ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.861 μέλη

    Βοήθεια για looper jamman!

    astralation
    13.11.2013, 20:37

    χρησειμοποιω ένα looper jamman (με τα δυο πεταλια) της digitech για μελετη και Live,και με τα λιγα αγγλικα μου,και με ερευνα στο διαδυκτιο,εχω γραψει τις λουπες μου,επαιζα εως οτου καπου κολησε!Το εχω μπλοκαρει;Eχει κοληση και δεν λειτουργη το rec/play/overdub (παροτι το παταω)!Καποια στιγμη αρχισε να παιζη,μετα ξανα τιποτα!Αν καποιος γνωριζη καλα το λουπερ και μπορει να με βοηθηση με τις γνωσεις του μηπως και γλυτωσω τους τεχνικους,θα προσμενω με αγωνια(διοτι ζω σε ένα χωριο σε νησι και δεν μου είναι ευκολο να στραφω σε τεχνικο,ασε που πιστευω ότι το εχω μπλοκαρει με καποιον τροπο)...... ευχαριστω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 16-11-2013 17:10 ]


    GiannisPaok4
    15.11.2013, 02:38
    Καλησπέρα! Έχω ακούσει ότι γενικά υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Προσπάθησες να μεταφέρεις τίποτα από τον υπολογιστή στο πεταλάκι και κόλλησε? Αν ναι αυτό γενικά είναι θέμα του πεταλακίου. Αν το κάνεις restart δουλεύει?? Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει για αυτό το "χούι"...
    astralation
    16.11.2013, 16:49
    γιαννη γεια και παλι!Εχεις ιδδεα πως γινεται το restart;Kαι απο ελειψη χρονου,και από το ότι δεν τα πολυκαταφερνω με τα μανουαλ,εχω κοληση καπως!Παντως δεν το γνωριζα ότι γενικα αυτό το λουπερ παρουσιαζη αντιστοιχα κοληματα!!!Τουλάχιστον μου αυξανει τις ελπιδες ότι εχει μπλοκαρει μονο και όχι κατι πιο σοβαρο(είναι και καινουριο)!
    trelakias
    16.11.2013, 17:09

    Τα ψηφιακά μηχανήματα όντως σκαλώνουν καμια φορά.  Επειδή είναι καινούριο θα έλεγα να επικοινωνήσεις με τον πωλητή που το πήρες.  Θα ξέρει σίγουρα αν παρουσιάζουν βλάβες και επειδή είναι καινούριο υπάρχει περίπτωση να σου βρει μια λύση.  Αν το αφήσεις, ακόμα και αν γίνει ένα reset, μπορεί να σου το ξαναπαρουσιάσει και δεν θα είναι ότι καλύτερο (σκέψου να το πάθεις στο live).

    Αφού αφιέρωσες τόσο χρόνο για ψάξιμο στο ίντερνετ, αφιέρωσε και λίιιγο χρόνο να διαβάσεις το manual.  Το θεωρώ απαραίτητο και απο εκεί έπρεπε να ξεκινήσεις.


    astralation
    16.11.2013, 18:34
    ..εκανα φορματ στην καρτα,εσβησα δηλ τις λουπες,εγραψα μια προχειρα και τωρα το διαολακι δουλευη!trelakia εχεις δικαιο,μπορει να το ξανακανη,και το μανουαλ το διαβαζω λεξη λεξη!!Μου σπαει τα νευρα ότι τα αγγλικα μου είναι λιμανισια,και δυσκολεύομαι σε ορους τεχνικους κλπ.μα δυστυχως το αγορασα από συμφορουμιτη που δεν μπορει να βοηθηση πολλυ.Μαλλον μαζευτήκαμε διάφοροι που το ψάχναμε και πατάγαμε από εδώ κι από κει,και μαλλον ψιλοκολησε!Τα εσβησα όλα και παω παλι από αρχη.... (παντως πιστευω υπαρχουν εδώ μεσα παικτες που το παιζουν στα δάκτυλα φανταζομαι,και το γνωριζουν πολλυ καλα το μηχανημα,και προσμενω καποια βοηθεια από αυτους αν...υπαρχη διαθεση και χρονος)
    astralation
    16.11.2013, 18:36
    ...για το reset πως γινεται δεν το πιανω(μονο από την τιβι το εχω ακουση)!!!!
    trelakias
    16.11.2013, 19:06

    Αφού δουλεύει πάλι καλά! Smile

    Κάποιο format-reset πέρα από αυτό που περιγράφει στις σελ.33-34 του manual δεν είδα ούτε κι εγώ με μια ματιά που έριξα.  Μάλλον δεν έχεις τη δυνατότητα να επέμβεις περισσότερο και θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την ίδια την εταιρεία αν συνεχίσει να κάνει τα δικά του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 16-11-2013 19:27 ]


    astralation
    16.11.2013, 22:26
    που αν ξανασυμβη,σημαινη ελατωμα,και επισκευή σε τεχνικο και....ουτε να το σκεπτωμαι δεν θελω!Ζω σε ένα χωριο που για να βρω χορδες,διανυω 80χιλιομετρα(κεφαλονιτικα)!!!!Πα;ντως την σελιδα 33 διαβασα και επραξα......ιδωμεν!
    GiannisPaok4
    18.11.2013, 00:01
    Καλησπέρα παίδες! Βαγγέλη δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, πάνω στο θέμα... Αφού λειτουργεί πάντως, μην το πεις ούτε του παπά!! Απλά το συγκεκριμένο προβληματάκι είναι αρκετά διαδεδομένο!! Εύχομαι να μην έχεις πρόβλημα!!!
    astralation
    19.11.2013, 17:51

    ενταξει ολα!Παιδες ευχαριστω,μετα το φορματ παιζη κανονικα,απλως κολαη στο πατημα τωρα λιγο το στοπ!Πιστευω λογω οτι ειναι καινουριο και λιγο πατημενο και γιααυτο  κολαη καποιες φορες.Δεν εχω λογους πλεον να ανυσηχω....

     


    demonic665
    08.01.2014, 14:38
    Γεια σας, εμένα μου κολλάει στην μεταφορά των αρχειων στον υπολογιστή, υπάρχει λύση?