ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη

    Κλασική, ηλεκτρική κιθάρα... διαφορές

    Fans-guitar
    11.12.2013, 15:56

    Καλησπέρα, η καθηγητρια της ορχήστρας μου ζήτησε να παίξω κιθάρα στη γιορτή... Δέχτηκα εγώ όμως παίζω κλασική κιθάρα και δεν ακούγομαι ιδιαίτερα από το μικρόφωνο... Έτσι είπε ότι θα παίξω ηλεκτρική για να ακούγομαι καλύτερα. Από ηλεκτρική κιθάρα δεν ξέρω τίποτα όμως, δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. Μπορείται να μου πείτε αν μπορώ να παίξω στην ηλεκτρική κιθάρα όμως παίζω και στην κλασική... δηλαδή ρυθμους και τέτοια ή θέλει να μάθω κάτι άλλο. Πιστεύετε ότι θα με δυσκολέψει αυτή η αλλαγή;;; 
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων 


    STEFANOS604
    11.12.2013, 16:47

    Αφού έχεις μάθει σε κλασσική ή ακουστική η μετάβαση στην ηλεκτρική είναι άμεση και εύκολη.

    Μάλιστα με την ηλεκτρική θα είναι ευκολότερο το παίξιμο καθώς η ένταση (το tension) των χορδών είναι μικρότερη απ’ ότι στην ακουστική και άρα τα πατήματα στις χορδές γίνονται  πιο μαλακά με τα δάκτυλα σου και ειδικά , γνώμη μου , τα barre παίζονται ευκολότερα.

    Έτσι μπορεί να μην είναι όμοιες (ως προς την τεχνική πχ ευκολότερα τα ακόρντα στην ηλεκτρική….) μπορείς όμως να πεις ότι είναι παρόμοιες σαν όργανα.

    Απλά να ξέρεις να έχεις καλό ενισχυτικό συγκρότημα και να ξέρεις να το ρυθμίσεις σωστά , όπως  και τα τυχόν πετάλια που θα χρησιμοποιήσεις.

    Ρίξε και μια ματιά

    εδώ :


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 11-12-2013 17:03 ]


    freddieKrueger
    11.12.2013, 20:32

    Είναι και θέμα ρεπερτορίου όμως,όχι μόνο ευκολίας στην ταστιέρα...

    Μου ακούγεται κάπως να πάιζεις τριγων ακαλαντα με ηλεκρτονικο ηχο...

    Τιποτα βεβαια δεν ειναι απολυτο

    Πχ

    απολαυστε

    Τα πάντα είναι δυνατα στη μουσικη όπως ας πούμε στο παρεακάτω βιντεάκι

    Σε γενικές γραμμές πιστευω πως καταλληλοτεριο παντως για το Χριστουγεννιατικο ρεπερτοτιο θα ταν καποια ηλεκτρακουστικη κιθαρα...

    Και όχι δεν θα χεις εκτλεστικές δυσκολίες.


    Fans-guitar
    12.12.2013, 16:48
    ευχαριστώ... και να ρωτ'ησω και κάτι ακόμα... μπορώ να παίζω κανονικά ρυθμό όπως και στην κλασική;;
    STEFANOS604
    12.12.2013, 17:12

    Φυσικά. Απλά στην κλασσική κυρίως παίζεις με τα δάκτυλα και στην ηλεκτρική ''κυρίως'' με πένα (εγώ τουλάχιστον και γνωστοί μου επαγγελματίες κιθαρίστες''.