ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.857 μέλη

    Από αυγό στρουθοκάμηλου & ένα κουτί καφέ...

    mary_omikron
    09.12.2013, 16:05

    Επεσαν τυχαία στην αντίληψή μου σήμερα δύο videos, αν και εχουν μεταφορτωθεί πριν καιρό... Μου προκάλεσε εντύπωση το γεγονός της αυτοσχέδιας κατασκευής μουσικού οργάνου από ευτελή υλικά, θέλησα να τα μοιραστώ και θέτω τον παραγόμενο ήχο στην κρίση των μουσικών της σελίδας.

    Με μια σύντομη αναζήτηση στη σελίδα μας δεν βρήκα να έχουν αναρτηθεί, αν μη τι άλλο, σαν κάτι αξιοπερίεργο... και είδα στο ένα βίντεο οτι έχουν παρουσιαστεί και στα ΜΜΕ.

    Πιθανόν να τα βρείτε ενδιαφέροντα Smile


    https://www.youtube.com/watch?v=p8dLmbnJh0w&list=UUPfOHr6zLX4vbmoPjTCRbtALink

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=UbZSifvByc4&list=UUPfOHr6zLX4vbmoPjTCRbtA

    Link
    >
    freddieKrueger
    09.12.2013, 22:35

    Πολύ ενδιαφέροντα τα βιντεάκια σου Μαίρη!!...

    Στο γνωστό δίλλημα αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα,μπορούμε να απαντήσουμε πως

    ΄΄σίγουρα πάντως το αυγό έκανε το..μπαγλαμαδάκι'' χαχαχα

    Το άλλο δε με το καφεκούτι...με κάνει να φαντάζομαι νότες που γεμίζουν την ατμόσφαιρα με άρωμα...καφέ...

    μμμμμμ

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    mary_omikron
    09.12.2013, 23:07
    Ακουσες ήχο? πως σου φάνηκε Φρέντυ?
    freddieKrueger
    09.12.2013, 23:43

    Προτιμώ τον ήχο που αντηχεί στο αυγό Μαίρη μου...μου φαίνεται πιο γλυκός,πιο λυρικός...

    {#emotions_dlg.beer}


    vert
    10.12.2013, 00:01

    Προσωπικά δεν μου άρεσαν ούτε αισθητικά ούτε σαν ήχος...  Ούτε και θα τα εμπιστευόμουνα ποτέ όσον αφορά το θέμα  αντοχής στον Χρόνο. Μάλλον για να τραβήξει την προσοχή τα έκανε κι ο κατασκευαστής.

    Το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός και με τον καιρό το χειροποίητο  ξύλινο μουσικό όργανο έχει μόνιμα τον αυθεντικό ήχο και γίνεται ακόμα καλύτερο, αντί να σκουριάζει.

    Ειδάλλως θα βγαίνανε και βιομηχανικά πλαστικά μπαγλαμαδάκια και μπουζούκια.


    mary_omikron
    10.12.2013, 00:13

    Σίγουρα Θοδωρή, γιατι βλέπω φίλους που ποστάρουν τα μουσικά τους όργανα και κάνουν μεγάλες συζητήσεις για το ξύλο (μουριά κλπ). Εγω ως γνωστό δεν είμαι μουσικός, με εντυπωσίασε η κατασκευή και τα υλικά γι΄αυτό ρώτησα πώς ακούτε εσείς τον ήχο, πώς τον κρίνετε :)


    JULIOS
    10.12.2013, 12:36

    Οργανα (κ ορισμενα εγχορδα) κατασκευαζονται απο διαφορα υλικα.

    Απο κει κ περα το ξυλο (κ η αξια του σε ορισμενα οργανα) εξαρταται απο το τι οργανο θες να κανεις,τον ηχο που θες κ αλλους παραγοντες.

    Πχ στις ηλεκτρικες solid body κιθαρες,το ξυλο κ το ειδος του (στο σωμα) επηρεαζει τον ηχο λιγοτερο απο τα αλλα μερη της κιθαρας (μπρατσο,ηλεκτρικα,μαγνητες κτλ)

    Απο κει και περα περι ορεξεως....




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία