προπονητής του να διαφωνήσει.

    Αν αυτό συμβεί,κρίμα που ένα φιλόδοξο παιδί που επιθυμεί να έχει και φυσική κατάσταση ΚΑΙ μουσική παιδεία να πέσει θύμα 2 κολλημένων μυαλών-εκείνου του δάσκαλου της κιθάρας και του προπονητη του μπασκετ.

    Να κλείσω λέγοντας πως το δίλημμα σου δν θα πρεπε να είναι κιθάρα η μπάσκετ...αλλά για το αν θα πρέπει να αλλάξεις ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ ή ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ.

    Αυτά φίλε μου.

     


    JULIOS
    08.11.2013, 11:38

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 08.11.2013, 11:26 έγραψε...

    Καλημέρα παίδες...δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πως σε μια μικρή σχετικά ηλικία,όπως είναι το παιδί που γράφει,αλλά και γενικότερα δεν μπορείς να χαράσσεις μονόδρομους.Η όλη κουβέντα μου φαίνεται ανούσια στη βάση της.Φυσικά κάποιος μπορεί να μάθει και να κάνει περισσότερα από ένα πράγματα και μάλιστα άριστα.Εξαρτάται απ την αγάπη και την όρεξή με την οποία καταπιάνεται με κάτι.

    Μαθαίνω κλασσική κιθάρα μόνος μου.Δε λέω πως αυτό είναι αξία.Δεν υποστηρίζω πως αυτά που θα πω είναι πανάκεια.Αλλά κατά καιρούς άφηνα λίγο παραπάνω νύχια στο δεξί,άλλες φορες τα έκοβα και τελειως.Το ΜΟΝΟ αρνητικό στη μελέτη μου ήταν πως ο ήχος παραγόταν ΚΑΠΩΣ μουντός.Δεν σταμάτησε όμως την πρόοδο της μελέτης μου αυτό.Αν ποτέ ''βάλτωνα'' ή έμενα ''πίσω''ό λογος ηταν πως διάβαζα άναρχα και δεν είχα dead lines να βγάλω καλά τα κομμάτια.Οπότε αυτό με φρέναρε.Κι όχι το μήκος των νυχιών.

    Τώρα δεν ξέρω βέβαια την ευαισθησία του κάθε καθηγητή και στο που δίνει έμφαση.Αν για πχ ο συγκεκριμμένςο δάσκαλος επιμένει τόσο πολύ για τα νύχια κι αυτό δεν συμβαδίζει με επίπεδο στη διδασκαλία του τότε δώρο άδωρον η όλη φασαρία.

    Αυτό που θα λεγα στο φίλο μου είναι να έχει ένα ικανό μήκος στα νύχια του ώστε να μπορεί να χτυπήσει καθαρά μια χορδή στις βασικές τεχνικές απογιάντο και τιράντο και με αυτό το μήκος ας ρισκάρει να παίζει και μπάσκετ.Δεν νομίζω από την άλλη μεριά ο προπονητής του να διαφωνήσει.

    Αν αυτό συμβεί,κρίμα που ένα φιλόδοξο παιδί που επιθυμεί να έχει και φυσική κατάσταση ΚΑΙ μουσική παιδεία να πέσει θύμα 2 κολλημένων μυαλών-εκείνου του δάσκαλου της κιθάρας και του προπονητη του μπασκετ.

    Να κλείσω λέγοντας πως το δίλημμα σου δν θα πρεπε να είναι κιθάρα η μπάσκετ...αλλά για το αν θα πρέπει να αλλάξεις ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΙΘΑΡΑΣ ή ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ.

    Αυτά φίλε μου.

     



    Νομιζω πως δεν εχεις καταλαβει που ειναι το θεμα.Συμφωνω πως αν θελει να κανει κ τα δυο ας τα κανει.

    ΟΜΩΣ αν θελει να μαθει να παιζει σωστα κιθαρα (εννοω προφανως τις κλασσικές σπουδες) πρεπει να μαθει να εχει νυχια,να τα φροντιζει κ να μαθει να βγαζει το σωστο ηχο απο τα χερια του.Αν νομιζεις πως ειναι απλα θεμα "δεν τρεχει τπτ που θαναι λιγο μουντος ο ηχος" οπως λες κανεις λαθος.Η ουσια δεν ειναι ομως εκει.Γιατι εχεις δικιο οταν λες πως μπορεις να μαθεις να παιζεις κ χωρις το σωστο μηκος στα νυχια.

    ΑΛΛΑ πρεπει να παρει μια αποφαση αν θα αφοσιωθει κ θα δει σοβαρα ενα απο τα δυο.Και ακριβως επειδη ειναι σε μικρη ηλικία πρεπει να μαθει να παιρνει ωριμες αποφασεις κ να αποφασιζει τι θελει,τι δεν θελει κ να κανει κ τις αντιστοιχες επιλογες.

    Το θεμα λοιπον εδω δεν ειναι απλα "έχω ή οχι νυχια" αλλα ωριμαζω σιγα σιγα,μεγαλωνω.Ειναι μαθημα που αφορα την ζωη του γενικα,να κανει επιλογες κ να αφοσιώνεται σε αυτα που κανει για να τα κανει σωστα.Ειναι μια κατασταση που θα τον βοηθησει να μεγαλωσει κ να ωριμάσει.

    Κ νομιζω πως κ ο δασκαλος κ ο προπονητης περα απο την τεχνική πλευρα του θεματος (κ παρολο που κατα την γνωμη μου σωστα τα λενε) φροντιζουν να τον βαλουν σε μια διαδικασια "δυσκολης αποφασης" που θα τον κανει πιο ώριμο κ να μαθει κατι που αφορα την ζωη γενικότερα κ οχι μονο το μπασκετ ή την κιθαρα στενα.

    Αυτη τουλαχιστον ειναι η γνωμη μου.


    freddieKrueger
    08.11.2013, 11:59

    Σεβαστή η γνώμη σου φίλε μου.

    Εκει που κατα βάση εστιάζεται η διαφωνία μας είναι στο αν κάποιος μπορεί να κάνει περισσότερα του ενός πράγματα άριστα.Πρόσεξε.Δε σου λέω να κάνει καλά κάτι και κάτι άλλο λιγότερο.

    Επίσης συμφωνώ πως κάποιος πρέπει να μάθει να παίρνει σοβαρές αποφάσεις.Αυτό όμως δε σημαίνει να ακολουθεί μονόδρομους.Αλλά να ανγνωρίζει τι πραγματικά του αρέσει.Για μένα δεν υπαρχει ''δεν μπορώ''.Υπάρχει ''δεν θέλω''.

    Μπορεί να επιθυμώ να συνδυάσω πραγματικά φαινομενικά αντίθετα πράγματα.Να έχω τη λεπτότητα να μιλήσω για ένα έργο Τέχνης,να ζωγραφίσω μ ένα πινέλο,να παίξω νοσταλγικά ένα ωραίο κομματάκι φλαμέγκο στην κλασσικη μου κιθαρα,αλλα να θελω να μαι κι αθλητης μπασκετ,πολεμικων τεχνων...Καλλιέργεια σωματος και πνευματος έλαγαν οι Αρχαίοι μας πρόγονοι.

    Ενα μικρο παιδί λοιπόν θα πρέπει σιγά σιγά να αρχίσει να ωριμάζει με την εξής έννοια:ΟΧΙ με το να ακολουθεί ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΥΣ που άλλοι του θέτουν...αλλά να χαράζει με τόλμη τη δική του πορεία,χωρίς να φοβάται να ρισκάρει.

    Υπό αυτό το πρίσμα καλύτερα να έχει την ωριμότητα όσο είναι καιρός να αλλαξει είτε προπονητη,είτε δάσκαλο κιθάρας αν ένα ικανό μέγεθος νυχιων δεν κανει σε κάποιον απ τους δυο...

    Γιατί τι να αφήσεις το ένα για να κάνεις καλά το άλλο μου ακούγεται εκτός από ιλαρό...κι υπερβολικό...ΚΑΙ λάθος.

    Για τρίχες και νύχια θα μιλαμε τώρα?

    Μήπως χάνεται η ουσια?


    JULIOS
    08.11.2013, 12:48

    Σεβαστη κ η δική σου γνωμη αγαπητε.

    Εγω ποτε δεν ειπα οτι πρεπει να μην γυμνάζεται καποιος αν θελει να μαθει κιθαρα ή το αντιθετο.Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι κατα την γνωμη μου (κ φανταζομαι την γνωμη της πλειοψηφίας των δασκαλων κιθαρας) αν θες να μαθεις ΣΩΣΤΑ κιθαρα πρεπει να μαθεις να χρησιμοποιεις τα χερια σου σωστα,το σωμα σου σωστα κ δυστυχως απαιτει αυτο κ ενα συγκεκριμενο μηκος στα νυχια μας(οπως κ συνέπεια στην μελετη κ στον χρονο που αφιερωνεις καθε μερα κτλ).

    Παντα με την προυποθεση οτι θες να μελετας σοβαρα κ οχι απλα να μαθεις 5 βασικά πραγματα (κ εφοσον φυσικα εχεις φτασει σε ενα επιπεδο.)

    Συμφωνω οτι κανενας δασκαλος ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ τον μαθητη του να εχει τα νυχια που πρεπει να εχει.Αλλωστε αν δεν θελει ο μαθητης απλα δεν το κανει.Ισως το να το απαιτει να ειναι κ λαθος.

    ΟΜΩΣ αν ο φιλος θελει να ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ με την μελετη της κιθαρας πρεπει να κανει αυτο που λεει ο δασκαλος.

    Με αλλα λογια πρεπει ο μαθητης να ξερει τι θελει κ τι δεν θελει κ να κανει τις αντιστοιχες επιλογες του.Αν πχ δεν τον ενδιαφερει πολυ σοβαρα η κιθαρα,να το πει στον δασκαλο κ στους γονεις του,να κοψει τα νυχια κ να κανει κ τα δυο.

    Απλα πραγματα.Αλλα μην παμε κ στο αλλο ακρο "Δεν χρειαζεται να εχει νυχια σε συγκεκριμένο μεγεθος κ σχημα γιατι δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τον σωστο ηχο οταν θες να σπουδασεις κ να παρεις πτυχιο στο οργανο" για παραδειγμα.

    Δεν ειναι ουτε μαυρο ουτε ασπρο.Ειναι τι θελει να κανει ο φιλος,ποσο σοβαρα βλεπει την κιθαρα ή το μπασκετ κ απο κει κ περα να κανει κ τις επιλογες του.Και με αυτον τον τροπο θα ωριμασει κ ως ανθρωπος.Μαθαινοντας να κανει επιλογες κ να πραττει κ αναλογα.

    Ελπιζω να εγιναν κατανοητές οι αποψεις μου πανω στο θεμα.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 08-11-2013 13:10 ]


    JULIOS
    08.11.2013, 13:30

    Αυτα που γραφω το κανω παντα εχοντας στο μυαλο μου το τι λεει το ιδιο το παιδι.

    Πχ οτι ειναι στην 2ρη κατωτερα.Πραγμα που σημαινει οτι μελετα τουλαχιστον 4χρονια κιθαρα κ πως σε σε 1,5 χρονια απο τωρα θα δωσει εξετασεις για Μεση (φυσικα δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις για μεση χωρις νυχια γιατι απλα υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να σε κοψουν μονο κ μονο γι αυτον το λογο)

    Επισης αν δεις τι γραφει το παιδι ο πρωτος λογος που δεν θελει τα νυχια δεν ειναι το μπασκετ αλλα το γεγονος οτι τα θεωρει αντιαισθητικα σε αγορι (ή αντρα) κ οτι δεν αρεσουν στα κοριτσια της ηλικιας του.

    Αρα λοιπον εχω τους λογους μου να επιμενω σε οσα λεω  απο την αποψη του ποσο σοβαρα θελει να μελετησει  απο την μια κ οτι η οποια αποφαση παρει πρεπει να ειναι δικη του κ να πραξει αναλογα με τα θελω του.

    Κ να ωριμάσει κατα συνέπεια.Γιατι ολοι σχολιασατε τον "κακο" (που μπορει κ να ειναι κακος) δασκαλο αλλα κανενας δεν εκανε τον κοπο να σχολιασει το "Δεν τα θελω τα νυχια γιατι δεν πανε σε αγορια,δεν μου αρεσουν κ δεν αρεσουν κ στα κοριτσια".

    Ισως εγω εχω λαθος.Ας μας πει κ ενας δασκαλος τι θα ελεγε στον μαθητη του σε αντιστοιχη περιπτωση αν ο μαθητης ηθελε να ασχοληθει σοβαρα με το οργανο και να προχωρησει.

    Δεν θελω ουτε να "μαλωσω" το παιδι,ουτε να κανω τον εξυπνο κ φυσικα ουτε να του πω ή αφηνεις νυχια ή παρατας την κιθαρα.Απλα λεω να αποφασισει ποσο σοβαρα θελει να ασχοληθει με το οργανο κ να πραξει αναλογα.


    -----------------

    "The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play 
     Oh, the eagle, the eagle flies on Friday Saturday I'll go out and play 
     Sunday I'll go to church, and I fall on my knees and pray.." B.B King 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 08-11-2013 13:48 ]


    LeGuitarist
    09.11.2013, 14:10
    Πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο... Έχω ακούσει και απο τους δύο δασκάλους (μπάσκετ,κιθάρας) ο,τι με περιμένει μια λαμπρή πορεία στον χώρο του μπάσκετ και της κιθάρας αντίστοιχα χωρίς να τους είχα πει το πρόβλημα με τα νύχια.Δεν μπορώ να αφήσω τίποτα από τα δύο.Η κλασσική μ'αρέσει πολύ και είναι κάτι ξεχωριστό που δεν το κάνουν και πολύ.Ταυτόχρονα το μπάσκετ όχι μόνο είναι αναγκαίο αλλά μ'αρέσει να παίζω. Άρα πιστεύω ότι πρέπει να αναφερθούμε στα προβλήματα που δημιουργεί το μπάσκετ και η κιθάρα αντίθετα. (γιατί δεν τα έχω διατυπώσει πολύ σωστά). Το πρόβλημα με την κιθάρα είναι ο,τι όχι μόνο δεν μπορώ να παίξω μπάσκετ αλλά και άλλες αθλητικές δραστηριότητες π.χ βολλευ.Χαρακτηριστό παράδειγμα αυτό στην γυμναστική που μας εξετάζει και τις λέω ο,τι δεν γίνεται να παίξω λόγω νυχιών.Το αποτέλεσμα να με βάζει να παίζω ποδόσφαιρο που δεν ξέρω να κουνώ τα πόδια μου. άλλο πρόβλημα είναι αυτό με τα κορίτσια.Επειδή το έχω δοκιμάσει σε μια φίλη μου και δεν πήρα και πολύ καλή απάντηση,πραγματικά αισθάνθηκα πολύ χάλια και απο τότε κρύβω τα χέρια μου...Και το θέμα δεν είναι να εξηγήσω γιατί δεν ασχολούνται τα κορίτσια με ''λεπτομέρειες'' αλλά με το αποτέλεσμα. Ωστόσο δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σταματήσω την κλασσική. Τώρα όσων αφορά τους προπονητές πραγματικά σας λέω ο,τι κάνω μάθημα με έναν πολύ καλό μουσικό που έχει πολλά να μου δώσει.Επειδή παλιά την είχα πατήσει με έναν.... Στο μπάσκετ απο την άλλη δεν μου είπε ''κόψε τα νύχια σου δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνεις διάλεξε'' αλλά έψαξε να βρει κάποια λύση αλλα όσων αφορά το μπάσκετ(κάτι σαν γάντι κ τέτοια).Αλλά.... Εγώ προσπαθώ να τα συνδυάσω με κάποια λύση...Αλλά δεν γνωρίζω και πολλά (το ίδιο και οι γονείς μου) και για αυτό σας ρωτάω.Λύση με νύχια δεν υπάρχει...Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να παίξω χωρίς νύχια και αυτό ψάχνω...αλλιώς...θα πρέπει να επιλέξω...
    LeGuitarist
    09.11.2013, 14:11
    Συγγνώμη αν υπάρχουν προβλήματα με την σύνταξη,ξέχασα να ελένξω.
    freddieKrueger
    09.11.2013, 14:31

    Δεν πειράζει φίλε μου για τ σύνταξή σου...μια χαρά είναι και πολύ καλά καταλαβαίνουμε τι μας λες...το μόνο πουω έχω να επισημάνω είναι να γράφεις σε παραγράφους για να διαβάζεσαι πιο εύκολα.Φαίνεσαι παιδί με μόρφωση και καλλιέργεια γι αυτό στο λέω.

    Πάμε παρακάτω.Λοιπόν.Θα πρέπει σοβαρά να εξηγήσεις στους καθηγητές σου πως θέλεις να τα κάνεις και τα δύο(μπάσκετ,κλασσικη κιθαρα)Θα πρέπει να σε καταλάβουν και να σε βοηθήσουν να βρεις μια λύση όπως τα τεχνητά νύχια που ακούστηκαν πιο πανω,ή ενα συμβιβαστικό μήκος νυχιων ώστε ΚΑΙ καλό ήχο να βγάζεις στην κιθάρα,ΚΑΙ να αθλείσαι χωρίς πρόβλημα.Δεν μπορώ να διανοηθώ πως κάποιος άνθρωπος θα πρέπει να επιλέξει να είναι ή αθλητής ή καλλιτέχνης.

    Φυσικά εξερτάται και το πόσο ΣΟΒΑΡΑ θες ν ασχοληθείς όπως λέει πιο πάνω και ο φίλτατος JULIUS...Γιατί αν ας πούμε επιθυμείς να κάνεις εντατική προπόνησ σε επίπεδο πρωταθλητισμού΄στο μπάσκετ τότε λογικό είναι να μην έχεις χρόνο για κιθάρα.Αλλά πρόσεξε.ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ όχι απλά αθλτισμού.Αν παίζεις στο εφηβικό κάποιας μεγάλης ομάδας και πάτε για πανευρωπαικό τοτε πάσο...ας μείνει η κιθάρα στον πάγο μέχρι να πάρει πρωτάθλημα  ομάδα και μετα ξαναπιανεις κιθαρα...Το ίδιο ισχύει και για την κιθαρα.Αν ο δάσκαλός σου έχει δει πως είσαι πραγματικά μεγάλο αστέρι και πως θέλετε να δώσετε μαι σειρά από συναυλίες σε μεγάλα κέντρα ή θέατρα τότε το μπασκετ θα πρεπει αν περιμενει...

    Σε οπιαδήποτε άλλη περίπτωσ όμως ειναι απλα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ να σου επιβληθεί Ή το ένα Ή το άλλο...μπάσκετ Ή κιθάρα...

    Όσο για τα κορίτσια...θα σου πω κάτι.Καλό είναι να εισαι καθαρός στο σωμα και την ψυχή.Ευπαρουσίαστος παντου.Όμως η τύπισσα που θα σε κοιτάξει στα νύχια κι όχι στα μάτια...δεν αξίζει.Απλά.Οπότε εκεί έχεις δυο επιλογες.Η μια ειναι να μην ασχολείσαι με τέτοιες κοπέλες.Η άλλη σε τέτοιες τύπισσες της επιφάνειας να πουλάς μεγάλα παραμύθια επιφάνειας αφου τετοια γουσταρουν να ακουνε...να τις κοροιδευεις...να τις οδηγεις στο κρεβατι...και μετα να τις κόβεις όπως θα κοβες τα νυχια σου...με τοση ευκολια και απάθεια...

    Καλη συνέχεια φίλε μου!Η ζωή ειναι μπροστά σου και σου δίνει ευκαιρίες να κάνεις ότι αγαπάς και ονειρεύεσαι...

    ένα μόνο να αποφύγεις...να μένεις άπραγος και να σου λένε οι άλλοι τι να κάνεις...

     


    LeGuitarist
    09.11.2013, 16:24
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Είμαι ένα καλλιεργημένο παιδί γιατί απο πολύ μικρός έμαθα το νόημα της ζωής παθαίνονας φυσικά. Πάμε στο θέμα μας. Δεν είναι ότι στο μπάσκετ είμαι πρωταθλητής και τέτοια απλά είμαι καλός (σύμφωνα με τον προπονητή).Χρησιμοποιώ το μυαλό μου για να κάνω κάποια πράγματα και σύμφωνα πάντα με τον προπονητή αν συνεχίσω έτσι θα τα πάω πολύ καλά.. Όσων αφορά την κιθάρα, επίσης δεν είναι ότι είμαι κανένας μεγάλος αστέρας της έγχορδης σκηνής απλά μου είπε ο δάσκαλος πως έχω πολλές δυνατότητες και ότι τα πάω πολύ καλά. Και πες πώς σταματάω ένα από τα δύο... Με το μπάσκετ έκανα την γυμναστική μου,για να μην γίνω σαν τίποτα παιδιά του λυκείου που πραγματικά θλίβομαι με αυτούς.Aπο την άλλη,στην κιθάρα οι γονείς μου έχουν δώσει 5.000 (ένας υπολογισμός που μου είρθε τώρα στο μυαλό) με την ελπίδα ότι κάποια μέρα θα τα βγάλω αυτά τα λεφτά.Είναι σαν να πλήρωναν τζάμπα τόσο καιρό.Το καταλαβαίνω και ο ίδιος δηλαδή.Θα στεναχωριέμαι συνέχεια. Άρα επειδή δεν υπάρχει λύση να διαλέξω πρέπει να τα συνδυάσω.Εσύ για τα νύχια πένες έχεις ακούσει τίποτα?
    LeGuitarist
    09.11.2013, 16:25
    ααα και δεν έκανα παραγράφους γιατί δεν βολεύομαι σε τόσο μικρό χώρο
    LeGuitarist
    09.11.2013, 16:27
    Τώρα πια τα κορίτσια δεν είναι όπως παλιά κατανοητικά κ έτσι.Είναι λίγο κακομαθημένα.Σε θέλουν στην τρίχα και ΟΛΕΣ.....Πραγματικά όνειρο θα ήταν να βρούμε μια φυσιολογική...αλλά τι να κάνουμε?να πεθάνουμε απο την μοναξιά?
    takispag
    09.11.2013, 16:51

    Πρώτα απ'όλα, μην αισθάνεσαι άσχημα για τα νύχια. Κιθάρα παίζεις! Αυτή που δεν θα το δεχτεί, το πιο πιθανό να μην σε αφήνει να την πιάσεις στα χέρια σου όταν είστε μαζί. Θα σου δημιουργηθεί και νέο πρόβλημα, πίστεψε με αν θες...

    Πάμε παρακάτω. Και οι δύο δάσκαλοι πιστέυω ότι καλά στα είπανε από την οπτική του ο καθένας. Το θέμα είναι τι θες εσύ όμως. Μπορείς απλά να βάλεις προτεραιότητα σε κάτι, κάνοντας λίγο πίσω στο άλλο.

    Μπορείς να αφήσεις νύχια στο οριακό τους σημείο για αρχή, ίσα για να βελτιωθεί ο ήχος σου, και για να αποφύγεις να ''σκίσεις'' κανα μάτι αντιπάλου στο μπάσκετ.
    (Ούτως ή άλλως θα παίζεις συχνά με σπασμένο κάποιο νύχι απ'τη μπάλα.)

    Ή, μπορείς να μην έχεις νύχια, να δώσεις προτεραιότητα για λίγο στο μπάσκετ, και εν γνώση σου να μην αποδίδεις 100% στη μουσική. Όλα αυτά, μέχρι να κατασταλάξεις τι προτιμάς περισσότερο. Απ'τη στιγμή που ακόμα δεν είσαι σε φάση να αποφασίσεις, μην το ζορίζεις. Θα έρθει μόνο του στην πορεία...


    LeGuitarist
    09.11.2013, 16:56
    Oκ σε ευχαριστώ.Να τα συνδυάσουμε?μπα εε??
    VioliBK
    10.11.2013, 14:33
    Φιλε μου δημιουργηθηκε μια απορια διαβαζοντας το ολο θεμα. Ειναι τοσο περιεργο να παιζεις μπασκετ με νυχια? Υπαρχει κανονισμος πχ που αν σε δει ο διαιτητης σε βγαζει απο το παιχνιδι, ή ας πουμε σε επηρεαζει στην ευστοχια? Τι θεση παιζεις στο μπασκετ, εισαι συχνα μεσα στις διεκδικησεις για ριμπαουντ? Βλεπω μπασκετ σχεδον μονο Euroleague αλλα οσες συγκρουσεις βλεπω ειναι συνηθως με τους αγκωνες ή με το σωμα, δαχτυλα χτυπανε μονο σε καποια φαουλ ψηλα. Απο οσα διαβασα (δεν ξερω κιθαρα) καταλαβα οτι οντως κλασικη κιθαρα σωστη θα μαθεις μονο με νυχια. Αλλα μπασκετ δεν γινεται να παιξεις με νυχι? Μηπως υπαρχει καποια ασκηση που μπορεις να κανεις μονος σου, ετσι για δεκα λεπτα με ενα τοιχο, να υποδεχεσαι τη μπαλα σωστα ας πουμε για να μη σου σπανε τα νυχια?
    JULIOS
    10.11.2013, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος LeGuitarist στις 09.11.2013, 16:56 έγραψε...

    Oκ σε ευχαριστώ.Να τα συνδυάσουμε?μπα εε??

    Μπορεις να συνδιασεις τα παντα αλλα αν θες να κανεις ενα απο τα δυο ΣΟΒΑΡΑ (κ εννοω προφανως ειτε να παρεις πτυχιο στην κιθαρα ειτε να δεις το μπασκετ με μια προοπτικη του να κανεις καριερα μικρη ή μεγαλη δεν εχει σημασια) θα πρεπει να κανεις συμβιβασμους προς την μια ή αλλη μερια.

    Εννοω φιλε μου πως δεν γινεται  να παρεις πτυχιο κ να προχωρίσεις οπως πρεπει στην μελετη της κιθαρας παιζοντας με το δερμα ή αντιστοιχα να εχεις τα νυχια που πρεπει να εχεις για κιθαρα κ να παιζεις μπασκετ στα 21-22 ή 28 σου χρονια (παω μακρυα αλλα θελω να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω)

    Αν κ νομιζω πως το να προσπαθησεις κ τα 2 μαζι ναι μεν δεν ειναι κακο απο την αλλη δε θα εχει αποτελεσμα.Εξηγω τι εννοω:μπορεις να κρατησεις ενα μιμιμουμ νυχι (το μικροτερο δυνατο αλλωστε δε χρειαζεται κ 2 μετρα για να παιζεις σωστα,δεν θελει πολυ μακρυα νυχια,θελει ελαχιστα μακρυτερα απο το κανονικο κοψιμο) κ να κανεις κ τα 2.Ομως καποια στιγμη (σχεδον σιγουρο αυτο) θα τα σπασεις παραπανω απο μια φορα λογω μπασκετ κ υπαρχει πιθανοτητα να τραυματισεις κ καποιον συναθλητη σου με αυτα σε αγωνα ή προπονηση επειδη ακριβως θα τα εχεις στο μηκος που χρειαζεται για κιθαρα.

    Γι αυτο επαναλαμβανω την αρχικη μου αποψη οτι πρωτα πρεπει να δεις τι απο τα 2 εσυ θες να κανεις σοβαρα,εκτος κ αν πχ τα κανεις μονο για το κεφι σου (την κιθαρα για παραδειγμα) κ αρα απλα κοψε τα νυχια κ μπορεις να κανεις οτι θες απο κει κ περα.Αυτο προυποθετει να ξερεις τι θες εσυ ο ιδιος κ να το πεις πχ στον δασκαλο κ τους γονεις σου (Οτι εγω θελω απλα να παιζω κιθαρα κ μπασκετ πχ κ δε με νοιαζει να προχωρήσω για πτυχιο.)

    Εγω σε καταλαβαινω γιατι το περασα κ εγω.Επρεπε να επιλεξω αναμεσα στην κιθαρα κ στο ποδοσφαιρο τοτε.Οχι οτι δε με αφηναν να παιζω μπαλα απλα τα νυχια ειχαν σπασει κανα 2 φορες απο επαφες με την μπαλα κ μου κανανε θεμα στο Ωδειο γι αυτο.(Θυμαμαι χαρακτηριστικά πως εδινα εξετασεις για να περασω απο μεση σε Ανωτερα κ 3 μερες πριν εσπασα νυχι στην μπαλα κ εγινε ο χαμος)

    Τοτε λοιπον παρατησα το ποδοσφαιρο (μιας κ εβλεπα την κιθαρα ως πρωτη προτεραιτητα απο τα 2) κ εκανα κολυμβηση για να γυμναζομαι.

    Θελω με λιγα λογια να σου πω πως αναλογα με το τι εσυ ακριβως θες να κανεις κ ποσο σοβαρα πρεπει να παρεις τις αναλογες αποφασεις.

    Οσο για τα κοριτσακια που το βλεπουν αντιαισθητικο σε λιγα χρονια απο τωρα οταν θα σε βλεπουν σε μια μουσική σκηνη να παιζεις να εισαι σιγουρος πως θα λενε ακριβως το αντιθετο απο οτι τωρα. (Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω {#emotions_dlg.thumbup} )


    takispag
    10.11.2013, 14:56

    Νομίζω το πρόβλημα με το μπάσκετ είναι ότι λόγω φύσης του αθλήματος (σώμα με σώμα), υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να τραυματιστεί κάποιος σε χέρια ή πρόσωπο απ'τα νύχια.


    freddieKrueger
    10.11.2013, 15:41

    Όχι μόνο τα νύχια δεν θα σε εμποδίσουν φίλε μου αλλά μπορείς να κάνεις προπόνηση στην κιθάρα και στο άλμα για ριμπαουντ ταυτόχρονα...

    Να ένα δικό μου βίντεο στο οποίο παίζω κιθάρα ενώ προπονούμε στο άλμα...

    {#emotions_dlg.happycrazy}


    LeGuitarist
    10.11.2013, 15:41

    Παράθεση:

    Το μέλος VioliBK στις 10.11.2013, 14:33 έγραψε...

    Φιλε μου δημιουργηθηκε μια απορια διαβαζοντας το ολο θεμα. Ειναι τοσο περιεργο να παιζεις μπασκετ με νυχια? Υπαρχει κανονισμος πχ που αν σε δει ο διαιτητης σε βγαζει απο το παιχνιδι, ή ας πουμε σε επηρεαζει στην ευστοχια? Τι θεση παιζεις στο μπασκετ, εισαι συχνα μεσα στις διεκδικησεις για ριμπαουντ? Βλεπω μπασκετ σχεδον μονο Euroleague αλλα οσες συγκρουσεις βλεπω ειναι συνηθως με τους αγκωνες ή με το σωμα, δαχτυλα χτυπανε μονο σε καποια φαουλ ψηλα. Απο οσα διαβασα (δεν ξερω κιθαρα) καταλαβα οτι οντως κλασικη κιθαρα σωστη θα μαθεις μονο με νυχια. Αλλα μπασκετ δεν γινεται να παιξεις με νυχι? Μηπως υπαρχει καποια ασκηση που μπορεις να κανεις μονος σου, ετσι για δεκα λεπτα με ενα τοιχο, να υποδεχεσαι τη μπαλα σωστα ας πουμε για να μη σου σπανε τα νυχια?

    Δεν είναι μόνο η διεκδίκηση του ριμπάουντ ή η υποδοχή της μπάλας αλλά η συνεχής επαφή με τον αντίπαλο.

    Πρέπει να σπρώξεις να πιέσεις να ακουμπήσεις τον αντίπαλο και αυτός πρέπει να τα αποφύγει αυτα.Για να πάρει την μπάλα γλιστράει απο τα χέρια σου και αν έχεις νύχια τον γρατζουνάς με αποτέλεσμα να του σχίζεις το δέρμα....


    LeGuitarist
    10.11.2013, 15:47
    Ο σκοπός μου είναι όσων αφορά την κιθάρα να φτάσω στην μέση και να τελειώσω εκεί.Δηλαδή όχι να γίνω και κανένας επαγγελματίας κιθαρίστας.Στο μπάσκετ απλά πάω επειδή μ'αρέσει και θέλω να κρατιέμαι γυμνασμένος.Αυτό για τώρα που είμαι μικρός.Μόλις μεγαλώσω θα σταματήσω.