ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    Πρόβλημα στο 3ο, 5ο δάχτυλο του αριστερού χεριού

    ryan584
    25.12.2013, 11:55

    Γειά σας και καλά Χριστούγεννα,

    Ασχολούμαι με το πιάνο κοντά δύο χρόνια. Η νέα μου δασκάλα δασκάλα δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη σωστή τεχνική. Μέσα από τη προσεκτική μελέτη των γυμνασμάτων του Schmitt Op.16 παρατητηρήσαμε  ότι όταν τοποθετώ τα χέρια μου στο πιάνο, το 5ο δάχτυλο και των δύο χεριών αντί να είναι στην ευθεία με τον καρπό και τον αντιβραχίονα όπως είναι τα άλλα δάχτυλα, γέρνει προς τα δεξιά και τα αριστερά, αντίστοιχα για το δεξί και το αριστερό χέρι. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πατάω τα πλήκτρα με αυτά τα δάχτυλα με λάθος τρόπο. Σε μια προσπάθεια να τα ισιώσω και να κάθεται όλο το μέρος του δαχτύλου στο πιάνο και να παίζω με αυτό το τρόπο, ένιωσα πόνο σα τράβηγμα στο αριστερό χέρι. Αυτό σημαίνει ότι γυμνάζονται οι μύες των χεριών μου ή τραυματίζω άθελά μου τα χέρια μου? Επίσης έχω παρατηρήσει το 3ο δάχτυλο του αριστερού χεριού, όταν πατάω το πλήκτρο να κολλάει στο 2ο, στο δείκτη. Στη προσπάθεια να το ισιώσω, τρέμει. Μαζί με τη προσπάθεια να ισιώσω το 5ο δάχτυλο μου προκαλείται έντονος πόνος στο χέρι. Θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε τι να κάνω? ή κάποιον ειδικό να συμβουλευτώ?


    freddieKrueger
    25.12.2013, 13:06

    Καλημέρα και χρόνια πολλά!

    Πολύ σημαντικό είναι φίλε μου αν νοιώθεις πόνο και μουδιάσματα στα χέρια σου.

    Επίσης αν βρίσκεις δυσκολία ή νοιώθεις πόνο όταν χρησιμοποιείς τα χέρια σου για άλλες λεπτές εργασίες όπως η γραφή,να βιδώσεις μια βίδα κτλ.Μπορείς με άνεση σε όλα τα χέρια σου να αντιθέσεις τον αντίχειρα στα υπόλοιπα δάχτυλά σου?

    Αν σε όλα τα παραπάνω η απάντησή σου είναι ''όχι'' και στο τελευταίο ερώτημα ''ναι'' τότε το πιθανότερο είναι να είναι όλα οκ.

    Σημεία συναγερμός για να σε δει κάποιος ορθοπαιδικός είναι να νοιώσεις ΠΟΝΟ που δυσκολεύει τις λεπτές κινήσεις του χεριού σου,ΑΔΥΝΑΜΙΑ σύγκλεισης σε γροθιά ή σύλληψης αντικειμένων με αντίχειρα και δείκτη και μουδιάσματα στην παλάμη ή στον καρπό και το αντιβράχιο(''αντιβραχιονα'' που γράφεις).

    Τέλος αυτονόητο είναι πως η εξοικείωση με μια νέα τεχική θα έχει ένα διάστημα στο οποίο θα δυσκολεύεσαι να συντονίσεις τα δάκτυλά σου.Σε αυτό θα πρέπει να σε βοηθήσει η δασκάλα σου.Εκείνη ξέρει πότε να σου πει ''γυμνάσου κι άλλο'' ή ξεκουράσου με πιο απλές ασκήσεις.Αυτα φυσικα με την προυπόθεση πως δεν νοιώθεις όλα τα παραπάνω συμπτώματα συναγερμού.

     


    margot
    25.12.2013, 21:21

    Kαλησπέρα και χρόνια πολλά ryan584.

    Θα συμφωνίσω με τον Φρέντυ ότι πρέπει να δώσεις πολλή προσοχή στο πως νιώθεις το χέρι σου όταν εκτελείς απλές κινήσεις και αν πονάς όταν δεν παιζεις.

     Επισης, θα σου πρότεινα να συζητησεις άμεσα με τη καθηγήτριά σου τον τρόπο που μελετάς και εκτελείς τις ασκήσεις, μήπως και κάνεις κάτι λάθος και επιβαρύνεις έτσι το χέρι σου ή και ακόμη και να σου αλλάξει ασκήσεις. Σημαντικό είναι να δεις και μετά από πόση ώρα νιώθεις και αυτά τα συμπτώματα, οπότε μήπως θα έπρεπε να σου προτείνει μια εναλλαγή ασκήσεων.

     Από εμπειρία θα σου έλεγα να μην εγνοήσεις καμία προειδοποίηση από το σώμα σου και αν νιώσεις κάτι από αυτά που σου περιέγραψε ο φίλος,έστω και στο ελάχιστο, να δεις άμεσα γιατρό. Προσωπικά, αγνόησα κάποια "πονάκια", όπως τα θεωρούσα στον αντίχειρα, και κατέληξα να μην μπορώ να κρατήσω καν το ποτήρι μου! Δε στο λέω για να σε τρομάξω - προς Θεού - αλλά όσο είναι σημαντικό στην αρχή της εκμάθησης ενός οργάνου να μάθεις σωστή τεχνική, άλλο τόσο είναι σημαντικό να μην επιβαρύνεις την υγεία σου για να μπορέσεις να συνεχίσεις απρόσκοπτα τη μελέτη σου.


    CeliaParaskeva
    27.12.2013, 22:55
    τα τελευταια δαχτυλα του αριστερου χεριου ειναι παντα πιο δυσκινητα απο τα υπολοιπα.. ασχολουμαι με το πιανο 11 χρονια και παρ' ολα αυτα ειδικα στα πολυ γρηγορα κομματια, τα δαχτυλα αυτα απαιτουν ζεσταμα και ασκησεις για να ανταπεξελθουν.. πιθανοτατα να πρεπει να δωσεις εμφαση στα δαχτυλα που αντιμετωπιζεις προβλημα μεσα απο ακησεις!
    bebe2
    01.01.2014, 13:50
    καλημερα.θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα για το ζεσταμα του χεριου που μουδιαζουν το δαχτυλο αλλα θα σου πω οτι μεγαλη σημασια εχει κ ο τροπος που καθεσαι,το υψος κτλ.το μουδιασμα εμενα μου λεει οτι πρεπει να πας σε ενα γιατρο να σου κανει εναν ελεγχο για αθριτιδα ισως καποιο ηλεκτρομυωγραφημα για να δει σε τι σταδιο βρισκεται το προβλημα σου.αν πρεπει να μαντεψω,εχεις πονους-πιασηματα ισως στον αυχενα,ωμο που συνδεεται το χερι με το προβλημα κ στην πλατη.αν ναι... το προβλημα σου ειναι συνθετο κ οι διατασεις η αλλιως ζεσταμα δε θα σε βοηθησουν για πολυ κ απλα θα καθυστερεις τη λυση του προβληματος σου που στο τελος θα καταληξει χρονιο.καλη συνεχεια.